Bibliotekos darbuotojai vis dar tikisi sulaukti iki šiol negrąžintų leidinių

Toma TRANIZAITĖ, 2010-10-03
Peržiūrėta
1455
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Aura Banevičienė  pasakoja, jog šioje bibliotekoje, kaip ir visose, žmonių, neskubančių  grąžinti knygas, yra nemažai. Nors dėl skaitytojų aplaidumo įstaiga praranda nemažai vertingų leidinių, darbuotojai artimiausiu metu griežtų nuobaudų taikyti nesirengia, bet tikisi, jog žmonės susipras patys ir knygas grąžins.

 

Skolininkai – visų bibliotekų problema

Direktoriaus pavaduotoja A.Banevičienė teigia, jog skolininkų yra nemažai. Dažniausiai tai – studentai, baigę mokslus ir pamiršę grąžinti knygas; taip pat dirbantys, užsiėmę žmonės. Vaikai dažniausiai pamiršta atnešti kitiems taip pat reikalingas knygas iš privalomojo perskaityti knygų sąrašo. Mažiausiai problemų, darbuotojos teigimu, kelia senyvo amžiaus žmonės, kurie knygas grąžina laiku.

„Mes dirbame kompiuterizuotai ir dalį skolininkų matome jau programoje – mums netgi parodo, kiek darbo dienų jis jau yra skolingas, nes yra nustatyta, jog knygas galima pasiimti trisdešimčiai darbo dienų. Per šį laiką knygų negrąžinus, programa žmogų fiksuoja kaip skolininką  – to anksčiau nebūdavo. Knygų grąžinimo terminą galima pratęsti atėjus į biblioteką ar tiesiog paskambinus telefonu. Tai yra nurodyta naudojimosi biblioteka taisyklėse, vartotojai tą žino, bet spėkit, ar jie taip elgiasi? Ne“,- kalba A. Banevičienė. Pasak jos, daugiausia bėdų sukelia seniau registruoti skaitytojai – tie, kurie nėra įtraukti į kompiuterinę programą, o jų pasiimtos knygos yra įrašytos į skaitytojo kortelę. „Jeigu mes anksčiau galėdavom jiems skambinti, rašyti laiškus, tai dabar mes tam pinigų neturim... Jeigu yra nurodytas namų telefono numeris, skambinam į namus, o šiaip dabar visi turi mobiliuosius, į kuriuos mes sau negalime leisti skambinti. Skolininkai yra problema ir taip yra visose bibliotekose“, - teigia moteris.

Anot bibliotekos darbuotojos, daugiausia prarandama grožinės literatūros knygų. Taip pat nemažai ir mokslui skirtų leidinių, kurių labiausiai gaila. „Grožinės literatūros yra labai sparti leidyba – išleidžia vieną seriją knygų, pasikeitus madai – kitą. O mokslinės literatūros leidiniai yra brangūs, mes gaunam vos po kelias tokias knygas, jų nenusipirksi tiek, kiek grožinės. Dabar tokias mokslui skirtas knygas laikome skaitykloje, kur žmonės jomis gali naudotis vietoje, neišsinešdami“,- pasakoja A. Banevičienė. Ji teigia, jog norint pasiimti geresnes, brangesnes knygas į namus, reikia palikti 30 litų užstatą: „Tai iš tikrųjų drausmina skaitytojus, juk 30 litų – ne tokie jau maži pinigai, o ypač studentui. Tada jau ateina grąžinti knygą, o mes atiduodame pinigus. Už užstatą knygas gali pasiimti ir laikinai į Palangą atvykę poilsiautojai“.

Ilgą  laiką knygų negrąžinantiems skaitytojams bibliotekos darbuotojai bando skambinti ir apie tai priminti telefonu. Kai kuriuos šis būdas paveikia. Direktoriaus pavaduotoja sako, jog atsiradus kompiuterinei programai, padedančiai lengviau atpažinti skolininkus, šių, lyginant su keliais praėjusiais metais, mažėja. „Registruojantis vartotojas užpildo tokią kortelę, kur nurodo savo elektroninio pašto adresą, tada programa automatiškai jam į paštą išsiunčia priminimą, kai vėluojama grąžinti knygas. Žmogus, gavęs priminimą, greičiau reaguoja – ateina į biblioteką arba paskambina norįs prasitęsti knygos grąžinimo terminą. Taigi ši programa mums labai paranki“,- teigia moteris. 

 

Griežtesnių  priemonių kol kas imtis nežada

„Sakyčiau, kad 2011-aisiais metais, nors gal ir reikėtų, bet labai griežtų priemonių imtis nežadame. Juk nesam represinė įstaiga – vis dar delsiam, nesiryžtam skaičiuoti delspinigių. Galvojame apie tai, bet tai padaryti nėra taip paprasta – steigėjas turi tvirtinti mokamų paslaugų sąrašą, tuos pinigus, kad ir paėmus, reikia nešti į kasą, turi vykti apskaita ir pan. Be to, žmogus pirmiausia turi ateiti, kad iš jo galėtum tą nuobaudą paimti, o jei jis neateina – iš ko tu paimsi...“, - kalba bibliotekos darbuotoja.

Pavaduotoja sako, jog bibliotekos darbuotojai stengiasi skatinti skaitytojus nepamiršti grąžinti knygų:  „Žmones raginame nepamiršti atnešti knygų, kadangi Palanga yra nedidelis miestelis, tai darbuotojai nuolatinius skaitytojus pažįsta, šiems atėjus į biblioteką, primena. Taip pat ketiname į  bibliotekos internetinę svetainę įdėti priminimą apie grąžintinus leidinius. Raginame knygas atnešti ir per kasmet balandžio mėnesį vykstančią Nacionalinę bibliotekų savaitę. Dabar žmonės dažniau lankosi bibliotekose, taigi vis dar tikimės, jog atgausime ilgai negrąžintus leidinius“.

Prieš metus sulaukę  vienos skolų išieškojimo firmos pasiūlymo bendradarbiauti, taip padedant bibliotekai atgauti prarastus leidinius, darbuotojai kol kas tokių drastiškų priemonių imtis nesiryžta. Nors, neslepia A.Banevičienė, jeigu situacija nesikeis ir skolininkų  daugės, gali būti, jog Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka paseks Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos pavyzdžiu (ši biblioteka pradėjo bendradarbiauti su skolų išieškojimo firmomis). „Manau, jog I. Simonaitytės bibliotekos vadovų pasirinktas būdas – geras pavyzdys. Ketiname domėtis, kaip jiems sekasi tvarkytis su skolininkais. Negalvoju, kad tai pernelyg griežtas būdas bandyti atgauti bibliotekai priklausantį turtą –  juk tai yra visiškai teisėta“, - sakė Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja A. Banevičienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo šiol kiekvienas skaitytojas, neradęs norimos knygos savo bibliotekoje, galės nemokamai ją užsisakyti iš bet kurios kitos Lietuvos bibliotekos.


Visus, besidominčius tradiciniais lietuviškais amatais ir trokštančius apie juos sužinoti dar daugiau, gruodžio 15 d. (trečiadienį) 15 val. kviečiame į Palangos viešąją biblioteką, kur vyks susitikimas su tautodailę ir tradicinius lietuviškus amatus pristatančiu mamos ir dukros duetu – Odeta Tumėnaite–Bražėniene ir Adele Bražėnaite.


Nuo rugpjūčio 17 d. Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos parodų salėje eksponuojama legendinio partizano Juozo Lukšos Daumanto 100-osioms gimimo metinėms skirta paroda „Laisvės žvalgas“. 


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos interneto skaitykloje visą birželį eksponuojama Palangos kurorto muziejaus parengta paroda.


Knygomatas – nauja Palangos viešosios bibliotekos paslauga

"Palangos tilto" informacija, 2021 04 20 | Rubrika: Miestas

Nuo šiol jokio skubėjimo ir derinimosi prie bibliotekos darbo laiko! Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka pristato naują nemokamą paslaugą – knygomatą, kuriame galima iš anksto užsakytas knygas atsiimti bekontakčiu būdu, skaitytojams patogiu metu, 24 val. per parą.


Nauja bibliotekos paslauga – knygų grąžinimo dėžė

"Palangos tilto" informacija, 2020 12 09 | Rubrika: Miestas

Nespėjote grąžinti pasiskolintos knygos bibliotekos darbo metu? Jau galite tai padaryti ir kai biblioteka uždaryta. Knygų grąžinimo dėžė yra prie pagrindinio įėjimo į biblioteką iš Vytauto gatvės. Knygų grąžinimo dėžė atidaroma bibliotekai baigus darbą. Dėžė bus atidaryta ir tomis dienomis, kai biblioteka nedirba (sekmadieniais, šventinėmis dienomis ir pan.). Maloniai...


Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka organizavo ir įgyvendino kvalifikacijos bei kompetencijų ugdymo projektą bibliotekininkams „Kūrybinis žvilgsnis į rytojų“. Nuo rugsėjo 10 d. bibliotekoje įvyko 7 mokymai, kuriuose dalyvavo bibliotekininkai iš Palangos miesto švietimo įstaigų, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos...


Butkų Juzė – poetas, dramaturgas, pedagogas, žurnalistas, bibliotekininkas. Tikroji pavardė – Juozas Butkus. Šiemet minime 120-ąsias poeto gimimo metines.


Lietuvos bibliotekininkų draugija 2013 metų balandžio 23-iąją, Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną, jau tryliktą kartą skelbia Nacionalinę bibliotekų savaitę, kurios šūkis „Nežinai? Pėdink į biblioteką!”.


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Aura Banevičienė  pasakoja, jog šioje bibliotekoje, kaip ir visose, žmonių, neskubančių  grąžinti knygas, yra nemažai. Nors dėl skaitytojų aplaidumo įstaiga praranda nemažai vertingų leidinių, darbuotojai artimiausiu metu griežtų nuobaudų taikyti nesirengia, bet tikisi, jog žmonės susipras patys ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius