Informacinė kampanija ragins nepasiduoti finansinių sukčių pinklėms

Palangos tiltas, 2023-11-28
Peržiūrėta
808
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Informacinė kampanija ragins nepasiduoti finansinių sukčių pinklėms

Viena po kitos per Lietuvą ritasi skirtingos sukčiavimų bangos – dangstomasi įvairių įstaigų pavadinimais, žmones bandoma skubiai išgąsdinti ar nudžiuginti, mėginama pasinaudoti patiklumu, emociniu pažeidžiamumu ir taip išvilioti pinigus. Gyventojai raginami neprarasti budrumo bei kritinio mąstymo ir neužkibti ant piktavalių kabliuko. Tam Lietuvos bankų asociacija (LBA) ir jos vienijamos 18 finansų įmonių drauge su Lietuvos policija organizuoja informacinę kampaniją „Atpažink/Apsisaugok“. 

„Panašu, kad didžioji dauguma žmonių yra patyrę vienokių ar kitokių sukčių bandymų vilioti pinigus. Finansų įstaigos nuolat tobulina savo apsaugos sistemas, tačiau sukčiai savo schemoms įgyvendinti gudriai išnaudoja visas priemones, įskaitant valstybės institucijų veiklą bei  žmogiškas emocijas. Atakuojama į jautriausias vietas – artimų žmonių pažeidžiamumą, norą greitai praturtėti ar nerimą dėl nesumokėto mokesčio. Deja, statistika rodo, kad dar dažnai tokie susidūrimai su sukčiais baigiasi pinigų praradimu. Informacine kampanija siekiame atkreipti dėmesį į tai, kad sukčiai nesnaudžia nei per šventes, nei per šventinius išpardavimus ar savaitgalius – jie dirba nuolat ir išnaudoja bet kokią situaciją savo naudai. Todėl kiekvienas turime gebėti juos atpažinti ir nuo jų apsisaugoti“, - sako LBA prezidentė dr. Eivilė Čipkutė. 

„Informacijos apie sukčius viešumoje yra labai daug ir labai įvairios, tačiau matome, kad sukčiavimų skaičius nemažėja. Būtina ieškoti naujų informacijos pateikimo formų, kad sukčius atpažinti gebėtų dar daugiau gyventojų. Tikimės, kad žmonės išgirs šios kampanijos žinutes  ir tai sumažins nukentėjusiųjų nuo sukčių skaičių. Artėja gražiausios metų šventės, tad nesinori, kad sukčiai sugadintų žmonėms nuotaiką“, - teigia Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Norint pasiekti kuo platesnę auditoriją ir paprastai paaiškinti asmeninių duomenų saugojimo svarbą, informacinei kampanijai buvo pasitelkti viešai gerai žinomi aktorius Mantas Stonkus ir visuomenininkas  Algis Ramanauskas, kurie ne tik pasakojo apie sukčiavimą, bet taip pat ir patys „pasimatavo“ sukčių vaidmenį – mėgino apgauti gyventojus, pasinaudodami nusikaltėlių naudojamomis schemomis. Kaip jiems sekėsi, galite matyti čia: https://bit.ly/40XDbB3.  

Abu žinomi vyrai po socialinio eksperimento filmavimo pripažino, kad mėginimas įsijausti į finansinių sukčių rolę kėlė nemažą diskomfortą ir džiaugėsi, kad tik keletas skambučių sulaukusių žmonių pakliuvo į „sukčių“ pinkles. Abu atlikėjai pripažino vienaip ar kitaip susidūrę su tikrais sukčiais, tačiau nuostolių dėl to nėra patyrę. 

„Mane nuolat atakuoja sukčiai, kalbantys rusų kalba. Tie skambučiai tokie dažni, kad man jau kilo mintis, jog tokio „dėmesio“ sulaukiu dėl savo pilietinės pozicijos, kurią reiškiu viešumoje“, - sakė A.Ramanauskas.  

LBA ir Lietuvos policija kviečia gyventojus skirti daugiau dėmesio sukčiavimo prevencijai: domėtis, kokius metodus naudoja nusikaltėliai, apie tai kalbėtis šeimose, nuolat įspėti vyresnius artimuosius ir su jais dalintis patarimais, kaip atpažinti sukčių. Aktualią informaciją visuomet galima rasti internetinėje svetainėje www.atpazinksukciu.lt. Šios kampanijos tikslas – paaiškinti sukčiavimo bruožus, kad apie juos žinotų kiekvienas, o susidūręs su panašia situacija – išmanytų, kaip elgtis. 

Sukčiai nuolat atnaujina savo veikimo schemas, pasitelkdami vis naujas institucijas ir naujas „legendas“. Todėl gyventojai kviečiami dalintis patirtimi – LBA prašo apie patirtus sukčiavimo būdus pranešti el. paštu [email protected]. Šiuo elektroniniu paštu gautas nuasmenintas istorijas LBA skelbs svetainėje www.atpazinksukciu.lt, taip pat pateiks žiniasklaidai, kad gyventojai kuo plačiau ir greičiau sužinotų apie naujus sukčių taikomus būdus ir kritiškai juos vertintų.

Finansų sektoriaus specialistai primygtinai ragina niekam neatskleisti savo prisijungimo prie elektroninės bankininkystės duomenų, neatidarinėti įtartinų nuorodų, kurias siunčia nepažįstami asmenys, neskubėti reaguoti į gąsdinančias žinutes ar skambučius, kuriais pranešama apie neva užblokuotas paskyras, sąskaitas ir pan. Taip pat svarbu naudotis tik oficialiomis paslaugų teikėjų svetainėmis. 

Jeigu vis tik kilo įtarimas, kad pinigus ar asmeninę informaciją perdavėte sukčiams, nedelsiant kreipkitės į savo kredito įstaigą ir į policiją. 

Apie Lietuvos bankų asociaciją:

LBA yra ne pelno siekianti organizacija, Lietuvos bankų ir finansų sektoriaus balsas nacionaliniu bei tarptautiniu lygiu. Šiuo metu asociacija vienija 18 Lietuvoje veikiančių bankų, centrinių kredito unijų ir finansų sektoriaus įmonių. Nuo 1991 metų veikianti LBA yra Europos bankų federacijos ir Europos lizingo bendrovių asociacijų federacijos „Leaseurope“ narė.

 

Aistė Veberaitė
LBA komunikacijos vadovė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Viena po kitos per Lietuvą ritasi skirtingos sukčiavimų bangos – dangstomasi įvairių įstaigų pavadinimais, žmones bandoma skubiai išgąsdinti ar nudžiuginti, mėginama pasinaudoti patiklumu, emociniu pažeidžiamumu ir taip išvilioti pinigus.


Pirmadienį į Palangos m. PK kreipėsi 1964 m. gimusi moteris, nukentėjusi nuo sukčių.


Startuoja Vidaus reikalų ministerijos (VRM) inicijuota civilinės saugos informacinė kampanija „Esame komanda. Turime planą“. 


Klaipėdos apskrities pareigūnai gyventojus ragina neprarasti budrumo – pastebima, kad pastaruoju metu pagausėjo pranešimų apie galimas telefoninių sukčių atakas.


Viena paskui kitą sekančios krizės – pandemija, karas, ekonominiai iššūkiai – paveikė ir tebeveikia žmones gana intensyviai, o neturint pakankamai laiko atsigauti tarp krizinių įvykių, tikėtina, galima atsidurti chroniško streso būsenoje.


Vaiko teisių gynėjai skirtingais keliais sukantiems sutuoktiniams primena – skiriasi vyras ir moteris, o tėvai visada išlieka kartu. 


Metinių finansinių ataskaitų už praėjusius metus iki šiol dar nepateikusios organizacijos rizikuoja prarasti paramos gavėjo statusą.


Pareigūnai įspėja, kad pastaruoju metu daugėja atvejų, kai žmonės nukenčia nuo suklastotas nuorodas siuntinėjančių sukčių – į mobiliojo ryšio telefoną žmogus gauna neva banko siųstą pranešimą, kad esą jo paskyra uždaryta, o jai atblokuoti reikia paspausti atsiųstą nuorodą. Tai padarius iš asmens sąskaitos pinigai pervedami į kitą sąskaitą, arba apmokami sukčių vykdomi pirkimai kokiose nors...


Bėgant metams kiekvienas žmogus gauna pačių įvairiausių finansinių patarimų, kurių vieni atkeliauja iš tėvų, giminaičių ar draugų, o kiti iš finansų planuotojų, buhalterių ir kitų finansų srities specialistų. Tačiau paprastai tol, kol žmogus pats neišbando vieno ar kito jam pateikto finansinio patarimo, jis negali tvirtai žinoti, ar toks patarimas iš tikrųjų galėtų...


Sausio 5-ąją, sekmadienį, į Palangos miesto policijos komisariatą kreipėsi moteris, kuri teigė, jog buvo apgauta sukčių.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius