Europos paveldo dienų metu bus atsigręžta į bendruomenes

Palangos m. savivaldybės informacija, 2016-09-08
Peržiūrėta
1934
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Europos paveldo dienų metu bus atsigręžta į bendruomenes

Jau tapo tradicija, kad rugsėjo viduryje visoje Lietuvoje minimos Europos paveldo dienos. Šios dienos nepamiršta ir Palangos bendruomenė, aktyviai organizuojanti įvairias pramogas, supažindinančias su didžiosiomis kurorto architektūrinėmis vertybėmis. Europos paveldo dienos bus minimos rugsėjo 16-18 dienomis, šiemet dėmesys bus skiriamas kultūros paveldui ir bendruomenėms.

Pristatys globojamus objektus
Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausiosios specialistės Kristinos Litvinienės, minint Europos paveldo dienas jau buvo gvildenta daug Lietuvos paveldui svarbių temų: dvarai ir rūmai, istoriniai parkai ir sodai, technikos paveldai ir kita. Šių metų Europos paveldo dienos pavadintos „Kultūros paveldas ir bendruomenės“.
„Šiemet, minint Europos paveldo dienas, Palangoje bus pristatyti 25 kultūros paveldo objektai. Bus organizuojamos nemokamos ekskursijos „Tiškevičių bulvaru“, muziejai rengs atvirų durų dienas, bendruomenės pristatys savo globojamus kultūros paveldo objektus, joms pagelbės įvairios įstaigos ir vietiniai gyventojai“, – apie šiųmetinį renginį pasakojo K. Litvinienė.
Iš viso, anot pašnekovės, į Kultūros vertybių registrą įrašytas 121 Palangos kultūros paveldo objektas: 8 kompleksai (kompozitoriaus Balio Dvariono sodyba, Bažnyčios kompleksas, Palangos dvaro sodyba, Palangos piliakalnis su gyvenviete, 1 pastatų kompleksas, 3 vilų kompleksai), 80 pavienių kultūros paveldo objektų, 3 kilnojamieji objektai (paveikslas „Švč. Mergelė Marija su Vaikeliu (Bochnios Švč. Mergelė Marija)“, paveikslas „Šv. Kazimieras“ ir varpas) bei 1 vietovė (Palangos miesto istorinė dalis).
Palangoje yra 17 kultūros paminklų, 46 valstybės saugomi objektai ir 57 registriniai (įrašyti į registrą) objektai.

Ekskursijos ir parodos
Minint Europos paveldo dienas, rugsėjo 16 d. 10 val. pasivaikščioti „Šventuoju pajūrio žiedu“ pakvies šventojiškiai. Į žygį išsiruoš Šventosios pagrindinės mokyklos bendruomenė ir kiti Šventosios gyventojai bei prisijungti pageidaujantys svečiai. Žygio dalyviai renkasi nuo 9.30 val. Palangos Šventosios pagrindinės mokyklos kieme, Mokyklos g. 10. Kultūrinės pažintinės dienos metu ketinama aplankyti keturias šventas vietas – Šventosios Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės bažnyčią, bažnytvietę prie Žemaičių alkos, Švč. Mergelės Marijos, Jūrų Žvaigždės koplyčią ir Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčią. „Renginio dalyviams objektus pristatys jų valdytojai. Antano Valiuškos alėjoje (šalia Šventosios Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės bažnyčios) ir galutinėje stotelėje – Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčioje veiks istorinių fotografijų ir projekto „Šventosios žemės atminties ženklai“ dailės darbų parodos. Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčios šventoriuje vyks žygio dalyvių suneštinis piknikas.“, – kalbėjo renginio kuratorė.
Pasižvalgyti pakvies ir Palangos gintaro muziejus – rugsėjo 16 d. 12 ir 15 val. čia bus organizuojamos dvi nemokamos ekskursijos su gidais, kurių metu lankytojams bus pristatomos muziejuje veikiančios ekspozicijos, restauruoti rūmai ir kt. Ekskursijos dalyviai registruojami tel. (8 460) 30 313 arba el. paštu [email protected].
Tą pačią dieną nuo 15 iki 17 val. prie vilos „Mahorta“ (Birutės al. 35) ir Buršteino vilos (Birutės al. 37) vyks Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos jaunųjų dailininkų rudens pleneras ir darbų paroda. Jaunieji dailininkai netradicinėmis formomis (per meninę raišką) pristatys iki šių dienų išlikusius kultūros paveldo objektus. Vilos „Mahorta“ verandoje muzikinius pasirodymus surengs meno mokyklos auklėtiniai. Pasibaigus Europos paveldo dienų renginiams vaikų darbai bus eksponuojami šalia vilų esančiame Vilniaus universiteto konferencijų, seminaro ir poilsio centre „Romuva“.
Taip pat šioje erdvėje Palangos kultūros ir jaunimo centro jaunimo studijos vadovas Tautvydas Lubys organizuos įvairias pramogas tiek mažiesiems, tiek suaugusiems – visi norintieji bus pakviesti pūsti ir gaudyti muilo burbulus, išmėginti jėgas žaidime su didžiuliais mediniais „Jenga“ pagaliukais, o protą pamankštinti prie šaškių lentos.
Rugsėjo 17 d. 13 ir 15 val., rugsėjo 18 d. 14 ir 16 val. K. Litvinienė pakvies pasivaikščioti „Tiškevičių bulvaru“, aplankant dvidešimt stotelių, kuriose bus pristatomi išskirtiniai kurorto kultūros paveldo objektai, kurie ne tik puošia Palangą, bet ir mena grafų Tiškevičių laikus. Norintys dalyvauti kviečiami registruotis el. paštu [email protected] arba tel. (8 460) 48 557.

Atvirų durų dienos
Europos paveldo dienų metu rugsėjo 16 d. nuo 10 val. bus organizuojama atvirų durų diena Lietuvos karininkų ramovės viloje. Lankytojai galės susipažinti su vilos istorija ir joje vykdomomis veiklomis, saugomu archyvu ir kt. 17 val. savo veiklą bei tautinius kostiumus pristatys Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų draugijos atstovės, o 17.30 val. visi kviečiami į Palangos vyrų choro „Jūros šauliai“ koncertą.
Į atvirų durų dienas pakvies ir Palangoje veikiantys muziejai – Jono Šliūpo memorialinė sodyba (rugsėjo 16 ir 17 d. nuo 14 iki 17 val.), Palangos tremties ir rezistencijos muziejus (rugsėjo 16, 17 ir 18 d. nuo 16 iki 18 val.) bei Antano Mončio namai-muziejus (rugsėjo 17 d. nuo 15 iki 17 val.), kuriame 16 val. bus atidaryta fotografijų paroda „SCENOS“. Parodos autoriai (Dainius Liškevičius, Alvydas Lukys, Vilma Samulionytė, Gytis Skudžinskas, Darius Žiūra) fotografijose užfiksavo aplinką ir personažus laikydamiesi griežtai nustatyto metodo. Toks tarsi šaltas tiriamasis žvilgsnis išryškina pasirinktų objektų svarbiausias savybes, bruožus, nulemiančius jų paskirtį ir „statusą“. Minėtomis valandomis muziejų lankymas nemokamas.
Sekmadienį, rugsėjo 18 d., 12 val. Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia pakvies į nekasdieniškas šv. Mišias – jos bus laikomos lotynų kalba (pagal senąsias tradicijas). Bažnyčioje veiks bažnytinių vertybių ir sakralinių drabužių ekspozicija. Po šv. Mišių bažnyčioje bus organizuojama ekskursija.
Į ekskursiją po bažnyčią rugsėjo 18 d. nuo 14 iki 17 val. pakvies ir Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčios parapijos pirmininkas. Bažnyčioje veiks istorinių fotografijų ir projekto „Šventosios žemės atminties ženklai“ dailės darbų parodos.
Tą pačią dieną 18 val. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykloje bus atidaryta Palangos kultūros ir jaunimo centro bei Palangos krašto etnoklubo „Mėguva“ organizuojamo tarptautinio tradicinės tekstilės plenero ,,Sijonas: tradicijos ir improvizacijos“ paroda ,,MAINOS RŪBAI MARGO SVIETO. Tautinių kostiumų ir aksesuarų rekonstrukcijos“.

Renginys sparčiai išpopuliarėjo
Pernai Europos paveldo dienų metu palangiškiai ir miesto svečiai buvo pakviesti susipažinti su Birutės parko istorija, pasivaikščioti po atnaujintą parką, Gintaro muziejų, į atvirų durų valandą kvietė kurorto simbolis – Kurhauzas. Buvo rodomas kino filmas „Lietuva anapus ir šiapus laiko“.
Idėja pradėti rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais, jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jack Lang. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį Vakarų Europos šalių ir pasidarė toks populiarus, jog nuo 1991 metų Europos Tarybai inicijavus ir parėmus Europos Sąjungai, visoje Europoje imta rengti Europos paveldo dienas.
Renginiai yra skirti visuomenei, siekiant ją supažindinti su kultūros paveldu, parodyti tai, kas paprastai yra visuomenei neprieinama, aktualizuojant vienokią ar kitokią kultūros paveldo sritį. Labiausiai tikimasi šia programa sudominti moksleivius ir paskatinti juos domėtis tiek savo šalies kultūra, istorija, tiek ir kitų Europos šalių kultūros paveldu.
Tradicija tapusius Europos paveldo dienų renginius Lietuvoje koordinuoja ir organizuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, taip pat miestų bei rajonų savivaldybės, kultūros įstaigos, kultūros paveldo objektų valdytojai.
Europos paveldo dienų koordinatorė Palangos miesto savivaldybėje – Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Litvinienė, tel. (8 460) 48 557, el. p. [email protected].

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Dalyvaujamasis biudžetas nėra kažkas naujo ar išskirtinio. Pirmieji jį pasaulyje prieš tris dešimtmečius pradėjo taikyti brazilai, kai Porto Alegrės miesto gyventojams buvo pasiūlyta patiems nuspręsti, kam ir kaip leisti biudžeto lėšas. Palangos kaimynai, Kretinga, jį jau išbandė pernai ir pakartos šiemet, o Klaipėdos rajonas tai pasiryžo...


Religijotyrininkas, didelio tikėjimo palangiškis Tomas Viluckas įsitikinęs, kad šis sunkus laikas mus daug ko išmokys, bet gali būti ir ilgalaikių dvasinių praradimų. Su sunkia negalia daugelį metų gyvenantis vyras pripažįsta, kad karantinas kelia daug iššūkių ir Bažnyčiai. Ar po karantino žmonės grįš į bažnyčias? Ypač priklausantys vadinamajai rizikos...


Europos paveldo dienų metu bus atsigręžta į bendruomenes

Palangos m. savivaldybės informacija, 2016 09 08 | Rubrika: Miestas

Jau tapo tradicija, kad rugsėjo viduryje visoje Lietuvoje minimos Europos paveldo dienos. Šios dienos nepamiršta ir Palangos bendruomenė, aktyviai organizuojanti įvairias pramogas, supažindinančias su didžiosiomis kurorto architektūrinėmis vertybėmis. Europos paveldo dienos bus minimos rugsėjo 16-18 dienomis, šiemet dėmesys bus skiriamas kultūros paveldui ir bendruomenėms.


Kovo 21 dieną į Palangą atvyko gausi kultūros bei istorinio paveldo specialistų ir Seimo narių komanda. Tai buvo planinė Valstybinės kultūros paveldo komisijos išvyka, siekusi susipažinti su kurorto paveldo objektų šiandienine būkle, numatyti priemones jų apsaugai nuo galimų negatyvių objektų savininkų veiksmų, taip pat ir savivaldybės ar jai pavaldžių įstaigų bei įmonių...


Vakar, pirmadienį, kurorte vyko Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto ir Valstybinės kultūros paveldo komisijos išvažiuojamasis posėdis, kurio metu buvo apžiūrėti Palangos kultūros paveldo objektai. Išvažiuojamojo posėdžio metu kurorte lankėsi LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Raimundas Paliukas, komiteto narė Marija Aušrinė...


Aktyvūs palangiškiai ir kurorto svečiai kitą penktadienį, rugsėjo 18 d., kviečiami dalyvauti nemokamuose Europos paveldo dienų renginiuose, kurie padės kiekvienam norinčiam geriau susipažinti su kurortu bei jo istorija.


Liepos 6 dieną Palangoje startavo interaktyvus pažintinis turas „Tiškevičių bulvaras“, pristatantis miesto svečiams ir patiems palangiškiams 20 objektų, ne tik puošiančių kurortą nuo grafų Tiškevičių laikų ir pripažintų saugotinomis kultūros vertybėmis, bet ir tokių, kurie iki mūsų dienų neišliko. Šis projektas – lyg įžanga į...


Bus vertinami pasiūlyti paveldo objektai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 08 28 | Rubrika: Miestas

Liepos pabaigoje posėdžiavusi Palangos nekilnojamo kultūros paveldo vertinimo taryba ketina atlikti penkių pasiūlytų kultūros paveldo objektų istorinius ir fizinius tyrimus.


Naujausi kurorto kultūros paveldo istorijos tyrimai

„Palangos tilto“ informacija, 2009 05 29 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto viešojoje bibliotekoje įvyko antroji konferencija, skirta kurorto kultūros paveldo klausimams aptarti. Gausiai susirinkusius forumo dalyvius pasveikinęs miesto vadovas Vytautas Stalmokas teigė, kad žinant Palangos kultūros paveldo priešistorę ir jos naujausių tyrinėjimų duomenis, stiprėja tikėjimas, jog pajūrio kurortas bus išsaugotas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius