Mažieji palangiškiai kalba žemaitiškai, o rudenį – ir aukštaitiškai

Palangos tiltas, 2012-03-22
Peržiūrėta
1821
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Mažieji palangiškiai kalba žemaitiškai, o rudenį – ir aukštaitiškai

 Monika URNIKYTĖ, Palangos senosios gimnazijos, 11 b klasės mokinė, Palangos Moksleivių klubo Jaunųjų žurnalistų būrelio narė

  

Palangos viešojoje bibliotekoje vyko vienas iš etnokultūros plėtros programos renginių. Jo metu vaikai iš mūsų kurorto mokyklų ir darželių šoko, pasakojo ir dainavo žemaičių tarme.

Pirmieji savo programą „Palangos miestelis ant jūrelės krantelio“ parodė mokyklos-darželio „Pasaka“ „Nykštukų“ grupės vaikai kartu su auklėtojomis Dalia Latoniene ir Dovile Kiseliene bei muzikos mokytoja Banga Gabriolaite.

D. Kiselienė minėjo, jog patys buvo surengę šeimos dieną, kai į renginį įsitraukė ne vien vaikai, bet ir jų tėveliai, kurie mielai sutiko paskaityti žemaitiškai.

Auklėtoja džiaugiasi, jog galėjo sudalyvauti šiame tarmių renginyje: „Kadangi vaikai dar maži, tai trūko šiek tiek drąsos, bet džiaugiamės, kad nepamiršta mažųjų, kviečia dalyvauti“.

D.Kieselienė sakė, jog tokie renginiai galėtų vykti kartą per pusmetį, tada spėtų ir programą paruošti, ir sudalyvauti.

Taip pat pasirodė lopšelio-darželio „Gintarėlis“ berniukų ansamblis, Kristupas Kerulis, kurių muzikos vadovė Valdonė Juozapavičienė, ir Ema Petrulevičiūtė, kurios auklėtoja Vanda Tarvydienė. Vadovė V. Juozapavičienė liko patenkinta mokinių pasirodymais, bet žino, kad galėjo pasirodyti geriau. „Reiškia, bus kur tobulėti“, – teigė mokytoja. V. Juozapavičienė, neslėpusi pagyrų organizatorėms – bibliotekos vaikų skyriaus darbuotojoms: „Nors darželyje vyksta labai daug renginių, kartais per savaitę po 2 ar 3, ir vos suspėjame pasiruošti, bet visada miela ateiti ir sudalyvauti, kur dirba tokios supratingos, dėmesingos ir malonios moterys“.

Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos mokinys Algirdas Benetis, kurio mokytojos Alma Pronckūnienė ir Rima Šalkauskienė, pristatė kūrinį, kuris skambėjo ir Žemaitijos zonos konkurse. Mokytoja A.Pronckūnienė liko patenkinta Algirdo pasirodymu ir minėjo, jei bus ir kitų tarmių renginiai, pasistengs rasti mokinių, su kuriais galėtų sudalyvauti.

Be to, dalyvavo lopšelio-darželio „Žilvinas“ auklėtinė Egita Kaubrytė, Palangos pradinės mokyklos  mergaičių duetas bei Dominykas Čepys, Andrius Litvinas iš „Baltijos“ pagrindinės mokyklos ir Moksleivių klubo vaikų folkloro ansamblis „Kikilis“ (vadovė Diana Šeduikienė).

Organizatorės minėjo, jog dviem  metams yra skirta parama surengti 4-iems renginiams, kuriuose skambėtų visos keturios lietuvių tarmės: žemaičių, aukštaičių, suvalkiečių ir dzūkų.

Organizatoriai planuoja rudenį surengti aukštaičių tarmės renginį.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gruodžio 2 d. (penktadienį) 17.30 val. Palangos viešojoje bibliotekoje Eduardo Balsio menų gimnazijos ir Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklų mokytojai ir mokiniai kviečia į koncertą ,,Kalėdų stebuklas“. 


Palangos viešojoje bibliotekoje lapkričio 4 d. 17 val. bendruomenei bus pristatytas jau antrasis kurorto etnokultūros metraščio „Palangos langai“ numeris. 


Birželio 29-ąją Palangos vardas skambėte skambėjo Seime. Seimo nario Mindaugo Skritulsko iniciatyva Lietuvos Respublikos Seimo I rūmų Vitražo galerijoje surengta paroda, skirta Palangos krašto grąžinimo Lietuvai šimtmečiui paminėti. Vakar Seime vyko parodos pristatymo renginys, kurį pagerbti atvyko gausus būrys Seimo narių, Palangos miesto meras, Palangos miesto savivaldybės administracijos...


Palangos vaikučiai po karantino į lopšelius-darželius sugrįžo ne visi ir kitokie – labai pasiilgę vieni kitų, kai kurie – truputį išsigandę, ir beveik kiekvienas mažasis palangiškis dalijosi istorijomis apie koronavirusą. Vieni pasakojo apie „piktą vabaliuką“, kiti – apie „blogą tetą, kuri paslėpė raktą nuo darželio“, o dar kiti...


Į Palangos viešąją biblioteką, nešinas rankraštiniais tarmiškais eilėraščiais, užsuko medicinos mokslų daktaras Vladas Kusas. Jo rankose – Jūratės Klovienės, žymaus kompozitoriaus, operos „Pilėnai“ autoriaus žmonos, žemaičiavimai apie gimtus namus – Palangą bei ranka rašyti atsiminimai. „Gimiau Palangoje. [...] 1944 metai...


Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Kristijonas Donelaitis 300“, skirta lietuvių grožinės literatūros pradininko 300 metų jubiliejui. Parodoje eksponuojami 2011-aisiais ir 2012-aisiais Klaipėdos bei Kaliningrado tapytojų ir grafikų bei jų bičiulių iš kitų šalių kūriniai, kurti tiek plenere Tolminkiemyje, tiek kūrybinėse dirbtuvėse....


Antradienio vakarą į Palangos miesto viešosios bibliotekos salę rinkosi ir vyresni, ir pusamžiai, ir jauni, ir visai mažiukai, kuriuos atsivedė ar net ant rankų atsinešė tėveliai, žodžiu, tie palangiškiai, kurie myli žemaičių tarmę. Juos pavakaroti sukvietė Skuodo žemaičių draugija, tarmių metų proga parengusi ne tik gimtosios žemaičių tarmės, bet ir valgių pristatymą.


Penktadienio popietę „Baltijos“ pagrindinės mokyklos salėje skambėjo žemaičių tarmė. Čia susirinkę Palangos mokyklų penktų bei šeštų klasių moksleiviai bei prie jų prisijungę jaunesni bičiuliai iš Pradinės mokyklos ir Palangos moksleivių klubo „kikiliukai“ tikrino savo žinias bei išmonę jau trečiąkart tautinių tradicijų puoselėtojos...


Vasara – darželių ir mokyklų tvarkymo metas

Vytenis MIŠKINIS, 2012 08 06 | Rubrika: Miestas

Tėvai dažniausiai rytais vasarą nebeveda vaikučių į darželius, tačiau jie nelieka apleisti – intensyviai vykdomi renovacijos darbai.


Palangos viešojoje bibliotekoje vyko vienas iš etnokultūros plėtros programos renginių. Jo metu vaikai iš mūsų kurorto mokyklų ir darželių šoko, pasakojo ir dainavo žemaičių tarme.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius