Politikų privilegija – savo nuožiūra dalinti biudžeto pinigus

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012-03-08
Peržiūrėta
1936
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Politikų privilegija – savo nuožiūra dalinti biudžeto pinigus

 Praėjusiame tarybos posėdyje kurorto politikų atmesta žemės nuomos mokesčio lengvatos siekiančios 78 metų palangiškės Jadvygos Žižienės pasiūlyta taikos sutartis verčia grįžti prie mokesčių lengvatų temos.

Taryba dar kartą patvirtino, kad savivaldybės nustatytoms sąlygoms atitinkanti pensininkės bendrovė „Varsta – 4“ žemės mokesčio lengvatos negaus.

J.Žižienė norimos lengvatos ryžosi prašyti su teismo pagalba. Savivaldybė atkerta, kad toks įžūlus žingsnis moteriai nepadės, nes taryba savo nuožiūra mokesčio lengvatą gali skirti arba prašymą atmesti. Tokią teisę savivaldybėms Lietuvos vyriausybė suteikė 2002 metais, kurios nutarimas taryboms leidžia skirti mokesčių lengvatą, bet to daryti jų neįpareigoja.

Tačiau kaip nepakeliamų mokesčių prispaustiems ir lengvatų prašantiems palangiškiams sužinoti, kada jie gali tikėtis valdžios malonės, o kada jų prašymams kurorto politikai liks kurti?

Praėjusiais metais daugiau nei 8 kartus padidėjusi moters valdomos bendrovės beveik 36 arų žemės sklypo vertė palangiškę prislėgė netikėtai dideliu mokesčiu. Ankstesniais metais po 5444 litus už žemės nuomą mokėjusi pensininkė, praėjusiais metais Palangoje 4 kartus net ir sumažinus mokesčio tarifą, turi pakloti 11 tūkst. 382 litus.

Ankstesnėje mokesčių lengvatų taikymo tvarkoje buvo numatyta, kad teisę prašyti valdžios malonės turi ir tos įmonės, kurioms žemės nuomos mokestis per metus padidėja daugiau nei du kartus. J.Žižienės bendrovė „Varsta – 4“ šiai sąlygai atitiko. Todėl moteris teisėtai tikėjosi savivaldybės žadamų lengvatų. Tačiau pensininkės atvejis atskleidė, kad net ir tarybos nustatytai tvarkai atitinkanti bendrovė lengvatos gali nesulaukti.

Tik dabar miesto politikai prakalbo, kad šiai įmonei lengvata negalėjo būti suteikta, nes per vasaras įsileisdama poilsiautojus, ji ne pagal paskirtį naudoja turimas savo gamybines patalpas. Bet tarybos nustatytose lengvatų teikimų taisyklėse apie tokius apribojimus nėra nė žodžio.

Kita vertus, ar savivaldybės pareiga aiškintis, kaip naudojamos įmonės patalpos, jei kalbama apie gerokai padidėjusio žemės nuomos mokesčio sumažinimą? Tokiu keliu einant galima pradėti aiškintis, ar lengvatos prašytojas nėra kažkada pažeidęs kelių eismo taisyklių.

Antai, per 20 tūkst. litų žemės nuomos mokestį viešbučiui „Pušų paunksnėje“ sumažinę politikai šios bendrovės verslininkus gyrė už tai, kad jie savo lėšomis yra parengę šios teritorijos detalųjį planą. Kad jis yra parengtas pažeidžiant įstatymus, kad teismuose šis detalusis planas yra panaikintas – apie tai lengvatas dalinusios tarybos posėdyje nebuvo užsiminta nė žodžiu. O ar šis faktas neturėjo tapti pretekstu „Pušų paunksnei“ neskirti mokesčio lengvatos?

Atrodytų, kam reikalinga savivaldybės sukurta komisija, kuri nagrinėja juridinių ir fizinių asmenų mokesčių lengvatų prašymus ir teikia išvadas bei pasiūlymus, jei jos nuomonė tėra tik rekomendacinio pobūdžio ir viską galutinai sprendžia miesto taryba?

Kita vertus, jei ši komisija prašymus nagrinėja ir skirti ar neskirti lengvatas sprendžia vadovaudamasi tarybos patvirtintomis taisyklėmis, pagal kokius kriterijus galutinį žodį taria kurorto politikai?

Ar tai nereiškia, kad lengvatų gali tikėtis ne atitinkantys taisyklėse nurodytas sąlygas, o tie, kurie yra nusipelnę asmeninės tarybos narių malonės? Ką turi daryti visoms tarybos nustatytoms sąlygoms atitinkantis ir mokesčių sumažinimo prašantis žmogus? Įšliaužti į tarybos posėdžių salę, ar įeiti keliais? O gal prieš tai kažkuo pamaloninti tarybos narius? Kodėl tarybos nustatytą teisę į lengvatą turintis palangiškis dar turi žemintis prieš miesto politikus norėdamas gauti tai, ką taryba viešai yra pažadėjusi? Juk savivaldybės pagalbos prašantiems žmonėms reikia ne jų prašymo nagrinėjimo, o mokesčių sumažinimo.

Savivaldybės vadovai įsikandę į vyriausybės nutarimo formuluotę: taryba gali skirti mokesčių lengvatas. Tačiau kodėl tai valdininkai supranta, kaip teisę skirti lengvatą, ar ne kiekvienu konkrečiu atveju? Sukurdama lengvatų prašymų nagrinėjimo komisiją, patvirtinusi lengvatų skyrimo taisykles Palangos savivaldybės taryba jau apsisprendė skirti lengvatas. Žmonėms belieka žinoti, kokiais atvejais mokesčių sumažinimas jiems priklauso.

Savivaldos įstatymas savivaldybes įpareigoja veikti aiškiai ir skaidriai. Kad savivaldybėse nustatyta tvarka priklausytų nuo visiems suprantamų tarybos priimtų teisės aktų, kuriuos miesto gyventojai turi teisę apskųsti. Todėl mokesčių lengvatų skyrimas turėtų priklausyti ne nuo subjektyvios politikų nuomonės ar jų nuotaikos, o nuo aiškiai apibrėžtų kriterijų. Jei juridiniai ar fiziniai asmenys jiems atitinka, mokesčių lengvata jiems turi būti garantuota.

Todėl J.Žižienės sprendimas pagal tarybos nustatytas taisykles jai priklausančios mokesčių lengvatos reikalauti per teismą yra geras žingsnis. Jei Klaipėdos apygardos administracinis teismas imsis šį klausimą nagrinėti iš esmės, sužinosime, ar mokesčių mažinimo būdu biudžeto pinigus savo nuožiūra dalinantys Palangos politikai yra teisūs.

Jūsų komentaras:

Zoja 2012-03-17 17:28 (IP: 78.61.197.9)
Tarybos nariai šios daugumos elgiasi negarbingai, diskriminuodami savo rinkėjus,posėdžių metu primdami sprendimus balsuoja pasikliaudami apkalbomis, būdami ambicingi,arogantiški,neobjektyvūs, pavyduliaujantys,turėdami ryškų provincialų simdromą.

Tas pats per ta pati 2012-03-10 17:21 (IP: 78.61.214.75)
Matosi, kad nebera apie ką rašyti! Tas pats per ta pati !

Taip pat skaitykite

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo šiandien privačios žemės savininkai, prisijungę prie  Mano VMI , jau gali sužinoti žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją sumokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu lapkričio pradžioje. Žemės mokestį šiemet reikia sumokėti iki lapkričio 15...


Dar vasarą Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paskelbė įvairiaus rango šalies politikų – ir vietos Tarybų narių – turto deklaracijas už 2020 metus. Socialdemokratdarbietis Domininkas Jurevičius yra vienas turtingiausių ne tik Palangos miesto savivaldybės Tarybos, bet ir visos Lietuvos politikų. Deklaruoto didžiausio turto 2020 metais sąraše tarp visų kitų šalies įvairaus lygio politikų yra...


Nuo karantino metu galiojančių draudimų vykdyti veiklą nukentėjusiems kurorto verslininkams tiesiama pagalbos ranka – Savivaldybės tarybos sprendimu, nustatytus kriterijus atitinkantiems verslo subjektams bus taikomos mokesčių lengvatos.


Privaloma tvarka Valstybinei mokesčių inspekcijai pateiktose Palangos miesto savivaldybės Tarybos politikų deklaracijose – apstu įdomybių. „Palangos tiltas“ įsitikinęs, kad visuomenė turi žinoti, kiek ir kokio turto jų išrinktieji valdo, nors vienintelio laikraščio kurorte redaktorius, paskelbęs tokį straipsnį, rizikuoja savo ramybe.


Prasidėjus pasėlių deklaravimui vis dažniau susiduriama su problema, kai valdos duomenys nesutampa su deklaruojamų plotų duomenimis. „Žodinės žemės nuomos sutartys – tai plačiai paplitusi praktika, tačiau ūkininkas visuomet rizikuoja. Siekdami juos apsaugoti, raginame visus sudaryti rašytines nuomos ar panaudos sutartis. Taip sumažinsime riziką, kad žemės savininkas gali bet...


Nepasotinamas apetitas kenkia politikų sveikatai  7

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017 03 16 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Prisidengę tarybos nario veikla, Palangos politikai asmeniniams poreikiams nesivaržydami semia lėšas iš miesto biudžeto: miestas visiškai išlaiko jų nuosavus automobilius, visus ketverius metus mokesčių mokėtojai tarybos narių automobilių bakus pripildo degalais, apmoka už telefono ir interneto ryšį, iš biudžeto lėšų perkama kompiuterinė įranga...


Vietoj biudžeto svarstymo – tušti politikų paistalai  3

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2017 02 23 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Dėl kažkieno neapsižiūrėjimo apversta Lietuvos vėliavėlė pasirašant draugystės ir bendradarbiavimo sutartį su Izraelio kurortu Palangos politikams užgožė bene šiemet svarbiausią taryboje patvirtintą dokumentą – savivaldybės biudžetą, pagal kurį miestas gyvens visus šiuos metus.


„Šiandien pasiekėme rekordą – šioje kadencijoje tokio ilgo posėdžio dar nebuvo. Tiesa, ir klausimų buvo daug – beveik pusšimtis“, – trečiadienį apie trečią valandą popiet kalbėjo Palangos miesto savivaldybės tarybos nariai. Tiesa, patys politikai pripažino, jog ir diskusijų buvo kaip reta daug, ir net ne tiek dėl patvirtinto šių metų miesto biudžeto, kiek net pačiais, regis...


Politikų privilegija – savo nuožiūra dalinti biudžeto pinigus  2

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 03 08 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Praėjusiame tarybos posėdyje kurorto politikų atmesta žemės nuomos mokesčio lengvatos siekiančios 78 metų palangiškės Jadvygos Žižienės pasiūlyta taikos sutartis verčia grįžti prie mokesčių lengvatų temos.


Mokesčio lengvatų sulaukė ne visi

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 01 05 | Rubrika: Miestas

Paskutiniosiomis praėjusių metų dienomis posėdžiavusi kurorto valdžia suteikė valstybinės žemės nuomos ir žemės mokesčio lengvatas kai kurioms mieste registruotoms įmonėms bei gyventojams. Iš viso įmonėms ir organizacijoms suteikta mokesčio lengvatų už daugiau nei 72 tūkst. litų, o gyventojams lengvatų suma siekia per 6 tūkst. litų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius