Palanga savaitgalį kviečia švęsti Jurgines

Palangos tiltas, 2017-04-20
Peržiūrėta
1906
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palanga savaitgalį kviečia švęsti Jurgines

Šeštadienį Palangoje jau tradiciškai bus švenčiamos Jurginės – dvi dienas šurmuliuos folkloro festivalis „Jurgi, paimk raktus“, įprastai sukviečiantis gausų būrį dalyvių. Festivalio organizatorė Zita Baniulaitytė pripažino, jog norinčių atvykti į Palangą švęsti Jurginių yra labai daug, nes šventės dalyviai jau neįsivaizduoja švenčiamų Jurginių kitur.

Švęsti kvies dvi dienas
Lietuvos folkloro kolektyvai jau žino, jog atvykti į Jurgines Palangoje tiesiog būtina, todėl gausus jų būrys sugužės į kurortą šeštadienį, balandžio 22 d., ir čia linksminsis bei kitus linksmins net dvi dienas. Folkloro festivalis Palangoje vyks jau 27 kartą, tai tik patvirtina, kad Jurginės kurorte yra populiarios ir kasmet labai laukiamos. Nebus pamiršti ir tradiciniai Jurginių šventės akcentai: šv. Jurgio raktų ieškojimas, Jurgio gaudynės, Jurgio vardinės su muzika, žaidimais, šokiais, bus džiaugiamasi pavasariu su gausiu folkloro ansamblių būriu.
Z. Baniulaitytė atskleidė, jog šiemet Jurginės gal bus kiek išskirtinesnės tuo, kad sutampa su Atvelykiu, tačiau ir tai jau nestebina, nes taip nutinka ne pirmą kartą. Tad nebus pamirštos ir vadinamųjų Velykėlių pramogos, į kurias įsisuks mažiausieji šventės dalyviai. Todėl Jurginių programa buvo kiek išplėsta – norėta įtraukti ir šios šventės akcentų.
„Birutės parke ieškosime Švento Jurgio raktų. Paieškose netrūks ir detektyvinių elementų, – mįslingai šypsojosi Z. Baniulaitytė. – Taip pat pūsime skudučius, ragus ir kitus liaudies instrumentus“.
Sekmadienį, balandžio 23 d., vidurdienį prie Švento Jurgio koplyčios ant Birutės kalno vyks specialios pamaldos, o joms pasibaigus, 13.30 val., visi norintieji rinksis Birutės parke prie rotondos švęsti Atvelykio ir Jurgių bei Jurgų vardinių su savo lauknešėliais ir margučiais. Čia bus pastatyta ir senovinė krosnis, o sertifikuoti tautinio paveldo meistrai – „Kartenos duonos“ kepėjai – mokys kepti duoną. „Ridensime margučius, gaminsimės švilpius, žaisime, šoksime ir, žinoma, visa tai lydės linksma muzika ir gera nuotaika“, – žadėjo Z. Baniulaitytė.

Norinčiųjų dalyvauti – labai daug
Šiemet šventės dalyviai 15 val. kviečiami rinktis ne prie Kurhauzo kaip įprastai, o prie bažnyčios esančiame skverelyje. Susirinkusieji visi patrauks link Birutės parko. Eitynėse jau ne pirmus metus dalyvaus ir raitieji skautai, atkreipsiantys dėmesį dėl ištvermingųjų žemaitukų.
„Parke susirinkusieji išgirs daug gražios muzikos. Ten ir ieškosime Jurgio raktų“, – paminėjo šventės organizatorė. Jurginėse šiemet dalyvaus folkloro ansambliai „Poringė“, „Nalšia“, „Ratilio“, „Labingis“ iš Vilniaus, „Pulkelis“, „Raskila“ iš Panevėžio, „Linago“ iš Kauno, „Verpeta“ iš Kaišiadorių, „Salduvė“ iš Šiaulių; „Alksna“ iš Mažeikių ir, žinoma, šeimininkai – palangiškių ansambliai „Kikilis“ bei „Mėguva“.
Pašnekovė šyptelėjo, jog dalyvauti Palangoje organizuojamose Jurginėse norinčiųjų yra labai daug, tarp dalyvių jau netgi sklando tokios kalbos, kad jeigu nesudalyvautų kurorte rengiamose Jurginėse, tai ir Kalėdų nebus. „Mažai kur švenčia Jurgines, mes esame vieni iš pagrindinių šios šventės organizatorių, tad ši šventė ir sulaukia gausaus dalyvių būrio“, – teigė Z. Baniulaitytė.
Ji papasakojo, jog Velykėlės bus švenčiamos iš medžio gaminant švilpius, bus kepama duonelė. Beje, Jurginių apeigų papročiai susiję su apeiginės duonos kepimu, jos aukojimu ir ritualiniu valgymu. Apeiginės duonos kepimas dar XX amžiuje buvo žinomas visoje Lietuvoje. Jurginių papročiu duona buvo nešama apie laukus ir užkasama dirvoje. Duonos apeigų metu žemdirbys galėjo geriau susikalbėti su žeme maitintoja.
„Labai apsidžiaugėme, jog mūsų kaimynai – „Kartenos duonos“ kepėjai – atsiveš nešiojamą krosnį ir mums nereikės ieškoti specialios trobos, kurioje būtų galima kepti duoną. Pažadame, jog bus daug pramogų, linksmybių, niekas nenuobodžiaus“, – šypsojosi Z. Baniulaitytė.

Garbino ir žvejai
Jurginės (Jorė, Jūrė) – tai lietuviška pavasario žalumos šventė, minima balandžio 23 dieną. Senovės Lietuvoje Jurginės būdavo reikšminga žemdirbių ir arkliaganių šventė. Iki šiol išlikusi tradicija švęsti Šv. Jurgio atlaidus.
Dabartinės Jurginių šventimo tradicijos turi daug bendra su pagoniškoje Lietuvoje švęsta Jorės arba Jūrės švente. Lietuvai apsikrikštijus, dalis pagoniškų švenčių tradicijų perėjo į naujas, krikščioniškas, šventes. Vienos iš tokių senovės švenčių yra Jurginės, kurios senovės baltų vadintos Pergubrio, Pergrūdžio švente.

Palangos mieto savivaldybės inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palanga jau netrukus pasidabins miesto vėliavomis ir pakvies švęsti – ketvirtadienį, kovo 30 d., kurorte prasideda savaitę truksiantis renginių ciklas „Palangos dienos“. 


Palanga šurmuliuoja – nors orai karščiais nelepina, didžiausias šalies kurortas džiugiai pasitinka vasarą bei kviečia pasinerti į šiandien prasidėjusio ir visą savaitgalį truksiančio festivalio „Myliu Palangą“ linksmybes.


Birželio 3-5 dienomis visi keliai ves į Palangą, kadangi didžiausiame šalies kurorte šurmuliuos gerą nuotaiką skleidžiantis, gausybę renginių, atrakcijų, naujų potyrių bei malonių netikėtumų dovanojantis festivalis „Myliu Palangą“.


Šiemet gegužės 7 d. Palangoje organizuojamos Europos dienos tikslas – skatinti Palangos miesto gyventojus ir svečius domėtis Europos Sąjunga, aktyviai švęsti Europos dieną, prisimenant Europos raidą, vertybes ir kultūrą.


Šventoji šį savaitgalį tradiciškai visus kviečia švęsti Jonines. Ne tik Joninių laužais mėgausimės, bet ir „Vikingų“ laivų varžybomis bei Rasos švente ant Žemaičių Alkos, siekiant paminėti Žemaičių Alkos 20-metį. Palangoje taip pat netrūks veiksmo – čia vyks tradicinis Pirties ir SPA festivalis. 


Šventoji kasmet kviečia linksmai ir įsimintinai švęsti Jonines. Šiemet šventėje taip pat netrūks įvairių pramogų – veiklos atras įvairaus amžiaus žmonės. Joninės dvi dienas bus švenčiamos smagiai ir ne visai tradiciškai, žinoma, nepamirštant svarbiausių šventės dalyvių – Jonų ir Janinų.


Jau penktus metus iš eilės Palanga kviečia į tradicinį pirties ir SPA festivalį „Gintarinė Baltija“. Šiemet festivalis vyksta birželio 23-25 d., Joninių savaitgalį, todėl laukiama ypač gausaus lankytojų būrio bei daugybės svečių iš Lietuvos ir užsienio. Renginiai vyks centriniame paplūdimyje prie tilto, J. Basanavičiaus gatvėje, Jūratės ir Kastyčio skvere bei...


Šeštadienį Palangoje jau tradiciškai bus švenčiamos Jurginės – dvi dienas šurmuliuos folkloro festivalis „Jurgi, paimk raktus“, įprastai sukviečiantis gausų būrį dalyvių. Festivalio organizatorė Zita Baniulaitytė pripažino, jog norinčių atvykti į Palangą švęsti Jurginių yra labai daug, nes šventės dalyviai jau neįsivaizduoja...


Kitą savaitę švęsime Jonines – jau tapo tradicija, kad į šios šventės sūkurį įsisukti vėl kviečia Šventoji. Nuobodžiauti tikrai neteks – minint trumpiausią metų naktį bus siūloma daug įvairių pramogų, netgi siekiama rekordo atliekant jogos saulės pasveikinimus. O štai Palangos paplūdimyje ilgąjį savaitgalį vyks jau ketvirtasis pirties-SPA...


Palanga jau šį savaitgalį kviečia pradėti vasarą – tris dienas truksiančios Kurorto šventės metu palangiškiai garsiai paskelbs apie aktyviojo kurortinio sezono pradžią. Fiestą vainikuos įspūdingas maždaug dešimties minučių trukmės Vilniaus Fejerijos muzikinis fejerverkas nuo jūros tilto.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius