Įstatymo pataisa padėtų jaunoms šeimoms įsigyti būstą ne tik regionuose

Palangos tiltas, 2022-10-24
Peržiūrėta
1885
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Delfi.lt nuotr.
Delfi.lt nuotr.

Siūloma sudaryti sąlygas jaunoms šeimoms su valstybės parama įsigyti būstą visoje Lietuvoje, o ne tik regionuose, kaip yra dabar.

Socialdemokratų frakcijos Seime narys Linas Jonauskas įregistravo tai numatančią Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo pataisą.

Pasak L. Jonausko, šiandien suteikiamos valstybės subsidijos jaunoms šeimoms įsigyti būstą tik regionuose yra diskriminacinės ir visai neskatina jaunų žmonių persikelti į Lietuvos periferiją.

„Augant nekilnojamojo turto kainoms jaunos šeimos nebeišgali įsigyti būsto. Vienintelė galimybė joms yra pasinaudoti finansine valstybės paskata įsigyti pirmąjį būstą regionuose. Tai reiškia, kad didžiųjų miestų gyventojai, čia gimę, augę, studijavę, dirbę, turi palikti sau gerai žinomą aplinką ir keltis į svetimus miestus. Priverstinai apgyvendinę žmones kaimuose neišgelbėsime merdinčių regionų. Pirmiausia regionuose reikia kurti kokybiškam gyvenimui ir vaikų ugdymui reikalingas sąlygas, o ne tikėtis, kad finansinės paskatos būstui įsigyti išspręs regionų tuštėjimo problemą. Vien per 2019 – 2022 metus šalies periferijoje uždarytos 132 mokyklos. Nuolat uždaromi darželiai, ligoninės. Tuo tarpu miestuose, kuriuose gyventi, dirbti ir ugdyti vaikus yra puikios sąlygos, jaunos šeimos negali išsinuomoti būsto dėl turimų vaikų, o įsigyti savo – nebeišgali dėl sparčiai kylančių kainų. Manau, kad dabartinė finansinė paskata pirmajam būstui įsigyti prasilenkia su lygiateisiškumo principu ir yra diskriminacinė“, – sako L. Jonauskas.

Seimo narys pastebi, kad dėl kylančių kainų būstas jaunoms šeimoms tampa ne tik vis mažiau įperkamas, bet ir vis mažėja finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyti geografija.

„Šalia tokių miestų, kuriuose šiuo metu su finansine paskata jaunos šeimos negali įsigyti būsto, kaip Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Palanga, Neringa, Birštonas, Druskininkai, taip pat rikiuojasi Nemenčinė, Grigiškės, Panevėžys. Nesuprantu, kodėl jaunus žmones norime nugrūsti ten, kur sąlygos gyventi jiems gali būti dar blogesnės“, – sakė L. Jonauskas.

Jo duomenimis, 2022 metais valstybė pirmąjį būstą įsigyjančioms 1228 jaunoms šeimoms skyrė beveik 25 milijonus eurų.

Seimo narys skaičiuoja, kad panaikinus diskriminacinę geografinę dedamąją, kasmet valstybė galėtų skirti subsidijas pirmojo būsto įsigijimui apie 3000 jaunų šeimų, o tam iš valstybės biudžeto papildomai reikėtų apie 26 milijonų eurų.

Siūloma, kad įstatymo pataisa įsigaliotų 2024 m. sausio 1 d.

ELTA

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

NT brokeris Paulius Viluckis padės ne tik įsigyti svajonių būstą pajūry, bet ir jį tinkamai įvertinti. Tel. 8 625 93257


Seimo nariai socialdemokratai Gintautas Paluckas ir Linas Jonauskas ketvirtadienį ketina pateikti Seimui įstatymo pataisas, siūlančias leisti visoje Lietuvoje jaunoms šeimoms įsigyti pirmąjį būstą su valstybės parama.


Siūloma sudaryti sąlygas jaunoms šeimoms su valstybės parama įsigyti būstą visoje Lietuvoje, o ne tik regionuose, kaip yra dabar.


Teisingumo ministerijoje įvyko jau antrasis šiais metais viešasis konkursas notarų vietoms užimti.  Iš 15 konkurse dalyvavusių pretendentų atrinkti 7 nauji notarai dirbs šalies regionuose.  


Koronaviruso pandemija ir judėjimo tarp valstybių galimybių sumažėjimas pernai buvo ypač naudingi kurį laiką užmarštyje buvusiems Lietuvos pajūrio kurortams. NT Palangoje sumušė visų laikų rekordus, vystytojai ėmė statyti kotedžus ar mažaaukščius daugiabučius Kunigiškėse, Karklėje. Nepamiršta liko ir Šventoji: butų kainos čia prilygsta prabangaus turto...


Nuo birželio pabaigos jaunos šeimos paskatą pirmam būstui gali gauti įsigydamos jį daugiau Lietuvos teritorijų. Norintys gauti paskatą nuo šiol būstą gali planuoti ir Gargžduose, Tauragėje, dalyje Palangos ir Utenos. Taip pat į regiono sąvoką patenka daugiau vietovių Vilniaus rajono savivaldybėje.


Nuo kitų metų pradžios savivaldybės galės lengviau pasirūpinti žmonėmis, kuriems būtinas socialinis būstas. Vyriausybė trečiadienį pritarė įstatymų pakeitimams, pagal kuriuos sudaromos sąlygos savivaldybėms išsinuomoti būstą iš fizinių ar juridinių asmenų ir pernuomoti jį žmonėms, kuriems reikia socialinio būsto.


Neįgalieji ar vaikus su sunkia negalia auginančios šeimos, jei reikia pagal specialiuosius poreikius pritaikyti būstą ar gyvenamąją aplinką, dėl paramos su prašymais gali kreiptis į Savivaldybę.  


Palangos miesto centre, Kretingos g. 26 (Kretingos ir Plytų gatvių sankryžoje) baigtas statyti ir pilnai įrengtas gyvenamosios ir komercinės paskirties pastatas. Statytojas, UAB „Pakruojo parketas“, visus kviečia į atvirų durų dienas rugpjūčio 7- 18 d., 10-18 val. Parodysime, kur jūs galėtumėte jaukiai apsigyventi ar įkurti biurą savo verslui. Laukiame jūsų!


Anekdotiškai sakoma, kad rojus žemėje – tai rusė žmona, amerikietiškas atlyginimas, kinų virtuvė ir... senas angliškas namas. Tačiau juokas juokais, bet veikiausiai pamatinis visų visuomenių laimės indekso garantas jų piliečiams – galimybė įsigyti nuosavą būstą. Kuomet Lietuvoje visais ruporais barbenama apie iš šalies nutekančius protus ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius