Konstitucijos egzaminas palangiškių nesudomino

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-11-02
Peržiūrėta
670
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ar Palangoje gyvena didžiausi pagrindinio šalies įstatymo, Konstitucijos, žinovai? Kažin. Spalio 25-ąją visuomet minima Konstitucijos diena. Šia proga spalio mėnesį visi Lietuvos gyventojai kviečiami išbandyti savo žinias, kiek gi jie išmano pagrindinį įstatymą, įtvirtinantį piliečių laisves ir teises. Tačiau Palangoje miestelėnai ne itin buvo linkę demonstruoti savo žinias  Konstitucijos egzamine. Į pirmąjį egzaminą susirinko vos keli, o antrajame nebeliko nei vieno.

 

Dviejų etapų per daug

Šiemet nacionalinis Konstitucijos egzaminas, organizuojamas Teisingumo ministerijos, buvo laikomas dviem etapais. Pirmąjį pageidaujantys šalies gyventojai laikė spalio 1-ąją, o antrasis etapas laukė spalio 15 dieną. Pastarajame ture dėl nugalėtojo vardo susikovė 1842 pirmojo egzamino turo laimėtojai, iš kurių išaiškėjo 21 geriausias. Visi dalyviai privalėjo atsakyti į pateiktus klausimus, jų buvo 20, vienas iš jų – atviras, padėjęs išrinkti tikruosius Konstitucijos žinovus. Egzamine dalyvavo gyventojai, teisinį išsilavinimą turintys asmenys, taip pat nuteistieji, esantys laisvės atėmimo vietose. Savo žinias turėjo progą išbandyti ir mokiniai, patys mažiausieji dalyvavo piešinių konkurse. Tad kaip matoma, galimybių dalyvauti buvo suteikta visiems, tiek mažiems, tiek dideliems, tiek įvairų išsilavinimą turintiems, o ir visiškai jokio neįgijusiems gyventojams. Tačiau kaip pastebėjo Palangos miesto savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vedėja Daiva Zūbytė, galbūt šie etapai ir pakišo koją ketinusiems dalyvauti egzamine, mat ankstesniais metais nugalėtojai būdavo išaiškinami iš pirmojo ir vienintelio turo. „Manau, sugalvota sistema šiemet per daug sudėtinga, būtų užtekę ir vieno etapo, tai sukelia pakankamai keblumų gyventojams – dar ir antrą kartą eiti“, - kalbėjo prisidedančio prie projekto organizavimo skyriaus vedėja.    

 

Aktyvieji greit „įsisuko į karuselę“

„Išties buvo ir labai aktyvių šalies gyventojų, kurie gausiai rinkosi į Konstitucijos egzaminą, bet tai manyčiau, labiausiai priklauso nuo ragintojų. Kvietėm prisijungti visas Lietuvos savivaldybes, Švietimo ir mokslo ministeriją, Kalėjimų departamentą, Lietuvos mokyklų parlamentą ir jie visi labai noriai sutiko, tik vieno susizgribo imtis greičiau skleisti informaciją, kiti vėliau. Ganėtinai aktyvios savivaldybės iškart įsisuko į karuselę“, - teigė R.Karpuvienė. Pasak jos, aktyviausiai gyventojai egzamine dalyvavo Vilniuje, Tauragėje, Kėdainiuose, Kaune, Švenčionių rajone ir Telšiuose, o pasyviausiai – Molėtuose ir Neringoje. „Pamatėm, jog ir nedideli miestai gali pranokti didžiuosius.“, - pasidžiaugė projekto koordinatorė, pasiūliusi pasimokyti veiklumo iš jų ir kitiems. Kaip papasakojo R.Karpuvienė, įdomiausias faktas išryškėjo kalinių tarpe, mat pasirodė, jog jie Konstituciją išmano labai puikiai.

 

Masinių susibūrimų vieta – tinkamiausia

Palangoje miestelėnai niekuomet nepasižymėjo aktyvumu šio egzamino metu. Kasmet į jį atvyksta vos keletas žmonių, nepabijojusių pasitikrinti save. „Gal iš tiesų mažoka reklamos, o ir pasirinkta vieta nelabai tinkama. Vieša vieta, kurioje daugiausiai būna žmonių – būtų tinkamiausia“, - galimai padarytas klaidas įvardino D.Zūbytė. Pasak jos, itin žmones veikia masinių susibūrimų vietos, taip kaip buvo organizuojama centrinėje miesto aikštėje žaidimai šachmatais, mezgimas, galbūt ir Konstitucijos egzaminas taip turėtų būti laikomas. Tačiau, kaip paminėjo Juridinio ir personalo skyriaus vedėja, ir Palangoje yra ištikimų egzamino laikytojų – viena moteris kasmet atvyksta laikyti Konstitucijos egzamino, niekuomet nepraleisdama.

 

Suklaidino dalyvius

Kaip papasakojo projekto koordinatorė R.Karpuvienė, atsirado ir kitokių kliūčių, „pakišusių koją“ dalyviams. „Viename internetiniame puslapyje – „Drąsinkime ateitį“ – mokiniai buvo suklaidinti, nes jiems šiame puslapyje buvo siūloma registruotis egzaminui, nors jokio susitarimo nebuvo, jie juk net neturėjo testų, todėl užsiregistravusios mokyklos tiesiog nesudalyvavo egzamine“, - apie padarytą skriaudą papasakojo R.Karpuvienė. Pasak jos, savavališka veikla pridarė žalos, kurios būtų išvengę tiek organizatoriai, tiek dalyviai, jei būtų buvęs įprastas susitarimas, galėjo būti ir registracija. „Visiems užsiregistravusiems aš iškart išsiųsdavau testus, o tie, kurie nežinojo šios tvarkos ir liko be testų, užsiregistravę klaidinančiame puslapyje“, - teigė koordinatorė.

 

Bijo pasirodyti nežinantys

„Manyčiau, jog tai, jog žmonės nelaiko šio egzamino – ne vien palangiškių problema, lietuviai apskritai bijo pasirodyti kažko nežinantys, todėl ir nerizikuoja“, - teigė D.Zūbytė. Jai paantrino ir R.Karpuvienė, pastebėjusi, jog lietuvių būdo bruožas būtent toks. Tačiau, kaip paminėjo koordinatorė, kiekvienas atėjęs laikyti egzamino, organizatorius skatina ir toliau rengti šiuos testus. „Matome kokia pagarba Konstitucijai jaučiama kitose šalyse, todėl norėtųsi ją pajausti ir mūsiškėje“, - atviravo R.Karpuvienė, sekanti lietuvių Konstitucijos išmanymą.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palanga dabinasi miesto vėliavomis ir lygiai po savaitės visus metus minėti ne tik kurortui, bet ir šaliai labai svarbią sukaktį – kovo 30 d. sukaks lygiai šimtas metų nuo dienos, kuomet Palanga Tarptautinės arbitražo komisijos sprendimu buvo grąžinta Lietuvai. Kurorto gyventojai taip pat kviečiami pažymėti šią visai šaliai svarbią sukaktį –...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Spalio 25 dieną, nuo 9 iki 15 val., duris lankytojams visoje Lietuvoje plačiai atvers per 60 teismų (įskaitant teismo rūmus). Išankstinės registracijos norint gauti konsultaciją neprireiks: kaip ir ankstesniais metais, konsultacijos bus teikiamos „gyvos eilės“ principu. Jūsų laukia ir Plungės apylinkės teismo Palangos rūmai, esantys Vytauto g. 102, Palanga.


Spalio 3 d. (ketvirtadienį) 12 val. Palangos miesto bendruomenė kviečiama dalyvauti Konstitucijos egzamine 2019 ir išmėginti savo Konstitucijos žinias. Egzaminas vyks Palangos miesto savivaldybės administracijoje (Vytauto g. 112, Palangoje, direktoriaus pasitarimų kabinete Nr. 232). Su egzamino taisyklėmis susipažinti galite čia: www.konstitucijosegzaminas.lt.  


Šią vasarąPalangos gyventojai kviečiami dalyvauti didžiausiame Baltijos šalyse dviračių renginyje „Velomaratonas 2018“ ir laimėtisavo miesto bendruomenei specialų prizą – riedlenčių rampą.Daugiausiai dalyvių renginio dieną subūrusiai komandaišios idėjos iniciatoriai –amerikiečių kompanija „Amway“– suteiks 5000 JAV dolerių paramą...


Praėjusį penktadienį šalies gyventojai buvo pakviesti pasitikrinti savo lietuvių kalbos žinias – buvo rašomas jubiliejinis – dešimtasis – Nacionalinis diktantas. Kurorte jis buvo rašomas Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje, bet kiti galėjo jį rašyti ir darbo vietoje ar namuose, klausant tiesioginės transliacijos per...


Konstitucijos žinias pasitikrino trys palangiškiai

"Palangos tilto" informacija, 2012 10 04 | Rubrika: Miestas

Vakar Palangos viešojoje bibliotekoje vykusiame pirmajame Konstitucijos egzamino etape pagrindinio šalies įstatymo žinias pasitikrino trys palangiškiai. Į trisdešimties klausimų testą atsakinėjo teisinį išsilavinimą turintis Laurynas Juzėnas bei specialių žinių neturinčios Monika Lukšienė bei Gražina Grigaliūnienė.


Praėjusį ketvirtadienį Palangos moksleivių klube vyko „Šviesoforo“ konkursas – antrasis etapas, kurio metu Palangos pradinių klasių mokiniai galėjo pasitikrinti savo žinias apie saugų eismą. Konkurse dalyvavo trijų mokyklų – „Baltijos“ pagrindinės, Pradinės bei Šventosios mokyklų – pradinių klasių atstovai.


Konstitucijos egzaminas palangiškių nesudomino

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 11 02 | Rubrika: Miestas

Ar Palangoje gyvena didžiausi pagrindinio šalies įstatymo, Konstitucijos, žinovai? Kažin. Spalio 25-ąją visuomet minima Konstitucijos diena. Šia proga spalio mėnesį visi Lietuvos gyventojai kviečiami išbandyti savo žinias, kiek gi jie išmano pagrindinį įstatymą, įtvirtinantį piliečių laisves ir teises. Tačiau Palangoje miestelėnai ne itin buvo linkę demonstruoti savo žinias ...


Programos LEADER mokymo metodikos centras tęsia mokymų ciklą Lietuvoje. Rugpjūčio 5-6 dienomis į seminarą buvo pakviesti specialistai, rengiantys žuvininkystės regionų plėtros strategijas pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2007-2013 metų veiksmų programos Ketvirtosios prioritetinės krypties „Tvari žuvininkystės regionų plėtra“. Programą remia Europos žuvininkystės fondas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius