Nukentėjusiųjų šiemet Palangoje nuo smurto artimoje aplinkoje – daugiausia per paskutinius trejus metus
Nukentėjusiųjų šiemet Palangoje nuo smurto artimoje aplinkoje – daugiausia per paskutinius trejus metus
Linas JEGELEVIČIUS
Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras lapkričio-gruodžio mėnesiais Palangos specialistams, dirbantiems socialinėje srityje veda mokymus smurto artimoje aplinkoje tema. Iki pat gruodžio 10 dienos vyks aktyvizmo prieš smurtą prieš moteris dienos. Kur ir kokios pagalbos gali kreiptis Palangos moterys, patiriančios smurtą? Į ką atkreipti dėmesį? Klaipėdos Pagalbos moterims linijos Savanorių koordinatorė Klaipėdoje Brigita Šadauskienė atsakė į „Palangos tilto“ klausimus.
–Ar smurto prieš moteris Palangoje statistiškai ir jūsų stebėjimais yra daugiau ar mažiau?
–Remiantis Klaipėdos specializuotos kompleksinės pagalbos centro statistiniais duomenimis, kuris teikia pagalbą ir Palangos savivaldybėje, pastebime, kad 2021 metų I-III ketvirtyje buvo fiksuoti 44 asmenys, nukentėję nuo smurto artimoje aplinkoje. Ir tai yra didžiausi skaičiai per paskutinius trejus metus.
2019 metais užfiksuoti 38 asmenys nukentėję nuo smurto artimoje aplinkoje, 2020 metais – 40 asmenų.
Statistika rodo, kad kiekvienais metais daugiausiai nukenčia moterys – apie 85-90 procentų.
Remiantis pastarųjų metų statistika, galime teigti, kad smurto atvejų didėja, kad vis dažniau moterys patiriančios smurtą šeimoje kviečia policijos pareigūnus ir ieško pagalbos.
–Palanga – atostogų, poilsio destinacija. Gal ir tai atgraso vyrus čia smurtauti prieš moteris?
–Specializuotos kompleksinės pagalbos centras negali teigti, kad vasaros metu policija fiksuotų ženkliai daugiau įvykių, kuomet moterys nukenčia nuo smurto artimoje aplinkoje. Taip pat ir asmeniškai besikreipiančių pagalbos moterų dėl patiriamo smurto šeimoje nėra didesni skaičiai negu kitais mėnesiais.
Galima daryti prielaidą, kad vasaros sezonas, atostogos Palangoje nebūtinai sudaro sąlygas didesniam smurtui prieš moteris atsirasti.
–Kaip per paskutinius metus pasikeitė teisėkūra, teisinė bazė nukreipta užkardyti smurtą prieš moteris?
–Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas buvo priimtas 2011 metų gegužės 26 dieną (įsigaliojo 2011 metų gruodžio 15 dieną). Jau daugiau nei dešimt metų priimto įstatymo įgyvendinimo praktika rodo, kad smurtą artimoje aplinkoje patyrusių asmenų, kurie kreipėsi pagalbos, skaičius nuosekliai didėja.
Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 2020 metais policijoje buvo registruota 58 553 pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje, kai tuo tarpu prieš dešimt metų registruota 18268 pranešimai.
Reikia tik pasidžiaugti, kad naujoje apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakcijoje, siekiant apsaugoti apsaugoti nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusius asmenis, bus taikomos smurtautojo teises ribojančios priemonės, tokios kaip apsaugos nuo smurto orderis, kurio tikslas apsaugoti smurto artimoje aplinkoje grėsmę patiriantį asmenį.
Naujoje redakcijoje taip pat apibrėžiamas smurtas išimtinai prieš moteris, sulyginamos galimybės gauti pagalbą smurtą patyrus tiek šeimoje, tiek darbe ar kitur, akcentuojama prevencijos būtinybė, o mokytis atpažinti smurtą turės medikai, mokytojai ir kiti sveikatos bei švietimo specialistai.
2011 metais priimtu įstatymu smurtas artimoje aplinkoje buvo priskirtas prie visuomeninę reikšmę turinčių nusikalstamų veikų, todėl aukos interesams ėmė atstovauti valstybė, nukentėjusiems nebereikia rašyti skundų (bent teoriškai), veikia specializuotos pagalbos centrai, policijos pareigūnai, teisėjai, prokurorai buvo apmokyti atpažinti smurtą.
Bet Lietuvoje susiklostė gana nelanksti aukų apsaugos praktika. Norėdami apsaugoti aukas tyrėjai dažniau rinkdavosi sulaikyti galimą kaltininką, pradėti ikiteisminį tyrimą ir spręsti kardomosios priemonės klausimą, net ir tais atvejais, kai nėra pakankamai duomenų, kad buvo padaryta nusikalstama veika. Todėl procesas pakrypo į tai, kaip rasti įrodymų, nubausti įtariamą smurtautoją, užtikrinti nekliudomą ikiteisminį tyrimą, nei kaip kuo greičiau ir efektyviau padėti aukai.
Naujasis apsaugos nuo smurto orderis būtų nukreiptas į greitą aukos apsaugą nepaisant to, ar ikiteisminis tyrimas pradedamas, ar ne. Jis galėtų būti pritaikomas visiems įtariamiems smurtautojams – ir vyrams, ir moterims.
Tokia priemonė padėtų užtikrinti aukos apsaugą nuo smurto pasikartojimo arba bauginimo. Per laiką, kol galiotų apsaugos orderis, nukentėjęs asmuo galėtų priimti tolesnius sprendimus dėl gyvenimo atskirai, kreiptis ir sulaukti reikalingos pagalbos. Tai ypač aktualu tais atvejais, kai smurtas sunkiai įrodomas – seksualinis, psichologinis, ekonominis ir panašiai.
Labai svarbu, kad įstatymas, gintų kiekvieną asmenį nuo smurto artimoje aplinkoje, nedelsiant reaguotų į smurto grėsmę bei suteiktų tinkamą pagalbą smurtą patyrusiems ar patiriantiems asmenims.
–Kokių pastabų turėtumėte policijai? Ar pareigūnai visuomet dėl psichologinio ir fizinio smurto šeimose yra objektyvūs? Nelinkę ignoruoti smurto? Palaikyti vyrų?
–Su policija vyksta sklandus bendradarbiavimas ir iškilę nesklandumai-techninio pobūdžio dėl informacijos pateikimo turinio yra sprendžiami greitai.
– Lapkričio 25 – gruodžio 10 dienomis vyks 16 dienų aktyvizmo prieš smurtą prieš moteris dienos. Kokie renginiai vyks Palangoje? Kur?
–Lapkričio 26 dieną šalia parduotuvės „Maxima“ Vytauto g. 98 vyko socialinė akcija „16 dienų prieš smurtą prieš moteris“.
Akcijoje dalyvavo Klaipėdos socialinio ir psichologinio centro darbuotojai, Klaipėdos miesto policijos atstovai, kapelionas. Buvo galima gauti informaciją apie socialinę, psichologinę ir teisinę pagalbą patyrus smurtą. Taip pat buvo teikiama informacija apie aktualius įstatymus ir kitų institucijų teikiamas paslaugas.
Taip pat lapkričio 22 – gruodžio 3 dienomis Palangoje dirbantiems, socialines paslaugas teikiantiems specialistams vedame nuotolinius mokymus smurto artimoje aplinkoje tema. Mokymai finansuojami Palangos miesto savivaldybės.
–Kokie yra jūsų praktiniai patarimai moterims?
–Smurtas yra nusikaltimas. Labai svarbu yra netylėti ir apie tai kalbėtis su artimaisiais, draugėmis. Svarbu yra nelikti vienai ir kreiptis pagalbos- pranešti policijai, skambinti ar rašyti į KSPPC el. paštu: [email protected], telefonu: + 370 46 350099, +370 618 01464. Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centre pagal poreikį bus suteikta nemokama teisinė ir psichologinė pagalba. Svarbu yra netylėti ir apie tai kalbėti su artimaisiais, draugėmis.
Moteriai, kuri patiria smurtą šeimoje taip pat gali būti reikalinga:
Susirinkti reikalingiausius savo ir vaikų dokumentus;
Sukaupti pinigų sumą būtinosioms išlaidoms;
Esant galimybei turėti antrą telefoną;
Pasidaryti dar vienus namų raktus;
Viską laikyti tik Jai žinomoje vietoje;
Apgalvoti, kur būtų galima laikinai apsistoti.
–O ar moterų smurto prieš vyrus atvejų, jūsų stebėjimais, taip pat didėja?
–Remiantis specializuotos kompleksinės pagalbos centro duomenimis negalime teigti, kad didėja moterų smurto prieš vyrus atvejų. Dažniausiai nukentėjusios yra moterys. Kaip ir kiekvienais metais moterų smurto prieš vyrus fiksuojama iki 10 procentų, teigti, kad smurto prieš vyrus skaičiai didėja, negalime.
–Ar dėl kintančios lyčių sampratos, sparčių technologijų vystymosi kivirčai šeimose ar porose nėra kartais tiesiog „užkoduoti“?
–Smurtas lyties pagrindu yra užprogramuotas visuomenėje esamų stereotipų. Jau nuo mažens berniukai yra auklėjami būti gynėjais, ginti mergaites. Tai ir yra pagrindas suvokimui, kad mergaitė nėra lygi berniukui ir tai suponuoja smurtą lyties pagrindu visuomenėje. Karantino laikotarpis, kai šeimos buvo apribotos tik tarpusavio bendravimu irgi padidino kivirčus šeimose.
Šiuolaikinės technologijos, išmaniųjų įrenginių paplitimas ir naudojimas šeimose irgi menkina, dažnai ir taip silpnus bendravimo įgūdžius ir tarsi „užkoduoja konfliktus. Siekiant išvengti išvardintų priežasčių labai yra svarbu prevencinė veikla tarp specialistų ir bendruomenės narių.
–Kur palangiškės moterys, patiriančios smurtą šeimose, turėtų kreiptis?
–Palangoje gyvenančios moterys ir patiriančios smurtą artimoje aplinkoje arba nukentėję nuo nusikalstamos veikos turi kreiptis į Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centrą, Smilčių g.5, Klaipėda. E. paštu: [email protected]. Telefonu: + 370 46 350099, +370 618 01464, +370 650 60094, +370 664 36657.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Aptarė padėtį Vakarų Lietuvoje, apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio taikymo aktualijas.
Nuo liepos 1 d. įsigaliojo naujos redakcijos Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas bei pradėjo veikti apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis.
Tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje Klaipėdos apskrityje nuosekliai mažėja – 2022 m. pradėti 537 ikiteisminiai tyrimai, arba 89-niais tyrimais mažiau nei 2021 m. ir tai yra didžiausias mažėjimas šalyje.
Klaipėdoje smurto artimoje aplinkoje mažėja, Palangoje – kažkodėl daugėja
2022 08 01 | Rubrika: Miestas
Visoje Klaipėdos apskrityje ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje pradedama mažiau, pažymima Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio atstovų ketvirtadienį paviešintame pranešime.
Smurtas artimoje aplinkoje vis dar yra itin opi problema – policijoje tokio pobūdžio pranešimai yra registruojami bene dažniausiai.
Nukentėjusiųjų šiemet Palangoje nuo smurto artimoje aplinkoje – daugiausia per paskutinius trejus metus
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 12 10 | Rubrika: Miestas
Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras lapkričio-gruodžio mėnesiais Palangos specialistams, dirbantiems socialinėje srityje veda mokymus smurto artimoje aplinkoje tema. Iki pat gruodžio 10 dienos vyks aktyvizmo prieš smurtą prieš moteris dienos. Kur ir kokios pagalbos gali kreiptis Palangos moterys, patiriančios smurtą? Į ką atkreipti dėmesį? Klaipėdos Pagalbos moterims linijos...
Ikiteisminis tyrimas dėl smurto prieš vaiką žinomos Palangos karjeros valstybės tarnautojos artimoje aplinkoje nutrauktas
Linas JEGELEVIČIUS, 2021 04 02 | Rubrika: Miestas
Iš didelio debesio – mažai vandens: ikiteisminį tyrimą dėl smurto prieš vaiką žinomos Palangos karjeros valstybės tarnautojos artimoje aplinkoje Palangos policija nutraukė. „Pagrinddas? Vadovaujantis LR baudžiamojo proceso kodekso 3 str. 1 d. 1 p jeigu nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių,“ – „Palangos...
Palangoje dėl smurto artimoje aplinkoje 2020 metais buvo pradėti 32, 2019 metais – 42 ikiteisminiai tyrimai
"Palangos tilto" informacija, 2021 02 02 | Rubrika: Miestas
Klaipėdos apskrities VPK Kriminalinės policijos informacijos analizės skyrius informavo „Palangos tiltą“, kad Palangos mieste dėl smurto artimoje aplinkoje 2020 metais buvo pradėti 32, 2019 metais – 42 ikiteisminiai tyrimai; dėl vagysčių 2020 metais kurorte buvo pradėta 111, 2019 metais 100 ikiteisminių tyrimų. Dėl sukčiavimo 2020 metais buvo pradėti 3, 2019 metais – 10...
Palangos policija ragina apie smurtą artimoje aplinkoje pranešti pareigūnams
***, 2021 01 21 | Rubrika: Miestas
Policijos pareigūnai nuolat stebi ir analizuoja padėtį, susijusią su smurtu artimoje aplinkoje. Statistika rodo, kad Klaipėdos apskrityje ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje pradedama mažiau - per 2020 metus buvo pradėta 830 tokio pobūdžio tyrimų, o 2019 metais – 949. Panaši tendencija ir Klaipėdos mieste – pernai pradėta 390, 2019 m. – 458 ikiteisminiai...
Nuo įstatymo įsigaliojimo kurorte nustatyti 4 smurto artimoje aplinkoje atvejai
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 02 02 | Rubrika: Miestas
Antradienį vykusiame Palangos miesto savivaldybės bendruomenės Vaiko teisių apsaugos tarnybos posėdyje buvo diskutuojama apie įstatymo dėl Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įgyvendinimą Palangos mieste. Posėdyje dalyvavo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariato pareigūnai Julita Razmantienė ir Aidas Šlečkus...