Lietuvą atakuojantis aršusis pandeminis gripo virusas artėja prie Palangos

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-01-25
Peržiūrėta
2088
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Iš 82 praėjusią savaitę ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis susirgusių palangiškių net 42 vaikai ir jaunuoliai iki 17 metų.
Iš 82 praėjusią savaitę ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis susirgusių palangiškių net 42 vaikai ir jaunuoliai iki 17 metų.

Visuomenės sveikatos specialistai stebi staigų sergamumo ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir gripu kilimą. Praėjusią savaitę sergamumo rodiklis gripu Lietuvoje išaugo apie 2,5 karto. Prienų, Rokiškio rajonų ir Kauno miesto savivaldybės skelbia gripo epidemijos pradžią. Palangoje kol kas epidemijos grėsmės nėra, tačiau jau registruojami sergantieji gripu.

Iki epideminio lygio trūksta nedaug
Užkrečiamų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistai sako, jog nors buvo tikimasi sulaukti naujų gripo atmainų, vėl grįžo aršusis pandeminis virusas, kurio aktyvumas turėtų ir toliau kilti.
„Sergamumas gripu šių metų trečią savaitę buvo 89,6 atvejo 10-iai tūkstančių gyventojų, iš kurių gripo atvejų buvo 1676. Prieš tai buvo registruoti tik 638 gripo atvejai, taigi, sergamumas gripu išaugo apie pustrečio karto. 177 asmenys dėl gripo komplikacijų buvo paguldyti į ligoninę, prieš tai tokių buvo tik 75“, – apie situaciją Lietuvoje informavo Užkrečiamų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Eglė Paužaitė.
Lyginant šiuos duomenis su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, matomas didžiulis skirtumas. 2012 m. trečią savaitę sergamumo peršalimo ligomis rodiklis Lietuvoje siekė vos 42,5.
Beje, pernai gripo epidemija nebuvo paskelbta nė vienoje savivaldybėje. Šiemet Prienų, Rokiškio rajonų ir Kauno miestų savivaldybės jau paskelbė esant epidemiją.

Kas nugalės – šaltis ar gripo virusas?
E. Paužaitės teigimu, šiemet sergamumas gripu labiausiai plinta šiaurės vakarų Europoje – Vokietijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Olandijoje. Įdomu, kad visoje Europoje, taip pat ir Lietuvoje, skirtingai nei Amerikos žemyne, vėl vyrauja pandeminis gripas su visais jo nemaloniais simptomais – labai aukšta temperatūra, įvairiomis komplikacijomis.
Dėl gripo sukeltų komplikacijų sekmadienį Kauno klinikose mirė dvylikos metų mergaitė.
„Pandeminis virusas praėjusį sezoną jau buvo neaktyvus, tačiau šiemet vėl suaktyvėjo. Matyt, yra vis dar pakankamai daug neprasirgusių žmonių, kurie neįgavo imuniteto per pandemiją. Kita vertus, gali sirgti ir jau sirgusieji, tik jiems susirgti tikimybė daug mažesnė, tikėtina, kad jie sirgtų lengvesne forma“, – sakė E. Paužaitė.
Paprastai sergamumas gripu apie 2-3 savaites kyla, tuomet dar 2-3 savaites nekinta, o po to pradeda mažėti. Taigi susidaro tarsi banga.
„Šiuo metu yra kilimas, kuris turėtų vykti ir kitą savaitę. Tačiau jeigu iš tiesų laikysis prognozuojamas šaltukas, situacija stabilizuosis. Taigi, šaltis gali būti naudingas bent jau tuo, kad didelės gripo epidemijos nesulauksime, nebent pavienėse savivaldybėse. Kai orai atšąla, visada pastebime, kad sergamumas gripu mažėja. Mat gripo virusas mėgsta drėgnesnį, šiltesnį orą, nes tokiomis sąlygomis jam palankiau daugintis. Kita vertus, šį sezoną gripo virusas yra labai aršus. Taigi, tik po savaitės sužinosime, ar šaltis jį įveiks“, – pirmadienį svarstė specialistė.

Palangoje iki epidemijos toli
„Trečiąją šių metų savaitę sergamumo ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir gripu Palangoje rodiklis kilo, tačiau iki epidemijos dar toli, – sakė Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Palangos skyriaus vedėjas Remigijus Kučiauskas. – Epidemiją galima skelbti, kai iš 10 tūkstančių gyventojų ŪVKTI ir gripu serga per 100 žmonių, be to, gripo atvejai iš visų peršalimo atvejų turi sudaryti apie 30 procentų. Palangoje sergamumo rodiklis pasiekė 52,8“.
Iš viso minėtąjį laikotarpį Palangoje buvo užregistruoti 82 susirgimų ŪVKTI ir gripu atvejai. 42 sergantieji – vaikai iki 17 metų amžiaus.
„Sergamumas nuo metų pradžios auga, trečiąją savaitę jau užregistruoti keturi gripo atvejai. Gripu susirgo suaugusieji, – informavo vedėjas. – Jeigu palygintume su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, visoje Klaipėdos apskrityje ŪVKTI ir gripu sergama 2,2 karto daugiau. Aukščiausias rodiklis yra kaimyniniame Kretingos rajone – 89,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų, žemiausiais – 19,8 – Skuodo rajone“.

Besikreipiančių į gydytojus daugėja
Kad paskutiniu metu daugėja besikreipiančiųjų į medikus dėl peršalimo ligų, patvirtino ir Palangos poliklinikose dirbantys gydytojai.
VšĮ Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro gydytoja J. Baronienė paminėjo, jog auga sergančiųjų ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis skaičius.
„Negaliu kalbėti už visus gydytojus, o, pavyzdžiui, mano aptarnaujamoje apylinkėje, kurioje yra per 600 pacientų, du žmonės šią savaitę susirgo gripu“, – sakė J. Baronienė.
S. Kulikauskienės įmonėje Bendrosios praktikos gydytojo centre telefonu atsiliepusi moteris sakė tikslių skaičių neturinti, o administratorės, kuri turi informacijos, reikėtų ieškoti rytojaus dieną, penktadienį.
Atostogaujanti įmonės vadovė gydytoja Sondra Kulikauskienė sakė, jog besikreipiančių į gydytojus skaičius augąs, tačiau, ar yra sergančių gripu, ji šiuo metu negali pasakyti.

Gripas guldo europiečius Gripas siaučia visoje Europoje.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, iš 27-erių duomenis teikiančių Europos šalių, 26-ios pranešė apie didėjantį vidutinį sergamumą gripu ir ŪVKTI.
Pranešama, kad dėl gripo Europoje hospitalizuoti 383 asmenys. 14 vyresniojo amžiaus pacientų mirė.
Laboratoriškai patvirtinta, kad Europoje cirkuliuoja A ir B tipo virusai. Tarp laboratoriškai patvirtintų A gripo virusų maždaug po pusę sudaro A(H1) (52 proc.) ir A(H3) (48 proc.) gripo virusų padermės, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija

 

MEDIKAI PATARIA

Epidemijos metu gyventojams rekomenduojama: 

• Saugotis peršalimo, vengti bendrauti su sergančiais;

• Pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabužius bei apavą, daugiau būti ore, valgyti daugiau vaisių, daržovių;

• Gerai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas (ypač jei jose gyvena, dirba ar lankosi daug žmonių); 

• Dažnai plauti rankas;

• Vengti masinių susibūrimo vietų, nesant būtinybei nesinaudoti viešuoju transportu, geriau vieną kitą stotelę nukulniuoti pėstute;

• Pasirinkti individualias laisvalaikio praleidimo priemones;

• Vengti kontakto su sergančiaisiais, nuo kosinčio ar čiaudinčio kolegos pravartu pasitraukti nors per metrą;

• Pasireiškus pirmiesiems susirgimo požymiams, sergantįjį (pagal galimybes) izoliuoti nuo sveikųjų;

• Vienintelė efektyviausia priemonė nuo gripo yra skiepai, jeigu dar nesuspėjote pasiskiepyti, turite paskutinę galimybę tai padaryti. Pasiskiepijus jau užsikrėtusiam gripu ar užsikrėtus iš karto po skiepo, skiepas nuo ligos neapsaugos, bet ir nepakenks. Tiems, kurie nespėjo užsikrėsti gripu po 2 savaičių, jau bus susiformavusi pakankama apsauga nuo trijų gripo viruso padermių. 

 

Susirgus rekomenduojama:

• Nesigydyti patiems, kreiptis į medikus dėl gydymo paskyrimo;

• Slaugant ligonį, nosį ir burną dengti vienkartine kauke ir ligoniui, ir sveikajam;

• Naudoti daug skysčių, geriau su vitaminu C;

• Kuo dažniau plauti rankas, ypač aptarnavus ligonį ir prieš valgį;

• Sergančiųjų vaikų neleisti į vaikų kolektyvus bei lankyti sergančių draugų;

Jūsų komentaras:

Žmonės, 2013-01-25 18:09 (IP: 86.100.60.112)
ištikus rimtesnei sveikatos problemai - kaip nors greičiau vykite į Klaipėdos Med. įstaigą, nes šis kirstuko įkurtas"DEPARTAMENTAS" ...tik mirties išvadas teišrašo!... Neapsirikite-kaip daugeliui nutiko...

Taip pat skaitykite

Atvėsus orams susidaro palankesnė terpė plisti viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms, todėl gyventojai, kurie dar nėra apsaugoti nuo COVID-19 ir sezoninio gripo, ypač – labiausiai pažeidžiami ir turintys didžiausią riziką, raginami nedelsiant pasiskiepyti.


Palangos miesto savivaldybės teritorijoje gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos epidemijos pradžia skelbiama nuo kovo 6 d.


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai informuoja, kad5 sav. (sausio 29 d. – vasario 4 d.) Klaipėdos apskrityje sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis padidėjo46,1 proc. (nuo 131,9 atvejo/10 000 gyv. iki 192,7atvejo/10 000 gyventojų). Vaikų sergamumas gripu ir ŪVKTI sudarė 67...


Kasmet gripo sezonas prasideda 40-ąją kalendorinę metų savaitę ir tęsiasi iki kitų metų 20-osios savaitės. Šiemet gripo sezonas prasidėjo 2015 m. rugsėjo 28 d., o baigsis 2016 m. gegužės 15 d. Šaltuoju metų laiku labai padaugėja sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) atvejų, todėl svarbu stebėti sergamumo gripu ir ŪVKTI...


Ūmias viršutinių kvėpavimo takų infekcijas (toliau – ŪVKTI) gali sukelti daugybė virusų, sergamumas jomis paprastai didėja prasidėjus rudeniui, vėstant orams, vaikams pradėjus lankyti ugdymo įstaigas, esant glaudesniam sąlyčiui tarp žmonių. Labai paplitę sukėlėjai – rinovirusai, sukeliantys nesunkias ūmias viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, ar respiraciniai...


Nors jau antra savaitė sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir gripu Palangoje viršija epidemijos lygį, antrą kartą Savivaldybės administracija gripo epidemijos neskelbia, o. S. Kulikauskienės Bendrosios praktikos gydytojo centro vadovė gydytoja Sondra Kulikauskienė teigė, kad „stebima susirgimų mažėjimo tendencija“.


Nors penktąją šių metų savaitę (01.28 – 02.03) sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir gripu Palangoje viršijo epidemijos lygį ir pasiekė 109,4 atvejų 10 tūkst. gyventojų, kurorto Savivaldybės administracija gripo epidemijos skelbti neskubėjo. Buvo teigta, jog stebima susirgimų mažėjimo tendencija.


Nors praėjusios savaitės duomenimis, sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir gripu Palangoje viršijo epidemijos lygį ir pasiekė 109,4 atvejų 10 tūkst. gyventojų, kurorto Savivaldybės administracija gripo epidemijos skelbti neskuba. Tikinama, jog stebima susirgimų mažėjimo tendencija.


Visuomenės sveikatos specialistai stebi staigų sergamumo ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir gripu kilimą. Praėjusią savaitę sergamumo rodiklis gripu Lietuvoje išaugo apie 2,5 karto. Prienų, Rokiškio rajonų ir Kauno miesto savivaldybės skelbia gripo epidemijos pradžią. Palangoje kol kas epidemijos grėsmės nėra, tačiau jau registruojami sergantieji...


Lietuvoje gripo epidemiją paskelbė jau trečdalis savivaldybių – 20 iš 60, grėsmingai praėjusią savaitę buvo artėjama prie epidemijos ir Palangoje, tačiau kol kas kurorte tikimasi šio pavojaus išvengti. Mokyklose sergamumas menkai teauga, o kai kurie pedagogai papasakojo, jog į mokyklas grįžta ir jau išgiję mokiniai. Tad galbūt Palangai pavyks išvengti gripo epidemijos, juo labiau, jog...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius