Seimas nepritarė siūlymui taikyti neterminuotą lengvatinį PVM tarifą maitinimo sektoriui

Palangos tiltas, 2023-09-10
Peržiūrėta
6575
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vilniaus gatvėse – daugybė švenčiančių: baruose sunku rasti vietą prisėstiFoto: ELTA / Julius Kalinskas
Vilniaus gatvėse – daugybė švenčiančių: baruose sunku rasti vietą prisėstiFoto: ELTA / Julius Kalinskas

Sekmadienį Seime po pateikimo nebuvo pritarta Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių siūlymui lengvatinį 9 procentų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms taikyti neterminuotai.

Už įstatymo projektą balsavo 39, prieš 43, susilaikė 22 Seimo nariai.

Projektą pristatęs Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Lukas Savickas pažymėjo, kad identišką projektą prieš keletą metų Seimui teikė dabartinė premjerė Ingrida Šimonytė bei buvęs parlamentaras Mykolas Majauskas.

„Dar 2020-ųjų metų balandį premjerė kartu su buvusiu kolega Mykolu Majausku registravo identišką įstatymo projektą, kuris siūlė neribotą laiką taikyti PVM lengvatą maitinimo paslaugas teikiančiam sektoriui“, – įstatymo projektą pristatinėdamas teigė L. Savickas.

„Nepraėjus nė keturiems metams premjerė išsižada savo pačios įstatymo projekto, negirdėdama ir savo kolegų, valdančiųjų atstovų, kurie 2022-aisiais teikė Seimui siūlymų šią lengvatą pratęsti dar pusmetį“, – stebėjosi jis ir apeliuodamas į valdančiuosius ragini išlikti nuosekliais.

I. Šimonytė sureagavo į L. Savicko teiginius, cituodama buvusios Vyriausybės išvadas. Pasak jos, Sauliaus Skvernelio Ministrų kabinetas įvertino, kad išskirti vieną – šiuo atveju, maitinimo – sektorių pagrindo nėra. Todėl politikė teiravosi L. Savicko, iš kur bus paimtos lėšos, reikalingos pratęsti lengvatą neribotam laikui.

„Mane domintų štai toks klausimas (...): jeigu vertinsime, kad 170 mln. mažiau pajamų surinktų biudžetas dėl šios lengvatos pratęsimo, pasakykite labai konkrečiai – kokias išlaidas būsimajame biudžete jūs pasiūlysite sumažinti arba kokias pajamas pasiūlysite padidinti tam, kad valstybei nereikėtų daugiau skolintis?“ – klausė I. Šimonytė.

„Situacija akivaizdžiai rodo, kad šis sektorius – net ir po pandemijos praėjus tiek daug laiko – vis dar susiduria su didžiuliais sunkumais“, – premjerei argumentavo demokratas.

„Lyginant šių metų pirmą pusmetį, sumokėta tik 4 mln. eurų mažiau, nei sumokėta 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu. Jau šios netektys praktiškai yra amortizuotos. Tai nėra netektys, apie kurias turime kalbėti – viso labo, 4 mln.“ – pridūrė jis.

Siūlymo rengėjai pažymėjo, kad įstatymo projektu buvo siekiama mažinti šešėlį, didinti PVM mokėtojų skaičių, kurti naujas darbo vietas, skatinti vartojimą ir turizmo atsigavimą, išsaugoti maitinimo sektoriaus patrauklumą ir užtikrinti darbo užmokesčio augimą. Tarp įstatymo projektą rengusių parlamentarų, be demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių taip pat yra ir „darbietis“ Vytautas Gapšys.

Šiuo metu PVM lengvata maitinimo įstaigoms numatoma iki 2023 metų pabaigos.

Įstatymo iniciatoriai pažymi, kad nuolatinis lengvatinis PVM tarifas maitinimo sektoriui nesukuria valstybei papildomų nuostolių, kadangi jo potencialų netekimą kompensuoja iš „šešėlio ištrauktos lėšos“ – didėjantis socialinio draudimo įmokų, gyventojų pajamų, pelno mokesčio surinkimas.

Praeitų metų pabaigoje Seimas priėmė sprendimus, kuriais buvo numatyta neribotam laikui taikyti PVM lengvatą apgyvendinimo paslaugų įmonėms, meno ir kultūros įstaigų lankymui, spausdintoms ir elektroninėms knygoms.

Demokratams „Vardan Lietuvos“ siūlant neterminuotą lengvatinį PVM tarifą maitinimo sektoriui, parlamento Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė yra išreiškęs abejonę lengvatos pratęsimo perspektyva. Jis akcentavo, kad tarp iniciatorių netgi nėra koalicijai priklausiančių narių parašų, nors lengvatos „amžinumo“ siekianti Viešbučių ir restoranų asociacija jų ieškojo.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat tikino neketinanti pritarti Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ siūlymui taikyti neterminuota lengvatinį PVM tarifą maitinimo sektoriui. Ji tikina nepritarusi lengvatos pratęsimui jau praėjusiais metais, o šiemet siūlo nedaryti „Švilpiko dienos“ ir nepritarti iniciatyvai.

 

Ignas Dobrovolskas

ELTA

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sekmadienį Seime po pateikimo nebuvo pritarta Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių siūlymui lengvatinį 9 procentų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms taikyti neterminuotai.


Ketvirtadienį, rugsėjo 29 d., Seime darbotvarkėje buvo numatytas svarbus viešbučiams ir maitinimo įstaigoms projektas dėl PVM lengvatų pratęsimo vieneriems metams. 


E. Šiškauskienės teigimu, nelikus lengvatinio PVM tarifo verslas užsidarys masiškai.


Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai atliko analizę viešojo maitinimo sektoriuje.


Lietuvos žvejybos ir akvakultūros sektoriaus įmonėms – geros žinios – paskelbtas papildomas kvietimas teikti paraiškas paramai gauti. Parama bus skiriama ne tik siekiant skatinti žvejybos ir akvakultūros sektorių plėtrą ir modernizavimą Lietuvoje, bet ir kompensuoti įmonių nuostolius, patirtus dėl COVID-19 pandemijos. Iš viso teikti paraiškas galima pagal 11...


Ministrų kabinetas šiandien, birželio 11 d., pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją šalyje, nuo birželio 17 dienos atšaukti karantiną. Palikus toliau galioti šių metų vasarį dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19) grėsmės paskelbtą ekstremaliąją situaciją, išliks kai kurie apribojimai ir dėl gydymo...


VMVT Palangos VMVT su Palangos miesto viešbučių ir restoranų asociacija gegužės 23 d. viešbučio „Vanagupė“ konferencijų salėje organizavo Palangos viešojo maitinimo įmonių vadovams ir atsakingiems darbuotojams seminarą „Maisto saugos valdymas maisto tvarkymo subjektuose. Kontrolės procedūros, efektyvios trūkumų šalinimo priemonės, poveikio...


Antradienį į tradicinį „Palangos tilto“ kavarytį susirinkę Palangos krašto kavinių ir viešbučių savininkai, Savivaldybės administracijos ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai kartu su skaitytojais diskutavo temomis, aprėpiančiomis platų klausimų ratą: nuo vadinamojo viešųjų įstaigų „reitingavimo puodeliais“ iki to, ko...


Jau nuo lapkričio 1-osios Lietuvos – ir Palangos – viešojo maitinimo įstaigos bus pradėtos vertinti balais. Taip siekiama padėti vartotojams lengviau apsispręsti, į kurią kavinę, restoraną ar barą užsukti – kuo aukštesnis įvertinimas, tuo ten saugesnė aplinka, kokybiškesnis maistas. Apie šią naujovę kalbėta ketvirtadienį viešbutyje...


Kokia bus pajūrio prekyba kitais metais? Kiek ir kokių bus prekybos paviljonų? Ar verslininkai galės išnuomoti dalį jiems išnuomoto ploto kitiems verslininkams? Ar koncertinės firmos, organizuojančios reginius pajūryje, galės užsiimti ir maitinimu? Į šiuos ir kitus klausimus buvo bandyta atsakyti penktadienį pirmajame viešame pliažų schemos pristatyme, kuriame dalyvavo meras Vytautas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius