Nemiga – ir rimtesnių ligų priežastis: kaip padėti sau ir be migdomųjų vaistų?

"Delfi", 2019-08-03
Peržiūrėta
1253
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Neramus, nekokybiškas ar per trumpas miegas gali tapti mažesnio darbingumo, apatijos, agresijos protrūkių ar net ligų priežastimi. Tačiau norint įveikti nemigo naktis, tikrai nebūtina griebtis migdomųjų vaistų. Pirmiausia, reikėtų sureguliuoti miego režimą ir laikytis kokybiško miego taisyklių. Šiuo atveju, net poilsis dieną nėra priešas, jei tik jo ne per daug.
Vaistininkė Kristina Staivė sako, kad dažniausiai nemigą sukelia nuovargis, pervargimas, stresas arba įkyrios mintys. Nors miego poreikis yra labai individualus, kokybiškam suaugusio žmogaus poilsiui dažniausiai reikia maždaug 8 val. miego, o nuovargį gali lemti ir tai, kad einate miegoti po vidurnakčio, dirbate naktinį darbą.
„Aktyvumas dienos metu yra dvilypis. Jeigu esam labai aktyvūs, bet mūsų aktyvumas yra protinis, tai užmigti bus gerokai sunkiau negu tiems, kurie dirba fizinį darbą“, – paaiškina vaistininkė.
Visgi poilsio kokybe galima rūpintis ir dieną. Trumpas dienos pogulis suteikia jėgų, padeda jaustis aktyvesniems ir nuveikti daugiau, bet svarbiausia – nemiegoti ilgiau nei 30 min.
„Jei žmogus dieną nusnaudžia kelias valandas, gali patekti į užburtą ratą – pamiegojęs dieną neužmiega naktį, tada vėl miega dieną“, – išskiria specialistė ir ypač senjorams rekomenduoja nepiktnaudžiauti dienos miegu. Nors sakoma, kad vyresniame amžiuje miego poreikis mažėja, nustatyta, kad senjorai, kurie naktį miega 8 valandas, yra gerokai sveikesni.

Reaguoti iš karto

Kelias naktis neišsimiegojęs žmogus jausis pavargęs, sutriks jo dėmesys, koncentracija, o jei anksčiau teikę džiaugsmą dalykai nebeteikia malonumo – tai jau pirmasis depresijos požymis. Vaistininkė rekomenduoja nelaukti ir jau po pirmos nemigo nakties į pagalbą pasitelkti vaistažoles.
„Jeigu vieną naktį prastai miegojote ar visai neužmigote, kitą naktį nemiga gali pasireikšti vien dėl paprasčiausios įtampos ir baimės neužmigti. Nuraminti mintis ir pagerinti miego kokybę pirmiausia reikėtų bandyti ne cheminiais, o žolelių preparatais, kurių sudėtyje yra valerijono, apynių, melisos. Tokie preparatai padeda greičiau užmigti, bet nesukelia priklausomybės“, – paaiškina K. Staivė ir tiems, kurių organizmas linkęs kaupti skysčius, rekomenduoja prieš miegą rinktis ne vaistažolių arbatas, o preparatus tablečių forma.
Nebijokite raminančio, žoliniu pagrindu pagaminto preparato tablečių vartoti ir dieną – tai padės dieną labiau atsipalaiduoti, neleis per daug stresuoti ir naktį užmigsite paprasčiau. „Nesijaudinkite, dienos metu joks žolelių preparatas nesukels mieguistumo, jei neatsigulsite ir nesukursite tam reikiamų sąlygų. Be to, dienos metui galite rinktis įvairesnius augalus, pavyzdžiui, pasiflora ramina, mažina stresą, įtampą, o kartu gerina darbingumą“, – sako vaistininkė ir cheminius preparatus rinktis pataria tik gerai pasitarus su gydytoju.

Kiekvienam kamuojamam nemigos, o ypač tiems, kuriems sunkiau užmigti dėl lėtinių ligų, suriestiems radikulito ar kenčiantiems nuo dirgliųjų kojų sindromo, lengviau užmigti gali padėti ir organizmo papildymas B grupės vitaminais, raminančiais visą nervų sistemą. Padėti gali ir magnis, kurio suvartoti reikėtų 1-2 val. prieš miegą. Magnis atpalaiduoja raumenis, o tai svarbu bandant užmigti.

4 gero miego taisyklės

Jeigu kankina miego sutrikimai, miegui reikia iš tiesų ruoštis. Pasak „Eurovaistinės“ vaistininkės, pasiruošti gali padėti kelios paprastos taisyklės.
Pirmiausia, svarbu atsiminti, kad mūsų miegas priklauso nuo melatonino, kurio gamybą skatinančioms medžiagoms būtina dienos šviesa, o pats hormonas gaminasi naktį, tamsoje. „Norint lengviau užmigti, naudinga dieną praleisti daugiau laiko gryname ore, pasivaikščioti ar pasportuoti lauke, taip gausite daugiau dienos šviesos ir skatinsite melatonino gamybą“, – pataria K. Staivė.
Nors dienos metu gautas fizinis krūvis, ypač jei sportuojate dienos šviesoje lauke, padeda lengviau užmigti, dažna klaida – sportuoti prieš miegą. „Sportas gerina kraujotaką, suteikia žvalumo ir aktyvumo jausmą, todėl fizine veikla reikėtų užsiimti likus 3-4 val. iki miego“, – dar vieną taisyklę primena „Eurovaistinės“ vaistininkė. Dėl tos pačios priežasties kraujotaką gerinančius vaistus reikėtų gerti iki 18 val., vakare negerti kavos, juodos ar žalios arbatos.
Kalbant apie maistą, vaistininkės teigimu, stiklinė šilto pieno prieš miegą nėra mitas, ji tikrai gali padėti. Prieš miegą taip pat galima išbandyti suvalgyti bananą ar saujelę vyšnių, tai – natūralūs produktai, kurie skatina melatonino gamybą ir leidžia mėgautis kokybiškesniu poilsiu.
Dar vienas patarimas – pasirūpinti aplinka. Ruošiantis miegui, labai svarbu išjungti televizorių, kompiuterį, į šalį padėti telefoną, nes prietaisų skleidžiama šviesa trukdys atsipalaiduoti ir mieguistumo galite visai nepajusti, net jei atlikote visus miegui svarbius ritualus. Ne ką mažiau svarbu prieš miegą išvėdinti kambarį. Gaivus oras leidžia lengviau nurimti, o laiko, reikalingo norint užmigti, trukmę lemia ir kūno temperatūra. Jei kambaryje bus per daug šilta, kūnas negalės atvėsti ir atsipalaiduoti, todėl užmigti bus sunkiau.


Asta Valatkevičienė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Erkinis encefalitas – paralyžių ir mirtį galinti sukelti virusinė liga, kuri pažeidžia galvos ir nugaros smegenis. Šia liga galima užsikrėsti vartojant termiškai neapdorotą pieną ir jo produktus arba įsisiurbus erkei, kurios šylant orams persikelia vis arčiau žmonių – į parkus, namų kiemus ar sodybas. Anot „Camelia“ vaistininkės Lauros Masiulienės, vaistų nuo šios pavojingos ligos nėra...


Rugsėjo 17 – 18 dienomis „Palangos gintaro“ sanatorijoje vyko konferencija „Vaikų ligų aktualijos Covid-19 epidemijos fone“. Konferenciją organizavo vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ kartu su Klaipėdos universitetu. Konferencija skirta visų specialybių vaikų ir šeimos gydytojams. Konferencijos tikslas buvo supažindinti gydytojus su šių dienų vaikų ligų aktualijomis ir...


Vasario 20 dieną suėjo šimtas dienų, kai dirba naujai išrinktas Seimas bei konservatorių ir liberalų Vyriausybė. Ta proga Mindaugas Skritulskas, TS-LKD Seimo narys, išrinktas Mėguvos vienmandatinėje rinkimų apygardoje, atvirai atsakė į įvairius „Palangos tilto“ klausimus. Skaitykite visą interviu penktadienį laikraštyje „Palangos tiltas.“


Klientai iš Latvijos į Lietuvą vėl vyksta ieškodami pigesnių vaistų, vitaminų, maisto papildų. „Eurovaistinėse“ Palangoje ir Panevėžyje dirbantys vaistininkai sako pastebintys, kad jau praėjusį savaitgalį sulaukė nemažai klientų iš Latvijos. Tiesa, srautai dar nėra tokie pat, kaip prieš karantiną, rašo Atviraklaipeda.lt


Neramus, nekokybiškas ar per trumpas miegas gali tapti mažesnio darbingumo, apatijos, agresijos protrūkių ar net ligų priežastimi. Tačiau norint įveikti nemigo naktis, tikrai nebūtina griebtis migdomųjų vaistų.


Trys ministerijos įsipareigojo suvienyti jėgas ir konkrečiomis priemonėmis padėti vaikams, kuriems diagnozuotas autizmas ar kitas raidos sutrikimas, bei jų tėvams. Tuo tikslu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis bei švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius patvirtino pagalbos veiksmų planą dvejiems metams.


Ar cholesterolis yra žmogaus draugas, ar priešas? Tai, kad cholesteroliui suverčiama vis daugiau kaltės dėl įvairių širdies ir kraujagyslių ligų, gydytoja kardiologė medicinos mokslų daktarė Milda Kovaitė vadina šio amžiaus kertiniu akmeniu. Iš tikrųjų cholesterolis yra būtina žmogaus organizmui medžiaga. Kiekvienas gimęs kūdikis turi cholesterolio. Tai –...


Vis daugiau gyventojų patiria sveikatos problemų dėl netinkamo vaistų vartojimo. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba pernai užfiksavo 22 proc. daugiau nepageidaujamų reakcijų į vaistus atvejų nei 2016 metais. Tuo tarpu pasaulinė statistika rodo, kad vienu metu vartodami skirtingus vaistus sveikatos problemų patiria apie 6 proc. pacientų.


Palangos Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje vykstančiuose šeimų maldos vakaruose visada dalyvauja ir Palangos vikaras Romas Starkutis. Dvasininkas teigė, jog šiandien krizę išgyvenantis šeimos institutas nuolat susiduria su iššūkiais ir sunkumais. Susirinkusios į grupelę šeimos aptaria įvairius klausimus tikėjimo...


Palangiškiai piktinasi, kad už vaistų recepto perrašymą vienoje gydymo įstaigoje jiems tenka mokėti 5 litus.   Mokėjo 5 litus „Kadangi mano vyras gyvena Vilniuje, tai pati nuėjau pas šeimos daktarę Palangoje paimti jam reikalingų vaistų receptą“, – „Palangos tiltui“ pasakojo Raminta. Tačiau ji nežinojo, kad yra...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius