Negirdėtas dalykas Palangos miesto Taryboje – dvi opozicinės frakcijos

Linas JEGELEVIČIUS, 2019-09-06
Peržiūrėta
1112
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

To Palangos miesto Taryboje dar niekada nebuvo – dvi frakcijos pasiskelbė esančios Tarybos opozicija. Ir kurorto socialdemokratų lyderė Svetlana Grigorian, ir socialdemokratdarbiečių skyriaus pirmininkė Elena Kuznecova įsitikinusios, kad būtent jų vadovaujamos frakcijos Taryboje yra tikroji Tarybos opozicija. Būtent su pastarąja nori dirbti meras Šarūnas Vaitkus – jo teikimu, E. Kuznecova praėjusiame Tarybos posėdyje buvo paskirta Kontrolės komiteto pirmininke, nors praėjusioje Tarybos kadencijoje valdantieji konservatoriai jos kratėsi – girdi, pažeidusi etikos dalykus, nes nedeklaravo savo akcijų UAB „Palangos vandenys“, tiesą pasakius, labai mikroskopinės, dalies. „Situacija tikrai yra komiška – tokios tikrai niekada nebuvo,“ – „Palangos tiltui“ sakė Dainius Želvys, miesto Tarybos veteranas, konservatorius, apie dvi opozicijas Taryboje.

„Esu įsitikinusi, kad Palangos miesto taryboje opozicija - tik viena. Jai priklauso tarybos nariai Renata Surblytė, Eugenijus Simutis ir aš. Ne meras su savo siūlymais turi spręsti kas yra tikroji opozicija. Šiuo atveju nutiko būtent taip. Įsivaizduokite, kad Seime Karbauskis spręstų kas yra opozicija, o kas ne. Kaip jums tokia demokratija?“ – „Palangos tiltui“ sakė S. Grigorian.
Bet E. Kuznecova purto galvą: „Miesto Taryboje opozicija yra viena, bet yra dvi jos frakcijos ir pagal teisės aktus nebūtinai turi būti viena, nors galbūt tai nėra įprasta praktika savivaldoje,“- ji sakė „Palangos tiltui.“
Anot jos, apie tokią galimybę numatyta ir Tarybos reglamente, kuriame rašoma kad „Savivaldybės tarybos opozicija – savivaldybės tarybos mažumai priklausanti savivaldybės tarybos narių frakcija (frakcijos) ir (ar) savivaldybės tarybos narių grupė (grupės).“
„Todėl tokią situaciją Taryboje vertinu kaip normalią. Daugiau demokratijos, daugiau galimybių pasisakyti. Manome, kad mes susibūrę į oficialią frakciją, turime didesnius ir patikimesnius svertus įgyvendinti kai kurias mūsų rinkiminių programų nuostatas ir galėsime dalykiškai spręsti miestiečių keliamas problemas,“ – sakė E. Kuznecova.
Anot jos, socialdemokratdarbiečių ir „valstiečio“ Dariaus Kubiliaus, kurie Taryboje apsijungė į vieną frakciją, darbas nuo pirmų dienų prasidėjo susitikimais su meru, administracijos darbuotojais, siūlant ką ir kokius darbus reikia ir galima būtų padaryti.
„Miesto vadovų pritarimas tokiai bendravimo formai nuteikia pozityviai. Tokio bendravimo sieksime ir ateityje. Ir tik po to, ar bus atlikti ar ne darbai, kuriuos aptarėme, galėsime vienaip ar kitaip vertinti valdžios veiksmus. Mes nenorime būti tik formali opozicinė frakcija, apsiribojanti vien tik viešais paklausimais, ar tik kelianti problemas ir beatodairiškai kritikuojanti daugumą, nors politiškai tai turbūt būtų lengviausia. Mūsų siekis, kad dabartinė dauguma mus girdėtų ir būtų priimti visiems palankūs ir teisingi sprendimai,“ – pabrėžė E. Kuznecova.
S. Grigorian vadovaujama frakcija merui pateikė kandidatus vadovauti svarbiam Kontrolės komitetui, taip pat Etikos bei Antikorupcinės komisijoms, tačiau į jos pageidavimus meras neatsižvelgė – šioms pareigoms teikė E. Kuznecovos žmones.
Žinia, praėjusiame Tarybos posėdyje E. Kuznecova buvo patvirtinta Kontrolės komiteto pirmininke, Darius Kubilius - Etikos komisijos pirmininku, o Domininkas Jurevičius, neabejojama, bus patvirtintas Antikorupcijos komisijos pirmininku kitame Tarybos posėdyje.
„Kaip ir priklauso opozicijai, mes pateikėme savo kandidatus, tačiau Tarybos sprendimai šiandien yra kitokie. Akivaizdu, kad Palangos konservatoriams stipri opozicija kelia didžiulę baimę, tad buvo daroma viskas, kad postus gautų palankesni asmenys. Demokratijos šventės Palangoje neįvyko,“ – sako S. Grigorian.
Teisybės dėlei, dabar valdantiesiems konservatoriams tikusi vadovauti Kontrolės komitetui E. Kuznecova, buvo netinkama tam praėjusioje kadencijoje. Buvo pirštu duriama į Vyriausioji tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimą (priimtą praėjusių metų rugpjūčio pradžioje – L. J.), kad Palangos miesto savivaldybės tarybos narė Elena Kuznecova pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo (VPIDVTĮ) reikalavimus vengti interesų konflikto, o jam kilus – nusišalinti.

VTEK nustatė, kad E.Kuznecova nenusišalino 2015 metų rugsėjį vykusiame savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje svarstant sprendimo projektą, kuriuo siūlyta patvirtinti naujas šalto geriamojo vandens suvartojimo normas vienam gyventojui per parą litrais.

„Šiuo atveju E.Kuznecovos privatus interesas sietinas su aplinkybe, kad ji ir jos sutuoktinis yra UAB „Palangos vandenys“ akcininkai. VTEK vertinimu, UAB „Palangos vandenys“ yra suinteresuota jiems palankaus ir jų lūkesčius atitinkančio sprendimo priėmimu, kadangi minėtasis sprendimo projektas parengtas atsižvelgiant į šios bendrovės pateiktą prašymą, o jį svarstant savivaldybės tarybos komiteto posėdyje dalyvavo ir bendrovės direktorius. Šioje situacijoje E.Kuznecova privalėjo imtis aktyvių veiksmų ir pareikšti nusišalinimą,“ – VTEK sakė pranešime.

Kad E. Kuznecova net nebandė nusišalinti, patvirtino ir šio posėdžio garso įrašas. Taigi pagal įstatymą, E. Kuznecova kuriai „Palangos vandenyse“ priklauso 17 (septyniolika) akcijų, kurios sudaro 0,00038 procentų nuo visų įmonės akcijų sumos, privalėjo tai padaryti.

Tuomet save gindama, E. Kuznecova „Palangos tiltui“ tuomet sakė: „Savo interesus „Palangos vandenyse“ esu deklaravusi, ir kasmet deklaruoju privalomojoje politikų ir tarnautojų turto deklaracijoje. Po minėto balsavimo komitete dėl vandens normų aš turėjau tam tikrų abejonių (dėl savo balsavimo), todėl paskambinau į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją ir paprašiau jos išaiškinimo. Man buvo išaiškinta, kad tokiais atvejais ateityje turėčiau nusišalinti. Tai ir padariau vėliau įvykusiame Tarybos posėdyje.“

Ją Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) apskundė Danas Paluckas, kuris pernai rugpjūtį „Palangos tiltui“ aiškino, kad tai padarė, nes „kai kurie“ žmonės save vaizduoja šventesniais už patį popiežių.“

„Mes ją (E. Kuznecovą) kažkada kėlė į merus, o paskui ji „nelabai“ gražiai ir teisingai „atsidėkojo“ už jai parodytą pasitikėjimą. Jokio čia keršto nėra,“- tuomet sakė D. Paluckas.

Dabar ir konservatorių veteranui D. Želviui E. Kuznecovos nusižengimas neatrodo toks, kad ir dramblys ant jo parvirstų.

„Neužmirškite, kad Elena Kuznecova yra buvusi mūsų partijos narė, buvo su mumis valdančiojoje koalicijoje. Valdantiesiems tinka, kas visiems tinka,“ – vakar sakė D. Želvys.

„Tokia jau yra politika – varto kaip nori ir kaip tinka. Man tik keista, kad vienai frakcijai, beje, ką tik susikūrusiai, ir dar mero teikimu, buvo atiduoti visi trys opozicijai priklausantys postai. Tokia mūsų Palanga – sprendžia vienintelis žmogus,“ – sakė E. Simutis.

Tačiau E. Simutis mato ir daugiau galimybių esant dviem opozicinėms frakcijoms: „Pagal reglamentą, ir valdantieji, ir Svetlana (Grigorian – L. J.), ir mes turime po du žmones deleguoti į Kontrolės komitetą.“

Priminus poniai Elenai apie jos „netikimą“ vadovauti Kontrolės komitetui prieš metus, ji atsakė: „Valdantiesiems politiškai buvo patogu pasinaudoti situacija ir įstatymo galimybėmis tam, kad prieš rinkimus į šias pareigas nepatektų opozicijos siūlomas kandidatas.“

„Šioje naujoje kadencijoje mane į Kontrolės komiteto pirmininkus pasiūlė mūsų frakcija. Esant dviem opozicinėms frakcijom, ir tarpusavyje joms nesusitarus, teisė pasiūlyti Tarybai komiteto pirmininką numatyta merui. Tą jis ir padarė. Manau, kad pasirinkimą lėmė mano ilgametė profesinė patirtis šioje srityje,“ – sako E. Kuznecova.


Meras Š. Vaitkus gina savo sprendimą skirti būtent E. Kuznecovą Kontrolės komiteto pirmininke: „Tokį Tarybos apsisprendimą lėmė E Kuznecovos vadovaujamos frakcijos didesnė politinė, darbinė bei gyvenimiškoji patirtis. Vadovavimas Tarybos komitetams nėra tinkama vieta pradėti įgyti pirmuosius tokios veiklos įgūdžius, todėl tikėtina, kad patirtis labiau pasitarnaus konstruktyvesniam darbui,“ – sako mero atsakymas raštu.

Ar įmanoma, kad politikos žavi naujokė S. Grigorian ir patyrusi politikos plėšrūnė E. Kuznecova ras bendrą kalbą?

„Mūsų frakcija rodė ir rodo iniciatyvą kalbėtis. Tačiau pilnaverčiam pokalbiui reikia dviejų pusių pašnekovų. Mes nenuleidžiame rankų ir tikimės, kad kolegos ras jėgų vieningam darbui... Mieste šiandien daug spręstinų problemų, tad kaip niekada reikia vieningos ir tvirtos opozicijos, tačiau ne visi tuo suinteresuoti,“ – sakė S. Grigorian.

Tačiau E.Kuznecova prieš S. Grigorian lankstytis nežada.
„Tarybos narė S. Grigorian su savo kolegomis pasiskelbė opozicine frakcija pirmieji, praėjus vos pusantro mėnesio po tarybos nario mandatų įteikimo. Mums jie nepateikė pasiūlymo jungtis į jų kuriamą frakciją. Matyt, jiems buvo labai svarbūs politiniai postai,“ – svarsto E. Kuznecova.
Ji pritaria E. Simučio nuomonei, kad nesusijungimas į vieną frakciją, turi savo pliusų.
„Atsirado galimybė turėti ir vienai, ir kitai frakcijai savus žmones komitetuose ir komisijose. Reiškia. kad ir aktyviau dalyvauti Tarybos veikloje. Ateitis parodys kiek bus tos vienybės, nes paskutinis tarybos narės Svetlanos „išstojimas“ Tarybos posėdyje minties apie vienybę neperša. Mano darbo patirtis Taryboje išmokė į viską reaguoti ramiai, duoti sau laiko sprendimams priimti,“ – sakė E. Kuznecova.
O kaip abi opozicinės frakcijos kol kas vertina valdančiųjų veiklą?
„Dar per mažai laiko praėjo, kad galėčiau vertinti. Dar tik baigti formuoti Tarybos komitetai, komisijos. Darbai tik prasideda. Tikiuosi, kad visi vieningai dirbsime miestui ir miestiečiams, nepriklausomai nuo savo politinių pažiūrų, nes tai mus įpareigoja rinkėjų pasirinkimas,“ – vylėsi E. Kuznecova.
O S. Grigorian linkusi taršyti konservatorių plunksnas. „Nors Taryba dirba dar keli mėnesiai, jau turiu nemažai įžvalgų dėl jos darbo gerinimo. Viena jų – dėl betarpiško politikų bendravimo su miesto žmonėmis. Pastebiu įdomią tendenciją, kad kolegos Tarybos nariai, pasislėpę už kompiuterių ekrano, yra labai drąsūs rašydami internetinius komentarus. Kviečiu kolegas nebijoti žmonių ir kas ketvirtį rengti ataskaitinius susirinkimus gyventojams,“ – ragina kurorto socialdemokratų vedlė.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijai priklausantis parlamentaras Paulius Saudargas nesureikšmina to, kad prie ekspremjero Sauliaus Skvernelio buriamos partijos nusprendė prisijungti keli Kauno savivaldybės taryboje dirbantys konservatoriai. Pasak politiko, kolegų apsisprendimas jungtis prie konkurentų tikrai nereiškia TS-LKD eižėjimo. Jo manymu, tai sprendimas...


Sauliaus Skvernelio ir jo bendražygių kuriama partija – Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ – pildo bendraminčių ratą. Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis kartu su devyniais tarybos nariais įsteigė šios naujos politinės jėgos frakciją savivaldybės taryboje.


Miesto Tarybos narei Renatai Surblytei paskelbus apie pasitraukimą iš Socialdemokratų partijos, taip pat iš miesto Tarybos jungtinės „Socialdemokratų ir komiteto „Palangiškiai“ frakcijos, kuri po R. Surblytės pasitraukimo iširo, jos buvusi seniūnė ir Palangos socialdemokratų pirmininkė Svetlana Grigorian kol kas į kitas Tarybos frakcijas...


Vasario 4 d., „Palangos tiltas“ paskelbė, kad miesto Tarybos narė Renata Surblytė paskelbė apie pasitraukimą iš Socialdemokratų partijos, taip pat iš miesto Tarybos jungtinės „Socialdemokratų ir komiteto „Palangiškiai“ frakcijos. „Palangos tiltas“ teiravosi Palangos socialdemokratų lyderės Svetlanos Grigorian, ar jai toks...


Šiandien, vasario 4-ąją, įvyko Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdis. Tarybos pirmininkas ir miesto meras Šarūnas Vaitkus jo pradžioje perskaitė Tarybos narės Renatos Surblytės, kuri posėdyje nedalyvavo, pareiškimą, kuriuo ji Tarybai pranešė apie pasitraukimą iš Socialdemokratų partijos, taip pat iš miesto Tarybos jungtinės...


To Palangos miesto Taryboje dar niekada nebuvo – dvi frakcijos pasiskelbė esančios Tarybos opozicija. Ir kurorto socialdemokratų lyderė Svetlana Grigorian, ir socialdemokratdarbiečių skyriaus pirmininkė Elena Kuznecova įsitikinusios, kad būtent jų vadovaujamos frakcijos Taryboje yra tikroji Tarybos opozicija. Būtent su pastarąja nori dirbti meras Šarūnas Vaitkus – jo...


Miesto taryboje - manevrai lyg prieš mūšį

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2018 03 29 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Per trumpą laiką miesto taryboje - antras tarybos narių pasikeitimas. Vakar vykusiame posėdyje daugelio buvo išgirsta netikėta žinia - iš miesto valdžios pasitraukia konservatorius Vaidotas Bacevičius. Atsilaisvinusią vietą taryboje užims po jo Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų rinkimų sąraše buvusi Irena Švanienė.


Vakar miesto savivaldybės Tarybos posėdis prasidėjo pranešimu apie apie naujos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos įkūrimą.


Vakarykštis Palangos miesto savivaldybės posėdis, kuriame rekordiniais tempais priimti trisdešimt šeši tarybos sprendimai, tarp kurių miesto ateičiai svarbūs – dėl šių metų Savivaldybės biudžeto svarstymo bei dėl Savivaldybės 2014-2016 metų strateginio veiklos plano patvirtinimo, prasidėjo gan netikėtu Tarybos narės Elenos Kuznecovos...


Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pareiškimas miesto tarybai  5

TS–LKD frakcijos nariai: Dainius Želvys Mindaugas Skritulskas Elena Kuznecova Antanas Sebeckas Gediminas Valinevičius Šarūnas Vaitkus, 2013 06 06 | Rubrika: Miestas

Pastaruoju metu miesto spaudoje skelbiami tarybos opozicijos atstovų objektyviais faktais neparemti kaltinimai valdančiosios daugumos koalicijai, nepagrįsti priekaištai dėl Palangoje vykdomų projektų kelia ne tik Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nuostabą bei pasipiktinimą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius