Kepenų ligos: negalavimų nebuvimas dar nereiškia, kad esi sveikas

"Palangos tilto" informacija, 2019-03-31
Peržiūrėta
2414
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojos gastroenterologės Sigitos Gelman, kepenų skausmo žmogus nejaučia, todėl kepenų ligos – vienos pavojingiausių „pasislėpusių“ ligų pasaulyje. Jų sergamumo rodikliai kasmet žaibiškai auga, o „pražiūrėtų“ atvejų nemažėja.

Kepenys – „pasislėpusios“, tačiau klastingos
„Sergamumas lėtinėmis kepenų ligomis visame pasaulyje kasmet auga. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis nuo lėtinių kepenų ligų kasmet miršta 2 milijonai žmonių, o kepenų cirozės paplitimas siekia 9 proc. visos populiacijos. Dažniausios: virusinis hepatitas, nuo alkoholio išsivysčiusios lėtinės kepenų ligos ir nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga. Nors nuo lėtinių kepenų ligų pasauliniu mastu mirštamumas didėja, tačiau apie tai vis dar nepakankamai kalbama“, – sako S. Gelman.
Dėl švietimo trūkumo visuomenėje, pasak jos, kepenų ligų tema yra apipinta ne tik prieštaringa informacija, bet ir mitais.
„Žmonės klysta, manydami, kad turint antsvorį, kepenys būna suriebėjusios savaime ir čia nieko tokio, arba, kad kepenų suriebėjimas negresia liekniems žmonėms, taip pat, kad kepenų suriebėjimas gresia vien piktnaudžiaujantiems alkoholiu. Kepenų ligos dažnai yra pražiūrimos, nes kepenų skausmo žmogus nejaučia“, – teigia gydytoja.

Sudėtingos komplikacijos
„Kepenų suriebėjimas – kai kepenų ląstelėse susikaupia didelis riebalų lašelių kiekis. Ligos pradžioje kepenų suriebėjimas nesukelia jokių simptomų. Ilgainiui pažeistose kepenyse gali išsivystyti uždegimas – nealkoholinis steatohepatitas, kepenų cirozė ir kepenų vėžys. Tai yra svarbi problema, į kurią reikia atkreipti dėmesį laiku, nes gali baigtis sudėtingomis komplikacijomis“, – aiškina ji.
Kepenų ligoms būdingi nespecifiniai požymiai – bendras silpnumas, nuovargis, nedarbingumas, dispepsijos požymiai, diskomforto jausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku. Progresuojant kepenų ligai, kepenų cirozės stadijoje atsiranda specifiniai požymiai – gelta, pilvo apimties didėjimas, kraujavimas iš dantenų ar nosies.

Nepiktnaudžiauti vaistais nuo skausmo ar greitu maistu
K
epenų suriebėjimas skiriamas į du ligos tipus: alkoholinį kepenų suriebėjimą ir nealkoholinę suriebėjusių kepenų ligą. Pastaroji dažniausiai siejama su viršsvoriu, nutukimu, tačiau jis gali išsivystyti ir lieknam žmogui. Didžiausia grėsmė yra asmenims sergantiems metaboliniu sindromu, cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, podagra, turintiems dislipidemiją.
Kepenų suriebėjimą gali sukelti ir vaistai, kitos lėtinės kepenų ligos, hepatitas B ir C bei alkoholio vartojimas.
„Didelę įtaką turi ir gyvensenos įpročiai. Sėslumas, mažas fizinis aktyvumas, prasta mityba, greito maisto vartojimas, alkoholio vartojimas – ydingos gyvensenos įpročiai, kurie gali tapti pagrindine kepenų ligų išsivystymo priežastimi. Naujausių mokslinių tyrimų duomenimis didelę įtaką nelakoholinės suriebėjusių kepenų ligos išsivystymui turi žarnyno mikroorganizmai; yra nustatytas paveldėtas polinkis sirgti šia liga“, – dalijasi gydytoja gastroenterologė.

Dar neatrasta gydymo specifika
Nors lėtinės kepenų ligos, anot S. Gelman, dažniausiai neskausmingos, tačiau gydomos sunkiai, nes efektyvaus gydymo, tinkančio visiems žmonėms – nėra.
„Multidisciplininis gydymas kovoje su kepenų ligomis atveria naujas galimybes, gydant gretutines patologijas, racionaliai vartojant vaistus, kreipiantis į dietologą bei koreguojant mitybą ir gyvenseną. Lėtinės kepenų ligos yra klastingos ir gąsdinančios. O paskutiniu metu tendencijos rodo, kad sergamumas nealkoholine suriebėjusių kepenų liga didėja, kyla grėsmė, kad greitai kepenų cirozės pagrindine priežastimi taps būtent ši liga“, – dalijasi ji.

Galima ir pavėluoti
Kepenų ligos, gydytojos teigimu, gali būti nepastebimos ilgą laiką, todėl neretai apie jas sužinoma, kai jau būna pažengusios.
„Sveikatos negalavimų nebuvimas dar nereiškia, kad esi sveikas, todėl būtina reguliariai tikrintis. Nustačius ligą ankstyvoje stadijoje, bus kur kas lengviau su ja kovoti. Apie kepenų ligas galima įtarti atlikus ir paprasčiausią kraujo tyrimą. Esant kepenų uždegimui, padidėja fermentų skaičius. Įtarimą apie kepenų būklę patvirtina ultragarsinis kepenų standumo ir suriebėjimo tyrimas, echoskopija. Esant neaiškiems atvejams, pasitelkiama ir biopsija“, – pasakoja gydytoja.

Profilaktikai – sveika gyvensena
Anot S. Gelman, profilaktinę funkciją prieš kepenų ligas atlieka įvairūs vaistiniai preparatai, turintys fosfolipidų.
„Šie vaistiniai preparatai yra sukurti tam, kad padėtų atsinaujinti kepenų ląstelių membranai ir kepenų ląstelėms. Nors kepenų suriebėjimo sumažinti nepavyks, tačiau esant kepenų uždegimui, nykstant ląstelėms, šie preparatai kepenų regeneracijai padeda. Šiuo metu visame pasaulyje atliekama labai daug mokslinių tyrimų, nes sergamumas didėja, todėl intensyviai ieškoma efektyviausio gydymo“, – atskleidžia pašnekovė.
Sveika mityba, fizinis aktyvumas, nutukimo ir viršsvorio koregavimas – šiandien išlieka svarbiausiomis prevencinėmis priemonėmis prieš kepenų ligas.
„Sėdimas darbas, sėslus gyvenimo būdas, prisidedantis prie nutukimo epidemijos tiek mūsų šalyje, tiek visame pasaulyje – taip pat turi įtakos. Taip pat reikėtų vengti kepenis žalojančių veiksnių: alkoholio vartojimo ir besaikio vaistų ir maisto papildų vartojimo“, – reziumavo gydytoja.

Idea Prima

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Susirgimų COVID-19 skaičius Palangoje, kaip ir visoje šalyje, deja, auga – šiuo metu kurorte koronaviruso infekcija serga 106 asmenys, per praėjusią parą, antradienį, rugsėjo 14 d., nustatyti 22 nauji susirgimai. Siekiant išvengti šios pavojingos ligos, raginame gyventojus laikytis saugumo priemonių, o tuos, kurie dar nepasiskiepijo nuo COVID-19 ligos, skatiname suskubti tai padaryti.


Statistikos departamentas pranešė „Palangos tiltui“, kad antradienį, balandžio 20 d., Palangoje, buvo registruoti du nauji koronaviruso atvejai. Šiuo metu kurorte COVID-19 serga 37 palangiškiai, nuo pandemijos ligos ja susirgo 1041 palangiškis. Dešimt tiesiogiai mirė nuo šios ligos, o dar apie šešias dešimtis –...


Atsižvelgiant į Palangos miesto gyventojų poreikius, nuo balandžio 1 d. padidinamas Palangos mobiliojoje brigadoje atliekamų diagnostinių ir profilaktinių tyrimų dėl COVID-19 ligos skaičius per dieną. Gyventojai raginami naudotis jiems suteikta galimybe ir profilaktiškai tikrintis, ar neserga COVID-19 liga bei ar nėra besimtomiai šios ligos nešiotojai.


Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojos gastroenterologės Sigitos Gelman, kepenų skausmo žmogus nejaučia, todėl kepenų ligos – vienos pavojingiausių „pasislėpusių“ ligų pasaulyje. Jų sergamumo rodikliai kasmet žaibiškai auga, o „pražiūrėtų“ atvejų nemažėja.


Sparti darbo vietų kompiuterizacija lemia tai, kad vis didesnė visuomenės dalis susiduria su neigiamu sėdimo darbo poveikiu sveikatai. Ne išimtis ir urologija. Pasak Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Urologijos centro gydytojo urologo Martyno Maniko, pastebima ir tai, kad dėl urologinių negalavimų kreipiasi vis jaunesnio amžiaus vyrai. Neretai pacientams sunku nupasakoti...


Šiandien Šventojoje gyvenantis beveik dvylikos metų Motiejus – sportiškas, muzikalus, gražus, gyvenimu besidžiaugiantis vaikas. Jo nepažįstantieji vargiai galėtų pagalvoti, jog kūdikystėje berniukas buvo pasmerktas nesulaukti pirmojo savo gimtadienio – Lietuvoje pagalbos jam nebebuvo. Jau beveik dešimt metų praėjo nuo tos dienos, kai, vaikui...


Vyriausybė pritarė 2015 metų biudžeto projektui, kuriame, be kita ko, numatyta viešbučiams ir kitoms apgyvendinimo paslaugas teikiančioms įmonėms nuo 2015 metų sausio 1 dienos įvesti lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentas Darius Miklovas sako, jog šis sprendimas išties sveikintinas...


Pagal suvartojamo alkoholio kiekį pirmaujame Europoje. Daugeliui tai nieko nesakanti frazė. Tačiau, kai įvyksta konkretaus žmogaus mirtis ar iškyla grėsmė jo gyvybei, statistika tampa labai gerai suvokiama. 18-mečiui diagnozuota kepenų cirozė kelia diskusinius klausimus – kokios grėsmės slypi nekaltuose „sidruose“, kokius kiekius išgeria jaunimas, jei nuo...


Atėjęs į pasaulį vaikelis – didžiulė dovana kiekvienai jo laukusiai šeimai. Šventojiškiai Dagiliai prieš aštuonerius metus susilaukė trečiojo vaiko – sūnelio Motiejaus, kuriam teko išgyventi itin sunkius išgyvenimus. Gimusiam mažyliui buvo diagnozuota gyvybei pavojinga liga – tulžies latakų atrezija, kuomet tulžies skystis...


Trylikametis bėglys parsirado gyvas ir sveikas

Rasa GEDVILAITĖ, 2011 04 05 | Rubrika: Miestas

Praėjusį sekmadienį į Palangos policijos komisariatą kreipėsi palangiškė, pranešusi, jog iš namų išėjo ir negrįžta jos trylikametis sūnus. Laimei, jis į namus grįžo gyvas ir sveikas. Tačiau kokios priežastys nulemia paauglių troškimą palikti, nors ir trumpam, namus? Apie tai kalbėta ir prirašyta labai daug, o paauglystės tarpsnis įvardijamas kaip „sunkiu laikotarpiu“, kurio pasekmes ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius