Pajūryje paliekami ne tik pinigai: vasaros sezoną lygina su uraganu

Palangos tiltas, 2022-08-24
Peržiūrėta
1292
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lrytas.lt nuotr.
Lrytas.lt nuotr.

Dėl pavyzdingai tvarkomų Palangos viešųjų vietų pagyrų sulaukiantys komunalininkai per vasarą išveža tiek šiukšlių, kiek mieste susikaupia per visus likusius metus.

Kurorto tvarka ir švara besirūpinančiai miesto savivaldybės bendrovei „Palangos komunalinis ūkis“ penktus metus vadovaujantis Gediminas Valinevičius vasaros sezoną lygina su uraganu, kurio metu įmonės darbuotojams būtina atsilaikyti.

– Tikriausiai vasarą papildomai tenka priimti daug darbuotojų? – „Lietuvos rytas“ pasiteiravo G.Valinevičiaus. 

– Mums talkina tik 10 sezoninių darbuotojų, kurie tvarko paplūdimius. 

Tai nėra daug, nes mūsų įmonėje iš viso dirba apie 140 žmonių ir jiems darbo užtenka ištisus metus: rudenį reikia rinkti nukritusius medžių lapus, žiemą valyti sniegą ir barstyti gatves, pavasarį – ruoštis sezonui. 

Tačiau skirtumas tas, kad šaltuoju metų laiku numatytas užduotis galima suplanuoti iš anksto, prireikus ir šiek tiek atidėti.

Vasarą visi darbai užplūsta vienu metu visoje miesto teritorijoje ir juos atlikti reikia skubiai. 

– Nė 20 tūkstančių nuolatinių gyventojų neturinti Palanga vasarą virsta didmiesčiu, kuriame vienu metu gyvena kelis kartus daugiau žmonių. Kiek poilsiautojai kurorte prišiukšlina? 

– Pagal mišrių buitinių atliekų kiekį galima spręsti, kiek kurortas sulaukė poilsiautojų. 

Vasarą į sąvartyną išvežame beveik pusę visų per metus surenkamų atliekų.

Štai pernai iš Palangos buvo išvežta beveik 9,9 tūkst. tonų atliekų, o per tris vasaros mėnesius – daugiau nei 4,5 tūkst. tonų. 

Kiek prišiukšlina poilsiautojai, geriausiai iliustruoja iš viešųjų vietų surenkamų atliekų kiekis.

Šaltuoju metų laiku iš mieste esančių šiukšliadėžių per mėnesį vidutiniškai iškratome po 20 tonų. 

O šių metų birželį viešosiose vietose surinkome 66 tonas, liepą – beveik 100 tonų. 

Pernai per tris vasaros mėnesius iš kurorto viešųjų vietų išvežėme 275 tonas. Tai – penkis kartus daugiau nei per tris mėnesius ne sezono metu.

– Prie prižiūrimų miesto teritorijų vasarą prisideda apie 100 hektarų plotą užimančių paplūdimių tvarkymas. Kiek žmonių juose dirba? 

– Švarą paplūdimiuose prižiūri 20 darbuotojų: dvi mechanizuotosios brigados po 4 žmones kas rytą iškrato visus 900 konteinerių, kurie yra išdėstyti ruože nuo Nemirsetos iki Būtingės.

Dar dešimt sezoninių darbininkų rankomis surenka pliaže ir kopose paliekamas poilsiautojų šiukšles. 

Beje, iš paplūdimių kasdien vidutiniškai išvežame po pusantros tonos atliekų.

Vasarą paplūdimiuose nuolat dirba smėlio valymo mašina. Centriniuose pliažuose smulkios šiukšlės iš smėlio išrenkamos kas savaitę, o nuošalesni paplūdimiai valomi kartą per mėnesį. 

Apie 15 darbuotojų šiukšles renka miesto viešosiose vietose ir daugiabučių kiemuose. Jiems užtenka darbo ir pasibaigus vasarai – žiemą mieste valo sniegą, rudenį šluoja lapus. 

Be to, penkios apželdinimo baro darbuotojos prižiūri beveik 9 tūkst. kvadratinių metrų ploto miesto gėlynų.

– Vasarą pliažuose veikia nemokami konteineriniai tualetai. Kiek kainuoja jų priežiūra? 

– Labiausiai naudojamuose pliažuose prie kopų pastatyti 6 konteineriniai tualetai, o iš viso kartu su jais priekopės zonoje yra 32. Dar vienas viešasis tualetas veikia miesto centre šalia bažnyčios. 

Visus tualetus, kurie dirba nuo 8 iki 20 valandos, o kai kurie – ir iki 23 valandos, prižiūri 8 darbuotojai. 

Nemokamų tualetų priežiūra, smulkus remontas miesto biudžetui kainuoja apie 350 tūkst. eurų.

– Kalbėdamas apie vasarą sakėte, kad darbai dažnai būna neplanuoti. Kas gali atsitikti netikėto? 

– Tik iš pirmo žvilgsnio paplūdimių valymas, atliekų surinkimas gali pasirodyti rutina. 

Pavyzdžiui, pernai jau gegužės pradžioje taip smogė karščiai, kad žmonės užgulė pliažus, o juose dar nebuvo nei persirengimo kabinų, nei suolų, nei šiukšliadėžių, nes oficialiai sezonas nebuvo prasidėjęs. 

Tada metėme visus kitus darbus ir puolėme bent į centrinius pliažus gabenti persirengimo kabinas, prijunginėti konteinerinius tualetus.

Arba, pavyzdžiui, kiekvieną vasarą, ypač rugpjūtį, pakrantę netikėtai nukloja jūros išmetami dumbliai, kuriuos reikia skubiai surinkti iš įvairių vietų. 

– Kiek Palangai kainuoja kurorto priežiūra? 

– Bendrovė „Palangos komunalinis ūkis“ atlieka visus miesto savivaldybės užsakomus darbus, kurie apmokami iš miesto biudžeto. 

Pernai miestui tvarkyti buvo paskirta apie 3,7 mln. eurų. Kasmet ši suma didėja beveik 5 procentais. Taip yra todėl, kad kurortas nuolat plečiasi, statomi nauji gyvenamieji kvartalai, atsiranda naujų gatvių, kurias reikia valyti.

Ties buvusiais vadinamaisiais laukiniais paplūdimiais atsirado dešimtys naujų poilsio būstų. 

Žmonės iš savo namų eina tiesiai į paplūdimius, tad per kopas reikia pakloti naujus medinius takus, o į pliažus atvežti persirengimo kabinas, pastatyti šiukšliadėžes.

Alvydas Ziabkus

Lrytas.lt

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sekmadienio vakarą Palangos kempinge „Compensa“ baigėsi tris dienas trukusios tarptautinės šunų parodos – vasaros parodų sezonas „uždarytas“.


Balandžio mėnesiui einant į pabaigą nemaža dalis šalies gyventojų jau suplanavę, kaip leis savo vasaros atostogas.


Šią vasarą atlikėjas Alanas Chošnau kviečia vasarą atidaryti kartu. Birželio 2 dieną Palangos koncertų salėje Palangos vasaros sezono atidarymo vakarą įvyks įspūdingas ir ilgai lauktas atlikėjo koncertas su nauja programa „Geriausios dainos“.


Dėl pavyzdingai tvarkomų Palangos viešųjų vietų pagyrų sulaukiantys komunalininkai per vasarą išveža tiek šiukšlių, kiek mieste susikaupia per visus likusius metus.


Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ kaip ir kasmet vasaros sezonui papildomai ieško apie 600 darbuotojų , kuriems siūlo nemokamą apgyvendinimą Baltijos pajūryje, kasmėnesines premijas bei ypač patogų darbo grafiką. 


Palangos vasaros skaitykla skaičiuoja 50-ąjį sezoną

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 06 16 | Rubrika: Kultūra

Birželio 13 dieną Palangos vasaros skaitykloje būriavosi visi, kuriems ne svetima knyga. Čia buvo atidaromas vasaros skaityklos 50-asis sezonas. Atidarymo metu buvo rengiamas ir „Literatūrinis furšetas“, kuriame derėjo ir knygos, ir maistas.  


Ruošiantis artėjančiam vasaros sezonui viešbutyje „Palangos vėtra“ Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariato pareigūnai susitiko su Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos nariais bei apgyvendinimo, maitinimo paslaugas poilsiautojams teikiančiais verslininkais aptarti saugios aplinkos Palangos svečiams...


760 metų sukaktį švenčianti Lietuvos kultūros sostinė Palanga savaitgalį paskelbė atidaranti vasaros sezoną. Mero Šarūno Vaitkaus žodžius: „Sveiki sulaukę tikros vasaros“, pasakytus pirmojo šventės „Palanga 760“ renginio ir pakartotus oficialiame visos šventės atidaryme, ko gero, išgirdo ir pati gamta: tokio vasariško, iki 30...


Šį sezoną šunų savininkams pajūryje riesta

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 07 18 | Rubrika: Miestas

Kurorto policija, kartu su Palangos miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiaisiais inspektoriais Valdžiu Flaksu, Marija Valauskiene bei laikraščio „Palangos tiltas“ žurnalistais, ketvirtadienį anksti ryte pajūryje surengė reidą. Jo tikslas – išaiškinti paplūdimiuose vedžiojančius ir maudančius jūroje keturkojų šeimininkus. Nors beveik prie kiekvieno tako, vedančio į...


Šventoji linksmybėmis pradėjo vasaros sezoną

„Palangos tilto“ informacija, 2009 06 10 | Rubrika: Miestas

Praėjusį savaitgalį Šventoji, kuri būdavo vadinama Palangos podukra, linksmai ir išradingai atšventė vasaros sezono atidarymą. Penktadienį vyko kermošius, kalviai varžėsi, kuris nukals ilgiausią vinį, svečius linksmino Pajūrio krašto kapelos ir etnografiniai ansambliai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius