Diskusija „1 iš 111: Mykolas Mažeiva“ su architektu Edmundu Benečiu

Birželio 20 d. 17 val. Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos renginių salėje vyks renginys, skirtas prisiminti 1941 m. birželio 27 d. įvykusius tragiškus įvykius, kai buvo sušaudyta 111 Palangos gyventojų.
Renginyje bus pristatyta nauja informacija apie Mykolą Mažeivą, vieną iš sušaudytųjų, taip pat bus kalbama apie sušaudytųjų vietą ir atminimo akmenį.
Diskusiją ves architektas Edmundas Benetis.
Kviečiame dalyvauti ir sužinoti daugiau apie šią tragišką istoriją.
1 iš 111: Mykolas Mažeiva
Prieš 84 metus (1941m. birželio 22 d.) hitlerinė Vokietija užpuolė SSSR (Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungą).
Jau pačią pirmą karo dieną Vokietijos pasienyje esanti Palanga po nelabai ilgo ir nelabai intensyvaus vokiečių artilerijos apšaudymo per kelias valandas buvo užimta Vokietijos kariuomenės. Jokio realaus pasipriešinimo Palangos apylinkėse dislokuoti Raudonosios Armijos daliniai neparodė, jokių gynybinių mūšių prie Palangos ir pačioje Palangoje taip pat nebuvo. Tad iš pačio ryto Palangoje su dviračiais nuo Nimerzatės pusės pasirodė pirmieji vokiečių kareiviai.
Birželio 26 d. per kelias valandas buvo suimti visi Palangos žydai. Jų buvo apie 450. Pasitraukti nuo prasidėjusio karo realiai nespėjo niekas. Žydai vyrai buvo uždaryti mažojoje Palangos sinagogoje (vyrų buvo bent 3 kartus mažiau, nei moterų), o žydų moterys su vaikais iki 14 metų (apie 350 žmonių) – didžiojoje Palangos sinagogoje. Tą pačią dieną buvo suimti ir keli tarybinės Palangos valdžios atstovai, komunistai, komjaunuoliai ir negausus taip vadinamas „sovietinis aktyvas“: lietuviai A. Balsys, A. Jurgutis, M. Mažeiva, A. Šiurylienė, J. Vygontaitė ir kt. Lietuvius vokiečiai įkalino atskirai nuo žydų – Palangos savivaldybės pastato rūsyje. Dabar šioje vietoje Vytauto gatvėje stovi kino teatras „Naglis“.
Šeštą karo dieną, birželio 27 d. žydai vyrai iš didžiosios Palangos sinagogos ir suimti lietuviai tarybų valdžios atstovai iš Palangos savivaldybės rūsio buvo pėsčiomis nuvaryti į už Birutės kalno esančią priekopę ir sušaudyti.
1958 metais visi už Birutės kalno sušaudytieji buvo atkasti, ekshumuoti ir kartu vienoje kapavietėje perlaidoti dabartinėse Palangos kapinėse. Perlaidojant sušaudytuosius buvo nustatyta, kad iš viso už Birutės kalno buvo sušaudyti 111 žmonių – 106 žydai ir 5 lietuviai.
Nežiūrint dedamų pastangų iki šiol labai sunkiai sekasi identifikuoti už Birutės kalno sušaudytuosius palangiškius. Tiek žydus, tiek lietuvius. Turima informacija tik labai apytiksliai ir sąlyginai leidžia iš visų sušaudytų Palangos maždaug 450 žydų (vyrų, moterų, vaikų) identifikuoti tik... 35 asmenis. Bet ir tiems, pagal 1945 metais sudarytą sušaudytų asmenų sąrašą sąlyginai jau identifikuotiesiems, trūksta duomenų apie jų vardus, amžių, nes vien tik aukų sąraše nurodytų sušaudytųjų pavardžių tokiam identifikavimui nepakanka. Žydų šeimos paprastai buvo gausios, todėl su tomis pačiomis pavardėmis Palangoje gyveno ne vienas Bručkus, Gutmanas ir kt. Kas tik pagal pavardes su labai apytiksliais aukų sąraše nurodytais tų asmenų amžiaus metais pasakys, kuris čia iš tų kelių (ar keliolikos?) Palangos Bručkų ar Gutmanų buvo sušaudytas?
Ne ką geresnė padėtis yra ir su 5 už Birutės kalno sušaudytų lietuvių identifikavimu. Paradoksalu, bet tas sušaudytųjų lietuvių penketukas pagal įvairius informacijos šaltinius siekia .... net apie 20 pavardžių!
Kaip? Kodėl? Kaip tai gali nutikti? Gali. Ir nutinka.
O ką mes žinome apie tuos 5 už Birutės kalno sušaudytus lietuvius? Ar visai nieko apie juos nežinom? O ar ieškojom tos informacijos apie juos, ar bandėm? Atrodo, kad nelabai...
Tad gal imkim ir pradėkim tą informacijos rinkimo paiešką nuo kurio nors vieno iš jų?
Pradėkim. Ir tegu tai bus palangiškis Mykolas Mažeiva.
Už Birutės kalno sušaudytas palangiškis Mykolas Mažeiva yra 1 iš tų sušaudytųjų 111-tuko ir yra minimas praktiškai visuose informacijos šaltiniuose apie sušaudytuosius palangiškius.
Mums pasisekė, nes kažkaip netikėtai pavyko surasti daug naujos, nematytos bei niekur neskelbtos informacijos ir dokumentų apie Mykolą Mažeivą, sušaudytą 1941 m. birželio 27 d. Palangoje, už Birutės kalno. Kokios? Parodysime, pasidalinsime.
Beje, o kodėl „už Birutės kalno“? Ar tikrai? Kuo remiantis taip yra teigiama, pagal ką tai yra nustatyta? Kad parke, „už Birutės kalno“ stovi didelis atminimo akmuo? Ir ką? Ir to užtenka?
O kur iš tiesų buvo sušaudyti 111 palangiškių vyrų? Miške, parke, parko teritorijoje, už parko, „už Birutės kalno“?..
O jei ne „už Birutės kalno“, tai kur?
Ką tada simbolizuoja tas didžiulis, 1989 metais būtent „už Birutės kalno“ parke pastatytas paminklinis akmuo su užrašu, kad jis yra skirtas „šioje parko teritorijoje“ sušaudytiems... 105 ar 106 žydams?
Tikrai ne į visus, bet į daugelį iš šių klausimų jau yra aiškūs ir konkretūs atsakymai. Kokie?
Apie tai ir pakalbėsime 2025 m. birželio 20 d. 17 valandą Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos renginių salėje.
Architektas Edmundas Benetis
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Diskusija „1 iš 111: Mykolas Mažeiva“ su architektu Edmundu Benečiu
2025 06 11 | Rubrika: Miestas
Birželio 20 d. 17 val. Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos renginių salėje vyks renginys, skirtas prisiminti 1941 m. birželio 27 d. įvykusius tragiškus įvykius, kai buvo sušaudyta 111 Palangos gyventojų.
Rugsėjo 1 d. 14 val. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kartu su Palangos žydų bendruomene kviečia į žydų kultūros sekmadienį.
Atrodo, visai neseniai sveikinome buvusį Palangos miesto vyriausiąjį architektą Leoną Laimutį Mardosą su 90 metų jubiliejumi, o štai šįryt tenka pranešti labai liūdną žinią.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vyksta Neįgaliųjų reikalų departamento organizuojamas renginys – diskusija „Asmenų su psichosocialine ar intelekto negalia teisių apsauga ir pokyčiai Lietuvoje ir Islandijoje“.
Bibliotekoje – Liudo Mažylio knygos „Europos pusdiplomis“ pristatymas ir diskusija
2022 05 30 | Rubrika: Miestas
Birželio 3 d. (penktadienį) 17 val. kviečiame dalyvauti Europos Parlamento nario prof. Liudo Mažylio naujos knygos „Europos pusdiplomis“ pristatyme, kuris vyks Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje (Vytauto g. 61, Palanga).
Diskusija prie apskritojo stalo „Istorinis Palangos prijungimas prieš 101 metus“
2022 03 22 | Rubrika: Miestas
2022 m. balandžio 1 d. 16 val. Jono Šliūpo muziejuje Palangoje vyks apskritojo stalo diskusija „Palangos prijungimas prie Lietuvos: laimėtojai ir nusivylusieji“.
Patirtinis susitikimas–diskusija „Muziejus – klasė be sienų“
2022 03 18 | Rubrika: Miestas
Š. m. kovo 23 d., trečiadienį, nuo 14 val. iki 16 val. kviečiame visus mokytojus į Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejų (adresu Vytauto g. 23 a, Palanga) kartu padiskutuoti, kaip vaikų motyvaciją pažinti bei norą mokytis keičia muziejų ar kitų kultūros institucijų erdvės ir edukaciniai užsiėmimai.
Amžina kova, kur pigiau – Turkijoje ar Palangoje: atsakymas akivaizdus
"Delfi", 2021 05 17 | Rubrika: Miestas
Metai iš metų Lietuvoje kyla arši diskusija, kur pigiau atostogauti: mūsų Palangoje ar tolimoje Turkijoje. Nagrinėdamos šį detektyvą kelionių agentūros piešia vienokį vaizdą, tuo tarpu pajūrio verslininkai priešginiauja ir turi savo versiją. O kaip yra iš tikrųjų?
Vasario 28 d. Palangos miesto viešojoje bibliotekoje, Palangos miesto savivaldybės tarybos narės Svetlanos Grigorian iniciatyva, įvyko diskusija kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių.
Įvyko susitikimas-diskusija „2011-Pasauliniai veterinarijos metai“
Palangos miesto VMVT Vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Marija Valauskienė, 2011 05 06 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto savivaldybės administracijos švietimo skyriaus salėje, pažymint 250-ąsias veterinarijos profesijos metines, vyko susitikimas-diskusija „2011-Pasauliniai veterinarijos metai“.