Pagerbti kovotojai už laisvę Žemaitijoje

Palangos tiltas, 2014-06-19
Peržiūrėta
1935
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pagerbti kovotojai už laisvę Žemaitijoje

Pašventinti dar trys paminkliniai akmenys, žymėsiantys LLA Žemaičių apygardos Kardo rinktinės Kartenos Buganto kuopos partizanų žūties vietas Kretingos rajone: Voveraičių miške, Balsiškių ir Lubių kaimuose.

Birželio 6 d., 9 val. karteniškių kvietimu Palangos šauliai kartu su keleta tremtinių lengvaisiais automobiliais išvyko į Kretingą, kur prisijungus kretingiškiams ir klaipėdiškiams, visi patraukė į Voveraičių mišką prie ąžuolų vainiku apvainikuoto ir austine juosta padabinto paminklinio akmens, skirto 1947-09-12 žuvusiųjų LLA Žemaičių apygardos Kardo rinktinės Kartenos Buganto kuopos partizanų – vado Stasio Luko, pavaduotojo Juozo Baltuonio ir eilinių Kazio Žobako, Mykolo Račkaus – žūties vietos įamžinimui. „Šie partizanai iš Žutautų miško, kur buvo slėptuvė, turėjo pasiekti rinktinės štabą Vaineikiuose. Atėjo į Rubulius pas ryšininką, toliau kelias vedė per Voveraičių mišką. Jį pasiekus, apsupo saugumiečiai – partizanus kažkas išdavė ,– partizanų žūties aplinkybes pasakojo kovų už nepriklausomybę įamžinimo Kartenos draugijos pirmininkas Juozapas Antanas Viluckas. – Kulkų suvarpyti kūnai buvo parvežti į Kartenos saugumo būstinę. Laikyti, kol pradėjo dvokti, tada užkasti prie Alanto. Šiandien toje vietoje yra Alanto vingis, kūnus vanduo bus išplovęs, nes ieškant kaulų rasta tik viena kaukolė, kuri iškilmingai perlaidota“. Renginyje dalyvavęs Kretingos rajono meras Juozas Mažeika pabrėžė, kad laisvės istorija tęsiasi, ji kuriama kiekvieną dieną: „Šiandien turime galimybę prisiminti patriotus, kurie suprato, jog laisvė yra neįkainojama, įamžinti jų žūties vietas“. Padėkojo visiems, kurie daug prisidėjo prie to, kad aukų už Lietuvos laisvę atminimas būtų įamžintas. Žuvusius partizanus pagerbus tylos minute, paminklą pašventino Kartenos Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios klebonas Tadas Šeputis.

Po to klebonas visus pakvietė į Kartenos kapinių koplyčią sudalyvauti šv. Mišiose, aukojamose pagerbiant visus, kovojusius ir atidavusius savo gyvybes už Lietuvos laisvę. Prieš tai sustota ir trumpai pasimelsta prie tose pačiose kapinėse 1990 m. pastatyto memorialo bolševizmo aukoms atminti: trejose juodo granito plokštėse iškaltos 78 asmenų vardai ir pavardės, nurodant: „Jie žuvo Kartenos valsčiuje 1946-1953 m. už Tėvynės laisvę“. Čia perlaidoti pokario partizanų palaikai.

Tą pačią dieną po šv. Mišių dar buvo apsilankyta dviejuose kaimuose, kur taip pat pašventinti iškilmingai išpuošti paminklai, pastatyti partizanų žuvimo vietų įamžinimui: šviesus kryžius Balsiškiuose ir toks pat kryžius bei dar aukštas medinis kryžius Lubiuose. Prisimintas Lietuvos sūnų pasiaukojimas, uždegtos žvakės, pagarbiai nulenktos galvos...

Tos dienos renginių maratonas pasibaigė Sakuočių kaime, kur nuvykę renginio organizatoriai kartu su likusiais ištvermingiausiais dalyviais išvydo jau visą paminklų ansamblį. Šalia prieš dvejus metus (tada taip pat dalyvavo atstovai iš Palangos) pašventinto juodo metalinio kryžiaus su užrašu  akmeniniame paminkle: „Šioje sodyboje pavojaus atvejais slėpėsi LLA Žemaičių apygardos Kardo rinktinės Kartenos štabo vadovybė: Juozas Kontrimas, Juozas Kėkštas, Stasys Jonauskas, Antanas Savickas“, pastatytas dar metalinis ažūrinis kryžius ir juodo granito paminklinis akmuo, skirtas Sakuočių kaimo gyventojų atminimo įamžinimui su įrašu: „Sakuočių kaimo gyventojų netektis,/ Visus palydi vienoda lemtis.../ Būta didingų darbų praeitis,/ Žemdirbių, amatininkų išmintis“, nurodyta 18 šeimų-giminių pavardės ir jų pagrindiniai užsiėmimai (ūkininkai, žemdirbiai, muzikantai, siuvėjai, kalviai, malūnininkai). Paminklą pastatė 2013 m. B. Vaičekauskas ir J. Viluckas. Taip pat atsirado ir aukštas stiebas vėliavai iškabinti, matyt, šioje vietoje dažnai vyksta įvairūs bendruomenių susiėjimai.

Renginio metu prisiminimais dalijosi Sakuočių kaimo paminklo kovotojams už laisvę  statytojas Bronislavas Vaičekauskas, kiti dalyviai. Kartenos seniūnė Gintarė Padvaiskienė už veiklą pagerbiant partizanų žūties vietas, už lietuvybės saugojimą, pilietiškumo skatinimą ir patriotzmą J.A. Viluckui bei B. Vaičekauskui įteikė padėkas. Oficialiai daliai pasibaigus, susirinkusieji bendravo prie suneštinių vaišių stalo gamtoje, kartu su Kretingos kultūros centro Kartenos skyriaus folkloriniu ansambliu dainavo patriotines dainas.

 

Irena GALDIKAITĖ

LPKTS Palangos filialo valdybos pirmininkė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palaikydamas Ukrainos kovą už laisvę, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kartu su partneriais – Ukrainiečių kultūros ir švietimo centru „Rodyna“ bei Labdaros ir paramos fondu „Baltijos impresijos“ – kovo 30 d. 18.30 val. Klaipėdos Žvejų rūmuose rengia paramos Ukrainai koncertą „Už taiką ir laisvę!“. Jame KVMT bendruomenė ir prie jos prisijungę žinomi šalies menininkai kviečia muzikos ir...


Prieš 24 metus su draugu dvi jaunas merginas Palangoje šaltakraujiškai nužudęs ir dėl to mirties bausme (ji vėliau pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos) nuteistas panevėžietis Virgilijus Šidagis jau gali ruoštis išėjimui į laisvę – Lietuvos apeliacinis teismas šią savaitę paskelbė, kad 46 metų žudikui įkalinimo įstaigos vartai atsivers...


Sausio 13-ąją minėsime apgintos Lietuvos laisvės trisdešimtmetį. Šia proga Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centras kartu su interneto dienraščiu Bernardinai.lt ir leidykla „Vaga“ kvietė moksleivius dalyvauti eseistikos konkurse „Laisvės vaikai apie laisvę“. Jam savo esė sukūrė ir Palangos senosios gimnazijos IIB...


Birželio 14-ą dieną - Gedulo ir vilties dieną - visa Lietuva prisimena tremtyje žuvusius lietuvius. Kviečiame visą sekmadienį, Jums patogiu metu, aplankyti Tremtinių kryžių Palangoje, pagerbti žuvusiuosius ir ištremtus lietuvius, ir uždegti žvakutę už juos.


Palangos mokiniai bėgo už laisvę Mažeikiuose

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 26 | Rubrika: Sportas

Jau antrus metus iš eilės Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos mokiniai originaliai pamini Vasario 16-osios dieną. Vienas iš renginių – dalyvavimas bėgimo šventėje Mažeikiuose „Bėgame už laisvę“.


Pašventinti dar trys paminkliniai akmenys, žymėsiantys LLA Žemaičių apygardos Kardo rinktinės Kartenos Buganto kuopos partizanų žūties vietas Kretingos rajone: Voveraičių miške, Balsiškių ir Lubių kaimuose.


„Žuvusieji nebus pamiršti“, „Laisvę Ukrainai“, „Mes su Tavim, Ukraina“, – tokie žodžiai sekmadienio pavakarę skambėjo prie paminklo generolui J. Žemaičiui. Čia, brangioje ir simbolinėje visiems palangiškiams, branginantiems kritusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą, vietoje pagerbti žuvusiuosius Maidane, siekiančius gyventi laisvoje ir...


„Shodan“ kovotojai – Olandijos karatė čempionate

"Palangos tilto" informacija, 2012 11 06 | Rubrika: Sportas

Olandijoje vykusiame atvirame kyokushin karate čempionate puikiai pasirodė kyokushin karate mokyklos „Shodan“ kovotojai. Šis tarptautinis turnyras kasmet vis sutraukia daugiau ir daugiau dalyvių – šiais metais jų susirinko apie 350, net iš 10 šalių. Šiais metais į šias varžybas „shodaniečiai“ keliavo pilnu autobusu...


Žemaitijoje – orų kaprizai, lydimi sniego

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 09 | Rubrika: Sveikata

Sniego pastarosiomis dienomis netrūko visoje Lietuvoje. Kaip bebūtų keista, Žemaitijoje, visame pajūrio ruože jo buvo taip pat užtektinai. Kelininkai vairuotojams pataria būti apdairiems ir atidėti ne itin būtinas keliones tolimesniais maršrutais. Tačiau savaitgalį sinoptikai žada gerokai „ramesnį“ nei buvo praėjusi savaitė – orai rims, temperatūra stabilizuosis.


Gintaro muziejuje pagerbti šventinės puošybos nugalėtojai

„Palangos tilto“ informacija, 2009 01 06 | Rubrika: Miestas

Paskutiniąją metų dieną Gintaro muziejuje pagerbti šventinės puošybos konkurso nugalėtojai. Pirmųjų vietų laimėtojai  apdovanoti Palangos miesto savivaldybės įsteigtomis dovanomis, kiti dalyvavusieji – padėkos raštais.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius