Gyventojai vasarą poilsiavo atsakingai – pajūryje grąžinta trečdaliu daugiau stiklinių užstato pakuočių

Palangos tiltas, 2021-09-16
Peržiūrėta
805
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gyventojai vasarą poilsiavo atsakingai – pajūryje grąžinta trečdaliu daugiau stiklinių užstato pakuočių

Per tris šių metų vasaros mėnesius Lietuvoje gyventojai į taros surinkimo vietas grąžino per 217 mln. vienkartinių gėrimų pakuočių. Tai – 17,6 mln. (beveik 9 proc.) daugiau lyginant su 2020 metų vasara. Užstato sistemoje dalyvaujančių pakuočių surinkimo rodikliai ypač pastebimai augo pajūrio kurortų Palangos ir Neringos savivaldybėse. 

 „Birželio–rugpjūčio rezultatai rodo, kad šią vasarą gyventojai dar labiau rūpinosi gamta ir poilsiaudami elgėsi atsakingai – grąžino daugumą į rinką išleistų užstato pakuočių. Dėl to kai kurios taros surinkimo vietos kurortuose ir kitur pasiekė rezultatų, kurie tapo rekordiniai per penkerius „Užstato sistemos administratoriaus“ veiklos metus. Surinkimo vietose triūsiantiems parduotuvių darbuotojams teko didelis krūvis, nes, pavyzdžiui, gyventojai šią vasarą grąžino net penktadaliu daugiau stiklo pakuočių negu per tą patį laikotarpį pernai“, – teigia ne pelno organizacijos VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) vadovas Gintaras Varnas, dėkodamas sistemą palaikantiems partneriams. 

 G. Varnas primena, kad skatindama žmones dažniau grąžinti stiklines užstato pakuotes, šią vasarą USAD pajūryje inicijavo reklamos kampaniją, per kurią skelbė, jog „Visos figūros yra gražios“. Taip buvo siekiama atkreipti dėmesį, kad dauguma paplūdimiuose vartojamų gėrimų pakuočių dalyvauja užstato sistemoje ir gali būti grąžintos. 

 Iš viso per vasarą visoje šalyje buvo grąžinta per 14,5 mln. stiklo butelių – beveik 23 proc. daugiau negu pernai. 

 PET plastiko pakuočių per vasarą Lietuvoje grąžinta 4,5 proc. daugiau lyginant su praėjusia. Iš viso buvo surinkta per 111 mln. PET plastiko pakuočių. 

 Metalinių pakuočių grąžinta per 91 mln. – 12,6 proc. daugiau negu pernai birželio–rugpjūčio mėnesiais. 

 USAD vadovo G. Varno teigimu, vasaros mėnesių rezultatai leidžia daryti išvadą, kad Lietuvos gyventojai gėrimų pakuotes rūšiuoja ne tik namuose, bet ir visur kitur, pavyzdžiui, poilsiaudami kurortuose. Dideli pokyčiai šią vasarą pastebėti Neringos savivaldybėje, kur stiklo butelių grąžinta net 38 proc. daugiau, o visų užstato pakuočių surinkimas paaugo 18 procentų. 

 Atitinkamai Palangoje stiklo pakuočių grąžinta beveik 30 proc. daugiau, o visų kurorte grąžintų užstato pakuočių skaičius siekė beveik 4 milijonus ir buvo 13 proc. didesnis lyginant su praėjusių metų vasara. 

 „Birželio–rugpjūčio mėnesiais Lietuvoje buvo viršyta simbolinė 200 mln. grąžintų pakuočių riba ir pasiektas rekordas – į sistemą sugrįžo per 217 mln. pakuočių, kurios virto vertinga antrine žaliava. Grąžintos pakuotės yra perdirbamos, todėl kiekvienas į taromatą įmestas butelis prisidėjo prie didesnio tvarumo“, – sako G. Varnas. Suskaičiavus vasaros rezultatus, paaiškėjo, kad per penkerius su puse USAD veiklos metų grąžintų pakuočių skaičius Lietuvoje perkopė 3,2 milijardo.

 Palaikyti tvarų gyvenimo būdą šią vasarą gyventojus kvietė ir USAD inicijuotas edukacinis žaidimas „Nacionalinės Eko lenktynės“. Daugiau negu 24 tūkst. žmonių parsisiuntė mobiliąją programėlę ir varžėsi atsakinėdami į įvairius klausimus apie aplinkos apsaugą, pasaulį ir žmogaus įtaką gamtai. 

 Per žaidimo pabaigoje vykdytą apklausą net 96 proc. atsakiusiųjų dalyvių pripažino, kad pramoginis žinių turnyras paskatino atsakingiau rūšiuoti, labiau domėtis ekologijos temomis.

 Užstato sistema Lietuvoje veikia nuo 2016 m. Jos veikla šalyje rūpinasi Lietuvos gėrimų gamintojų, importuotojų bei pardavėjų įsteigta ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“. USAD kasmet surenka 9 iš 10 į rinką išleidžiamų gėrimų skardinių bei vienkartinių stiklinių ir plastikinių butelių. Planuojama, kad šiemet bus surinkta ir perdirbti perduota daugiau kaip 630 mln. vienkartinių pakuočių.

Inga Tarasonienė 

Projektų vadovė  

UAB Fabula

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Per tris šių metų vasaros mėnesius Lietuvoje gyventojai į taros surinkimo vietas grąžino per 217 mln. vienkartinių gėrimų pakuočių. Tai – 17,6 mln. (beveik 9 proc.) daugiau lyginant su 2020 metų vasara. Užstato sistemoje dalyvaujančių pakuočių surinkimo rodikliai ypač pastebimai augo pajūrio kurortų Palangos ir Neringos savivaldybėse. 


Vasarą gerti daugiau vandens būtina dėl vienos esminės priežasties: termometro stulpeliui šoktelėjus aukštyn greičiau sušylame, gausiau prakaituojame, todėl netenkame skysčių. Jų stingant jaučiamės pavargę, būname suirzę, gali pradėti svaigti galva, netenkame svarbių mineralų – vadinamųjų elektrolitų.


Bendrovės „Šilkas“ poilsio namai Palangoje iškilo 1992 metais ir veikė vos kelis metus, po to buvo apleisti ir gamtos bei žmonių niokojami daugiau nei du dešimtmečius. Praėjusiais metais į pastatą vaiduoklį ryžosi investuoti nekilnojamo turto vystytojai „Reefo“ ir jau šią vasarą buvę poilsio namai taps prabangiu apartamentų projektu...


Pajūris NT kainomis perspjovė net Vilnių: butai čia brango trečdaliu. NT kainų augimas sostinėje jau beveik nebestebina, tačiau Lietuvoje yra miestų, kuriuose kainų šuolis dar didesnis nei Vilniuje. Tai – Palanga, kurioje butų kainos nuo 2020 metų pradžios išaugo net trečdaliu (33 proc.), rašo delfi.lt žurnalistė Justina Maciūnaitė. Butų kainos čia augo trečdaliu...


Su Kalėdų simboliais – eglėmis – atsisveikinkime atsakingai

"Palangos tilto" informacija, 2021 01 05 | Rubrika: Miestas

Pasibaigus žiemos švenčių laikotarpiui, Palangos ir Šventosios gyventojai raginami su Kalėdų simboliais – eglėmis – atsisveikinti atsakingai. Nupuoštas žaliaskares gyventojai raginami palikti tik specialiai tam skirtose vietose, nemesti jų į buitinių atliekų konteinerius, nepalikti šalia konteinerių.


Pavasarį Palangos gyventojams pristatyta apsipirkimo internetu paslauga „Barbora Express“ smarkiai plečia asortimentą. Nuo šiol, užsisakant maisto ir kitus kasdienio vartojimo produktus internetu, bus galima rinktis iš daugiau kaip 9 tūkst. skirtingų prekių. Asortimentas plečiamas visame „Barbora Express“ tinkle, siekiant patenkinti augantį paslaugos...


Šylant orams bei švelnėjant karantino apribojimams, išaugo susidomėjimas nuoma pajūryje bei kaimo turizmo sodybose. Butuose „įstrigę“ žmonės ieško galimybių pabėgti į gamtą, planuoja vasaros atostogas. Lyginant su tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu, kaimo turizmo bei nuomos pajūryje paklausa šią savaitę išaugo 15-28 proc.


Lietuviai pamėgę Latvijos pajūrio kurortus nebe reikalo: gausu nemokamų, o jei mokamų, tai nebrangių pramogų vaikams bei suaugusiems, švarūs ir platūs paplūdimiai su įrengtomis poilsio ir sporto zonomis, mažiau žmonių, daugiau pigesnės nakvynės pasirinkimo variantų. Ieškantiems visiškos ramybės - atviri laukiniai Latvijos paplūdimiai, ramūs, jaukūs kaimeliai ir miesteliai...


Žiemą Jonas Pirožnikas – ūkininkas ir medžiotojas, vasarą – Palangos gelbėtojų stoties vadovas, jos veidas. Ši vasara Jonui Palangoje – septintoji. Daugiau kaip 20 kilometrų nuo Šventosios iki Nemirsetos nutįsusiame paplūdimyje jis „ganys“ apie 60 gelbėtojų ir margą tūkstantinę poilsiautojų armiją. J. Pirožnikas mielai sutiko atsakyti į...


Japonams pastaruoju metu tenka išgyventi itin neramius laikus. Po cunamio ir dviejų žemės drebėjimų, užklupusių Japonijos šiaurės rytų ir pietinę pakrantę policijos duomenimis dingo arba žuvo maždaug 11 tūkstančių žmonių. Oficialiai patvirtinta bemaž 4 tūkstančiai mirčių. Užklupti didžiulės katastrofos japonai išgyvena ypatingai sunkias akimirkas. Netoli Palangos, Kretingos rajone įsikūręs...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius