Kurorto darbdaviai kratosi nepilnamečių, bet darbštūs užsidirba ne tik ledams

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-05-30
Peržiūrėta
1392
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kurorto darbdaviai kratosi nepilnamečių, bet darbštūs užsidirba ne tik ledams

Dar kelios dienos ir mokslo metai bus baigti, tad moksleiviai sulauks ne tik užtarnauto poilsio, bet ir galimybės užsidirbti. Tik vienintelis galvos skausmą keliantis klausimas – kur? Nepilnametį įdarbinti retas kuris nori, o šešiolikos ar septyniolikos metų jaunuolis namie tūnoti tikrai netrokšta. Tad kur įsidarbinti dar nesulaukus pilnametystės? „Palangos tilto“ tyrimas atskleidė, kad tai nėra paprasta.

Kurorte sezoninių darbų netrūksta
Šiais metais Lietuvos darbo biržos įkurta nauja iniciatyva „Vasaros darbas. Palanga 2016“ kartu su Jaunimo darbo centrais (JDC) moksleiviams ir jaunuoliams padės lengviau susirasti darbą vasaros sezonu. Klaipėdos, Kauno ir Klaipėdos teritorinės darbo biržos susitarė bendradarbiauti įdarbinant jaunimą būtent Palangoje vasaros sezono metu. Ši iniciatyva siekia legaliai įdarbinti nepilnamečius arba dar neturinčius darbo patirties jaunuolius.
Dar kovo mėnesį visi Palangos darbdaviai buvo raginami papildyti duomenų bazę, kad būtų įmanoma išsiaiškinti jų pageidaujamų darbuotojų poreikį, amžiaus grupes, paklausias darbo vietas ir pan.
Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriaus JDC vyriausioji specialistė Laura Litvinaitė teigia, kad naujoji moksleivių įsidarbinimo galimybes praplečianti iniciatyva jau spėjo pasiteisinti. „Nors ši iniciatyva vykdoma dar tik pirmus metus, tačiau, palyginti su praėjusiais metais, tikrai sulaukėme daug daugiau darbo ieškančių jaunuolių ne tik iš aplinkinių, bet ir kitų Lietuvos miestų, tokių kaip Marijampolė, Tauragė ar Kaunas“, – sakė ji.

Dar neužsiregistravo nė vienas moksleivis
Darbdaviai, siūlantys darbą kurorte, šiais metais, L. Litvinaitės duomenimis, taip pat aktyviau registruoja laisvas darbo vietas moksleiviams ir studentams.
Naujoji iniciatyva siekia pasiekti moksleivius ir jaunimą nuo 14 iki 29 metų. Rodos, 29 metų jau suaugęs žmogus, tačiau, pasak Darbo biržos specialistų, pasitaiko tokių, kuriems reikalinga informacija apie kvalifikacijos kėlimą ar įgijimą, kuriems gali būti pasiūlytos profesinio mokymo galimybės.
Norint pasinaudoti JDC paslaugomis, jaunuoliai, pasak L. Litvinaitės, neprivalo registruotis Darbo biržoje: „Visada skatiname neformalų bendravimą, kuris daug patrauklesnis moksleiviams ir jaunimui. Palangos skyriuje šiuo metu nėra užsiregistravęs nė vienas moksleivis, tačiau JDC turi atskirą sistemą, kurioje šiandien yra užsiregistravę 18 darbo ieškančių moksleivių“. Visa patraukli ir išsamiai su nuorodomis informacija pateikiama internetinėje Darbo biržos svetainėje.

Kurorte paklausiausias aptarnavimo sektorius
L. Litvinaitė teigia, kad darbo jėgos trūkumas kurorte jaučiamas bene kasmet: „Dar gerokai iki prasidedančio vasaros sezono darbdaviai ima intensyviai ieškoti darbuotojų. Patys moksleiviai dažniausiai pageidauja dirbti aptarnavimo sektoriuje“.
Specialistė vardijo dažniausius nepilnamečiams teikiamus pasiūlymus, kuriuos jie gali dirbti pagal savo fizines galimybes: dažniausiai ir siūlomos tos darbo vietos, kurios būdingos kurortiniam miestui, t. y. ledų pardavėjams paplūdimiuose ir gatvėse, gatvės prekystalių pardavėjams, atrakcionų prižiūrėtojams ir darbuotojams, pramogų inventoriaus nuomos punktuose, kambarinėms, padavėjams, virėjams ir jų padėjėjams, pagalbiniams darbuotojams. Didžiausia tikimybė, pasak specialistės, moksleiviui rasti darbą ledų prekybos ar atrakcionų priežiūros srityje.

Apgyvendinimas – neišsprendžiama problema
Vis dažniau galima rasti skelbimų, kuriuose nurodoma pageidaujama darbuotojo gyvenama vieta, pavyzdžiui, Palanga, Kretinga ir netolimos Kretingos raj. vietovės. Toliau gyvenantis darbuotojas paklausus tada, jei pats savarankiškai randa laikiną būstą, o jį kurorte rasti ne taip ir paprasta. Dažniausiai apgyvendinimo paslauga teikiama kambarinėms, tačiau yra darbdavių, kurie gali padėti surasti gyvenamąjį plotą.
Jaunuolių apgyvendinimas vasaros laikotarpiu kurorte – kebli bėda. Socialiniuose tinkluose specialiai tam sukurtose grupėse mirga skelbimai, kad už būstą siūlomos kainos neatitinka planuojamo gauti uždarbio, pavyzdžiui, 15-45 eurų už parą arba visa suma iškart už mėnesį, kai už mėnesį moksleivis kartais negauna net minimalaus atlygio.
Galima rasti kur galvą padėti ir pigiau, tačiau kokybė jau ne pati maloniausia. Privačiuose nameliuose, kurių daugiau Šventojoje, o ne Palangoje, galima bandyti laimę apsistoti ir už 4-10 eurų per parą. Tačiau verslininkams moksleivis nėra paklausus, tad jis geriau įsileis tą, kuris galės mokėti daug daugiau. Tad kur dėtis moksleiviui, atvažiuojančiam dirbti iš toliau – neišsprendžiamas klausimas.

Darbai tik pagal fizines galimybes
Pagal Valstybinės darbo inspekcijos nuostatus, moksleiviai nuo 14 iki 16 metų gali dirbti tik savo fizines galimybes atitinkančius lengvus darbus, kurie yra saugūs, nekeliantys pavojaus sveikatai ir raidai, pavyzdžiui, darbai daržuose ir soduose, reklamų klijavimas gatvių stenduose, skrajučių platinimas, lengvi pagalbiniai darbai, rūšiavimas ir pakavimas skalbyklose, laikraščių ar žurnalų pardavimas ir pan.
Tokio amžiaus moksleiviai, pasak Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriaus pavaduotojos Lilijos Želvienės, gali dirbti ne mokslo metų laiku 7 valandas per dieną ir 35 valandas per savaitę. Darbo laikas bet kuriuo laiku nuo 6 iki 20 valandos. Moksleiviai nuo 16 iki 18 gali dirbti 8 valandas per dieną ir 40 valandų per savaitę, o darbo valandos intervale nuo 6 iki 22 val. Įsidarbinant nepilnamečiui būtinas raštiškas vieno iš tėvų ar globėjų sutikimas.
Moksleiviams draudžiamas toks darbas, kuris gali būti psichologiškai ir fiziškai per sunkus, kuriame naudojamos kenksmingos sveikatai medžiagos, viršvalandiniai darbai ar bet koks išnaudojimas. Pastebėjus darbo tvarkos pažeidimus, siūloma kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją, tačiau dažnai mokinukas tyliai ir ramiai dirba, nes žino, kad įsidarbinti kitur nesulaukus pilnametystės bus sunku.

Neturi 18? Šansų mažai
Internete ir socialiniuose tinkluose mirgėte mirga darbo paieškų skelbimai, bet, deja, skelbimų, siūlančių darbą, kur kas mažiau. Štai vienoje internetinėje svetainėje moksleivių darbo paieškos užklausų Palangoje – 125, o siūlančių darbą moksleiviams – vos 4 skelbimai. Tad norinčiųjų dirbti, akivaizdu, gerokai daugiau nei siūlančiųjų darbą. Dažniausias ieškančiųjų uždarbio vasaros metu amžius – 16-17 metų. Pasitaiko vienas kitas ir jaunesnis, tačiau jiems tikimybė įsidarbinti dar mažesnė.
Didesnė tikimybė nepilnamečiui Palangoje įsidarbinti, kaip ir minėjo Darbo biržos specialistė, aptarnavimo sferoje. Šiek tiek vyresni gali tikėtis ir kambarinės ar padavėjų darbo. Tačiau pastarųjų profesijų darbo pasiūlymai dažniau suteikiami vis dėl to pilnamečiams.
Paskambinome pagal vieną skelbimą, siūlantį prekybos akiniais nuo saulės darbą Palangoje ir Šventojoje. Beje, skelbime nurodyta, kad ieško tik komunikabilių, iškalbingų ir drąsių merginų. Nurodyta, kad padeda rasti apgyvendinimą. Darbdavės klausėme, ar yra galimybė dirbti nepilnametei merginai, tačiau pasakius, jog tai – šešiolikmetė, balso tonas pasidarė gerokai dvejojantis. „Na... Nebent jei mergina yra prieš tai dirbusi kur nors pardavėja ir žino, kas tai per darbas. Tačiau darbo valandos pas mus ilgos, po 12 valandų, tad ar nebus jaunai merginai per sunku?“ – klausė moteris.
Norint įsidarbinti būtina kalbėti bent dviejomis užsienio kalbomis ir mokėti save pateikti. Kuomet paklausėme, kokios uždarbio galimybės, buvo atsakyta, kad priklauso nuo sugebėjimų: „Pernai turėjome dvi merginas, kurių viena užsidirbdavo iki 300 eurų, o kita – 600, tad skirtumas labai akivaizdus“.
Darbdavė tikino, kad darbo sąlygos patrauklios – siūlomos premijos ir papildomi procentai nuo kiekvieno pardavimo. Paklausėme ir dėl skelbime nurodyto apgyvendinimo: „Mes apgyvendinti sąlygų neturime, tačiau suteikiame pagalbą susirandant. Turiu pažįstamų, kurie nuomoja kambarį už 3 eurus per parą, tad galėčiau pasiūlyti“. Koks tai pasiūlymas, nežinia, nes už tokią kainą Palangoje net dienos pietus sunku pavalgyti.

Net patalpų valymui reikalinga pilnametystė ir patirtis
Paskambinus pagal skelbimą dėl poilsio namelių valymo darbo, pirmas klausimas buvo: „Ar pilnametė?“. Pasakius, kad 18 sukaks tik rudenį, toliau į kalbas buvo leidžiamasi labai jau nenoriai: „Su nepilnamečiais nelabai norime prasidėti. Jie ne tik neatsakingi, bet ir mažiau darbštūs. Šiandien ateina, o ryt, pamatę, kad per sunku, jau nebeateina. Mums reikia atsakingų už savo veiksmus žmonių“. Paaiškinus, kad merginai toks darbas pažįstamas ir į atliekamą darbą tikrai žiūri atsakingai, darbdavė sukluso: „O tai jei jau taip, gal galėtų pateikti kokią rekomendaciją?“. Pasirodo, rekomendacijos reikalingos net norint laikyti rankose šluotą.
„Palangos bare reikalingi indų plovėjai, valytojai ir virėjos padėjėjai. Priimame tik PILNAMEČIUS“ – tokių darbo skelbimų galima rasti ne vieną ir ne du, tačiau pagrindinė kliūtis – amžius. „Nepilnamečiai tingi dirbti. Tai jiems geras oras, tai jiems per sunku. Mums tokio požiūrio į darbą nereikia, kad ir koks jis atrodytų nesudėtingas ar nereikalaujantis papildomų įgūdžių“, – paaiškino maloniai nusiteikusi darbdavė.

Tai ką daryti, jei esi per jaunas?
Yra galimybė prekiauti ledais. Čia radome ne vieną skelbimą, kur darbas siūlomas net nuo 14 metų, tačiau galimas užmokestis nebuvo atskleistas: „Priklauso nuo suprekiautos per dieną sumos, tada siūlome procentą nuo apyvartos“. O ką daryti, jei orai prasti ir poilsiautojams ledų nesinori? Galimybės bent kiek užsidirbti dar labiau sumenksta. „Na, tai darbuotojas atsigriebia sezono piko metu, kai ledų pardavimai išauga kelis kartus“, – teigė darbdavė.
Radome nepilnamečiui pasiūlymą restorane. Skelbime buvo nurodyta, kad galimas suderinimas su kitu darbu, lankstus grafikas, o darbas nesunkus: „Serviruoti stalus, merkti gėles ant stalų, ruošti duoninę, įrankius ir vykdyti kitus padavėjo nurodymus“. Darbo laikas dažniausiai savaitgaliais, tad galima bandyti derinti su kita darboviete. Paskambinus smulkesnės darbo sąlygos ir uždarbis nebuvo atskleistas, tik buvo pasiūlyta užeiti gyvam pokalbiui.

Svarbu nebijoti pasiūlyti pagalbą
Šešiolikmetis palangiškis Kasparas, vasaromis dirbantis jau nuo keturiolikos, „Palangos tiltui“ pasakojo, kad norint darbą tikrai galima rasti ir nepilnamečiui. „Keturiolikos metų sumaniau užsidirbti prekiaudamas laikraščiais. Tuo metu pavykdavo užsidirbti iki 200 litų (apie 60 eurų), o praėjusiais metais jau pavykdavo suprekiauti per mėnesį ir 300 eurų“, – pasakojo jaunuolis.
Svarbiausia, kaip sako Kasparas, nebijoti eiti pas įmonių ar kitokių įstaigų vadovus ir siūlyti savo pagalbą: „Labai daug kur ėjau ir klausiau, ar nereikia kokios pagalbos, pasakojau, ką galėčiau dirbti. Tik tokiu būdu ir atsiveria didesnės galimybės. Jei tuo momentu ir nepasiūlo darbo, tai apsikeičiame kontaktais. Tokiu būdu užmezgu labai daug pažinčių, kurios ateityje praverčia“. Kasparas įsitikinęs, kad kiekvienas jaunuolis nori užsidirbti bent kiek savo pinigų, tad vasara tam – puiki galimybė, tik reikia netingėti paieškoti: „Kas ieško, tas visada randa“.
Anot jaunuolio, reikia pradėti nuo mažų dalykų: „Nereikia norėti iš karto uždirbti kaip kvalifikuotam darbuotojui, turinčiam profesiją. Pradėdamas nuo mažų darbų gali tobulėti ir kaskart siekti vis didesnių galimybių“. Tada, kaip sako Kasparas, pats supranti, ką reiškia ir sunkus, menkiau apmokamas darbas. O nerandantiems darbo, visada vasarą ir ne tik yra galimybė užsiimti savanoriška veikla, kuri taip pat labai daug duoda naudos: „Savanoriavimo metu galima atrasti labai daug naujų pažinčių, išbandyti save vis naujoje srityje, atliekami visuomenei naudingi darbai“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kaip įsitikino „Palangos tiltas“, protesto žygis „Didysis Šeimos Gynimo Maršas 2021“, numatytas gegužės mėnesį, kaip medus muses vilioja ir visus politikos marginalus, nepritapėlius, taipogi neapykantos kurstytojus ir visus, kurie, matyt, prisimindami kaip Garliavos įvykiai atvėrė kelią į Seimą „Drąsos keliui“, ko gero, pabandys vėl pakartoti...


Kaip „Palangos tiltą“ informavo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, nuo šių metų pradžios Palangoje nebuvo įvaikintas nei vienas vaikas, paruošti du būsimi įteviai.


Karantinas šalyje kai kam virsta galimybe papoilsiauti prie jūros. Palangos ir Neringos kurortų gyventojai kratosi būriais į pajūrį traukiančių tautiečių. Atvykėlių žvejų nenori ir Rusnės salos gyventojai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus įsitikinęs, jog laikas uždaryti viešbučius, o patys palangiškiai nori migracijos tarp miestų draudimo, rašo Klaipėdos...


2016 m. gruodžio 16 d. laikraštyje „Palangos tiltas“ ( Nr. 94 (1528) ir laikraščio internetinėje svetainėje www.palangostiltas.lt 2016 m. gruodžio 15 d. (http://www.palangostiltas.lt/pagal+testamenta++milijonierius+bet+turto+kratosi,7,2,7358.html) buvo paskelbtas ir iki šiol skelbiamas žurnalisto Lino Jegelevičiaus straipsnis „Pagal...


Dar kelios dienos ir mokslo metai bus baigti, tad moksleiviai sulauks ne tik užtarnauto poilsio, bet ir galimybės užsidirbti. Tik vienintelis galvos skausmą keliantis klausimas – kur? Nepilnametį įdarbinti retas kuris nori, o šešiolikos ar septyniolikos metų jaunuolis namie tūnoti tikrai netrokšta. Tad kur įsidarbinti dar nesulaukus pilnametystės? „Palangos...


Kai jaunas, dažniausiai be jokių darbinių įgūdžių žmogus nusprendžia per vasarą užsidirbti pinigų, kur geriausiai tai padaryti? Žinoma, Palangoje, kurios verslininkai vasarai samdo armiją darbuotojų: padavėjų, skrajučių platintojų, baro darbuotojų. Nesvarbu, kad, ko gero, dar aštuoniolikos nesulaukusio moksleivio rankose lėkštė dreba kaip per dešimties balų pagal Richterį...


Taku tarp Palangos Iveros Dievo motinos cerkvės ir „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pasivaikščioti einantys palangiškiai piktinasi: neilgo tako pakraštys palei cerkvės šoną sutvarkytas, o nuo „Baltijos“ mokyklos skirianti gyvatvorė ir žalia juosta prie jos – pilnutėlės šiukšlių. Kas gi čia šiukšlina ir kas...


Trečiadienio vakarą olandų atrakcionų parke J.Basanavičiaus gatvėje įvykęs incidentas, kuomet dingus elektrai, devyni vaikai maždaug valandą laiko kybojo ore, olandų bendrovę „Leander LTU“ murkdė dėmesio jūroje, bet iš miesto neišginė. Bendrovės advokatė Jelena Pališaitienė gina olandus ir sako, kad incidento kaltininkus nustatys vykstantis ikiteisminis...


Pinigų ištroškę darbdaviai, laiku nemokami atlyginimai, atleidimo lapeliai po dviejų savaičių bandomojo laikotarpio, darbuotojų išnaudojimas. Tai tik dalis to, su kuo susiduria Palangoje dirbantys sezoniniai darbuotojai. Apie tokį išnaudojimą galima išgirsti kiekvienais metais, tačiau ne iš pačių darbdavių, o iš darbu nusivylusių darbuotojų...


Šių metų sausio pradžioje Palangos miesto savivaldybę pasiekė Kultūros ministerijos raštas. Jame siūloma kurorto Savivaldybei perimti VšĮ Antano Mončio namų-muziejaus dalininko teises, pareigas ir kapitalą, kurio vertė – 5 tūkst. litų. Šiuo metu šios viešosios įstaigos dalininkai yra Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija, Palangos miesto savivaldybė ir Antano Mončio fondas. Kiekvieno...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius