VšĮ „Kretingos ligoninė“ direktorius Romaldas Sakalauskas: „Pasiūlymai rajonų ligonines reorganizuoti į bendruomenės sveikatos centrus man nėra priimtini“

Linas JEGELEVIČIUS, 2022-09-17
Peržiūrėta
1889
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

ve.lt nuotr.
ve.lt nuotr.

Įsibėgėjant ligoninių pertvarkai pajūryje, net stabiliai veikiančios regiono ligoninės, pavyzdžiui, Kretingos ligoninė, negali jaustis tikros, kad nebus ir jos ateity reorganizuotos ar bent neteks dalies savo skyrių. „Tikrai neįsivaizduoju, kad galėtumėme tapti kokiu nors rajono bendruomenės sveikatingumo biuru ar centru – yra ir tokių pasiūlymų. Manau, kad ir politikams, kuriems rūpi savo rajono ateitis, tokia vizija taip pat nėra prie širdies. Kuriant ir vystant rajono infrastruktūrą, didinant rajono patrauklumą, užtikrinti efektyvų medicinos paslaugų teikimą buvo, yra ir bus svarbu“, – vasarą žurnalui „Lietuvos pajūris“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partneriui, sakė Romaldas Sakalauskas, VšĮ „Kretingos ligoninė“ direktorius, kuris šį rudenį mini pirmąsias darbo Kretingoje metines. 

– Pajūry vyksta tektoniniai pokyčiai – apjungiamos dvi didžiosios Klaipėdos ligoninės. Ar jie nepalies ir Kretingos ligoninės?

– Mėgstu sakyti: valdžia yra nuo Dievo. Mano pareiga – užtikrinti, kad sprendimai būtų vykdomi. Pokyčiai daromi su gera intencija. Tik jie turi būti greiti, aiškūs ir neskausmingi. Pirmiausia paslaugų gavėjams, tai yra pacientams. Ligoninių vadovai, darbuotojai taip pat turi žinoti, kas jų laukia, kad galėtų pasirengti pokyčiams.

Atvirai sakau: kai kurie pasiūlymai, pavyzdžiui, rajonuose esančias ligonines reorganizuoti į bendruomenės sveikatos centrus, man nėra priimtini. Gali būti parapijos namai ar kultūros centras, bet be žodžio „ligoninė“ nelabai įsivaizduoju, kaip galėtumėme teikti medicinines paslaugas – gydyti.

Esame gavę patikinimą iš rimtų valdžios vyrų – Vilniuje taip pat, kad Kretingos ligoninė išliks.

Tiesa, mūsų gimdymo paslaugos, valdžios sprendimu, nuo gegužės pirmosios dienos buvo nutrauktos, nes nesiekė nustatyto minimalaus – 300 – metinio gimdymų rodiklio. 

Vaikų ligų skyrius lieka.

Net labai ekonomiškai stipriose valstybėse, tarkime, Danijoje, mažesni medicinos centrai šalia didžiųjų, pavyzdžiui, Kopenhagoje, veikia. Tiesa, su mažesnėmis, bet aiškiai apibrėžtomis paslaugomis.

Kalbant apie Vokietiją, pavyzdžiui, Štutgarte yra vienas didelių medicinos centrų, o 40 kilometrų nuo jo veikia ligoninė, kurioje yra 30 lovų ir atliekamos vien stuburo operacijos.

Esu įsitikinęs, kad pirmiausia kiekviena ligoninė – ir mūsų taip pat – turi pademonstruoti, ką geriausia ji turi ir sugeba, kad niekam nė minties nekiltų ką nors su ja padaryti. Aš to ir siekiu.

Mūsų ligoninės komanda – draugiška, profesionalų.

– Kokių gydytojų šiuo metu ieškote?

– Pirmiausia – chirurgų. Ypač jų laukiame jaunų, gydytojų rezidentų. Būtų gerai turėti dar vieną kardiologą, plaučių ligų specialistą, alergologą.

Jų paslaugų labai reikia, o mūsų ir gretimų rajonų gyventojams nuvykti į ligonines Klaipėdoje kartais yra gan sunku.

Mūsų ligoninė aptarnauja dalį pacientų iš Plungės ir Skuodo – apie 50 tūkstančių iš viso. Tai – nemažai.

Džiaugiuosi, kad netrukus įsigysime kompiuterinį tomografą – jo pirkimas vyksta. Mums reikalingas ir mamografas, krūtų tyrimo aparatas. Būtų labai gerai čia vietoje atlikti ir kolonoskopiją – endoskopu apžiūrėti storąją žarną, kurios metu gali būti šalinami polipai, paimama biopsija, sustiprinti urologiją.

Manau, kad rajono ir kaimyninių rajonų gyventojams svarbu daugiau pasiūlyti prevencinių programų. Kai žmogui diagnozuojamas jau trečios ar ketvirtos stadijos vėžys – skaudu, bet, deja, tokių atvejų – dėl uždelsto kreipimosi pas specialistus – matau nemažai.

– Ar Kretinga ir jūsų ligoninė – geri darbdaviai?

– Kretingos rajono savivaldybė deda daug pastangų, kad į Kretingą atvyktų dirbti ir/ar gyventi kuo daugiau specialistų, medikų taip pat. Tai yra numačiusi net savo Strateginės veiklos plane. Tokiems specialistams padėti čia įsikurti Savivaldybė yra numačiusi net 30 tūkstančių eurų paramą. Prie jaunų, čia atvykusių specialistų atlyginimo fondo gali prisidėti ir Savivaldybė. 

Manau, kad gyventi ir/ar dirbti Kretingoje yra patogu, galimos karjeros perspektyvos. Kiekvienam jaunam specialistui vertėtų gerai pagalvoti, ar gyvenimui ir profesinei karjerai rinktis, tarkime, mūsų  šalies nuostabų pajūrį ar, sakykime, Hamburgą, Berlyną ar Romą, kur vien į darbą vykti reikia ilgiau nei valandą. Naujienos nepasakysiu: atvažiuoti iš Klaipėdos į Kretingą tetrunka 20 minučių. 

Čia, Kretingoje, išvystyta visa infrastruktūra, ramu ir saugu. 

Savirealizacijos prasme, Kretinga taip pat – labai tinkama. Kalbant krepšinio terminais, jeigu stipriai sužibėsi Kretingoje, tavęs panorės ir didieji miestai – žinomos ligoninės taip pat. Tokių atvejų žinau ne vieną. 

– Vasarą Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Palangos departamente pacientų skaičius šokteli triskart ar net keturiskart. Kadangi esate kaimynystėje, ir jums vasarą tenka daugiau pajūrio svečių?

– Vasarą ir pas mus ne tik išauga pacientų skaičius, bet ir gerokai pasikeičia nusiskundimų turinys – sulaukiame daugiau trauminių pacientų, patyrusių nubrozdinimus, sumušimus, kritimus, lūžius važiuojant dviračiu, paspirtuku ar susidūrus su jais. 

Vasarą pas mus traumatologai budi kiekvieną dieną – visą parą. Vasarą stengiamės jų įdarbinti daugiau, tačiau apskritai kalbant, mes išsiverčiame ir su savo specialistais. O, pavyzdžiui, vidaus ligų pacientų vasarą sumažėja.

Jūs 20 metų išdirbote Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriumi. Spėju, joje viskas buvo labiau nuspėjama nei čia, Kretingoje. Nesijaučiate kaip musė į barščius įkritęs – ligoninės likimą spręs rajono Taryba, žodį tars Seimo Sveikatos komitetas, o jūs – tik vykdytojas?

– (Šypteli). Išties, dirbant Klaipėdoje autonomijos, aiškumo turėjau daugiau. Beje, per visus darbo Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje metus man teko bendrauti net su 17 sveikatos ministrų. Bendravimo su jais visais principas buvo beveik tas pats: pranešti jiems gerų žinių – kaip ir ką padarei. O jei ko nors reikia, trumpai paaiškinti – kodėl. Išmokau pirmiausia pats priimti sprendimus. Tikiu, kad buvau pelnęs jų pagarbą.

Nesigiriu: su visais ministrais, galbūt išskyrus Aurelijų Verygą, esu radęs bendrą kalbą. Man vadovaujant Respublikinei Klaipėdos ligoninei, joje dirbo apie 1 500 darbuotojų. Kretingos ligoninėje – apie 300. Natūralu, kad masteliai – mažesni, bet mūsų padaryti darbai čia – labiau pastebimi. Pacientų, vietos bendruomenės.

Kaip vis dar naujam vadovui, man reikia truputį dar daugiau laiko, kad galėčiau realizuoti savo sumanymus, kad pokyčiai būtų matomi ir įvertinti.

Kiek išaugo Kretingos ligoninės šildymo kaštai praėjusią žiemą?

– Apie du su puse karto. Vieną mėnesį mokėjome beveik 30 tūkstančių eurų už šildymą. Išaugo visos paslaugų grandinės kaštai – ir maitinimo, ir skalbimo, ir kitos. Su tokiais iššūkiais susiduriame vos ne kiekvieną dieną čia.

– O jums kokia ši vasara?

– Vasaros man – ypatingos. Trys lemtingi dalykai mano gyvenime įvyko būtent vasarą. Skuode pabaigus vidurinę mokyklą ir neįstojus į tuometinį Kauno medicinos institutą, rugpjūtį įsidarbinau mokytoju vienoje Skuodo mokykloje. Joje išleidau savo pirmąją vienuoliktokų klasę – šiais metais, per Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, sukanka 45 metai nuo jų išleidimo į gyvenimą.

Visai neseniai Kretingoje sutikau čia poilsiaujantį savo mokinį – jis mane užkalbino. Mūsų amžiaus skirtumas – vos dveji metai. Būtinai visi kartu susitiksime per Mindaugines!

Antra įsiminusi vasara man buvo jau 1984 metais, baigus Kauno medicinos institutą – tų metų rugpjūčio mėnesį pradėjau dirbti chirurgu Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje. Taip likimas lėmė, kad joje praleidau 20 metų.

Na, o trečioji tokia ypatinga mano gyvenimo vasara buvo praėjusiais metais – kuomet dalyvavau konkurse užimti Kretingos ligoninės direktoriaus pareigas, o, jį laimėjęs, pradėjau čia darbuotis lapkritį.

Mėgstu sakyti, kad vasarą reikia ne tik poilsiauti, bet ir svajoti, numatyti konkrečius darbus rudeniui. Gyvenime išmokau darbus taip sudėlioti ir atlikti, kad jie nekeltų streso arba jo būtų kuo mažiau. 

Gal dėl to miegu labai gerai (šypteli).

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kretingos ligoninė ambulatoriniame konsultaciniame skyriuje rugpjūčio mėnesį turi laisvų talonų pas gydytojus specialistus.


Nuo sausio 1 d. veiklą pradėjo naujoji Klaipėdos universiteto ligoninė, įsteigta sujungiant tris gydymo įstaigas: Klaipėdos jūrininkų ligoninę, Klaipėdos universitetinę ligoninę ir Palangos reabilitacijos ligoninę.


Įsibėgėjant ligoninių pertvarkai pajūryje, net stabiliai veikiančios regiono ligoninės, pavyzdžiui, Kretingos ligoninė, negali jaustis tikros, kad nebus ir jos ateity reorganizuotos ar bent neteks dalies savo skyrių. 


Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo bei naujais reikalavimais Palangos miesto pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) nuo 2022 m. sausio 3 d.  pradėjo teikti slaugos paslaugas namuose su nauja komanda, kurią sudaro 2 slaugytojai, 2 slaugytojo padėjėjai, kineziterapeutas. Palangos...


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Klaipėdos jūrininkų ligoninė stabdo planinių ir ekstrinių paslaugų teikimą kai kuriuose Palangos departamento skyriuose. Toks sprendimas priimtas dviem departamento slaugytojoms patvirtinus COVID – 19 infekcijos tyrimų teigiamus rezultatus.


„Turi visgi Palangos miesto ligoninė budintį pediatrą ar ne?“ – iškėlė klausimą populiariame socialiniame tinkle palangiškė Ramunė Černeckienė. Moteriai toks klausimas kilo, kai susirgus mažamečiui sūneliui ir atvykus Greitosios pagalbos medikams iš Klaipėdos, jie pasiūlė vežti į Palangos priimamąjį, nors ten pediatro nėra. „Negi Klaipėdos medikai...


Beveik dvejus metus laukusi Sveikatos apsaugos ministerijos konkurso direktoriauspareigoms eiti, Palangos reabilitacijos ligoninė turi naują vadovą: direktore tapo Romantė Aleknavičienė, kuri po 25 metų prie ligoninės vairo stovėjusio Virginijaus Biskio išėjimo– iki rugsėjo vidurio ji laikinai vadovavo ligoninei – jau atsikratė žodžių „laikinai einanti“.


Nors dauguma kavinių, restoranų ar barų šiais metais „numušė“ kainas, kad tik sulauktų daugiau klientų, tačiau nemaža dalis poilsiaujančiųjų Palangoje valgė namuose. „Žmonės nueina į „Maximą“, nusiperka maisto produktų ir gamina maistą namuose. Ypač lietuviai pamėgo prekybos centrus šią vasarą, kavinės ir restoranai liko antroje vietoje“, - pasakojo armėnų restorano „Alka“ Palangoje...


Palangos miesto savivaldybės Kontrolierių tarnyba, atlikusi viešosios įstaigos Antano Mončio namų-muziejaus auditą, reikšmingų finansinės veiklos trūkumų nenustatė. Tačiau konstatavo, kad įstatymų nustatyta tvarka vertėtų spręsti klausimą dėl įstaigos statuso pakeitimo, reorganizuojant ją į biudžetinę įstaigą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius