Palangos pareigūnai ragina neprarasti budrumo elektroninėje erdvėje

"Palangos tilto" redakcija, 2021-02-11
Peržiūrėta
2090
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos pareigūnai ragina neprarasti budrumo elektroninėje erdvėje

Minint saugesnio interneto savaitę Klaipėdos apskrities policijos pareigūnai primena, kad elektroninėje erdvėje būtina neprarasti budrumo, elgtis apdairiai, kad netaptumėte joje veikiančių sukčių aukomis. Klaipėdos apskr. VPK Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos skyriaus, tiriančio nusikaltimus elektroninėje erdvėje duomenimis, 2020 m. Klaipėdos apskrityje buvo pradėti 95, o 2019 m. – 88 ikiteisminiai tyrimai dėl tokio pobūdžio nusikaltimų.

Vienas iš sukčiavimo internete būdų yra, kai svetainėse patalpinami fiktyvūs skelbimai, susidomėjusiųjų jais prašoma pervesti avansą už siūlomas prekes, ar paslaugas. Taip pat, kai pasisavinamos internete parduodamos prekės, atsiuntus suklastotas pinigų pervedimo kopijas, arba – sąžiningai pinigus pervedęs pirkėjas negauna prekės. Pastaruoju metu dažnėja atvejų, kai daiktą parduodi ketinantis asmuo įtikinamas atskleisti asmens duomenis – neva kurjeriui užsakyti, ir prisijungti prie tam tikrų paskyrų bei suvesti banko duomenis – neva kad gautų už prekes pervestus pinigus. Vasario pradžioje taip pasielgusi palangiškė ne tik kad negavo už parduodamas padangas sutartos sumos, bet pastebėjo, kad iš jos sąskaitos per du kartus buvo nuskaičiuota po 714 eurų.

Bene didžiausias sumas praranda lengva galimybe praturtėti investuojant susigundantys asmenys. Dažniausiai siūloma investuoti į vertybinius popierius, ar kriptovaliutą, prašoma į neva investicines sąskaitas pervesti vis didesnes sumas, o po kurio laiko jos užblokuojamos, o žmonės patiria tūkstantinių nuostolių.

Dar vienas sukčiavimo elektroninėje erdvėje būdas vadinamas „romantiniu sukčiavimu“. Šiuo atveju dažniausiai internete užmezgama draugystė, asmuo sakosi esąs užsienyje, turintis daug pinigų, o kad galėtų juos pervesti ir pats atvykti gyventi į Lietuvą, prašo apmokėti įvairias siuntas, draudimą ar konvertavimo mokesčius.

Policijos pareigūnai ragina elektroninėje erdvėje elgtis labai atsakingai – pirkti tik iš patikimų asmenų ar internetinių parduotuvių, paieškoti ir pasiskaityti atsiliepimų apie juos – galbūt yra ir anksčiau pasiūlymais susiviliojusių ir apgautų žmonių. Būti itin atidžiais, jei prašoma pateikti asmens ar elektroninės bankininkystės duomenis.

Saugesnio interneto savaitė – puiki proga pasikalbėti ir su savo vaikais apie teigiamas ir neigiamas virtualaus bendravimo puses, galimas patyčias, padėti atpažinti žalingą turinį, patarti, kaip elgtis sudėtingose situacijose.

Klaipėdos apskrities pareigūnai jauniesiems vartotojams pirmiausia pataria kontroliuoti, kokia privačia informacija ir su kuo ja dalijasi internetinėje erdvėje. To niekada nereikėtų daryti su žmonėmis, kuriuos „pažįstate“ tik internetinėje erdvėje. Svarbu nesidalinti savo buvimo vieta ir į draugus socialiniuose tinkluose nepriimti „draugų draugų“, prieš tai neįsitikinus, kas jie yra. Patariama niekada nesiųsti intymių nuotraukų, ar vaizdo įrašų, kuriais būtų galima jumis manipuliuoti. Jei jau pasidalijote – daugiau to nedarykite ir nevykdykite reikalavimų sumokėti už neviešinimą. Labai svarbu išsaugoti įrodymus, todėl rekomenduojama nieko neištrinti, padaryti viso bendravimo momentines ekrano kopijas.

Pareigūnai primena, kad nuotoliniu būdu vykstančios pamokos yra vieša erdvė, todėl jose būtina elgtis tinkami, kaip ir bet kurioje kitoje viešoje vietoje. Už necenzūrinių žodžių vartojimą, patyčias, prisijungimo kodų perdavimą kitiems asmenims, kitą chuliganišką elgesį gali būti skirtos administracinės baudos.

Elkimės pagarbiai ir kiekvienas prisidėsime prie saugesnio interneto kūrimo.

Klaipėdos apskr. VPK

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vasara daugeliui neatsiejama nuo maudynių ir poilsio gamtoje. Klaipėdos apskrities pareigūnai primena, kad vaikams iki 14 metų būti prie vandens telkinių, o ypač maudytis, be suaugusiųjų priežiūros yra draudžiama. 


2023-05-24 Klaipėdos apskrities VPK Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos skyriaus pareigūnai vykdė priemonę, per kurią stebėjo ar saugiai klaipėdiečiai važinėja dviračiais ir paspirtukais, priminė KET reikalavimus, kurių privalo laikytis šių dviračių transporto priemonių vairuotojai.


Tarptautinė saugesnio interneto diena įsteigta Europos komisijos iniciatyva. Pirmą kartą Europoje ji paminėta 2004 m., Lietuvoje – 2006 m.


Gyvenimo ritmas pastaruoju metu tampa vis intensyvesnis, dažnėja bendravimas virtualioje erdvėje ir tai gali sutrukdyti laiku pastebėti pokyčius artimųjų elgesyje, kurie gali signalizuoti apie psichoaktyvių medžiagų vartojimą.


Net jei iš artimo ar pažįstamo asmens paskyros elektroninėje erdvėje sulauksite žinutės, kad neva galite gauti dovanų kuponą apsipirkti žinomoje internetinėje parduotuvėje – neskubėkite džiaugtis, nes, Klaipėdos apskrities policijos pareigūnų teigimu, tai gali būti sukčių pinklės.


Klaipėdos apskr. VPK pareigūnai prasidedant naujiems mokslo metams, kaip ir kasmet, vaikų saugumui skirs ypatingą dėmesį.


Klaipėdos apskrities pareigūnai pastebi, kad pastaruoju metu padaugėjo dviračių ir paspirtukų vagysčių. 


Vasara daugeliui neatsiejama nuo maudynių ir poilsio gamtoje. Klaipėdos apskrities pareigūnai ragina prie vandens pramogauti saugiai ir atsakingai.


Pastaruoju metu žmonės itin daug laiko praleidžia socialiniuose tinkluose, vis dažniau reikiamų prekių įsigyja ar nebereikalingus daiktus bando parduoti pagal skelbimus internete. Klaipėdos apskrities pareigūnai nuolat primena, kad elektroninėje erdvėje elgtis būtina itin atsargiai ir apdairiai, nes sukčiai nesiliauja naudotis žmonių patiklumu.


Minint saugesnio interneto savaitę Klaipėdos apskrities policijos pareigūnai primena, kad elektroninėje erdvėje būtina neprarasti budrumo, elgtis apdairiai, kad netaptumėte joje veikiančių sukčių aukomis. Klaipėdos apskr. VPK Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos skyriaus, tiriančio nusikaltimus elektroninėje erdvėje duomenimis, 2020 m. Klaipėdos apskrityje buvo pradėti 95, o 2019 m. –...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius