Aferistai tabu neturi: Palangoje sumanė pusvelčiui įsigyti svetimos žemės naujoms statyboms

Palangos tiltas, 2020-02-10
Peržiūrėta
1894
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Klaipėdos apygardos teismas užkirto kelią gudriai aferai – netoli Palangos centro pusvelčiui įsigyti svetimos žemės naujai statybai, rašo lrytas.lt žurnalistas Alvydas Ziabkus. Liko ir be pastatų, ir už juos sumokėtų pinigų – taip nutiko į painią istoriją su aiškiu aferos kvapu įsivėlusiems vilniečiams Rachmilui Britaniškinui ir Onei Aidukevičiūtei. Maža to, teismo sprendimu jie atsakovams dar turės sumokėti per 11 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų. Pirmosios teismo instancijos nutartį panaikinęs Apeliacinis teismas nustatė, kad buvusių pastatų liekanas įsigiję vilniečiai negali reikalauti servitutinių teisių svetimoje žemėje.

Tapo sklypo bendraturčiu Daugiau kaip prieš 15 metų Amerikos lietuvė Danutė Staknis Harmon Tupikienė Palangos centrinėje Vytauto gatvėje, šalia miesto kapinių, trims Klaipėdos krašto gyventojams lygiomis dalimis pardavė paveldėtą beveik 70 arų žemės sklypą. Jame buvo apleista amerikietės giminaičių sodyba, iš kurios tuomet buvo likęs tik avarinės būklės nenaudojamas gyvenamasis namas ir penkių ūkinių pastatų liekanos, kurioms pašalinti naujieji sklypo savininkai jau buvo gavę savivaldybės leidimą. 2004 metų balandį Palangoje dirbanti antstolė Reda Vizgaudienė vienam sklypo bendraturčiui pasiūlė iš jam priklausančius sklypo dalies 10 arų parduoti jos pažįstamam vilniečiui Aurelijui Idzeliui.

Tapęs ketvirtuoju bendro sklypo savininku

A.Idzelis po mėnesio nusipirko ir išlikusį sodybos pastatą – gyvenamąjį namą, kuris kaip tik stovėjo jam priskirtoje sklypo dalyje. Tačiau kartu vilnietis įsigijo ir visus penkis ūkinius pastatus. Į Nekilnojamojo turto registrą įtraukti beverčiai statiniai pardavimo metu dar priklausė Amerikos lietuvei. Pastatus pasiliko sau Visi keturi bendro žemės sklypo savininkai nieko nedelsdami pradėjo rengti sklypo detalųjį planą, pagal kurį visas sklypas buvo padalintas į šešis mažesnius. Juose turėjo būti pastatyti mažaaukščiai gyvenamieji namai. Buvusios sodybos statinių likučiai buvo numatyti nugriauti, o nauji sklypai buvo formuojami į juos neatsižvelgiant – plane pažymėta dviejų sklypų riba net kirto dalį gyvenamojo namo. Nepraėjus nė metams finansinių sunkumų patyręs A.Idzelis turimą 10 arų sklypo dalį pasiūlė išsipirkti pačiam žemės pardavėjui. Sudarant šį sandorį vilniečiui atstovavo jo įgaliota antstolė R.Vizgaudienė. A.Idzelio turėtą žemės dalį susigrąžinęs žmogus neatkreipė dėmesio, kad vilniečio nuosavybėje liko ir šiame sklype buvę beverčiai statinių likučiai, kurių jis nesiskubino įregistruoti savo vardu. Šitaip įsigytą nekilnojamąjį turtą savo vardu A.Idzelis įregistravo tik praėjus beveik 10 metų nuo jų pirkimo. Tų pačių 2014 metų rugsėjį už skolas areštuotus pastatus ta pati antstolė R.Vizgaudienė už 73,8 tūkst. litų (beveik 21,4 tūkst. eurų) pardavė R.Britaniškinui ir O.Aidukevičiūtei.

Pareikalavo svetimos žemės

Per tą laiką šešis sklypus įsigijusios bendrovės „DFDS Seaways“, „Kelveda“, „Alkuras“ jau planavo būsimas statybas, o čia kadaise buvusios sodybos nebuvo likę nė ženklo – iki šiol riogso tik buvusio gyvenamojo namo fasadas, o ūkinių pastatų griuvėsius po plytą jau išsitampė aplinkiniai gyventojai. Todėl žemės sklypų savininkai apstulbo, kai prieš kelerius metus išgirdo įžūlų prašymą – prie vien tik Registrų centro dokumentuose egzistuojančių pastatų priskirti servitutinės žemės dalis, kuriomis būtų leista naudotis R.Britaniškinui ir O.Aidukevičiūtei. Šių norų įgyvendinimas sklypų savininkams pasirodė neįmanomas, nes tuomet būtų suvaržytos jų teisės naudotis savo nuosavybe. Juo labiau kad, pavyzdžiui, „DFDS Seaways“ turimame 10 arų žemės sklype servitutui tektų atiduoti net ketvirtadalį sklypo ploto. Anksčiau stovėję sodybos statiniai buvo išsidėstę plačiai, todėl servitutams po nemažą dalį savo sklypų būtų tekę skirti visiems savininkams.

Negana to, ieškinį teismui padavę vilniečiai už pageidaujamą valdyti svetimos žemės dalį siūlė vos po 100 eurų siekiančias kasmetines kompensacijas.

Nusipirko statybinį laužą

Iš pradžių kaip linksmą anekdotą tokius pageidavimus vertinę sklypų savininkai sunerimo ne juokais, kai praėjusių metų pabaigoje Palangos teisėja Diana Vercinskė tokį ieškovų prašymą patenkino. Esą egzistuojantiems pastatams ir privažiavimui prie jų teisėja D.Vercinskė svetimoje žemėje ieškovams iš viso nustatė beveik 5,5 aro ploto servitutą, kuriuo naudotis R.Britaniškinui ir O.Aidukevičiūtei būtų kainavę vos 334 eurus per metus.

D.Vercinskės išvedžiojimus į miltus sumalusi Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija nustatė, kad pastatų be jiems priklausančios žemės antstolė net negalėjo parduoti. Prieš 14 metų atsisakęs nusipirktos žemės A.Idzelis prarado daiktinę teisę ir į pastatus, kurie stovėjo kitų savininkų sklypuose. Teismas išaiškino, kad A.Idzelis negalėjo būti laikomas teisėtu pastatų savininku, nes juos perkant nebuvo aptarta teisė į žemę po jais, o tokios sutarties notaras negalėjo tvirtinti.

Anot teisėjų kolegijos, pastatai galėjo būti perkami tik nugriauti, nes tuo metu jau buvo išduotas leidimas tai daryti. Be to, statinių likučius pašalinti numatė ir teritorinio planavimo dokumentas, kurį rengiant dalyvavo pats A.Idzelis ir tokiems sprendiniams neprieštaravo. Todėl ir R.Britaniškinas su O.Aidukevičiūtė šiuos statinius įsigijo ne kaip nekilnojamojo turto objektus, o kaip statybinį laužą, kuris iš teritorijos turėjo būti pašalintas įgyvendinant detalųjį planą. Vilniečių ieškinį atmetęs teismas juos įpareigojo per pusę metų iš teritorijos pašalinti visų statinių likučius, o pačiau pastatus išregistruoti iš Nekilnojamojo turto registro.

Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2019/04/26/news/aferistai-tabu-neturi-palangoje-sumane-pusvelciui-isigyti-svetimos-zemes-naujoms-statyboms-10090870/

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo siūloma nuo 2024 m. sausio 1 d. perduoti savivaldybėms valdyti patikėjimo teise jų miestų ir miestelių teritorijų ribose esančius valstybinės žemės sklypus ar jų dalis ir žemės sklypais nesuformuotos valstybinės žemės plotus.


Šalyje apleistų žemių plotas ir toliau stabiliai mažėja – šiuo metu Lietuvoje užfiksuota beveik 45,5 tūkst. apleistų sklypų, arba ketvirtadaliu mažiau nei prieš metus, o bendras apleistos žemės plotas sudaro 26 tūkst. hektarų (ha), arba taip pat ketvirtadaliu mažiau nei praėjusiais metais. Daugiausia tokių žemių galima rasti Vilniaus rajono, Molėtų ir Utenos rajonuose.  Lietuvoje yra...


Privačių žemės sklypų savininkai raginami tinkamai rūpintis savo nuosavybe ir, esant poreikiui, kuo skubiau susitvarkyti jiems priklausančius žemės sklypus, antraip sklypas gali būti įtrauktas į nenaudojamų, apleistų sklypų sąrašą. Tai grėstų didesniais – 4 procentų – žemės mokesčio ar žemės nuomos mokesčio tarifais. 


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Klaipėdos apygardos teismas užkirto kelią gudriai aferai – netoli Palangos centro pusvelčiui įsigyti svetimos žemės naujai statybai, rašo lrytas.lt žurnalistas Alvydas Ziabkus.



Palangos krepšinio klubas informuoja, kad jau nuo 2016 m. rugpjūčio mėn. 1 dienos bus galima įsigyti 2016–2017 m. krepšinio sezono abonementus. Jie galios visoms reguliaraus Nacionalinės krepšinio lygos sezono rungtynėms, kuriose žais Palangos komanda. Sirgaliams siūlome įsigyti sezono abonementus, kurių kaina – 50 eurų. Studentams, moksleiviams bei senjorams...


Nuo pirmadienio žemės savininkus pasiekia elektroninės ir popierinės deklaracijos, kuriose pateikta informacija apie žemės mokestį. Klaipėdos AVMI duomenimis, šiais metais žemės mokesčio mokėtojai į Palangos m. savivaldybės biudžetą turėtų sumokėti apie 2 mln. 784 tūkst. litų žemės mokesčio - 70 tūkst. Lt mažiau nei pernai.


Šiandien, kai esame nepriklausoma suvereni valstybė, nepriklausomybės troškimą vis dažniau keičia finansinės laisvės troškimas. Tai nuo ko visgi mes šiandien priklausomi ir nuo ko tikrai nepriklausomi?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius