Valdžiai nerūpi palangiškių interesai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-10-10
Peržiūrėta
445
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Praėjusį ketvirtadienį posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba pritarė naujai centralizuotai tiekiamos šilumos kainų skaičiavimo metodikai. Pagal liepos mėnesį įsigaliojusias Šilumos ūkio įstatymo pataisas, šilumos kaina suskirstoma į pastoviąją ir kintamąją dedamąsias. Galutinė šilumos kaina vartotojams bus pastoviosios ir kintamosios šilumos kainos dedamųjų suma. Skaičiuojant pagal naująją metodiką, šiluma palangiškiams turėtų kainuoti pigiau, tačiau dėl valdžios abejingumo ir sprendimo priėmimo vilkinimo pinigines dar teks pakratyti.

 

Kintamoji keisis kas mėnesį

Pastoviąją šilumos kainos dedamąją sudaro pastoviosios sąnaudos: materialinės ir joms prilygstančios sąnaudos, turto nusidėvėjimas, darbo užmokestis, palūkanos ir pan. Pastovioji šilumos kainos dedamoji koreguojama kasmet, perskaičiuojant šilumos kainą.

Kintamąją šilumos kainos dedamąją sudaro kuro, elektros energijos bei vandens sąnaudos technologinėms reikmėms. Pasak sprendimo projektą pristačiusios savivaldybės Komunalinio ūkio skyriaus vyriausiosios specialistės Snieguolės Saltonienės, didžiausią šios dedamosios dalį sudaro kuro sąnaudos ir ji bus perskaičiuojama kiekvieną mėnesį, atsižvelgiant į faktines kuro sąnaudas.

 

Mažėja apie 16 proc.

Prieš pradedant svarstyti klausimą, opozicijai atstovaujantis Tarybos narys Šarūnas Vaitkus įteikė raštišką paklausimą kurorto vadovui Vytautui Stalmokui. Politiko teigimu, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pateiktais šios savaitės duomenimis, nuo spalio 1 dienos vidutiniškai 16 proc. mažesnės šilumos kainos įsigaliojo trylikoje šilumos tiekimo įmonių.

Mažesnėmis kainomis šildymo sezono pradžią pasitinka sostinės centralizuoto šildymo vartotojai, kuriems šiluma kainuos 22 proc. mažiau nei praėjusį šildymo sezoną. Taip pat 6-7 centais pigiau nuo spalio šildysis Anykščių, Kaišiadorių, Radviliškio, Kretingos gyventojai. Mažiausiai už sunaudotą šilumos kilovatvalandę mokės Klaipėdos vartotojai – jiems šiluma kainuos 16,34 ct/kWh, o daugiausiai teks mokėti Trakų  – 25,51 ct/kWh, Skuodo - 24,84 ct/kWh ir Palangos – 22 – 24 ct/kWh vartotojams.

 

Šildysis brangiau

Pasak Š.Vaitkaus, kurorto gyventojai, biudžetinės, verslo įstaigos, organizacijos už šilumos tiekėjų paslaugas jau prieš keletą mėnesių galėjo mokėti mažiau, nes kuro kainos nukrito perpus. Tam reikėjo klausimus spręsti nedelsiant, o ne baigiantis Šilumos įstatyme numatytam trijų mėnesių pereinamajam laikotarpiui. Tačiau vidurvasarį įstatymu įteisinta galimybe perskaičiuoti kainas kas mėnesį nebuvo pasinaudota. Prieš savaitę terminas baigėsi.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija iki spalio trylikai šilumos tiekimo įmonių patvirtino kainas, tačiau tarp jų Palangos nėra. Už tai kurorto vartotojai turėtų „padėkoti“ savivaldybės Tarybai. Todėl, kai laiku nepatvirtintos šilumos kainos, spalį teks šildytis brangiau.

Politikas paprašė atsakyti raštu, kodėl buvo vilkinamas ir nepateiktas svarstyti Tarybai sprendimas dėl kainų dedamųjų dalių iki spalio 1 dienos.

 

Kalčiausia – UAB „Litesko“

Miesto vadovo Vytauto Stalmoko teigimu, dėl šios situacijos kalčiausias UAB Litesko“ filialas „Palangos šiluma“, nes laiku nepateikė duomenų. Pastarieji buvo gauti tik rugsėjo pradžioje ir nespėta per keletą dienų iki vykusio rugsėjo pradžioje Tarybos posėdžio parengti sprendimo projekto.

Taip pat miesto Tarybos nariams meras pagarsino, kad „Litesko“ teismui apskundė vienašališkai kainų komisijos nustatytą mokesčio tarifą – 24,85 ct/kWh, nes bendrovė norėjo, kad  būtų tvirtinamas 26,02 ct/kWh, tokį mokestį, kokį perskaičiavo bendrovė.

Išgirdus, kad kurorto šilumos tiekimo įmonė bylinėjasi dėl kainos, opozicijoje esantys politikai teiravosi, ar bus kreipiamasi į teismą dėl UAB „Litesko“ veiksmų, kuri savalaikiai nepateikė duomenų. Buvo atsakyta, kad nežinia.

 

Atsakymų nesulaukta

Taip pat svarstant sprendimo projektą teirautasi, kiek daugiau iš biudžeto teks atseikėti pinigų už šį vilkinimą. Ir į šį klausimą nesulaukta atsakymo.

Tarybos narį Giedrių Šatkauską domino, kaip atsispindi kainos dedamosiose  šilumos ūkio bendrovės normatyvinis pelnas, kuris negali būti didesnis kaip 5 proc. Vėl vienintelis žodis, dominavęs svarstant kainodarą, buvo „nežinau“. Tuomet klausta, ar yra nors vienas Savivaldybėje kompetentingas žmogus, kuris galėtų atsakyti į klausimus. Posėdžio pirmininko V.Stalmoko tikinimu, iš principo dabar atsakyti neįmanoma, o jei kas domisi, tai gali užeiti į savivaldybės Komunalinio ūkio skyrių ir ten bus suteikta visa informacija.

 

Nuostoliai gyventojams ir biudžetui

Opozicija priekaištavo ir dėl  sprendimo projekto rengimo. Anot G.Šatkausko, toks svarbus klausimas svarstytas tik Ekonomikos ir finansų komitete. Jo nuomone, privalu buvo svarstyti visiems savivaldybės Tarybos komitetams. Be to, ką liepą veikė meras, administracijos direktorius, kurie turi teisę paprašyti informacijos?  Miesto Tarybos nario Dainiaus Želvio teigimu, reikia tvirtinti kainų dedamąsias, tačiau kaip miesto vadovas pasiaiškins gyventojams dėl vilkinimo? Juk tai akivaizdus pinigų ištraukimas iš rinkėjų kišenių. Jam antrinusi Salomėja Slaboševičienė sakė, jog piktina tai, kad dėl valdininkų aplaidumo, nepareikalavus iš „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ duomenų, nuostolių patirs tiek miesto gyventojai, tiek biudžetas. Opozicijos atstovai konstatavo, kad valdantieji paiso tik vienos pusės interesų, o į vartotojus spjauna.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kai lauke šaltis nosį žnybia, skubame į namų vidų ir čiupinėjame radiatorius – ar karšti? Daliai palangiškių suskubus sausį socialiniuose tinkluose diskutuoti dėl neva didelių šilumos kainų šiemet, Palangos šilumos tiekimo įmonės, UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorė Giedrė Juršėnė turi atsakymą: „Socialiniuose...


Palangos miesto savivaldybės tarybai per 30 kalendorinių dienų nenustačius UAB „Palangos šilumos tinklai“ šilumos kainos dedamųjų pirmiesiems šilumos bazinės kainos galiojimo metams – Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) naują bazinę kainą suderino 2019 m. spalio 18 d., šilumos kaina vartotojams nustatyta vienašališkai....


Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) nustatė UAB „Palangos šilumos tinklai“ šilumos bazinę kainą naujam 3 metų reguliavimo periodui – 5,19 ct/kWh be PVM, t. y. 0,8 proc. didesnę, palyginus su šiuo metu taikoma (5,15 ct/kWh be PVM).


Numatytos beveik dvejų milijonų investicijos į miesto šilumos trasų atnaujinimą, brangesnis biokuras biržoje reikalauja didesnių miesto šilumos įmonės UAB „Palangos šilumos tinklai“ išlaidų, o šių metų ypač šiltas ruduo – itin jai nepalankus. Nepaisant to, šilumos kaina kurorte nedidės, ar ji kils nežymiai...


Dar tik antras mėnuo, kai UAB „Palangos šilumos tinklai“ po 16 metų pertraukos iš privatininko „Litesko“ perėmė jai nuomotą miesto šilumos ūkį, tačiau karšto vandens kaina mieste jau sumažėjo net 30 procentų.


Lietuvos Respublikos Šilumos ūkio įstatymas reglamentuoja šilumos ūkio valstybinį valdymą, šilumos subjektų veiklą, jų santykius su vartotojais, tarpusavio ryšius ir atsakomybę.  


Apie daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojų pasirinkimą „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos butų ūkis“ atstovu Jevgenij Sakovskiu


Pirmadienį miesto savivaldybės Kontrolės komitetas, apsvarstęs kontrolierių tarnybos pateiktas  UAB „Palangos šilumos tinklai“ audito išvadas, joms pritarė.


Palangos šilumos ūkio planas – rėmai vartotojams

„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 28 | Rubrika: Miestas

Kurorto savivaldybėje pradėtas svarstyti bendrovės „Cowi Baltic“ parengtas specialusis šilumos ūkio planas. Kaip nurodoma aiškinamojoje dalyje, pagrindinis jo tikslas yra tenkinti vartotojų šilumos poreikius mažiausiomis sąnaudomis bei atkreiptas didžiulis dėmesys į poveikį aplinkai.


Valdžiai nerūpi palangiškių interesai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 10 10 | Rubrika: Miestas

Praėjusį ketvirtadienį posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba pritarė naujai centralizuotai tiekiamos šilumos kainų skaičiavimo metodikai. Pagal liepos mėnesį įsigaliojusias Šilumos ūkio įstatymo pataisas, šilumos kaina suskirstoma į pastoviąją ir kintamąją dedamąsias. Galutinė šilumos kaina vartotojams bus pastoviosios ir kintamosios šilumos kainos dedamųjų suma. Skaičiuojant...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius