Kad paukščiai sulauktų pavasario

Lidija Umbrasienė, 2011-01-16
Peržiūrėta
2066
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Seniai nebuvo tokios žiemos kaip šiųmetė. Jau gruodį atšalo, prisnigo. Kasdien storėjo sniego patalai. Net senieji pajūrio gyventojai neatmena tokios žiemos, kad gruodyje žemę dengtų 50 – 60 cm sniego danga. Per Tris karalius vėjas skrabeno ledu padengtas plikų medžių šakeles. Žiema – sunkus išbandymas mūsų sparnuočiams. Trumpos, tamsios dienos ir ilgos, šaltos naktys, maisto stoka. Daugelis mūsų paukščių ir iš šiaurės atskridusių svečių pasitraukia į miestus, gyvenvietes, kur tikisi lengviau susirasti maisto.

 

Laimingi paukščiai, radę pilnas lesyklėles. Pasmeigtą obuolį, taukus ar pakabintus lašinukus medyje, balkone ant palangės suranda zylės, geniai, varnėnai ir juodieji strazdai. Į lesyklėles neskrenda žiemojantys kikiliai, startos, liepsnelės, sniegenos. Joms reikia ant žemės padėtos faneros lakšto paberti sėklas bei grūdus. Paprasčiausios lesyklėlės - namelio formos, su stogeliu ir borteliais apačioje, kad vėjas lesalo nenupūstų. Dar lengviau pasigaminti paukščių valgyklėlę iš pieno ar sulčių pakuočių, iškirpus jose 4-6 cm dydžio angas. Pagrindinė taisyklė įrengus lesyklą – paukščius lesinti kasdien, be išeiginių dienų. Sparnuočiai, pripratę prie savo valgyklos, visą dieną lauks maisto ir jo nesulaukę, sušalę gali žūti. Lesalas paukščiams – energijos šaltinis. Jiems netinka sūdytas, supelijęs, supuvęs ar surūgęs maistas. Medžiotojai nuluptą šerno kailį užkasa į žemę. O kodėl jo nepakabinus sode, medyje ar prie ūkinio pastato sienos? Zylės švariai nules nuo odos riebalus ir šio maisto joms užteks ilgam. Rąžės upėje žiemoja apie 300 didžiųjų ančių. Šiems neišrankiems maistui paukščiams tinka batono trupiniai, įvairūs grūdai, virtų daržovių lupenos, virtos bulvės. Deja, pastebėjome prie pėsčiųjų tiltelio iškratytas antims supelijusios, net pažaliavusios duonos plutas, citrusinių vaisių ir bananų žieves, juodos ruginės duonos. Šis maistas antelėms netinka. Peržiemojusios jos sugrįš į parko tvenkinius, vedžiosis pūkuotų ančiukų vadas, linksmai kvaksės ir džiugins lankytojus.

Išgyvenę šią sunkią žiemą, gręsiant baltajam badui, paukščiai atsidėkos pavasarį savo giesmelėm, naikindami sodų, daržų kenkėjus, o palangėje į lesyklėlę stebėdami atskrendančius paukščius, jausime estetinį pasigėrėjimą jų elgsena, rūšių įvairove, lyg kasdien matysime gyvąjį televizorių.

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palanga yra vienas iš švariausių ir labiausiai tvarkomų miestų Lietuvoje – tuo visi kartu galime pasidžiaugti ir padėkoti vieni kitiems bei mūsų komunalinio ūkio darbštiems žmonėms. 


Nuo metų pradžios įsigaliojo tvarka, pagal kurią Klaipėdos regiono taip pat ir Palangos miesto gyventojams turi būti sudarytos sąlygos atskirai rūšiuoti biologines bei maisto atliekas.


Kasdien kantriai ir nuoširdžiai vedate mūsų jaunąją kartą mokslo bei žinių keliu, mokote nebijoti iššūkių bei sunkumų, neišsigąsti mažų nesėkmių, o – priešingai – su dar didesniu užsidegimu siekti išsikelto tikslo bei ryžtingai ir užtikrintai eiti link savo svajonės. Žinios, moralinės vertybės, kurias diegiate savo mokiniams, meilė bei rūpestis, kuriais kasdien apgaubiate savo auklėtinius, yra...


Šių metų žiemą viena po kitos praūžusios keturios stiprios audros iš paplūdimių nuplovė tris kartus daugiau smėlio nei prieš 17 metų siautusi audra „Ervinas“ ar 2015 metais vykęs „Feliksas“, sako mokslininkai, o ypatingai nukentėjo Kuršių nerija.


Sinoptikai prognozuoja, kad ketvirtadienį, sausio 20 d., ryte sustiprės vakarų, šiaurės-vakarų vėjas. Vėjo gūsiai 9 val. ryto sieks iki 20-22 m/s, o vakare ir naktį sustiprės iki 26 m/s.


Turiningai žiemos atostogas praleido Palangos sanatorinės mokyklos moksleiviai: dalyvavo išvykose, sportiniuose renginiuose, edukacinėse parodose. Gydytis į Palangos vaikų reabilitacijos sanatoriją „Palangos gintaras“ atvyksta mokiniai iš visos Lietuvos. Mokytojai stengiasi jiems surengti įdomias ir prasmingas edukacines išvykas po lankytinas Palangos vietas ir...


Minėdami sausio 13-ąją, mokinukai virto sniego angelais

Pradinių klasių mokytoja metodininkė Dalia ŠIUPINIENĖ, 2013 01 14 | Rubrika: Miestas

Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pradinukai sausio 11 d. ne tik dalyvavo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ 1991 m. sausio 13 d. įvykiams paminėti, bet ir kartu su savo mokytojomis kūrė sniego angelus.


Kad paukščiai sulauktų pavasario

Lidija Umbrasienė, 2011 01 16 | Rubrika: Miestas

Seniai nebuvo tokios žiemos kaip šiųmetė. Jau gruodį atšalo, prisnigo. Kasdien storėjo sniego patalai. Net senieji pajūrio gyventojai neatmena tokios žiemos, kad gruodyje žemę dengtų 50 – 60 cm sniego danga. Per Tris karalius vėjas skrabeno ledu padengtas plikų medžių šakeles. Žiema – sunkus išbandymas mūsų sparnuočiams. Trumpos, tamsios dienos ir ilgos, šaltos naktys, maisto stoka....


Palangoje sniego kasėjai nereikalingi

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 01 09 | Rubrika: Miestas

Tokios sniegingos žiemos kai kurie žmonės net nėra matę per visą savo gyvenimą. Sniegas vairuotojus priverčia keiksnoti kelius, įmonių darbuotojus - samdyti sniego kasėjus. Rankomis trina tik tie, kurie duonai užsidirba būtent iš sniego valymo darbų. Pasidomėjau, ar Palangos įmonės yra apsirūpinusios specialiais darbuotojais, kurie valo sniegą aplink pastatą ar nuo stogų daužo varveklius....


Komunalininkai tapo sniego ir miesto valdžios įkaitais

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 12 19 | Rubrika: Miestas

Palanga paskendo sniege. Trečdaliu susiaurėjusios ir sniego apkasais įrėmintos kurorto gatvės tapo panašios į aukštais borteliais apjuostas bobslėjaus trasas.  Prie šaligatvių negalinčios privažiuoti mašinos šalikelėse stovi užėmusios beveik visą eismo juostą, o šalia jų prasilenkiantys du automobiliai gatvėje jau sunkiai beišsitenka.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius