Valstybinė ligonių kasa siūlo paslaugų apmokėjimo pokyčius

Palangos tiltas, 2025-03-09
Peržiūrėta
629
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Valstybinė ligonių kasa (VLK) parengė ir kovo 3 d. gydymo įstaigoms pristatė sutartis viršijančių sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo pakeitimus, kurie skatintų gydymo įstaigas laikytis sutarčių ir teikti pacientams reikalingiausias paslaugas tikslingiau. Šie pokyčiai padėtų užtikrinti tvarų ir racionalų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų naudojimą. Šiuo metu dėl pasiūlytų tvarkos pakeitimų vyksta konsultacijos ir diskusijos su suinteresuotomis pusėmis. 

„Norime, kad sveikatos apsaugos finansavimas būtų efektyvus, o gydymo įstaigos spėtų prisitaikyti prie pokyčių, todėl paslaugų apmokėjimo tvarką optimizuojame, tačiau tai darome nedideliais žingsniais. Pokyčių metu reikšmingas vaidmuo tenka gydymo įstaigų vadovams, sveikatos centrų koordinatoriams, kurie gali prisidėti, kad paslaugos būtų teikiamos tikslingiau. Bet kokias sutaupytas fondo lėšas paskirsime žmonių sveikatai gerinti: didinsime trūkstamų paslaugų įkainius, finansuosime naujus tyrimus ir vaistus“, – teigia VLK direktorius Gytis Bendorius.

Ligonių kasų duomenimis, 2024 m. gydymo įstaigos suteikė paslaugų 19 proc. daugiau nei buvo numatyta sutartyse, o vien ambulatorinėms konsultacijoms buvo skirta papildomai 38 mln. eurų. Šiemet bendra sutarčių su gydymo įstaigomis lėšų suma bus dar 9 proc. didesnė negu pernai, nes planuojama, kad tiek augs fondo pajamos. Sutartis viršijančioms paslaugoms apmokėti bus galima skirti iki 71 mln. eurų iš fondo rezervo (apie 2 proc. sutarčių vertės) ir visas papildomai gautas pajamas, kurios gali sudaryti iki 120 mln. eurų (apie 3 proc. sutarčių vertės). Taigi šiais metais gydymo įstaigos turės daug atidžiau laikytis sutarčių, nes jas viršijančių paslaugų apmokėjimo galimybės bus ribotos. 

Fondas kas mėnesį mokės įstaigoms už pagal sutartis suteiktas paslaugas, o kas ketvirtį visiškai apmokės ir už sutartis viršijančias prioritetines paslaugas: prioritetines, išplėstines ir išsamias konsultacijas, ambulatorinės chirurgijos, prioritetines stacionarines paslaugas, skubiosios medicinos pagalbos ir stebėjimo, ambulatorinės ir stacionarinės slaugos ir paliatyviosios pagalbos, slaugos dėl cukrinio diabeto paslaugas, prioritetinę stacionarinę reabilitaciją, ambulatorinę ir stacionarinę psichosocialinę reabilitaciją. 

Kaip ir pastaruosius kelerius metus, neprioritetinės viršsutartinės stacionarinės paslaugos metų pabaigoje bus apmokamos 30 proc., nes išvengiama hospitalizacija, t. y. nebūtinas gydymasis ligoninėse vis dar sudaro apie 13 proc. gydymo atvejų ir kainuoja apie 60 mln. eurų.

Pirmas apmokėjimo tvarkos pakeitimas turėtų fondo lėšų panaudojimą labiau susieti su realiais paslaugų poreikiais. Todėl sutartinės sumos gydymo įstaigai nebus perskirstomos tarp paslaugų grupių, bet bus naudojamos tik toms paslaugoms apmokėti, kurioms jos buvo suplanuotos. Taigi įstaiga, nesuteikusi išsamių konsultacijų, negalės padidinti, pavyzdžiui, slaugos paslaugų ir taip įsisavinti lėšas, o turės stengtis, kad suteiktų gyventojams ypač reikalingas išsamias gydytojų konsultacijas. 

Antras apmokėjimo tvarkos pakeitimas skatintų įstaigas neteikti per daug paslaugų, kurių vertė pacientui yra mažesnė arba kurių jau teikiama pernelyg daug. Todėl konsultacijos (išskyrus prioritetines, išsamias ir išplėstines), dienos stacionaro ir dienos chirurgijos paslaugos, taip pat pradinės, ambulatorinės bei stacionarinės neprioritetinės reabilitacijos paslaugos, viršijančios sutartį iki 50 proc. sutartinės sumos, būtų apmokamos kas ketvirtį 70 proc. Kai kurių dienos chirurgijos operacijų (venų, artroskopijų, tulžies pūslės, tonzilių) Lietuvoje jau atliekama gerokai daugiau nei Europos vidurkis. Neturėtume skatinti perteklinių paslaugų – geriau turimas lėšas skirti prevencinėms programoms ar naujiems vaistams kompensuoti.

Trečias apmokėjimo tvarkos pakeitimas liečia brangiuosius tyrimus ir procedūras (genetinių, ŽIV ir hepatito tyrimų, dializės, hiperbarinės oksigenacijos, kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso, pozitronų emisijos tomografijos). Vietoj dvidešimt metų galiojusios „plaukiojančio balo“ sistemos, kai vienai įstaigai suteikus daugiau paslaugų, įkainiai sumažėdavo visoms, būtų pereita prie sutarčių su kiekviena įstaiga. Fondas kas mėnesį mokėtų įstaigoms už pagal sutartis suteiktas paslaugas, o kas ketvirtį apmokėtų ir už sutartis viršijančias paslaugas, išskyrus kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tomografijos tyrimus. Už šiuos sutartis viršijančius tyrimus būtų apmokama kas ketvirtį 70 proc., jei viršijimas nebūtų didesnis nei 50 proc. sutartinės sumos. 

Pirminės sveikatos priežiūros paslaugų ir profilaktinių programų apmokėjimo tvarka nesikeistų. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Valstybinė ligonių kasa (VLK) parengė ir kovo 3 d. gydymo įstaigoms pristatė sutartis viršijančių sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo pakeitimus, kurie skatintų gydymo įstaigas laikytis sutarčių ir teikti pacientams reikalingiausias paslaugas tikslingiau.


Valstybinė ligonių kasa (VLK) praneša, kad keičiasi būdas, kaip yra apmokami endoskopijos tyrimai. Pakeitus šių tyrimų apmokėjimo tvarką, daugiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų gaus gydymo įstaigos, o pacientams tyrimai taps labiau prieinami ir kokybiškesni.


Vasario 11-ąją minima Pasaulinė ligonių diena. Šią dieną Vilniaus universiteto profesorius, Širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologas Pranas Šerpytis nori atkreipti dėmesį į vieną dažniausių mirties priežasčių Lietuvoje – širdies ir kraujagyslių ligas.


Individualios nuotolinės ar kontaktinės psichologo konsultacijos Psichologė Vilma Nichols. Bendruomeniniai šeimos namai, Jūratės g. 42 (II aukštas), Palanga. Būtina registracija tel. nr. 869491354.


Anglijoje valdę valymo paslaugų verslą, kuriame sukosi beveik 100 darbuotojų, Erika ir Laimonas Adomaičiai grįžo į Lietuvą ir šalia Telšių įkūrė svečių namus – vienas iš kambarių stebina erotikos detalėmis.


Kasdien brangsta ne tik būtiniausi maisto produktai, nafta, dujos ar elektra, bet ir „gyvatuko“ mokestis. Redakcijoje apsilankiusi palangiškė Albina Rakauskienė, gyvenanti Alyvų take, piktinosi kiekvieną mėnesį vis kylančiu mokesčiu: „Dar 2010 metais miesto tarybos posėdyje buvo nutarta, jog mėnesinis mokestis už „gyvatuką“ neviršys 35 litų. O ką...


Mūsų visuomenė – įvairi. Vieniems gyvenimas atseikėja su kaupu, kitiems savo vietą po saule tenka išsikovoti patiems. Tačiau yra ir tokių, kuriems būtina mūsų pagalba. Palangos Socialinių paslaugų tarnybos direktorius Romualdas Valantinas neabejoja, jog socialinės paslaugos yra labai svarbi socialinės sistemos dalis: „Suteikiame pagalbą asmeniui arba šeimai dėl...


 Šį trečiadienį vykusi jau paskutinė prekyba bilietais į Europos krepšinio čempionatą sukėlė    Palangoje sukėlė tikrą sąmyšį ir pykčio audrą. „Laukinių Vakarų Salūne”, kurioje yra įsikūrusi „Tiketa” kasa, vienuoliktą valandą trečiadienį kasos langelis buvo uždarytas, nors prie jo driekėsi eilutė ištroškusių įsigyti...


Valstybinės ligonių kasos atstovai susitiko su vietos medikais aptarti opiausių problemų

Jurgita Vanagė, Palangos savivaldybės mero patarėja, 2011 07 01 | Rubrika: Miestas

Antradienį, Klaipėdos Jūrininkų ligoninės (KLJ) Palangos departamente lankėsi bei opiausias problemas aptarė Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovai. Su KLJ Palangos departamento vedėju Remigijumi Kirstuku, skyriaus vedėja Laimute Ežerinskiene bei S. Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojų centro savininke Sondra Kulikauskiene susitiko VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento...


Koks yra Palangos miestas? Vasarą šurmuliuojanti Jono Basanavičiaus gatvė, žinoma kaip „madų podiumas“? Palangos tiltas ir pakelės močiutės, pasitinkančios atvykstančius su užrašais „kambarių nuoma“. Palangos įvaizdis keitėsi metai iš metų, tačiau ar pasikeitė ir keičiasi svečių supratimas apie Palangą? Trumpai kalbant, apie Palangos, kaip kurorto, įvaizdį. O gal kurorto įvaizdis – kaip...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius