Kas anksčiau buvo griežtai vyriška ir moteriška, šiandien tinka abiem lytims

Palangos tiltas, 2015-11-09
Peržiūrėta
765
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kas anksčiau buvo griežtai vyriška ir moteriška, šiandien tinka abiem lytims

Eglė PALUBINSKAITĖ

Kad kovo 8-ąją sveikinamos moterys, visi žino ir jau pripratę, tačiau, kad yra ir Tarptautinė vyrų diena, minima ne vasario 23-iąją, kaip sovietmečiu, o pirmąjį lapkričio šeštadienį, retas vyras žino. Ar vyrai tądien sulaukia sveikinimų? Ar lengva šiandien būti vyru, kai tiek daug iššūkių iš moterų?

Tarptautinės šventės – kaip žaidimas
Palangos miesto sporto centro direktoriaus pavaduotojas Sauliaus Simė mano, kad moterys iš vyrų sulaukia dėmesio ir sveikinimų, tačiau patys vyrai dažniausiai būna pamiršti. „Bet tikrai to nesureikšminu, nes tokių ar panašaus pobūdžio švenčių šventimas – tarsi žaidimo forma“, – sako S. Simė.
Aukščiausiuose valdžios postuose įsitaisiusios moterys jo nė kiek nebestebina, ir lyčių diskriminacijos taip pat nejaučia. Jo teigimu, šiais laikais net riba tarp lyčių, reiškiant emocijas, gana trapi. „Dažnai tenka susidurti su nuomone, jog vyrams emocijas reikėtų reikšti šiek tiek santūriau, nes kitaip, girdi, pasielgs nevyriškai. Tačiau ar apskritai būtų galima skirstyti emocijas į vyriškas ir moteriškas? – retoriškai klausė pašnekovas. – Artimo žmogaus netekimas – skaudi patirtis. Tai ką, vyrui dabar neverkti, nes tai ne vyriška? Galbūt moterys ir labiau linkusios parodyti emocijas ir jausmus, o vyrai labiau užsigrūdinę ir dažniausiai emocijas laiko viduje, tačiau tai nereiškia, kad jie neišgyvena tam tikrų skaudžių įvykių arba tai jiems nesukelia jokių emocijų“.
Palangos miesto savivaldybės Tarybos narys pabrėžia, jog esama vyrų, kurie savo vyriškumą demonstruoja itin tiesmukai, ypač rodydami fizinę jėgą. Tai jam – nepriimtina.
Kad Tarptautinė vyrų diena dar tikrai nėra prigijusi, jis nesistebi. „Turi praeiti nemažas laiko tarpas, galbūt pasikeisti žmonių karta ir pan. Tačiau yra švenčių, kurios jau po truputi ima atrasti vietą lietuvio gyvenime. Kad ir ta pati Valentino diena, pasiekusi mus iš svetur“, – pastebėjo pašnekovas.

Viskas priklauso ne nuo lyties, o nuo paties žmogaus
Apie Tarptautinę vyrų dieną nieko nežino ir sveikinimų nėra sulaukęs kitas Tarybos narys Vaidas Šimaitis. Pasak jo, tų švenčiamų dienų tiek daug, kad nebegebame atskirti, kada kurią švęsti. O vyrai ar moterys skirtingose darbo sferose, anot visuomenininko, priklauso tik nuo žmogaus prigimties ir vyras neišskiria specifinių darbų, skirtų tik moterims ar vyrams.
„Ne kiekvienas viską sugebame ir nederėtų moterims užkrauti tik namų ruošos darbus, o vyrams palikti kitas darbo sferas. Yra moterų, kurios puikiai vairuoja sunkvežimius ir panašiai“, – tolerantišką požiūrį išreiškė V. Šimaitis.
Kalbant apie vadovaujamą darbą, kas vadovauja – vyras ar moteris – nei V. Šimaičiui, nei Palangos miesto savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vedėjui Petrui Kaminskui nekelia susirūpinimo. „Svarbu, kad viskas būtų daroma tvarkingai, tuomet klausimas, vadovauja vyras ar moteris, nekelia visiškai jokių diskusijų“, – sakė pašnekovai.
„Žinau Tėvo dieną, Mamos, bet vyrų – ne“, – kalbėjo konservatorius Dainius Želvys, tikinęs, jog jo kartoje šios šventės tikrai nebuvo. Paklaustas, ar šiandieninėje visuomenėje, kalbant iš vyro pozicijos jaučiama lyčių diskriminacija, visuomenininkas tvirtina, jog yra tekę dirbti įvairiuose darbuose, tačiau nėra pastebėjęs, kad vienur ar kitur kas nors panašaus būtų matoma. „Viskas priklauso ne nuo lyties, o nuo žmogaus, ką jis sugeba ir kaip tai pateikia“, – mano D. Želvys.

Esame tolerantiškesni ir kultūringesni
Tarybos nario Donato Elijošiaus nuomonė iš kolegų taip pat neišsiskyrė. Politikas negirdėjęs apie Vyrų dieną, tačiau sužinojęs apie ją, šmaikščiai atsakė, kad lauksiantis sveikinimų. Kai kuriose specifinėse profesijose ilgai buvo gajūs giežti stereotipai – moterys pareigūnės, muitininkės buvo sunkiai įsivaizduojamos. „Ir išties, atrodo, dar visai neseniai galėjai stebėtis kelyje matomomis policijos pareigūnėmis, o šiandien tai jau visiškai nieko nebestebina“, – D. Elijošius pasidžiaugė tokių stereotipų išnykimu.
Vyro nuomone, visuomenės požiūris jau seniai pasukęs gerąja linkme – esame tolerantiškesni, kultūringesni. Jis džiaugiasi tokiu kultūriniu išprusimu.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

  Dėkoju visiems policijos darbuotojams, kad Jūsų dėka šiandien gyvename saugioje ir gražioje mūsų krašto aplinkoje. Angelo sargo vardas – ne tik garbingas titulas, bet didžiulis įsipareigojimas ir atsakomybė   kilniems priesakams vykdyti.  Šv. Tomas Akvinietis yra pasakęs, kad visuose mūsų geruose darbuose kartu veikia angelai.


Tikrai yra daugybė žmonių, kurie svajoja apie nuosavą namą, kurį pasistatys pagal savo svajonių projektą. Jeigu skaitote šį straipsnį, tai tikriausiai esate vienas(-a) iš jų. Dabartiniame pasaulyje tikrai nesunku rasti žavaus namo projektą ir jį įgyvendinti, pasamdžius patikimą statybininkų komandą. Tačiau vis augant statybų reglamentų reikalavimui bei kylant NT kainoms, yra daugybė dalykų...


Balandžio 12-ąją, apie 12.10 val. Palangoje, Vanagupės g., pastebėta, kad iš automobilių stovėjimo aikštelėje stovėjusio automobilio „Kia Sportage" bagažinės yra pavogta vyriška rankinė, kurioje buvo 2500 eurų, įmonės dokumentai, spaudas ir USB atmintinė. Pradėtas vagystės tyrimas.


Aktyvusis kurortinis sezonas Palangoje šiemet prasidės gerokai anksčiau nei iki šiol.


Kurortas šiemet iš žiemos miego prabudo anksčiau

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 04 11 | Rubrika: Miestas

Jau ne pirmas savaitgalis, kuomet Palangoje svečių tiek, kiek ankstyvą sezoną. Kurortas sezono pradžią šiemet skelbia gegužės 20 dieną, tačiau svečių sulaukėme jau daug anksčiau. Kuo Palanga traukia svečius labiau nei ankstesniais metais? Galbūt tuoj neliks ir sezoniškumo problemos?


Kad kovo 8-ąją sveikinamos moterys, visi žino ir jau pripratę, tačiau, kad yra ir Tarptautinė vyrų diena, minima ne vasario 23-iąją, kaip sovietmečiu, o pirmąjį lapkričio šeštadienį, retas vyras žino. Ar vyrai tądien sulaukia sveikinimų? Ar lengva šiandien būti vyru, kai tiek daug iššūkių iš moterų?


Nesulaukusi norinčiųjų dalyvauti konkurse dėl reklaminių inžinerinių statinių: vitrinų, kolonų, skydų, o svarbiausia – transporto laukimo paviljonų, miesto valdžia apsisprendė pati biudžeto lėšomis įrengti bent jau dešimt autobusų stotelių ten, kur jų būta ir anksčiau. Ir tikisi už gautus iš reklamos ant stiklinių paviljonų sienelių pinigus įrengti ir daugiau...


Visos moterys – skirtingos, ir visos savotiškai žavios, puikios, nuostabios. Ne išimtis ir šiandieninė „Smiltės“ pašnekovė. Palangiškė Angelė Skurdauskienė – Nacionalinio dailyraščio konkurso „Rašom!” finalininkė. Iš 8 tūkst. konkurse dalyvavusių žmonių, sukūrusi vieną iš trijų, konkursų...


„Išmokime bent  vieną tarptautinę ir kaimyninių tautų kalbą!“ Tokia UNESCO paskelbta iniciatyva kiekvienais metais  kviečia visų respublikos miestų bei rajonų  4 – 12 klasių moksleivius dalyvauti vertimų  bei iliustracijų anglų, prancūzų, rusų ir vokiečių kalbomis  konkurse „Tavo žvilgsnis“.  Konkursas – labai paprastas: rankose – tušinukas, prieš akis –...


Krizė baigsis anksčiau

Aistas MENDEIKA, 2009 04 29 | Rubrika: Miestas

Praėjusį šeštadienį kurorte svečiavęsis Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas Andrius Kubilius „Palangos tiltui“ teigė, jog šalies gyventojus į neviltį varantis sunkmetis gali baigtis anksčiau nei iki šiol buvo prognozuojama.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius