„Palangos vandenų“ darbuotojams – priverstinės nemokamos atostogos

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-10-06
Peržiūrėta
866
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ekonominio nuosmukio metu vis labiau ryškėja liūdnos tendencijos. Įmonės, siekdamos išsilaikyti, kaip vieną iš  taupymo būdų renkasi darbuotojų nemokamas atostogas. Tokį sprendimą priėmė ir kurorto bendrovė „Palangos vandenys“. Nors įstatymas darbdaviams kai kuriais atvejais suteikia tokią galimybę, tačiau tuo pačiu draudžia iš darbuotojo reikalauti imti nemokamų atostogų.

 

Taupoma darbuotojų sąskaita

Į redakciją kreipęsi įmonės „Palangos vandenys“ darbuotojai aiškino, kad jiems nesuprantamas toks bendrovės administracijos sprendimas. Anot jų, vasaros sezono metu bendrovė dirbo pelningai, tačiau dabar siekiama sutaupyti darbuotojų sąskaita, ir nesvarbu, ar žmogus turės iš ko gyventi tas dešimt dienų. Taip pat, jų tvirtinimu, daugelis nežino, kad sutikdami imti nemokamų atostogų, gali netekti socialinių garantijų. „Jei darbuotojas jų metu suserga ar nutinka kita nelaimė, tai už šias dienas nemokamos ligos pašalpos. Žmonės dabar jaučiasi taip, tartum lendama į jų kišenes, teisinantis krize“, - savo nuoskaudas išsakė palangiškiai.

 

Įpareigojo ieškoti rezervų

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo ir UAB „Palangos vandenys“ stebėtojų tarybos nario Broniaus Martinkaus, posėdžiavusi Stebėtojų taryba įpareigojo bendrovės vadovus ieškoti rezervų ir taupyti. Jis pripažino, jog vasaros sezono metu įmonė dirbo pelningai, pavyzdžiui, per rugpjūtį gauta daugiau nei pusė milijono litų. Tačiau, anot Stebėtojų tarybos nario,  kai tarpsezoniu užsidaro laikinos vasaros kavinės bei dalis viešbučių, tai vandens suvartojimas mažėja. Todėl ir buvo pasiūlytas vienas iš būdų taupyti. Gali nutikti, kad pavasarį vėl bendrovė prašys miesto Tarybos didinti vandens kainas, kurios ir taip jau vienos didžiausių šalyje.

 

Nebuvo susirinkimo

Paklausus bendrovės profsąjungos komiteto pirmininkės Laimutės Mikalkėnienės, ar kolektyvinėje sutartyje yra nustatyta tvarka, dėl kokių priežasčių suteikiamos nemokamos atostogos, ilgametė darbuotoja pripažino, kad su profsąjunga klausimas nederintas. Jos teigimu, turėjo būti visuotinis bendrovės darbuotojų susirinkimas. Anot L.Mikalkėnienės, jai žinoma, kad kai kurie sutiko paatostogauti savaitę, tačiau kiti baiminasi ir nenori rizikuoti. Pirmininkė svarstė, gal su profsąjunga bus derinama spalį, kai paaiškės bendrovės finansiniai rezultatai.

 

Darbuotojai įspėti

UAB „Palangos vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Antanas Žutautas tikino, kad niekam iš darbuotojų nebuvo pasiūlyta priverstinai atostogauti. Jo tvirtinimu, įmonės Stebėtojų taryba pasiūlė taupyti, tad buvo pritarta išleisti dešimčiai dienų darbuotojus nemokamų atostogų, įspėjus juos apie galimas pasekmes. „Kai kurie pasiprašė atostogauti dešimt dienų, kai kurie penkias, o kai kas ir tris dienas. Šiuo metu įmonės vadovas Pranas Madzajus yra eilinėse atostogose, tačiau ir jis ketina imti nemokamų atostogų“, - sakė bendrovės direktoriaus pavaduotojas.

 

Pliusas nebeatsveria minuso

Pavaduotojo A.Žutauto teigimu, nors vandens kaina buvo padidinta ir dirbta „su pliusu“, pasibaigus vasaros sezonui pliusas nebeatsveria minuso. „Jei, tarkime, vasarą per parą buvo suvartojama apie 5 tūkst. kub. m vandens, tai paskutiniosiomis rugpjūčio dienomis ir rugsėjį jo sunaudojama perpus mažiau. Kaina buvo skaičiuojama tikintis, kad prisijungs didesnis vartotojų skaičius, tačiau sustojus statyboms tai neįvyko“, - apie priežastis, lėmusias taupymą, kalbėjo A.Žutautas.

 

Reikia domėtis

Prieš išeidamas nemokamų atostogų darbuotojas turėtų pasidomėti Darbo kodeksu. Tačiau dauguma sakė nežinantys, kokiu atveju nemokamos atostogos yra privalomos. Pagal DK 184 str. l dalį jos  suteikiamos kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka. Tačiau darbuotojas, jei ryžtasi nemokamai atostogauti ilgiau nei mėnesį, laikomas neapdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, nes už jį nebemokama minimali mėnesio draudimo įmoka. Nors Valstybinės ligonių kasos ir Sveikatos ministerija tikina, kad žmogus, priverstinai išėjęs nemokamų atostogų, neišbraukiamas iš socialinio draudimo registro, jei atostogauja ilgiau nei mėnesį, vertėtų sužinoti sąlygas, nes jis gali būti priverstas mokėti už gydymo paslaugas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vietoj planuoto pelno – skaičiai su minuso ženklu. Taip 2020-uosius užbaigs „Palangos vandenų“ bendrovė, kuri ne dėl savo kaltės šįmet liko be pajamų už paviršinio vandens nuotekų surinkimo tinklų priežiūrą. Kurorto įmonė negalėjo rinkti mokesčio už šią paslaugą, nes suderinti pateiktai jo kainai Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) neužteko...


Registrų centro duomenimis, Palangoje šių metų spalį parduotos 215 patalpos (gyvenamosios ir negyvenamosios paskirties, kurios apima ir netipinės paskirties būstą, pvz. viešbučių apartamentus), arba net 2,5 karto daugiau nei tuo pačiu metu pernai, kai buvo parduoti 86 objektai.


Du daugiausiai balsų Mėguvos rinkimų apygardoje surinkę kandidatai, konservatorius Mindaugas Skritulskas ir „valstietis“ Romandas Žiubrys, susikaus antrajame rinkimų ture po dviejų savaičių, spalio 25 d. Žinia, pirmasis pirmajame ture gavo 26.85 proc. balsų, o antrasis –13.27 proc. Ar įmanoma Lietuvos valstiečių ir žaliųjų kandidatui antrajame ture atlikti, regis, neįmanomą...


Dėl įmonės socialiai jautrios ekonominės veiklos ir dėl sumenkusio dėl karantino vandens suvartojimo beveik kas penktas miesto įmonės UAB „Palangos vandenys“ darbuotojas yra prastovoje, atostogose, o kai kurie turi nedarbingumo biuletenius.


Visas būrys klaipėdiečių darbuojasi Palangoje, tačiau toli gražu ne visi čia pritampa, o juo labiau diriguoja kitiems. Tačiau klaipėdietei, buvusiai Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro Informacijos ir pardavimų skyriaus vedėjai, o dabar Palangos Kultūros ir Jaunimo centro (PKJC) direktorei Vitai Petrauskienei pasisekė – Palangoje ji nardo kaip žuvis vandenyje, nors prieš beveik...


Pagalba įvairioms organizacijoms visuomet praverčia, ji padeda įgyvendinti numatytus planus, kurti įvairiapusiškas veiklas, o svarbiausia – suteikti reikalingą pagalbą žmonėms. Tai patvirtino ir dviejų Palangos organizacijų – Palangos neįgaliųjų draugijos ir Palangos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos – atstovai, dalyvavę socialinės reabilitacijos paslaugų...


Palanga – tai kurortas, kurį vasarą aplanko dešimtis kartų daugiau žmonių nei gyvena pačiame mieste. Bet šis miestas nėra tik laikinoji vasaros sostinė – jame gyvena daugiau nei 15 tūkstančių žmonių. Nemaža dalis jų yra augantis bei veiklus jaunimas. Dauguma jų jau paaugliai, todėl suprantama – vasarą, kai miestą apspinta tokia minia vasaroti mėgstančių žmonių...


Kai atostogas Palangoje apkartina neplanuotas blogas oras, vejantis iš paplūdimio, tenka „pasukti galvą”, kaip „užmušti laiką“ pliaupiant lietui.


Ekonominio nuosmukio metu vis labiau ryškėja liūdnos tendencijos. Įmonės, siekdamos išsilaikyti, kaip vieną iš  taupymo būdų renkasi darbuotojų nemokamas atostogas. Tokį sprendimą priėmė ir kurorto bendrovė „Palangos vandenys“. Nors įstatymas darbdaviams kai kuriais atvejais suteikia tokią galimybę, tačiau tuo pačiu draudžia iš darbuotojo reikalauti imti nemokamų atostogų.


Valdžia nemokamų atostogų nematys

„Palangos tilto“ informacija, 2009 07 10 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės tarybai pristatytą sprendimo projektui dėl kurorto mero Vytauto Stalmoko ir vicemerų Rimanto Garolio bei Edmundo Krasausko prašymų išleisti juos nemokamų atostogų, įsikišus Vyriausybės atstovei, nepritarta.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius