Kvalifikuotų darbuotojų surasti kurorte kasmet vis sunkiau – žmonių tiesiog nebėra

Rasa GEDVILAITĖ, 2017-05-18
Peržiūrėta
2297
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kvalifikuotų darbuotojų surasti kurorte kasmet vis sunkiau – žmonių tiesiog nebėra

„Kas ieško, tas randa“, – sakė kai kurie verslininkai, paklausti, kaip sekasi ieškoti beprasidedančiam vasaros sezonui darbuotojų. Tačiau visi kalbintieji sutiko, jog kasmet į Palangą vasaros sezonu prisikviesti kvalifikuotų darbuotojų tampa vis sunkiau, apskritai pastebi tendenciją, jog žmonių, kuriuos galėtum priimti dirbti, nebėra. Kur kas aktyviau darbų vasaros metu ieškosi nepilnamečiai, tačiau ne visi jie norimose vietose darbą atranda dėl juos įdarbinti draudžiančių įstatymų.

Atlyginimai dideli, bet dirbančių nėra
Vasaros sezonui kurorto verslininkai kasmet ieško daugiau darbuotojų ir jie puikiai mato, kokia situacija darbo rinkoje, kaip ji kiekvienais metais keičiasi.
Restoranui „Devintam danguj“ vadovaujanti Asta Timukienė pripažino, jog situacija, ypač ieškant virėjų ar virėjų padėjėjų, yra sunki – tokių žmonių neatsiranda, jų tiesiog nėra. „Visai kitokia padėtis yra, pavyzdžiui, su padavėjais, jų rasti nesunku. O virėjų visiškai nėra. Virėjų atlyginimai – dideli, bet vis tiek nėra ką samdyti. O ko norėti, pažiūrėkite, kokia apskritai Lietuvoje situacija, visai nebėra žmonių. Kiekvienoje šeimoje yra kas nors išvykęs į užsienį, mes net ir patys jau galvojame išvažiuoti. Vyresnio amžiaus žmonės nepakelia tokio krūvio, o jaunimas – užsienyje. Mes ir apmokytume, jeigu tik atsirastų motyvuotų žmonių, bet jų nėra“, – sakė moteris.
Visai kitokia situacija yra su vasaros metu dirbti norinčiais nepilnamečiais. Visi kalbinti verslininkai patvirtino, jog besikreipiančių dėl darbo nepilnamečių yra labai daug, tik kad ne visos darbo vietos jiems yra tinkamos.
„Jeigu būtų galima, nepilnamečių įdarbinčiau labai daug, bet mes negalime, kadangi jie gali dirbti iki tam tikros valandos, o mes dirbame ilgiau. Pernai netgi gavome baudą, kai patikrinimo metu paaiškėjo, kad pas mus dirba mergina, kuriai iki 18 metų buvo likusi vos savaitė. Net juokinga. O jaunuoliai išties nori užsidirbti, turėti savo pinigų, tai labai gerai. Tačiau tam kartais sutrukdo įstatymai“, – kalbėjo A. Timukienė.
Moteris atskleidė, jog dauguma kolektyvo narių sugrįžo tie patys, tad trūksta tik keletos darbuotojų.

Situacija – tragiška
„Gal jūs turite ką pasiūlyti?“ – klausė viešbučiui „Medūza“ vadovaujanti Živilė Antropikienė. Moteris pripažino, jog darbuotojų rasti yra labai sudėtinga. „Paskambina, paklausinėja ir viskas, tuo ir baigiasi. Net neaišku, kokios priežastys, nulemiančios nenorą ateiti dirbti. Bet darbuotojų surasti išties labai sunku. Mums reikia tokių žmonių, kurie norėtų dirbti, būtų motyvuoti, nepabėgtų po dienos kitos. Taip jau susiklostė, kad nebėra žmonių Lietuvoje“, – sakė Živilė.
Viešbučio vadovė pripažino, kad tokia situacija, kai dirbančių žmonių tiesiog nėra, tęsiasi jau trečius metus. „Įdarbiname ir septyniolikmečius, mes kartais neturime kitos išeities, nėra kam daugiau dirbti, neturime jokio pasirinkimo. Žodžiu, situacija yra tragiška, kitaip nepavadinsi“, – apibūdino Ž. Antropikienė.
Į redakciją norėdamas įdėti skelbimą, jog ieško virėjo, užsukęs verslininkas Gintaras Sičiūnas pripažino, jog situacija, ieškant gero kvalifikuoto virėjo tampa tragikomiška. Eilinių darbuotojų jam nereikia, o kvalifikuotų, savo darbą puikiai išmanančių žmonių tiesiog nėra.

Nedomina laikinas darbas?
Tačiau kiti verslininkai dėl darbuotojų stokos labai nesuka galvos. „Lietuvos ryto“ baro savininkas Audronius Macius pripažino, jog darbuotojų paieška einasi „labai normaliai“.
„Keisti kiti tie žmonės, nori rasti kvalifikuotą specialistą dviem mėnesiams. Žmonės nenori tokiam laikotarpiui darbintis. Jeigu būtų suteikta galimybė dirbti nuolat, gal kitaip ir paieškos vyktų. Mums dabar reikėjo pagalbinės, tačiau nekilo bėdų, suradome. Juk dar nebuvo taip nutikę, kad koks baras vasaros metu nedirbtų, nes nėra kam dirbti, visi dirba. Pripažįstu, jog išlaikyti barą – itin sunkus verslas“, – savo pastebėjimą išsakė A. Macius.
Jis taip pat patvirtino, jog kreipiasi daug nepilnamečių, norinčių dirbti vasaros metu – jiems kaip tik tinka laikinas darbas, truksiantis porą mėnesių, tačiau ne visur jie gali rasti sau tinkamą vietą.

Su gyvenimiška patirtimi
„Labai daug kreipiasi nekvalifikuoto jaunimo, ieškančio darbo, o vyresnių žmonių, kurie jau turėtų darbo ir gyvenimiškos patirties, nėra. Pamenu, kai tik įsikūrėme Palangoje, nebuvo dar tokių problemų, atsirado norinčių dirbti, ir kvalifikuotų žmonių, komandą suformuoti nebuvo sunku. O dabar pastebime, jog tampa vis sunkiau atrasti tinkamą žmogų. Daugiausiai vasarą Palangoje padirbėti nori nevietiniai, jauni žmonės. Mes patirties kaip ir nereikalaujame, apmokytume, tačiau mums netinka labai jauni žmonės, kurie neturi jokios gyvenimiškos patirties. Į mūsų restoraną užsuka išskirtinio skonio žmonės, mūsų klientai daug keliavę, daug matę, jie domisi įvairiausiais patiekalais, vynais, jaunas žmogus nelabai sugebėtų tokius klientus aptarnauti. Žinoma, darbuotojas gali išmokti mūsų meniu siūlomus patiekalus, bet o jeigu klientui kils kokių papildomų klausimų“, – pasakojo restorano „Onorė“ savininkė Ingryda Grušnienė.
Restorano savininkai, matydami, kad darbuotojų nėra taip lengva surasti, ėmė jų ieškoti kreipdamiesi į pažįstamus žmones. „Tik taip ir suradom motyvuotų žmonių. Kitaip nežinau, kaip jų reikia rasti. Visų klausinėjome, gal žino kokių studentų, kurie būtų motyvuoti, atsakingai dirbtų, būtų darbštūs, imlūs, greitai mokytųsi, komunikabilūs. Tokie žmonės, į kuriuos galima drąsiai investuoti. O paskui esi užtikrintas, kad turi puikų darbuotoją, kuriuo gali pasitikėti“, – apibūdino Ingryda.
Moteris pripažino, jog skelbimai, kurie seniau išties pritraukdavo darbuotojus, dabar nebėra efektyvūs. Daugiausiai kreipiasi nekvalifikuotų darbuotojų, o tų, kurių išties labai reikia, skambučio galima taip ir nesulaukti. „Palangoje visi tikisi aukšto lygio aptarnavimo, bet kaip jį suteikti, kai nėra kam“, – svarstė pašnekovė.
Ji atskleidė, jog ir pas juos dirbs nepilnamečių, tačiau ne tokį darbą, kur reiktų bendrauti su klientais.

Sunkiau rasti kambarinių
Viešbučio „Gabija“ atstovė Odeta Baltiejutė atskleidė formulę, kaip išvengti tokių nesklandumų, kai darbuotojų reikia, o jų nėra: tiesiog priimti juos dirbti visus metus, ne tik vasaros sezono metu. Taip „Gabijoje“ dauguma darbuotojų ir dirba.
„Manau, kad kas ieško, tas ir randa. Nėra didelės bėdos. Mums sunkiausiai sekasi rasti kambarinių vasaros sezonui, kadangi konkurencija yra didelė. Kai kurie verslininkai kambarinėms vasaros metu siūlo didesnius atlyginimus, o jeigu priimi dirbti visus metus, atlyginimai yra mažesni. Manau, kad taip pat yra ir su virėjais. Tad žmonės svarsto, kaip jiems padaryti: ar dirbti vasarą ir uždirbti daugiau, bet nuo rudens eiti į Darbo biržą, ar dirbti visus metus, bet uždirbti mažiau. Kaip koks žmogus galvoja apie savo ateitį, jau nuo jų priklauso“, – situaciją apibūdino Odeta.
Kambarinės, anot pašnekovės, uždirba nuo minimalaus atlyginimo iki 500 eurų. Žinoma, atlyginimas priklauso ir nuo to, kiek darbuotoja dirbo valandų.
„O virėjais mes džiaugiamės, jų nepaleidžiame visus metus, tad ir ieškoti paskui nereikia, – šypsojosi pašnekovė. – Žiemą, aišku, mažiau darbo, bet jų niekas neatleidžia, žmonės įsidirbę, kiekvienas žino savo darbą“.
Viešbučio atstovė patvirtino, kad ir į juos kreipiasi nemažai nepilnamečių, tačiau dauguma jų, kadangi planuoja atvykti iš kitų miestų, siekia įsidarbinti su apgyvendinimu, ko suteikti ne kiekvienas verslininkas gali. „Bet nepilnamečių, ieškančių darbo, išties yra labai daug“, – sakė Odeta.

Jūsų komentaras:

karlo 2017-05-22 12:10 (IP: 78.61.112.203)
cha cha cha ;D sekmes ieskant ;D

Taip pat skaitykite

Didžiosios dalies Lietuvos savivaldybių faktinės išlaidos beveik kasmet viršija modeliuojamas, o didžiausias išlaidų perviršis patiriamas komunalinių paslaugų, būsto bei aplinkosaugos srityse. 


Aktyviojo kurortinio sezono šurmuliui pasibaigus kiek ištuštėjusi Palanga rudens ir žiemos savaitgaliais ramybės ir tylos išsiilgusius žmones traukia ne ką mažiau nei vasarą. Tokiu metu kurortas juos vilioja ir perpus sumažėjusiomis nakvynės kainomis.


Sezoninių darbuotojų paiešką pradedantys paslaugų sektoriaus verslininkai ir ūkininkai sako, kad jų rasti kasmet vis sunkiau, o mokėti reikia vis daugiau. Tiesa, tikimasi, kad šiemet vasarą darbuotojų trūkumą kiek sušvelnins pabėgėliai nuo karo Ukrainoje.


Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ kaip ir kasmet vasaros sezonui papildomai ieško apie 600 darbuotojų , kuriems siūlo nemokamą apgyvendinimą Baltijos pajūryje, kasmėnesines premijas bei ypač patogų darbo grafiką. 


Vieni vasarą  užuodžia, kiti pajunta ar pamato, o dar kiti – įgyvendinę savo  svajones, tampa išties laimingais žmonėmis.  Prabėgus pusšimčiui metų, šiandien aš įgyvendinau seniai puoselėtą mintį ir didžiulį norą apsilankyti bočių žemėje ir surasti jų kapavietes. 


Spalio 1 d., minint Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, Palangos miesto savivaldybė kartu su parneriais – kurorto verslininkais, kultūros, meno, sporto sričių darbuotojais, dvasininkais – miesto senjorus kviečia nemokamai pramogauti. Šiemetinė Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos tema Palangoje – aktyvus bei turiningas laisvalaikis ir sveika gyvensena.


„Kas ieško, tas randa“, – sakė kai kurie verslininkai, paklausti, kaip sekasi ieškoti beprasidedančiam vasaros sezonui darbuotojų. Tačiau visi kalbintieji sutiko, jog kasmet į Palangą vasaros sezonu prisikviesti kvalifikuotų darbuotojų tampa vis sunkiau, apskritai pastebi tendenciją, jog žmonių, kuriuos galėtum priimti dirbti, nebėra. Kur kas aktyviau darbų...


Policija prašo pagalbos surasti nepilnametę

„Palangos tilto“, Palangos PK inf., 2015 09 15 | Rubrika: Miestas

Policija prašo pagalbos surasti nepilnametę. Praėjusį šeštadienį,  rugsėjo 12 d., apie 14.30 val., nepilnametė Dangira Miežinskaitė, 15 metų,  išėjo iš namų, esančių   Palangoje, ir iki šiol negrįžo.


Palangos poilsiautojų saugumu rūpinasi kvalifikuotų specialistų komandos

Palangos m. savivaldybės informacija, 2015 06 25 | Rubrika: Miestas

Vis labiau įsibėgėjanti vasara ne vienam siejasi su atostogomis. Renkantis kuria kryptimi patraukti, lemia ne tik orų prognozė, bet ir vietovės saugumas. Juo atsakingai rūpinasi ir Palanga – sezonui vis labiau įsibėgėjant, kurorto poilsiautojų saugumas tapo vienu iš svarbiausių klausimų ne vienai didžiausio šalies kurorto specialistų komandai. Galima pasidžiaugti, jog...


Atostogos nebėra pinigų švaistymo metas

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 06 10 | Rubrika: Miestas

Atostogų metas prasidėjo. Palanga tai pajuto – padaugėjo žmonių, klientų kavinėse, gyvenamųjų patalpų nuomininkų ir viešbučių svečių. Apie ką mąsto dabar atostogaujantys? Ar taupo? Kodėl renkasi Palangą?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius