Biblioteka ir mokyklos – šviesos skleidėjos (Rašytojų susitikimai ir dailės parodos Palangos Vaikų bibliotekoje)

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2012-05-17
Peržiūrėta
2111
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Biblioteka ir mokyklos – šviesos skleidėjos  (Rašytojų susitikimai ir dailės parodos Palangos Vaikų bibliotekoje)

Po daugelio, daugelio metų į savo tikrąją tėviškę Palangą Vaikų bibliotekos ir vedėjos Nijolės Bagdonienės kvietimu sugrįžo, Palangai vėl „atgimė“ į lietuvių vaikų literatūros aruodus daug pasakiškai gero jau įnešusi iškili poetė, Nacionalinės premijos laureatė Ramutė Skučaitė.

 

Mažieji prirašė laiškų...

Mažieji skaitytojai jai prirašė šimtus laiškučių, o apie poetę jos neeilinio gimtadienio proga išsamų tekstą „Jūros vaikų“ priede spausdino „Palangos tiltas“. Bibliotekininkės apie tai daug medžiagos teikė ir kretingiškiams. Įspūdingo renginio kuratorė Monika Liachovičiūtė-Rukšėnienė, jos kolegė, nuo pirmosios Vaikų bibliotekos įkurtuvių dienos joje dirbanti Ema Udalcovienė vaikiškai jausmingai „Palangos tiltui“ pasakojo apie įspūdingą susitikimą: „Kad jūs žinotumėt, lyg Pasakų karalaitei paruošėme poetei Ramutei Skučaitei jos asmenybės vertą sostą ir, kaip jos knygelės pavadinimas, prasidėjo „Takelis iš naujo“. Vaikai tik klausėsi, tik klausėsi, o jų buvo tiek daug, gal šimtas – iš visų Palangos mokyklų ir vaikų darželių, taip pat jų mokytojai, ir ne vienas eiliuotą pasaką mylintis, gyvo poetės žodžio išsiilgęs mažasis palangiškis kėlė rankelę, prašydamas žodžio, sakydamas: „Palangos poete Ramute, aš esu jūsų gerbėjas...“

„Visiems miesto vaikų bibliotekoje gegužės 14-ąją buvo labai smagu“, – komentavo Monika Rukšėnienė.

Čia derėtų pacituoti Vaikų bibliotekoje naują mažiausiųjų Palangos piešėjų darbelių parodą jau paruošusios žinomos dailininkės pedagogės iš Meno mokyklos Rasos Užpelkytės žodžius: „Neabejojome, jog renginys pasiseks. Aš mokiausi sykiu su Monika Liachovičiūte. Ji jau mūsų „Jurgutynėje“ buvo aktyvi poetė, literatė, jos kūrybą gyrė pats eilėraščių kūrėjas, mokyklos direktorius Jonas Brazdžionis. Nenusakomos fantazijos ir jūros aistros turinti moteris, šiemet pradėjusi darbo biografiją čia pritapo, kaip bitė pievoje prie medaus turtingo žiedo. Visiems gerumo, meilės linkinti mūsų Monika yra laukiamas Palangos vaikų draugas. Jos susibičiuliavo ir su poete Ramute Skučaite“.

 

Iš palangiškių vaikų laiškų poetei Ramutei Skučaitei

„Miela poete Ramute Skučaite,

Šį laišką Jums rašau, nes pati kuriu eilėraščius ir skaitau kitų sukurtus. Viena iš įdomiausių mano skaitytų knygų – Jūsų „Laiškas sekmadieniui“. Man labiausiai patiko eilėraštis apie raganiukus. Ten pasakojama apie raganas, o apie jas sužinoti man visad smalsu.

Dar norėčiau Jums papasakoti apie Palangoje esančią bent jau man įdomiausią vietą – apie mūsų biblioteką. Jinai visada tvarkinga, graži. Ten pilna visokių knygelių ir Jūsų, gerbiama Ramute Skučaite, knygelių ten yra. Taip pat šalia veikia keletas kompiuterių. Galima ir skaityti, ir naršyti. Man ten labai patinkaǃ

Netoli bibliotekos yra J. Basanavičiaus gatvė. Mes su tėveliais savaitgalių vakarais einame ten pasivaikščioti, o kai išalkstam – sukrimsti picą. Oi niam, niam, kaip skanuǃ Pasisotinę nukeliaujame ant tilto ir atsisėdame ant ten esančių suoliukų. Saulė pradeda leistis. Koks vaizdasǃ Jūs turbūt esate mačiusi, kaip leidžiasi saulė, gal Jums tai paprasta, bet man ne. Aš žiūriu ir grožiuosi vienu iš daugelio pasaulio stebuklų. Galiu užtikrinti, kad kitur Lietuvoj tokio vaizdo nepamatysite.

O dabar nuoširdžiai sveikinu su gimtadieniu, linkiu Jums dar parašyti daug knygelių ir dar kartą atvykti į Palangą.

Viso gero, labai norėčiau kada nors su Jumis susitikti.

Pagarbiai,

Lukrecija Simutytė iš Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos 5a klasės“.

 

„Miela Poete,

Esu Arnas, penktos klasės mokinys. Jums nutariau parašyti, nes jau nuo vaikų darželio laikų pamenu, kad esate vadinama vaikų poete.

Teko girdėti, skaityti ir mokintis atmintinai nemažai Jūsų kurtų eilėraščių. Esu skaitęs eilėraščių rinkinius „Raidžių namučiai“, „Kas klausosi lietučio“, „Vaikams vanagam“, „Eiliuotus galvosūkius“ ir dar daug atskirų kūrinėlių. Labiausiai įsimintinas Jūsų rašytas eilėraštis „Mamyte mylima“. Jis man labai patiko, nes sakiau jį per mamyčių šventę savo mamai.

Žinau, kas Jūs, kaip ir aš, esate gimusi Palangoje. Dabar Palanga jau pasikeitusi: daugiau didelių namų, parduotuvių, sutvarkytos gatvės, dviračių takai, naujas jūros tiltas. Tik jūra nesikeičia. Ji visad labai graži.

Būtų malonu susitikti kokiame nors renginyje, šventėje ir išgirsti iš Jūsų gražiausią eilėraštį. Linkėjimai iš Palangosǃ

Arnas Žvirgždys“.

 

„Gerb. poete,

Ramute Skučaite, jums jau 80 metų ir norėčiau jūsų paklausti, ar prisimenate Palangą? Jei ne, galiu jums priminti. Palangoje yra daug gražių ir nuostabių vietų, tarkim: Gintaro muziejus, Birutės kalnas, Botanikos sodas ir Palangos tiltas. Jeigu prakalbome apie tiltą, tai pakalbėkime ir apie jūrą. Vasaros šiltais vakarais smagu prie jūros pamatyti saulėlydžius, o labiausiai patinka maudytis.

O dabar norėčiau papasakoti apie save. Man 9 metai. Lankau Palangos „Baltijos“ pagrindinę mokyklą. Domiuosi muzika, todėl lankau muzikos mokyklą ir sportinius šokius. Ir šiaip esu žingeidus ir linksmas berniukas. Tad ir baigsiu savo trumpą laiškutį Jums, gerb. poete.

Renaldas, 4 kl.“

 

„Gerbiama poete Ramute Skučaite,

Labai norėčiau jums papasakoti apie jūrą. Ji yra mėlynos, žalios ir net geltonos spalvos, bet saulei nusileidus joje galima pamatyti įvairių spalvų.

Dar sužinojau, kad mūsų Baltijos jūroje auga rifas, o gi taip gražu, kai aplinkui rifą plaukioja įvairiaspalvės žuvytės, o jūros dugnas nudengtas įvairių formų akmenukais.

Aš kaip tik lankau „Baltijos“ pagrindinę mokyklą 4a klasę. Ir dar lankau S. Vainiūno muzikos mokyklos dailės skyrių.

Aš esu labai laiminga gyvendama Lietuvos kurorte Palangoje.

Man buvo didelė garbė parašyti jums šį laišką.

4 kl. Rusnė Karlikauskaitė“.

 

„Gerbiama poete,

Man Palangoje patinka, čia aš daug žaidžiu tenisą, mėgstu paplūdimyje pažaisti futbolą. Čia dar yra nuostabūs dviračių takeliai. Gyvenu nuostabiame miestelyje Palangoje. Džiaugiuosi, kad gimėme tame pačiame mieste tą patį mėnesį – spalį. Jūs gimėte lygiai prieš septyniasdešimt metų iki mano gimimo, nes aš gimiau taip pat spalio mėnesį 2001 metais. Manau, kad per tą laiką Palanga nedaug pasikeitė. Ta pati jūra, smėlis, pušynai ir kopos. Tiesa, tėvai sakė, kad kopos anksčiau buvo daug didesnės. Palangoje yra botanikos parkas, pušynai. Yra daug įvairiaspalvių gėlių, gražių medžių. Šiame mieste gyventi gera!

Ainis“.

 

„Tris valandas vaikščiojome po Palangą...“

O vyresnioji bibliotekininkė, Palangoje žinoma savo švietėjiška veikla Monika Rukšėnienė vis prisimena Nacionalinės premijos laureatės, poetės Ramutės Skučaitės viešnagę: „Labai gili ir šviesi moteris! Ji gimė namelyje M.Valančiaus gatvėje, centre, netoli bažnyčios šventoriaus. Jo dabar nėra, tai gal maždaug toje vietoje, kur labai rekonstruojama „Mėguva“. Žinot, juk 1931 metais Palanga tikrai buvo saldainių dėžutės didumo žvejų kaimalė. Mes daug kalbėjome apie Palangos architektūrą, žinoma, jūrą: poetė sakė, kad mažos mergytės akimis pirmą kartą nužvalgius pajūrį, jai patiko, „baltas smėlynų slenkstis, atsiritanti banga buvo panaši į nedidelį volą, kurį peržengus, – manė mažoji Ramutė, – jūrą galima laisvai perbristi“. „Tokie žmonės ir susitikimai bibliotekoje labai praturtina, įkvepia. Gaila, kad Ramutė Skučaitė ir leidėjas Saulius Valužis Palangoje nepabuvo ilgėliau. Gal dar kada susitiksime“.

Intelektualioji Palangos bibliotekininkė, aktyvi keliautoja, skaitovė ir „Mėguvos“ etnografinio ansamblio dalyvė Monika Rukšėnienė prisiminė dar renginį ir vaikų rašytoją Vytautą Račicką, ir studijų metus Vilniaus universitete. Čia jai dėstė net pasaulinio lygio asmenybė, „Knygos istorijos“ autorius,  SNO bibliotekos direktorius Levas Vladimirovas, taip pat iškili knygotyros mokslininkė Genovaitė Raguotienė.

Monika baigė žodžiais: „Ir Palangoje daug skaidraus, yra žmonių, kuriais gali pasitikėti. Puikiai sutariame su režisieriais Miliniais, su Otilija Simonaitiene, o šviesulys Zita Baniulaitytė – skrynia, kurioje pridėta visko“. 

Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Jūros mūšos aidai kurorto kūrėjų meninėje raiškoje ir gyvenime".

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šių metų balandžio 29 dieną Kėdainių arenoje buvo surengtos Lietuvos vaikų kiokušin karatė čempionatas - vienos iš svarbiausių visame karate sporto sezone tiek klubams, tiek sportininkams, nes jose yra atrenkami stipriausi mūsų šalies sportininkai nuo 10 iki 14 metų amžiaus. 


„Tikriausiai suprantate, kaip aš, trijų vaikų tėvas, jaučiuosi šiandien (liepos 5 d.), kai Kunigiškių vaikų stovykloje ant jūros kranto vėl krykštauja vaikų balsai. Čia, ant paties jūros kranto, greta balto kaip sniegas Palangos paplūdimio smėlio, išdygo ne prabangūs kotedžai visuomenės išrinktiesiems, ne vilos, kurių savininkai puikuotųsi savo išskirtine nuosavybe, o iš pagrindų rekonstruota...


Pažįstamos mamos kurorte skundžiasi, kad jų vaikai karantino suvaržymų metu tapo irzlesnis, atžagaresni. „Palangos tiltas“ jau rašė apie mažamečius berniukus, kurie galimai apiplėšė kurorto senjorę. Tiesa, Palangos policija patvirtino tik vagystę minėtu atveju. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos...


Buvusi Kunigiškių vaikų poilsio stovykla pradėjo kilti naujam gyvenimui – rekonstruojamas Švietimo ir mokslo ministerijai priklausantis ir pagal panaudos sutartį nacionalinės M. K. Čiurlionio meno mokyklos valdomas turtas. Tad netrukus šiame poilsio pastatų komplekse, skirtame edukacijai, ir vėl bus priimami vaikai.


Praėjusią savaitę vaikai minėjo savo šventę – Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Į šventę, vykusią Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos stadione, susirinkę mažieji Palangos visuomenės nariai turėjo ką veikti – jiems buvo pasiūlyta daug smagios veiklos.


Šiais metais per Angelų sargų dieną už pasiaukojamą darbą bei puikią tarnybą buvo pagerbtas būrelis Palangos policijos pareigūnų. Palangos Viešosios policijos skyriaus kelių policijos grupės vyresnysis specialistas Ričardas Vinciūnas už glaudų bendradarbiavimą su švietimo darbuotojais rūpinantis vaikų užimtumu bei saugumu, už organizuojamus renginius moksleiviams...


Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė trečiadienį į pasitarimą sukvietė kurorto ikimokyklinių įstaigų – vaikų darželių „Ąžuoliukas“, „Gintarėlis“, „Nykštukas“, „Pasaka“, „Žilvinas“ bei „Sigutė“ – vadovus. Susitikimo metu domėtasi, kaip sekasi...


Praėjusį penktadienį – tarsi vasaros sezono įkarštyje – vaikų atrakcionų parke J. Basanavičiaus gatvėje šurmuliavo gausus būrys vaikų. Tarptautinė vaikų gynimo diena buvo paminėta gražiu renginiu, skirtu ne visada pasiturinčių kurorto šeimų vaikams: Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos tarnyba, vykdydama Jaunimo iniciatyvų ir vaikų...


Labai praturtėjau (kaip ir visi kiti, čia užėję), nes daug gero ir gražaus, žmogiškos širdies švelnumo turtingų atsiliepimų girdėjau „Gydančiųjų knygelių kambaryje“. Jis yra įspūdingoje kurorto vietoje, ką tik simpatiškai renovuotuose rūmuose, kurie beveik suaugę, susilieję su Birutės parku. Tai Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos...


Po daugelio, daugelio metų į savo tikrąją tėviškę Palangą Vaikų bibliotekos ir vedėjos Nijolės Bagdonienės kvietimu sugrįžo, Palangai vėl „atgimė“ į lietuvių vaikų literatūros aruodus daug pasakiškai gero jau įnešusi iškili poetė, Nacionalinės premijos laureatė Ramutė Skučaitė.   Mažieji prirašė laiškų... Mažieji...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius