Dukrytės netekusi mažeikiškių šeima ramybės tikisi naujuose namuose Palangoje

Palangos tiltas, 2016-04-25
Peržiūrėta
2592
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

 Rūta Vaišvilienė nesutramdo ašarų,   prisimindama, kaip staiga į nebūtį išėjo mylima Saulutė ir kaip su ja ir jos vyru elgėsi   Mažeikių policijos pareigūnai.
Rūta Vaišvilienė nesutramdo ašarų, prisimindama, kaip staiga į nebūtį išėjo mylima Saulutė ir kaip su ja ir jos vyru elgėsi Mažeikių policijos pareigūnai.

Eglė PALUBINSKAITĖ
Linas JEGELEVIČIUS

Baisesnių išgyvenimų vargu ar galima patirti, kokių išgyveno mažeikiškių Rūtos ir Aurio Vaišvilų šeima, po visų negandų ramybės užuovėją dabar atrandanti Palangoje. Šių metų vasarį su devynių mėnesių dukryte Saule ir vos dvejus metus perkopusiu sūnumi Jūru išvažiavusi šeimos automobiliu iš namų Mažeikiuose, per galinio vaizdo veidrodėlį R. Vaišvilienė netrukus pastebėjo, kad dukrytė keistai sustingo, o jos akys pastiro. Atskubėję greitosios pagalbos medikai kūdikiui pagelbėti jau negalėjo... Bet iškviesti Mažeikių rajono policijos pareigūnai su šoko ištikta motina ir po jos skambučio strimgalviais į įvykio vietą atlėkusiu jos vyru „nesicackino“.

Šoko ištiktai motinai uždėjo antrankius
„Pareigūnai įsiveržė į greitosios automobilį, buvo agresyviai nusiteikę, vyrą ištempė iš greitosios pagalbos automobilio, net trenkė jam, o man uždėjo antrankius. Aš maldavau, kad mane leistų atgal prie stingstančios dukros, tačiau kaip didžiausi nusikaltėliai buvome atplėšti nuo vaiko“, – redakcijoje prisiminė R. Vaišvilienė.
Į Palangą pas vyro mamą dėl ramybės paskubėjusią persikelti jauną šeimą pasivijo Mažeikių rajono policijos komisariato tyrėjų surašyti Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) pažeidimai – dėl tyčinio policijos pareigūno teisėtų reikalavimų nevykdymo ir įžeidimo.
Vaišvilos šiurpsta nuo minties, kad jiems, patiems patyrusiems, anot jų, policijos smurtą sunkiausią jų gyvenime akimirką, teks stoti prieš teismą dėl tokių, jų nuomone, nepagrįstų kaltinimų.
Sutikusi savo istorija su „Palangos tilto“ skaitytojais pasidalinti Rūta nesutramdo ašarų, prisimindama, kaip staiga į nebūtį išėjo mylima Saulutė ir kaip su ja ir jos vyru elgėsi Mažeikių policijos pareigūnai.

Pamatė per veidrodėlį, kad su dukryte kažkas blogai
Kaip prisiminė R. Vaišvilienė, šių metų vasario 22 dieną ji su vaikais išsiruošė netoli namų pramogauti. „Sūnui labai patinka važiuoti automobiliu, tad abu vaikučius susodinus į automobilines kėdutes, išvažiavome pasivažinėti. Prieš tai visi kartu išgėrėme sulčių, nė vienas niekuo nesiskundė ir buvo sveiki“, – prisiminė R. Vaišvilienė.
Nespėjus nuvykti toli nuo namų, mažeikiškė per galinio vaizdo veidrodėlį pastebėjo, kad dukra ėmė keistai elgtis, jos išvaizda pasikeitė. „Jos akys buvo nustėrusios, akivaizdžiai mačiau, kad kažkas negerai. Nedelsiant sustabdžiusi automobilį, patikrinau dukros kvėpavimą – jis buvo labai lėtas ir keistas“, – sunkiai emocijas tvardė motina.
Po akimirkos, pasak Rūtos, mergytė išvis nustojo kvėpuoti: „Puoliau skambinti vyrui, kuris buvo namie – mes buvome vos iš namų išvažiavę, jis netrukus atlėkė pas mus. Matėme, kad dukrytei blogai: kol laukėme medikų, patys darėme jai dirbtinį kvėpavimą“.

Mergaitę medikai išrengė pusnuogę...
Greitoji medicinos pagalba, anot R. Vaišvilienės, atvyko greitai, uždelsta nebuvo. „Nuo tos vietos, kur viskas įvyko, iki gydymo įstaigos galima nuvykti per septynias minutes. Man dabar rodosi, kad medikai atvyko ne paprastu greitosios medicinos pagalbos automobiliu, o reanimobiliu. Man iki šiol keista, kodėl dukra nebuvo juo vežama į ligoninę, o gaivinama tiesiog vietoje“, – svarstė moteris.
Su vienos iš medikių pagalba, mama į šąlančios Saulės burnytę pūtė orą, o vyras, pasikeisdamas su medike, spaudė mergytės krūtinės ląstą.
Iš medikų padrikų paaiškinimų šoko ištikta mama suprato, kad gyvybės ženklų nerodančiai Saulei buvo suleista adrenalino ir ją buvo atkakliai bandoma atgaivinti taikant dirbtinį kvėpavimą. „Greitąja atvyko dvi medikės. Viena iš jų buvo labai maloni, akivaizdžiai matėsi, kad dėjo visas įmanomas pastangas atgaivinti mergytę. Tačiau kita gydytoja mums su vyru pasitikėjimo nekėlė – vis skubėjo konstatuoti vaiko mirtį“, – prisiminė R. Vaišvilienė.
Anot mamos, dukrą ji su Auriu ir viena medike gaivino apie valandą.
„ Ji sakė, kad mūsų judesiai yra teisingi. Medikė vis pasiteiraudavo, ar mes nepavargome. Sakiau, kad „ne.“ Vyras vis ragino mane: „Rūta, gaivinkime, nesustokime, nesustokime...“
Mama iki šiol ašaras braukia, kad viduržiemį dukrytė buvo gaivinama pusnuogė. „Buvo beveik išrengta – kojos ir rankos buvo nuogos, kepurytė nuimta, o lauke gi žiema. Prašėme, kad vaikas būtų šildomas, kad kūnelis prarastų kuo mažiau kūno šilumos. Tada, medikėms sutikus, vyras apklostė Saulės kojytes ir krūtinę“, – pasakojo R. Vaišvilienė.

Policijos pareigūnai atplėšė tėvus nuo stingstančios dukros
Nepavykus kūdikio atgaivinti, medikai iškvietė policiją. „Pareigūnai įsiveržė į greitosios automobilį, kuriame susigrūdę buvome ir mes su vyru, būtent tuo metu, kai atrodė, kad dar akimirka ir vaikas atsigaus. Manęs iki šiol neapleidžia jausmas – man tai kužda širdis, kad reikėjo dar tiek nedaug“, – braukė ašaras Rūta.
Anot jos, policininkai agresyviai įsiveržė į greitosios automobilį, atplėšė abu tėvus nuo gęstančios Saulės, tempte ištempė ją su vyru Auriu į lauką. „Pareigūnai buvo agresyvūs: vyrą ištempė iš automobilio, net trenkė jam, o man uždėjo antrankius. Aš maldavau, kad mane leistų atgal prie dukros, tačiau veltui – kaip didžiausi nusikaltėliai buvome atplėšti nuo vaiko. Niekaip nesupratome, už ką“, – prisiminė moteris.
Pareigūnai liko šalti raudančios motinos maldavimams paaiškinti, kodėl taip su jais elgiamasi. „Saulytės jau neatgaivinsime, bet norėčiau su vyru žinoti, kodėl Mažeikių pareigūnai taip su mumis elgėsi“, – Rūta su vyru atsakymo į šį klausimą neturi ir šiandien.

Grasinimai „patupdyti“ į areštinę
Abu Vaišvilos buvo išvežti į Mažeikių rajono policijos komisariatą – sūnų Jūrą pasiėmė atbėgusi močiutė, o dukra liko greitosios automobilyje. „Nepaliaudama pareigūnų klausinėjau, kas bus su mano tik ką mirusia dukrele, bet sulaukiau tik burbtelėjimo – ja pasirūpins medikai“, – prisiminė naujoji palangiškė.
Policijoje R. Vaišvilienei paaiškino, kad jei tėvai atsisakys duoti visus įvykio parodymus, jie bus „patupdyti“ į areštinę. „Mus tampė labai ilgai – apklausinėjo, darė įvairiausius tyrimus, ar nesame apsvaigę ne tik nuo alkoholio, bet ir nuo narkotinių medžiagų. Žinoma, tokių dalykų ir būti negalėjo, bet, matyt, tokia tvarka policijoje. Visas košmaras tęsėsi gal keturias valandas“, – prisiminė Mažeikius į Palangą iškeitusi moteris.
Kuomet, regis, amžinybę trukusi apklausa pasibaigė, Rūtą ir jos vyrą kamavo tik vienas klausimas – kur Saulytė? „Mums ligoninėje paaiškino, kad jos lavonėlis jau išgabentas į Šiaulius ekspertizei. Mes ją išvydome tik atsiimdami kūnelį Šiauliuose, kur mums tikslios mirties priežasties niekas negalėjo pasakyti. Mirties dokumente buvo parašyta, kad „staiga sustojęs kvėpavimas“, – pasakojo pašnekovė.
Ekspertų paklausę, ar buvo kas negero pastebėta skrodimo metu, Vaišvilos išgirdo, jog pirminiais organų apžiūros duomenimis viskas atrodė „lyg ir gerai“, tačiau vis dar laukiama išsamių tyrimų rezultatų iš Vilniaus ekspertų.

Mergaitė buvo sveika, bet neskiepyta
Mergaitė, šeimoje gimusi 2015 metų balandžio mėnesį, buvo sveika ir, anot mamos, jokių susirgimų neturėjo. Jos šeimos gydytoja taip pat niekada neminėjo nieko įsimintino dėl Saulės sveikatos.
Kadangi tėvai buvo prieš skiepus, atžala nebuvo skiepyta. „Mus gydanti gydytoja buvo nepatenkinta, kad mes priėmėme tokį sprendimą, labai ilgai įkalbinėjo, kad vis dėlto skiepytume dukrą. Kai mes atsisakėme, nusprendėme persirašyti pas kitą, ne tokią dėl skiepų kategorišką gydytoją“, – teigė moteris.
Po tokio mamos sprendimo šeima dar sulaukė buvusios šeimos gydytojos skambučio, kad ši norinti apžiūrėti mergaitę namie. „Niekuo nesiskundėme, tad nemačiau poreikio, kodėl gydytoja turėtų pas mus apsilankyti. Tačiau medikė buvo itin atkakli, tad galiausiai atvyko pas mus, bet aš kategoriškai atsisakiau, kad gydytoja apžiūrėtų mergaitę“, – prisiminė R. Vaišvilienė.
Naujoji mergaitės gydytoja Saulę vadino sveika, o jokių įtarimų dėl mažylės sveikatos taip pat nebuvę...

Šeimą pasivijo kaltinimai dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams
Skaudžia vaiko netektimi istorija nesibaigė. Persikėlusi po netekties gyventi į Palangą šeima sulaukė laiško iš Mažeikių rajono policijos komisariato. „Mes kaltinami pasipriešinimu policijos pareigūnams, taip pat jų įžeidimu. Bet to nebuvo, jie patys elgėsi agresyviai ir atplėšė mus nuo mirusios dukros nieko nepaaiškinę“, – sunkiai žodžius rinko dukros netekusi mama.
Ji neslėpė, kad įvykus nelaimei, ji buvusi ištikta šoko, bet neprisiminė, kad būtų priešinusi pareigūnams. „Kad jie taip kvalifikavo mano raudas, mano begalinį skausmą, man labai keista. Kiekviena mama fiziologinio afekto būsenoje, kurį aš patyriau, reaguotų panašiai – brautųsi prie savo vaiko“, – sakė R. Vaišvilienė. Ji klausė retoriškai: „O už ką reikėjo aptalžyti mano vyrą? Juk jis tėvas. Mylintis tėvas“.
Patirtus A. Vaišvilos sužalojimus užfiksavo nuotraukos.
Nors ir vadindami pareigūnų elgesį „nesuvokiamu“, mažeikiškiai po skaudžios nelaimės niekur nesikreipė dėl jo. „Mums buvo per skaudu dar viską aštrinti, tad palikome viską taip, kaip yra, nors vyras buvo pareigūnų sumuštas“, – sakė R. Vaišvilienė.
Mažeikių policijos pareigūnai į Palangos komisariatą atsiuntė Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (Vaišvilos kaltinami pagal ATPK 187-1 ir 187-2 straipsnius, kurie numato atsakomybę dėl policijos pareigūno teisėtų reikalavimų nevykdymo ir nepagarbos, – aut.)

Juristas: „Byla prieš Vaišvilas turi būti nutraukta“
Pagalbos R. Vaišvilienė kreipėsi į Palangos miesto savivaldybės juristą, teikiantį pirminę teisinę pagalbą, Vytautą Korsaką. Anot jo, toks ATPK pažeidimų protokolas negali būti rašomas, nes šiuo atveju nėra pažeidimo sudėties ir tyčios veiksmuose.
„Jokios tyčios R. Vaišvilienės veiksmuose nematau. Moteris buvo didelio šoko būsenoje. Tai – akivaizdu. Logiška manyti, kad ji buvo ir fiziologinio afekto būsenoje, kuomet žmogus būna labai susijaudinęs ir negali adekvačiai vertinti savo veiksmų. Apie jokią tyčią ir nusikaltimą tokiu atveju negalima kalbėti. Byla prieš ją ir jos vyrą turi būti nutraukta“, – įsitikinęs V. Korsakas.
Jo manymu, Palangos miesto policijos pareigūnai neturėtų skubėti surašyti ATPK pažeidimų protokolo tol, kol Vaišviloms nebus suteikta tokiu atveju garantuota valstybės gynėjo paslauga. „Jų istorija tokias sąlygas atitinka. Jie turi teisę į nemokamą advokatą“, – „Palangos tiltui“ sakė savivaldybės juristas.
Praėjusį penktadienį R. Vaišvilienė apsilankė pas Palangos miesto policijos komisariato Prevencijos poskyrio tyrėją Darių Vambutą, kuriam buvo pavesta iškviesti Vaišvilas ATPK pažeidimų protokolo surašymui. „Ji man įteikė prašymą dėl teisinės pagalbos paskyrimo. Kai turės advokatą, žiūrėsime dėl tolesnių veiksmų. Neatmetu galimybės, kad įvertinus visas aplinkybes, protokolas nebus surašomas, o visa byla nutraukta“, – „Palangos tiltui“ sakė D. Vambutas.

Kriminalinės policijos viršininkas: „Nebuvo vykdomi teisėti policijos reikalavimai“
Mažeikių rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Arūnas Bubliauskas „Palangos tiltui“ sakė, kad ATPK pažeidimų protokolai R. ir A. Vaišvilams buvo surašyti pagal mažeikiškių policijos pareigūnų vietoje surinktą medžiagą. „Buvo užfiksuotas pasipriešinimas pareigūnams – nebuvo vykdomi teisėti policijos reikalavimai, buvo įžeista pareigą atliekančių pareigūnų garbė bei orumas žodžiais ir kūno gestais, dėl to ir toks protokolas. Ikiteisminis tyrimas dar vyksta“, – sakė A. Bubliauskas.
ATPK pažeidimų 187 straipsnis už R. ir A. Vaišvilams pareikštus ATPK pažeidimus numato tokią atsakomybę: pasipriešinimas policijos pareigūnui užtraukia baudą nuo vieno šimto keturiasdešimt keturių iki dviejų šimtų aštuoniasdešimt devynių eurų arba administracinį areštą nuo penkiolikos iki trisdešimties parų. O pareigūno teisėto nurodymo ar reikalavimo nevykdymas, taip pat jo garbės ir orumo įžeidimas, reiškiamas žodžiu ar kūno gestais, įžeidžiančiu elgesiu, kibimu ar kitokiu elgesiu, užtraukia baudą nuo aštuoniasdešimt šešių iki vieno šimto keturiasdešimt keturių eurų arba administracinį areštą nuo penkiolikos iki trisdešimties parų.
Negi nugalės formalus įstatymo taikymas ir nebus atsižvelgta į visas įvykio aplinkybes? Ar apsigins Rūta ir Aurys Vaišvilos Palangoje, kur jie apdaužytą gyvenimą dėlios toliau?
Su Mažeikių rajono apylinkės prokuratūros prokurore Asta Kudrauskiene, vykdančia ikiteisminį tyrimą Saulės Vaišvilaitės mirties aplinkybėms nustatyti, vakar „Palangos tiltui“ susisiekti nepavyko.
Vaišvilos šiandien tetrokšta vieno: kad košmaras pagaliau baigtųsi ir šeima galėtų gydytis savo sielos žaizdas naujuose savo namuose Palangoje.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus viloje „Ramybė“ tęsia susitikimus su kūrėjais ir spalio 27 d. 18 val. penktame rudens ciklo renginyje pakvies į pokalbį su kūrėjų šeima – keramiku Isroildžon Baroti ir galerininke Andželika Baroti.


Nuo koronavirusio mirusio žinomo palangiškio gydytojo, mokslininko, politiko ir visuomenės veikėjo Albino Stankaus šeima išplatino prašymą žiniasklaidai, kuriuo reikalauja paneigti tikrovės neatitinkančius faktus, anot šeimos, žeidžiančius visos šeimos ir velionio garbę bei orumą.


Merai tikisi konkretaus Vyriausybės įsipareigojimo sprendžiant savivaldybių biudžetų deficito klausimą, kuris netrukus taps ypač aktualus.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


„Palangos tilto“ straipsnis „Dukrytės netekusi mažeikiškių šeima ramybės tikisi naujuose namuose Palangoje“, publikuotas mūsų laikraštyje balandžio 25-ąją, sulaukė neįtikėtino dėmesio: redakcijos telefonai kaito nuo skambučių iš kolegų dirbančių didžiausiuose šalies laikraščiuose ir televizijos kanaluose. Visiems leidome...


Baisesnių išgyvenimų vargu ar galima patirti, kokių išgyveno mažeikiškių Rūtos ir Aurio Vaišvilų šeima, po visų negandų ramybės užuovėją dabar atrandanti Palangoje. Šių metų vasarį su devynių mėnesių dukryte Saule ir vos dvejus metus perkopusiu sūnumi Jūru išvažiavusi šeimos automobiliu iš namų Mažeikiuose, per galinio vaizdo...


Su kokiu įkarščiu kurorto šešiamečiai-aštuonmečiai, stebimi kai kurių tėvų, praėjusį trečiadienį gainiojo futbolo kamuolį, reikėtų pamatyti savo akimis. O prieš treniruotę, lyg sekant geriausias Ispanijos ar Anglijos futbolo tradicijas, mažieji skubėjo fotografuotis su savo treneriu Marseliu Balasanovu. „Na, Mesi, ateik čia, dabar tavo, Ronaldo...


„Kiek metų dirbame, su tokiu įvykiu susidurti dar neteko, - vienu balsu tvirtino Palangos savivaldybės Vaiko teisų apsaugos skyriaus vedėja Emilija Lapėnienė ir lopšelio – darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Rūta Regina Lukaitienė pasakodamos apie ketvirtadienio įvykį, kai ant tvenkinio Birutės parke kranto buvo rastos be priežiūros paliktos trys mažametės...


Joga moko kūno atpalaidavimo, ištvermės, vidinės ramybės. Kai kurie gydytojai ne tik patys praktikuoja jogą, bet ir rekomenduoja ją savo pacientams, prilygindami ją kineziterapijai. Jogos užsiėmimai jau kuris laikas vyksta ir mūsų mieste. Jogos mokytoja Audronė Pašilytė „Palangos tiltui“ sakė, jog svarbiausia atrasti ryšį tarp fizinio kūno, amžinosios mūsų...


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Aura Banevičienė  pasakoja, jog šioje bibliotekoje, kaip ir visose, žmonių, neskubančių  grąžinti knygas, yra nemažai. Nors dėl skaitytojų aplaidumo įstaiga praranda nemažai vertingų leidinių, darbuotojai artimiausiu metu griežtų nuobaudų taikyti nesirengia, bet tikisi, jog žmonės susipras patys ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius