Lietuvą atrandančiam užsienio kapitalui duris uždarėme patys

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017-11-09
Peržiūrėta
1202
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lietuvą atrandančiam užsienio kapitalui duris uždarėme patys

Užsienio investuotojus medžiojančioje Lietuvoje Kaunas šią savaitę kad driokstelėjo, tai driokstelėjo – beveik vienu metu visuomenei pranešta net apie trijų pasaulio pramonės gigantų atėjimą.
Apie 50 mln. eurų vertės gamyklą Kauno laisvosios ekonominės zonos teritorijoje statyti pradeda amerikiečių medicininės įrangos gamintoja ir paslaugų teikėja „Hollister Incorporated“. Planuojama, kad apie 13 hektarų ploto amerikiečių išsinuomotame sklype gamybos padalinys bus pastatytas 2019 metais ir jame dirbs apie 300 žmonių.
Dar su didesnėmis – 95 mln. eurų investicijomis ateina Vokietijos automobilių komponentų pramonės milžinė „Continental“. Pernai 40,5 milijardus eurų pajamų gavusi ir 56 pasaulio šalyse savo įmones turinti kompanija pakaunėje ketinamoje pastatyti gamykloje planuoja įdarbinti apie tūkstantį žmonių.
Kauno LEZ‘e beveik 9 hektarų ploto žemės sklype 7 tūkst. kvadratinių metrų gamyklą statys ir pasaulinio garso Vokietijos automobilių detalių gamybos kompanija „Hella“. Lietuvoje vokiečiai ketina gaminti BMW automobiliams skirtus LED žibintų modelius.
Ekologinei pramonei priskiriama ir „Continental“ bei „Hollister“ produkcija. Tai – automobilių durų ir sėdynių kontrolės elementai, išmaniosios automatinės langų užtamsinimo sistemos, greičio palaikymo sistemos jutikliai, priekiniai radarai automatinio stabdymo funkcijai bei įvairios medicininės priemonės ir intensyvios terapijos, žaizdų priežiūros įranga.
Ar negali tokia produkcija būti gaminama ir Palangoje? Juolab, kad užsienio investuotojams galime pasiūlyti patrauklų beveik 37 hektarų ploto žemės sklypą buvusioje sovietų armijos karinės bazės teritorijoje priešais Tarptautinį Palangos oro uostą.
Teritorija toli nuo miesto, šalia Liepojos plento ir Palangos aplinkkelio. Už 200 metrų – oro uostas, į kurį operatyviai galima atsigabenti reikalingas žaliavas arba tą pačią dieną pirkėjams atskraidinti pagamintą produkciją. Pagaliau, vos už 30 kilometrų – Klaipėdos valstybinis jūrų uostas, kurio reikšmė pasaulio transporto logistikos sistemoje tik didėja.
Galima tik įsivaizduoti, kaip pasikeistų Palanga, jei su, pavyzdžiui, pusę šimto milijonų eurų investicija į mūsų miestą ateitų pasaulinio garso kompanija ir čia pradėtų intelektualiosios pramonės produkcijos gamybą. Vien į miesto biudžetą mokami nekilnojamojo turto ir žemės mokesčiai siektų po pusę milijono eurų kasmet.
Nekalbant apie kelis šimtus naujų, gerai apmokamų ir nuolatinių darbo vietų. Tokia tarptautinė gamykla pritrauktų kvalifikuotus specialistus, mieste pagausėtų darbingo amžiaus žmonių. Atsigautų smulkusis verslas, atsirastų pramogų poreikis žiemos metu. Pasaulyje didėtų Palangos kurorto žinomumas.
Ketinimus šią teritoriją atiduoti ekologiškos pramonės objektų statybai dabar miestą valdantys konservatoriai savo rinkiminėje programoje buvo paskelbę dar 2011 metais. Jau septintus metus Palangos vairą laikanti politinė partija žadėjo iki 2013 metų parengti šios teritorijos detalųjį planą, kuris numatytų aplinkos neteršiančių pramonės, logistikos objektų statybą.
Jei Palanga dar prieš ketverius metus investicijoms būtų paruošusi šį sklypą, gal „Continental“ būtų susigundžiusi ir mūsų projektu. Tačiau norint pasauliniam verslui pateikti viliojantį pasiūlymą, būtina skirti nemažai kompetencijų reikalaujančių pastangų. Tačiau su politikų kompetencija ieškant užsienio investicijų pas mus – „ne prūdai“. Kol kas išmokome kaulyti pinigus tik iš Vilniaus.
Paaiškėjo, kad 2011 metų rinkiminėje programoje tokie planai net negalėjo atsirasti, nes 2008 metų miesto Bendrajame plane ši teritorija numatyta komercijai, bet ne pramonei ir sandėliavimui. Prieš žadant greituoju būdu sklypą paruošti gamybos objektų statybai, iš pradžių būtų reikėję koreguoti Bendrąjį planą, o tai jau gal ir ne vienerių metų procedūros.
Prieš pustrečių metų savivaldybės užsakytas detalusis planas čia numato pramoginį komercijos pobūdį. Vadinasi, buvusioje sovietų karinės bazės teritorijoje gali atsirasti vandens pramogų, atrakcionų parkas su kokiu nors kazino.
Viso to Palangai, be jokios abejonės, reikia. Bet ar pramogoms būtina tarptautinio oro uosto kaimynystė? Pramogos gali atsirasti bet kuriame laisvame sklype. Kad ir žiemos stadiono vietoje Vytauto gatvės pradžioje. Tačiau ten niekada nebus pastatyta gamykla, kuriai reikia patogių privažiavimų ir patrauklių logistinių galimybių.
Taip arti tarptautinio oro uosto pramonei tinkamą didelį žemės sklypą be Palangos turi tik Kaunas, kurio oro uostas yra atsidūręs pačioje Laisvosios ekonominės zonos teritorijoje. Ir tai kelių šimtų atstumu nuo oro uosto yra tik nedidelė Kauno LEZ‘o dalis.
O ir tas pats prieš pustrečių metų pradėtas rengti buvusios sovietinės armijos teritorijos detalusis planas nuėjo perniek, nes paseno išduotos planavimo sąlygos ir projektavimo įmonė atsisakė tęsti darbą.
Ar kažkada atsiras investuotojas, kuris surizikuos čia statyti didelius pramogų parkus? Kažin. Iki šiol mums nepavyko nieko įtikinti Palangoje pastatyti paprasčiausią dengtą čiuožyklą. Ką jau kalbėti apie pramogas, kurios mūsų klimatinėje zonoje ištisus metus gali veikti ir būti pelningos tik uždarose patalpose.
Tuo metu po Lietuvą vis akyliau žvalgosi stambūs užsienio investuotojai. Neabejotina, kad proveržis Kaune į mūsų šalį jų atves vis daugiau. Tačiau Palangos jų žvilgsniai neužgriebs, nors esame netoli universitetą turinčio didmiesčio, šalia jūrų uosto ir savo mieste turime tarptautinį oro uostą.
Sakote, esame per maži ir investuotojams neįdomūs? Pagal darbo vietų skaičių didžiausias užsienio investuotojas Lietuvoje pasaulinė medicinos technikos, įrangos ir priemonių gamintoja „Intersurgical“ savo gamyklą pasistatė Pabradėje, kuri yra bemaž tris kartus mažesnė nei Palanga.

 

Jūsų komentaras:

galimai 2017-11-30 12:29 ([email protected] / IP: 86.100.63.84)
Galimai otkato valdžiažmogiams nepasiūlė.

PALANGA- patikslinimas 2017-11-30 07:42 (IP: 194.151.205.65)
cia kalbama apie olandus, kurie apie padeti Lietuvoje ir Palangoje skaite is olandiskos spaudos!!!

PALANGA 2017-11-30 07:39 (IP: 194.151.205.65)
Esu Olandijoje ir buvau nustebes, kai jie pasake, kad i Lietuva jie nesiruosia investuoti, nes Olandijoje buvo buvo ne vienas atvejis, kai del vietines valdzios nepaaiskinamu sprendimu buvo atmesti investiciniai pasiulymai arba buvo labai vilkinama. Ir ten buvo minima ir Palanga!!!

aloyzas 2017-11-19 11:02 (IP: 188.69.210.78)
"Prieš pustrečių metų savivaldybės užsakytas detalusis planas čia numato pramoginį komercijos pobūdį." Sis sakinys savotiskai daug ka pasako apie Palangos valdzios darbo stiliu!! Palangos meras ir panasus Palangoje jauciasi lyg savo uab'e. Valzia turi planuoti! Ypac gamyklu vietas, bet tokius dalykus kaip pramogos paprastai nesuplanuosi. Pramogos kuriasi ten- kur srautai. Arba jei ne- tai turi buti dideles investicijos. O kas privaciai i jas tokius pinigus investuos- kai vasaros tokios trumpos ir perkamoji zmoniu galia nera didele?? Vadinasi- nei zurnalistas, o tuo labiau valdzia apie tai negalvoja. O negalvija, nes jiems nerupi. Matyt galvoja apie savo gerove. Pasaulis kartais paprastas kaip 5centai.

o ka ziabkus raso, tai net ne juokinga 2017-11-15 07:35 (IP: 78.60.62.146)
tai, kad cia kai kurie verkia, kad negauna norimo atlyginimo- daugiau ne Palangos problema, o visos Lietuvos problema, o tiksliau Lietuvos valdzios problema. Smulkus verslininkai naturaliai negali sumoketi daugiau nei gali (cia nesnekama apie atskirus atvejus). O jei yra mananciu, kad verslininkams viskas paprasta, jie tik pinigu maisus po bankus tampo, tai imkit patys ir tapkit tokiais ir tada pamatysit, kur veziai ziemoja. Atlyginimai zmonems- tai sistemine problema. Ji labai priklauso nuo mokesciu subalansuotumo, nuo uzsienio investiciju, zmoniu perkamosios galios, vietos valdzios poziurio i versla ir t.t. zinoma, ne paskutineje vietoje - ir kiekvieno is musu savimone ir saziningumas. Ir beda ta, kad metai is metu niekas nesikeicia, tiek Lietuvos valdzia, tiek Palangos valdzia- sneka ir daro tik tai, kas liecia "isorinius paveiksliukus". Tipo, paziurekit, kaip isgrystos gatves, iskloti asfaltai ar pastatytas, koks pastatas- tai JUOKINGA!

Kurortas 2017-11-14 11:08 (IP: 193.219.12.71)
Palangoje net minimumo verslininkai nenori moketi, bando ten visokius apiforminti puse etato ir tt...

Pajaurys 2017-11-13 16:33 (IP: 83.171.4.185)
Vaikai turi isvaziuot is cia, nes nera jokiu perspektyvu. Gaila, bet ir as nezinau ne venos gerai apmokamos darbo vietos Palangoje. Nera tokiu kurios trauktu issimokslinusi jaunima, ar seip mokslo zmogu

Palangiskis 2017-11-13 09:37 (IP: 78.57.233.115)
Nezinau ne vienos gerai apmokamos darbo vietos palangoje. Gaila, bet jauniems zmonems nera cia ka dirbti

Palangiskis 2017-11-11 10:39 (IP: 85.206.61.92)
Palangoje tik vafliukus kepti uz puse minimumo, ar kokiu administratoriu taip pat uz puse minimumo, na dar padaveju uz puse minimumo...todel cia ir yra pensininku miestas, jaunimui nera darbo...isvyksta ant visam , geriausiu atveju grys pensininkas...juk vafliuku ir desrainiu nekepsi po mokslu uz puse minimumo

Juokina Palangos valdzia 2017-11-11 07:38 (IP: 93.84.3.123)
Turbut sis zurnalistas nezino (nora nemazai zmoniu Palangoje zino :) ), kad jau senai yra pateiktas ne vienas pasiulymas del pramogu parku. Bet viskas atsimusdavo kaip i siena.Valdzia pramogu parkus siusdavo kazkur pas bobute i kaimus. O po tokiu valdzios pasiulymu - investuotojai pasiusdavo valdzia i gera vieta. Ju visa Lietuva zino apie ta nemirtinga istorija - kaip Palangos dabartinis meras suzlugde IKeA investicijas i baseino ir SPA statybas. Kitas zinomas zmonems faktas- pries du metus dbartine valdzia suzlugde pasiulyma pastatyti kunigu sklype (Basanaviciaus gatveje) didziausia Europoje mobilu apzvalgos rata!!! Nauja ir su uzdaromis gondolomis!!! Atvaziavo savininkas pas mera- isgirdo jo pasiulyma rata statyti vel pas bobute, pasiunte mera i gera vieta ir pasake good luck! Zodziu, Palangos valdzia yra juokdariai, uzsiimantys viesaisiais rysiais ir stattantys objektus, kuriuos mums reikes patiems islaikyti. Bet diedukams ir bobutems juk tai ne motais. Svarbu, kad jie gauna gelyte nuo mero ir mato ju vaikystes Kurhauza atstatyta. :)))

Taip pat skaitykite

Apie tai, kad Palangoje, Vytauto gatvėje, įsikūrusi sena vaistinė, žino bemaž kiekvienas. Tačiau ar žinote, kokius laikus ji mena? Kodėl įėjus virš galvos kabo didžiulis krokodilas? Galiausiai, dėl kokių dviejų produktų čia kreipiasi žmonės ne tik iš visos Lietuvos, bet ir užsienio svečiai?


Kaip laikomasi saviizoliacijos reikalavimų, praėjusią savaitę Palangoje patikrinti 42 asmenys, grįžę ar atvykę iš užsienio valstybių, iš jų 11 – atvykusiųjų iš šalių, iš kurių atvykus taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės. Nustatyti 2 pažeidimai dėl saviizoliacijos laikymosi, surašytas 1 protokolas.


Šiuo metu (sekmadienį, kovo 29 d.) Palangos miesto savivaldybės komanda rūpinasi 21 palangiškiu grįžusiu iš užsienio ir kurie save izoliavo savivaldybės suteiktose patalpose.


Palangos miesto savivaldybės įmonių, įstaigų, institucijų darbuotojams ir valstybės tarnautojams iki balandžio 14 d. imtinai uždrausta vykti į komandiruotes Lietuvoje ir į užsienio valstybes.


Lietuvą atrandančiam užsienio kapitalui duris uždarėme patys  10

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017 11 09 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Užsienio investuotojus medžiojančioje Lietuvoje Kaunas šią savaitę kad driokstelėjo, tai driokstelėjo – beveik vienu metu visuomenei pranešta net apie trijų pasaulio pramonės gigantų atėjimą.


Šių metų balandį duris atvėrusi universalioji Palangos sporto arena tapo ne tik svarbiu objektu, pritraukiančiu sporto varžybų ir net kultūros renginių organizatorius: čia ir šalia esančiame stadione treniravosi Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė, Lietuvos vyrų futbolo bei Lietuvos jaunimo U-19 futbolo rinktinės, vyko festivalis „Sportas visiems“ bei Turistų...


Palangoje žinias tobulino užsienio šalių lituanistai

"Palangos tilto" informacija, 2012 09 27 | Rubrika: Miestas

Praėjusią savaitę Palangoje savąsias lietuvių kalbos žinias tobulino užsienio šalių lituanistikos bei baltistikos centruose dirbantys dėstytojai. Nemaža dalis jų, patys savo laiku išmokę archajiškiausias indoeuropiečių prokalbės formas išlaikiusios mūsų kalbos, dabar jos moko kitus studentus.


Trečiadienį Palangoje posėdžiavo Tarpžinybinė darbo grupė vizų išdavimo turistams procedūrų tobulinimo klausimams nagrinėti, vadovaujama užsienio reikalų viceministrės A. Skaisgirytės-Liaukšienės. Dvi valandas trukusio posėdžio metu tartasi, kokius žingsnius reikia žengti, kad užsienio turistams Lietuva taptų dar patrauklesnė valstybė.  


Apklausą organizuos ne valdžia, o patys gyventojai

Šarūnas VAITKUS, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, 2010 04 23 | Rubrika: Miestas

Palangoje referendumo dėl sutarties su „Litesko“ nutraukimo organizavimas atiduodamas į palangiškių rankas. Miesto gyventojai patys nuspręs, ar reikia surengti žmonių apklausą.


Palangoje įvyko vienuoliktasis kasmetinis Baltijos šalių ir Vokietijos užsienio reikalų ministrų susitikimas. Jo metu ministrai - Lietuvos Vygaudas Ušackas, Vokietijos Frankas Valteris Steinmeieris, Latvijos Maris Riestinis ir Estijos Urmas Paetas – aptarė galimybes dėl glaudesnio bendradarbiavimo Europos Sąjungos instituciniais klausimais, įgyvendinant Lisabonos sutartį ir kuriant Europos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius