Kurhauzo darbai juda greičiau nei tikėtasi

Gina KUBILIŪTĖ, 2012-06-07
Peržiūrėta
1018
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kurhauzo darbai juda greičiau nei tikėtasi

 J.Basanavičiaus gatvės pradžios kairiajame kampelyje gan tyliai, tačiau intensyviai vyksta darbai – kalama, pjaunama, gręžiama, ardoma, valoma, karts nuo karto pasigirsta šūksniai ar byrančių plytų garsas.


 

Byra sienos

Tokius garsus jau apie savaitę galim išgirsti restauruojamo Palangos kurhauzo teritorijoje. Žinia, oficialiai šio istorinio pastato atnaujinimo darbai prasidėjo praėjusį trečiadienį.

Užsukus į aptvertą teritoriją, darbų vykdytojas Mindaugas Pocius perspėjo saugotis byrančių plytų ar tinko. Ir išties, kad ir kaip darbininkai kruopščiai ir atsargiai ardo netvirtas sienas, išvengti griuvimų sudėtinga. Anot M.Pociaus, net jei atrodo, kad siena tvirta, plytos neišsijudinusios, viskas gali būti apgaulinga. Todėl darbas čia reikalauja ypatingo atsargumo ir kruopštumo.

Darbus organizuojančios bendrovės vadovas Aldas Kliukas prisipažino, kad iš pradžių per daug baiminosi dėl objekto pavojingumo. Jis jaudinosi, kad pastato tvarkymas gali būti labai rizikingas darbuotojams. Pirmas įspūdis buvo toks, kad palietus bet kas gali užgriūti. Sienos byra, tačiau baimė buvo perdėta. Pašnekovo manymu, darbuotojams didelės grėsmės nėra.

„Labai gąsdinančiai atrodė išgriuvusios perdangos, gaisro likučiai. Bet viskas eina geriau, nei galvojau“, – pridūrė A.Kliukas.


 

Su didele patirtimi

Kurhauzo restauravimo konkursą laimėjusios bendrovės „Pamario restauratorius“ vadovas A.Kliukas teigė, kad darbai vyksta labai sparčiai. Per septynias dienas spėjo nuveikti tiek, kiek planavo per kelias savaites.

Dirbama prailgintas valandas nuo 8 iki 19 val. Taip pat čia darbuotojai kruta ir šeštadieniais.

„Viską išsivalėme. Jau perėjome prie mūro darbų, ruošiame medieną perdangom, stogui. Už kiek laiko jau ir fasadą pradėsime žiūrėti. Dirbame visais frontais“, – „Palangos tiltui“ vardijo A.Kliukas.

Anot jo, per dieną išvežama po 4-5 konteinerius nuodėgulių, įvairių šiukšlių.

Kaip pasakojo darbus prižiūrintis M.Pocius, kurhauze dirba daugiau nei dvidešimt žmonių. Tarp jų yra ir didelę restauravimo patirtį turinčių specialistų: medienos, mūro restauratorių.

Nemažai laiko atims įvairūs medžio drožinėjimai, atitinkantys autentiškus daiktus, senovinių spynų darymas ir panašiai.


 

Brangios plytos

Į kurhauzo kiemą jau yra privežta restauracinių plytų. Jos atgabentos iš Latvijos. Pasak M.Pociaus, jos yra patvaresnės, kokybiškesnės, nepraleidžia drėgmės. Viena restauracinė plyta kainuoja dvigubai brangiau nei įprastinė – daugiau nei 2 litai.

Kaip teigė bendrovės „Pamario restauratorius“ direktorius A.Kliukas, bus įmūrijamos ir kai kurios dar išsilaikiusios senosios unikalios kurhauzo plytos. Medis bus naudojamas lietuviškas, jam prireiks ir specialių restauratorių staklių įvairiems išdrožinėjimams, papuošimams.

„Medinės konstrukcijos neišlaikiusios. Pagal brėžinius, išmatavimus, turėsime dėti naują medieną. Daug reikės nuardyti ir mūro, siūlės daug kur nebelaiko visai“, – restauravimo subtilybes aiškino A.Kliukas.


 

Dėmesys kultūrai

Dar 2005 metais suteiktas valstybės saugumo kultūros paveldo objekto statusas. 2011 metais Lietuvos Respublikos vardu buvo įregistruotas 2000 metų detaliojo plano sprendinius atitinkantis 52,7 arų sklypas prie kurhauzo. Tokio dydžio sklypui pritarė ir Kultūros paveldo departamentas.

Bendrovė „Klaipėdos projektai“ vasarį parengė pastato mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo projektą. Pastatas perduotas Palangos kultūros centrui, čia vyks kultūriniai renginiai, miesto bendruomenės susirinkimai.

Beveik dešimtmetį stovėjęs apleistas kurhauzas taps kultūrinės paskirties statinys – Palangos miesto rotušė.

Kultūros paveldo departamentas kurhauzo restauracijai skyrė 300 tūkst. litų, iš Vyriausybės gauta 700 tūkst. litų, 400 tūkst. litų skyrė kurorto savivaldybė.

Palangos kurhauzo restauravimo projekto pirmojo etapo vertė – apie 1,8 mln. litų. Už juos bus restauruota pastato mūrinė dalis. Pirmasis etapas, planuojama, truks du metus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugsėjo pradžioje pradėta Palangos oro uosto aerodromo modernizacija jau pasiekė baigiamąją dalį: šiuo metu jau baigti visi pagrindiniai darbai, pakeisti tūkstančiai kvadratinių metrų įvairių dangų, atnaujintas kilimo-tūpimo takas, kitos aerodromo dalys, sumontuota paviršinių nuotekų surinkimo sistema bei požeminiai elektros tiekimo lėktuvams įrenginiai. Atlikus būtinas patikros procedūras -...


Palangos oro uoste vykstanti rekonstrukcija artėja prie pabaigos, Vakarų Lietuvos regione jau netrukus keleivius ir orlaivius bus galima priimti pagal naujausius standartus atnaujintame oro uosto aerodrome. Kodėl tai svarbu ne vien Palangai, bet ir visam regionui, ir kokią įtaką sėkmingas oro uosto darbas turi regiono ekonomikai?


Palangos Ligoninės gatvės sankryžoje burzgia sunkioji technika, zuja darbininkai – vyksta sankryžos rekonstrukcijos darbai.


Gintaro gatvėje intensyviai vyksta rekonstrukcijos darbai – čia visu pajėgumu dirba sunkiasvorė technika ir kelio darbininkai, tad buvusi sulopyta, duobėta, išsiklaipiusiais šaligatviais, pasenusiais gatvės šviestuvais gatvė taps gražesnė bei patogesnė vairuotojams, taip pat – ir pėstiesiems. Remonto darbai verda ir kitose miesto gatvėse.


Kretingos gatvėje intensyviai vyksta darbai: tvarkomi šaligatviai, formuojamos žiedinės sankryžos, jau viena eismo juostų dalis padengta asfaltu. Darbus planuojama pabaigti rugsėjo 22 dieną, kaip ir buvo numatyta, nes projekte nebūta didesnių trikdžių.  


Lopšelyje-darželyje „Žilvinas“ verda darbai: atnaujinant visą pastatą, apšiltinamos darželio sienos, stogas, cokolis bei rūsio perdanga, vėliau bus pakeista statinio buitinių ir lietaus nuotekų sistema, šalto bei karšto vandens, šildymo sistemų vamzdynai, įrengta priešgaisrinė signalizacija.


Rytų kvartale jau netrukus prasidės Priešaušrio gatvės statybos darbai ¬– šią savaitę bus pradėti kloti lietaus nuotekų tinklai. Šiais metais čia planuojama pakloti lietaus nuotekų tinklus, o visus likusius gatvės įrengimo darbus planuojama užbaigti per 2018 metus. Priešaušrio gatvėje bus pakloti ne tik nuotekų tinklai, bet ir sukabeliuoti...


Statomoje naujojoje autobusų stotyje jau vyksta baigiamieji darbai  1

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2014 08 18 | Rubrika: Miestas

Palangoje statomoje naujojoje autobusų stotyje vyksta baigiamieji darbai – tvarkoma apdaila, stoties perone rengiamos vietos autobusams sustoti. Naująja infrastruktūra palangiškiai ir kurorto svečiai galės džiaugtis jau šį rudenį.


Kurhauzo darbai juda greičiau nei tikėtasi

Gina KUBILIŪTĖ, 2012 06 07 | Rubrika: Miestas

J.Basanavičiaus gatvės pradžios kairiajame kampelyje gan tyliai, tačiau intensyviai vyksta darbai – kalama, pjaunama, gręžiama, ardoma, valoma, karts nuo karto pasigirsta šūksniai ar byrančių plytų garsas.   Byra sienos Tokius garsus jau apie savaitę galim išgirsti restauruojamo Palangos kurhauzo teritorijoje. Žinia, oficialiai šio istorinio...


Kas ir kada prie kurhauzo sudegusios sienos pritvirtino elektros kabelinę spintą? Jos pakabinimas turėjo būti suderintas ne tik su VST, bet ir Palangos savivaldybės Komunalinio ūkio skyriumi, bet nei elektrikai, nei savivaldybės komunalininkai apie ją teigia nieko negirdėję. Kurhauzo bendrasavininkas Gediminas Jacka, dėl kibirkščiuojančios spintelės sustabdęs kurhauzo medinės dalies ardymo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius