Ateinanti vasara ne tik džiugina, bet ir neramina

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015-04-10
Peržiūrėta
780
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ateinanti vasara ne tik džiugina, bet ir neramina

„Jau saulelė vėl atkopdama budina Palangą“, – taip perfrazuojant Kristijoną Donelaitį būtų galima pasakyti šiandien. Vis labiau šylantys orai per žiemą ir vėsų pavasarį sužvarbusiems palangiškiams primena apie artėjančią vasarą, iki kurios sezono atidarymo lieka vos daugiau nei mėnuo.
Per visą žiemą vykusias savivaldos rinkimų batalijas iki soties prisipolitikavę Palangos gyventojai jau rūpinasi nuomojamų patalpų būkle ir pirmą kartą ruošia pinigines poilsiautojų eurams. Bent jau verslininkai tikisi, kad vasarą kurorte pinigai tiesiog skrajos ore. Taip galima spręsti iš pirmųjų prekybos ir paslaugų teikimo vietų dalybų paplūdimiuose.
Prestižinėje paplūdimio dalyje vietos pliažo kavinei siekiantys verslininkai aukcione negaili dešimčių tūkstančių eurų. Antai už brangiausiai vertinamą palapinės vietą šalia jūros tilto viena Klaipėdos įmonė su tarybos nustatyta rinkliava ir aukcione pasiūlyta suma savivaldybei per trejus metus sumokės 95,7 tūkst. eurų. Šiuos pinigus išdalinus trijų vasarų dienoms gautume, kad vien mokesčiams savivaldybei ši įmonė turės uždirbti vidutiniškai po 355 eurus kasdien. Kad būtų dar aiškiau – beveik 1230 litus.
Tačiau palangiškiai gerai žino, kad žmones sutraukiančių vasarojimui tinkamų dienų geriausiu atveju būna tik pusę kalendorinės vasaros. Vadinasi, savivaldybei kasdien uždirbamą pelną reikia dauginti iš dviejų. O kur dar pačios kavinės išlaikymas, išlaidos elektrai, atlyginimai darbuotojams. O juk ir paplūdimyje prekiauti ketinantys verslininkai nesiruošia dirbti vien tik mokesčiams ir planuoja patys užsidirbti ne ką mažesnį pelną.
Didelius pinigus į paplūdimio kavinę investuojantys verslininkai nėra naivūs avantiūristai ir prieš priimdami tokį sprendimą, matyt, gerai įvertino prognozuojamą apyvartą. Kita vertus, puiku, kai verslas Palangoje planuoja užsidirbti pats ir dar kurorto savivaldybės biudžetui palieka nemažas įmokas.
Neramina kitkas – kokios per vasarą bus maisto, prekių ir paslaugų kainos, kad skaičiuojamo pelno užtektų ne tik mokesčiams, bet ir patiems verslininkams? Ar ne dėl to Palanga vis dažniau įvardinama, kaip pernelyg brangus kurortas, kuris net ir vidutines pajamas gaunantiems šalies gyventojams yra įkandamas vos savaitei. O dauguma poilsiautojų iš Lietuvos prie jūros pailsėti sau gali leisti tik savaitgaliui.
Šalia sezoniškumo problemos Palangoje net vasarą vis labiau ima ryškėti kita, darbo savaitės problema, kai tikru vasaros kurortu mūsų miestas virsta tik savaitgaliais, o iki liepos vidurio ir baigiantis rugpjūčiui likusias penkias dienas jis pastebimai ištuštėja.
Ar šiemet Palanga sulauks pakankamai poilsiautojų, kurie dar būtų ir dosnūs – paaiškės netrukus. Kurorte atsidarantys nauji viešbučiai ir prekybos centrai leidžia suprasti, kad milijonus galinčios investuoti įmonės yra nusiteikusios optimistiškai.
Aišku, verslo ir iš poilsiautojų didžiąja dalimi pragyvenančių palangiškių sėkmė priklausys nuo gero oro. Jei vasara bus vėsi ir dažnai krapnos lietus, nuostolius skaičiuos ne tik verslininkai. Verks ir „kompelnininkų“ nesulaukiantys palangiškiai.
Tačiau tai yra kitos didelės Palangos bėdos pasekmė. Mūsų kurorte vis dar nėra nuo oro sąlygų nepriklausomų pramogų. Pasiekimų ir naujų objektų gausa pasižymėję praėję ketveri metai gal ir nuteikia optimistiškai, tačiau faktas lieka faktu – vasarą prapliupus lietui poilsiautojai gali pramogauti tik kavinėse prie alaus bokalo.
Baigiami statyti koncertų rūmai kultūrines pramogas geriausiu atveju pasiūlys tik kitą vasarą. Žadamas baseinas duris atvers dar vėliau. Nematyti ir naujų SPA kompleksų statybos pradžios. Kuo viliosime užsienio poilsiautojus? Vien tik unikalios Lietuvos pajūrio gamtos vargu ar pakaks.
Juo labiau, kad šią vasarą dar labiau turėtume pajusti turistų iš Rusijos stygių. Sparčiai atpigęs rublis net ir Rusijos turtuoliams poilsį Lietuvoje pavertė prabanga. Tie oligarchai, kurie anksčiau į Palangą su šeima ir net vaikų aukle sau leisdavo atvykti mėnesiui, gal niekur ir nedings, tačiau bent porai savaičių į Lietuvos pajūrį anksčiau važiavusių vidutines pajamas gaunančių rusų gausos tikrai nesulauksime. Nes tų vidutinių pajamų jiems vos pakanka pabrangusioje Rusijoje pragyventi. Ką jau kalbėti apie poilsį užsienyje už eurus.
Metas rimtai žvalgytis į Vakarus. Vakarų Europos turistams Lietuva vis dar yra pigus kraštas. Viduržemio jūros karščių išvargintiems vakariečiams ir mūsų krašto vasaros klimatas palankus. Tik bėda – užsienyje mažai kas apie tą Palangą težino.
Savivaldybė žada Vakarų Europoje sukelti tikrą informacinį uraganą, kuris vos ne kiekvienam europiečiui į galvą įpūs žinią apie nuostabų Palangos kurortą Lietuvoje. Bet ir tas mūsų kurorto pristatymas, matyt, planuojamas ne šiemet, nes nieko neteko girdėti nei apie Palangos viešinimui Europoje skiriamas lėšas, nei apie planuojamos reklaminės kampanijos būdus.
Kita vertus, ar kad ir atsitiktinai apie Palangą išgirdusį ir šią vasarą čia priklydusį užsienio turistą priversime sugrįžti kitąmet? Ar jis nenusivils laiką praleidęs tik marširuojant parke, kurorto gatvėmis, o vakarais siaučiant Palangos baruose?
Pamatysime, paskaičiuosime, įvertinsime. Laukti liko nedaug, vos pusantro mėnesio.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Didžiulę projektavimo Palangoje patirtį sukaupusią architektę Ireną Likšienę džiugina tai, kad pradedama su visuomene kalbėtis apie architektūrą – būtent taip ji apibūdina Palangoje rengiamą atviros architektūros savaitgalį „Pastatai kalba. Palanga“. Kalbėtis būtina, sako ji, kitaip nepastebėsime mus supančių grėsmių ir neišmoksime atpažinti grožio.


Nuo seno jūra ir džiugina, ir maitina. Dauguma atostogų neįsivaizduoja be poilsio prie jūros, todėl vasaromis paplūdimiai būna pilni saulės spindulių gaudytojų. Tačiau kaskart atvykus jūros krantai bei kopagūbriai būna vis kitokie. Gal nežymiai pasikeitę, tačiau nuolat kintantys. Pokyčius stebi mokslininkai, analizuoja didesnius pokyčius ir ieško sprendimo būdų, bet šėlstančiai...


Su visais atsisveikinanti vasara nedžiugino gerais, saulėtais orais nei Palangos verslininkų, nei poilsiautojų. Liepa ir rugpjūtis buvo drėgni ir lietingi. Tik ir tebuvo girdėti: „Tokios šaltos vasaros dar nėra buvę!“ Bet ar yra pagrindo taip dūsauti? Meteorologai sako, kad ši vasara kuo nors kitokia nebuvo. „Ji buvo normali, tipiškai lietuviška...


Kurorto gyventojus bei svečius ir vėl džiugina muzikinis fontanas – Nepriklausomybės aikštėte jis vandens, muzikos ir spalvų šokiu žavi kasdien nuo 12 iki 22 val. 


Pučiamųjų muzikos koncertų ciklas   „Dūdų vasara“


Taryba džiugina vienybe, bet opozicija neramina abejingumu

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 04 16 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Palanga turi naują savivaldybės tarybą, kuri mūsų miestu ir jo gyventojais rūpinsis ateinančius ketverius metus.


Ateinanti vasara ne tik džiugina, bet ir neramina

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 04 10 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

„Jau saulelė vėl atkopdama budina Palangą“, – taip perfrazuojant Kristijoną Donelaitį būtų galima pasakyti šiandien. Vis labiau šylantys orai per žiemą ir vėsų pavasarį sužvarbusiems palangiškiams primena apie artėjančią vasarą, iki kurios sezono atidarymo lieka vos daugiau nei mėnuo.


Jeigu nesate abejingi vasaros teikiamiems džiaugsmams ir privalumams, šiandien turėtumėte liūdnai atsidusti: baigiasi kalendorinė vasara. Vadinasi, verslininkų būriui – ir kurorto svečių pinigų byrėjimas į kišenę, moksleivijai – atostogos, mėgstantiems lepintis saule paskutinė mėnesio diena reiškia, kad jos šilumos mažės. Kokia buvo vasara...


Ne paslaptis, jog lietuviai lenkia kitas šalis savižudžių skaičiumi, tad natūralu, jog siekiama šią padėtį taisyti ir skatinti žmonių norą gyventi. Taip skatinama kurti naujas paslaugas. Iš 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiami projektai padės kitu kampu pažvelgti į šią problemą ir įgyvendinti naujas priemones, kurios duos paspirtį gyvenimu nusivylusiems žmonėms. Vienas...


Pražydusios magnolijos džiugina praeivius

„Palangos tilto“ informacija, 2010 05 12 | Rubrika: Miestas

Pavasarį pražysta žiedai įvairiausiomis spalvomis. Ypatingai džiugina prasiskleidusios Skulptūrų parke, šalia „Šilelio“ vilos, magnolijos. Balti ir rausvi žiedai traukia praeivių dėmesį, o neatsispyrę šiam grožiui žmonės įsileidžia į širdis tikrąjį pavasario džiaugsmą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius