Atkuriamas Palangos gintaro muziejus ir grafų Tiškevičių rūmai

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-08-28
Peržiūrėta
1929
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos gintaro muziejus jau kitų metų gegužės mėnesį lankytojus ims priiminėti atsinaujinęs. finansuojant Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programai „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“, atliekama reprezentacinių rūmų restauracija ir pritaikymas šiuolaikiniams kultūrinio turizmo poreikiams. Kaip paminėjo projektui vadovaujančio Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, šią savaitę imtasi vazų bei kartušų atnaujinimo.

 

Palangos dvaro sodyba ir joje įsikūręs Lietuvos dailės muziejaus padalinys – Palangos gintaro muziejus yra nacionalinės reikšmės kultūros paveldo ir turizmo objektas, išsiskiriantis savo paveldosaugine verte, unikalia gintaro ekspozicija. Tai vienas lankomiausių kultūrinio pažintinio turizmo objektų Lietuvoje. „Vasarą darbus teko pristabdyti, jog nesukeltume nepatogumų poilsiaujantiems, kurių šiuo metų laiku ypatingai daug muziejus sulaukia“, - patvirtino R.Budrys.

Projekto tikslas – atkurti grafų Tiškevičių neorenesansinių rūmų interjerą bei eksterjerą ir juose net trečdaliu padidinti Palangos gintaro muziejų ekspozicijų, parodų plotus, sukuriant muziejinėje aplinkoje tarptautinių ir nacionalinių konferencijų centrą, išplečiant lankytojų aptarnavimo informacines, edukacines ir socialines zonas bei profesionalaus meno sklaidos erdves.

Palangos grafų Tiškevičių rūmai ir parkas – europinio lygio kultūros paveldo objektas, gerai vertinamas šalies ir užsienio ekspertų. XIX a. pabaigoje statytus rūmus projektavo garsus vokiečių architektas Francas Heinrichas Švechtenas (Franz Heinrich Schwechten), parką – pasaulinio lygio prancūzų kraštovaizdžio architektas Eduardas Fransua Andrė (Édouard François André). 2006 m. Vokietijos archyvuose atrasti originalūs F. H. Švechteno rūmų brėžiniai suteikia pakankamai medžiagos autentiško rūmų plano ir interjero studijoms ir atkūrimui.

Suprasdami, jog itin svarbu jį puoselėti ir saugoti, gavus Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą, buvo imtasi šio uždavinio. Šis projektas yra pirmasis ilgalaikės Palangos gintaro muziejaus plėtros ir Palangos dvaro sodybos rūmų panaudojimo turizmui strategijos įgyvendinimo etapas, kuriuo siekiama atlikti pirmaeilius kultūros paveldo tvarkybos darbus, reikalingus pastato avarinei būklei likviduoti ir lankytojų aptarnavimo kokybei padidinti, modernizuoti ekspoziciją ir įsigyti kultūrinių renginių organizavimui bei lankytojų aptarnavimui reikalingą įrangą, pasiruošti tolimesniems etapams, parengiant rūmų restauracijos ir pritaikymo viešosioms turizmo reikmėms techninį projektą. Šių uždavinių įgyvendinimą ir palengvina prieš keletą metų Vokietijos archyve rasti ir išstudijuoti originalūs rūmų projekto brėžiniai.

Pirmuoju projekto etapu numatoma atlikti stogo remonto, medinių stogo konstrukcijų sutvirtinimo, kaminų remonto, apskardinimo darbus, rūsio pamatų tvarkymą, terasos balkonų remontą, kartušų langinių apkaustų, langinių, metalinių grotų restauravimus, išorės palangių pakeitimą, vidaus angokraščių restauravimą ir dažymą, fasadų angokraščių restauravimą ir dažymą, vazų restauravimą ir trūkstamų pagaminimą bei pastatymą (ant šiaurinės rūmų terasos prie grafų Tiškevičių iki I pasaulinio karo stovėjo 24 vazos, iš jų 8 buvo su legenda apie Heraklį ir jo moteris, 16 vazų, puoštų akanto lapais su Panų galvomis), balkonų durų, langų furnitūros, langų restauravimus, susidėvėję langai bus gaminami naujai pagal senų langų analogus.

„Šiuo metu baigiami derinti techniniai dokumentai, šią savaitę atnaujinamos vazos, restauruojami kartušai, taip pat vyksta konkursas dėl muziejuje atsirasiančių naujų vitrinų darbų“, - apie įsibėgėjusių darbų eigą entuziastingai papasakojo R.Budrys, patvirtinęs, jog viskas vykdoma sklandžiai, o rugsėjo 11 dieną numatomas ir darbų eigos pristatymas, kuriame dalyvaus ir nuo praėjusio rudens tvarkomos istorinės Botanikos parko dalies vykdytojai.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos gintaro muziejus švenčia 60-ąjį jubiliejų

"Palangos tilto" informacija, 2023 08 05 | Rubrika: Miestas

Palangos gintaro muziejus, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) dalis, šiemet mini 60-sias veiklos metines. Gražiu šventės akcentu tapo Tiškevičiams skirta mokslinė konferencija penktadienį, rugpjūčio 4 d.


Šiandien (birželio 10 d.) Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir Lietuvos nacionalinis dailės muziejus direktorius Arūnas Gelūnas pasirašė naują tarpusavio bendradarbiavimo sutartį, numatančią daug miesto ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus, kuriam priklauso ir Palangos gintaro muziejus, sąlyčio taškų kultūros srityje.


Birželio 10 d., penktadienį, 16 val. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Palangos gintaro muziejuje atidaroma garsaus prancūzų menininko Pierreʼo Huygheʼo vieno kūrinio paroda „Atkūrimas“.


Penktadienį, balandžio 30 d., duris atvėręs Palangos gintaro muziejus lankytojus pasitiko su atnaujintomis ekspozicijomis ir kviečia užeiti pro pagrindinį grafų Tiškevičių rūmų įėjimą. Atnaujintoje ir praturtintoje gintaro ekspozicijos salėje, be kitų, pristatomi ir dar niekad lankytojams nerodyti eksponatai, įrengta nauja apšvietimo sistema. Atnaujintą ekspoziciją sudarė...


Lietuvos nacionalinis dailės muziejus nuo balandžio 30 d., penktadienio, kviečia apsilankyti Palangos gintaro muziejuje (Palanga, Vytauto g. 17), kuris lankytojams atveria duris su atnaujintomis ekspozicijomis ir kviečia užeiti pro pagrindinį grafų Tiškevičių rūmų įėjimą, užkopus reprezentaciniais laiptais nuo didžiojo parterio su fontanu pusės. Muziejaus svečiai pateks į rūmų holą...


Kovo 28 dieną, šeštadienį, 12 val. Palangos miesto viešojoje bibliotekoje (Vytauto g. 61) visuomenei bus pristatomas projektas „Palangos istorinės vilos „Anapilis“ restauravimas ir pritaikymas visuomenės poreikiams“.


Palangą garsinančiame Gintaro muziejuje intensyviai vyksta renovacijos darbai. Atsinaujinusi kurorto pažiba visu savo grožiu lankytojams atsivers jau šią vasarą. „Siekiame, kad iki kurortinio sezono pradžios rūmų fasadas būtų visiškai sutvarkytas, ir iš išorės rūmai „blizgėtų“, – sakė Lietuvos dailės muziejaus, kuriam priklauso ir Gintaro...


Palangos gintaro muziejus šį šeštadienį švenčia 50 metų jubiliejų

LDM Ryšių su visuomene centro inf., 2013 08 01 | Rubrika: Kultūra

Lietuvos dailės muziejus rugpjūčio 3 d., šeštadienį, 17 val. kviečia į Palangos gintaro muziejaus 50 metų jubiliejaus renginius Palangoje (Vytauto g. 17): simbolinį žibinto prie naujojo Gintaro muziejaus įėjimo įžiebimą, susitikimą su Gintaro muziejaus kūrėjais ir puoselėtojais rūmų Didžiajame salone, parodos „Palangos gintaro muziejui – 50“ atidarymą rūmų...


Palangoje jau baigtas įgyvendinti Europos Sąjungos projektas „Palangos Gintaro muziejaus reprezentacinių rūmų restauracija ir jų pritaikymas šiuolaikiniams kultūrinio turizmo poreikiams“. Šis projektas yra pirmasis ilgalaikės Palangos gintaro muziejaus plėtros ir Palangos dvaro sodybos rūmų panaudojimo turizmui strategijos įgyvendinimo etapas, kuriuo buvo siekiama atlikti pirmaeilius...


Palangos gintaro muziejus jau kitų metų gegužės mėnesį lankytojus ims priiminėti atsinaujinęs. finansuojant Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programai „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“, atliekama reprezentacinių rūmų restauracija ir pritaikymas šiuolaikiniams kultūrinio turizmo poreikiams. Kaip paminėjo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius