Stasio Vainiūno meno mokykla minėjo Vasario 16-ają: „Dedikacija Vincui Kudirkai ir... Lietuvai“

Palangos tiltas, 2017-02-23
Peržiūrėta
2058
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Stasio Vainiūno meno mokykla minėjo Vasario 16-ają: „Dedikacija Vincui Kudirkai ir... Lietuvai“

Šventinės nuotaikos vedini bei atsiliepdami į Prezidentės kvietimą Vasario 16-ąją švęsti linksmai ir išradingai, Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos moksleiviai ir mokytojai istorinėje Kurhauzo salėje miesto bendruomenei organizavo ir dovanojo šventinį renginį, skirtą Valstybės atkūrimo dienai. Kurhauzo fojė lankytojus pasitiko kūrybinių darbų paroda „Dedikacija Lietuvai“. Parodai darbus sukūrė mokyklos jaunieji dailininkai, kuriuos moko mokytojai Lendrūna Moncevičienė, Dovilė Oškinytė, Audronė Bukauskienė, Petras Baronas, Ineta Šypalė, Rasa Užpelkytė. Pasigrožėję spalvingais, lietuviškomis intonacijomis alsuojančiais kūrybiniais darbais visi rinkosi į koncertų salę.
„Manau, kad nebus per daug pasakius, jog tolima Vasario 16-osios aušra jau brėško Saulės grumtynėse ir Žalgirio mūšyje, Mažvydo „Katekizme“ ir Donelaičio „Metuose“, Maironio „Pavasario balsuose“ ir Kudirkos Tautiškoje giesmėje – tai vis Lietuvos gyvybės liudijimas kardo ir plunksnos pastangomis ginti valstybę ir ugdyti tautą joje. Vadinasi Vasario 16-osios aktas, skelbiantis Lietuvos valstybingumo atkūrimą, remiasi į visą mūsų istoriją“ (Justinas Marcinkevičius). Šiais literatūros klasiko ir tautos poeto žodžiais prasidėjo literatūrinė-muzikinė kelionė „Žmogaus misterija. Dedikacija Vincui Kudirkai“. Nesunku nuspėti, kad šis renginys skirtas ypatingam žmogui, kuris gyveno taip, kaip kalbėjo. Su šviesa ir tiesa. Ir toje šviesoje ir tiesoje sudegė. Gydytojas, rašytojas, publicistas, poetas, muzikas. Didysis varpininkas, organizavęs draudžiamos periodikos žurnalo „Varpas“ ir laikraščio „Ūkininkas“ leidimą, Tautiškos giesmės autorius. Būtent čia jis išdėstė savo idealus. Vincas Kudirka – Lietuvos grynuolis, poetas kovotojas, tapęs lietuvių tautos atgimimo simboliu.
Suprasti ne kaip simbolio, o kaip žmogaus neužmirštamumo paslaptį, keliauti jo gyvenimo ir kūrybos keliu padėjo ypatinga koncerto viešnia – aktorė ir skaitovė Virginija Kochanskytė, UNICEF Geros valios ambasadorė. Šventinį renginį pradėjo Adrija Burbaitė, sugiedodama Tautišką giesmę. Plačiai, išsamiai ir laisvai improvizuodama aktorė V. Kochanskytė koncertui suteikė ypatingą atspalvį ir šilumą. Tiek informacijos apie laisvės šaulį dar nebuvome girdėję. Vaikystė, jaunystė, netikėtai užgriuvusi liga... Bet tai tik dar labiau skatino jaunąjį Vincą siekti savo svajonės, idealo. „Karvelėli mėlynasai‘, „Ne tas yra didis“ – ypatinga akustika šie eilėraščiai nuskambėjo iš aktorės lūpų, tarsi aidas iš praeities.
V. Kochanskytė visus esančius klausytojus vedė Kudirkos gyvenimo labirintais, parodydama šio reto lietuvio žmogiškąjį veidą – silpnybes ir trūkumus, būdingus paprastam žmogui. Koncerto metu prisiminimai apie Kudirką jungėsi ir pynėsi į muzikinę puokštę, kurią labai muzikaliai ir jautriai padovanojo jaunieji vainiūniečiai pianistai – Gintarė Jasiūnaitė, Lukrecija Lukošytė, Julija Kilijonaitė, Iveta Danieliūtė, Aušrinė Plonytė, Kristijonas Karačionka, Indrė Tendzegolskytė ir smuikininkų ansamblis.
Improvizuodama, tarytum atkurdama ir atidarydama Kudirkos laikmečio muzikinį saloną, jaunuosius atlikėjus, intarpuose tarp savo pasakojimų, pristatė pati aktorė. Skambėjo tik Vinco Kudirkos muzikinės kompozicijos, kurių išties išliko labai nedaug. Visi muzikiniai autoriaus kūriniai turi kažkokį savotišką – „Kudirkišką“ atspalvį. Per visą jo kūrybą tęsiasi labai ryški begalinio ilgesio tema – prarastos meilės? O gal idealo nepasiekiamumo, laisvos Lietuvos vizijos ilgesys...? „Man ilgu, man ilgu...“. Taip savo ilgesį išsakė Vincas Kudirka. Kiekvienas klausytojas iš naujo atrado savąjį Vincą Kudirką, kuris gyveno taip, kaip dirbo – vardan Lietuvos.
Šiltas su meile išartas aktorės V. Kochanskytės žodis, atlikėjų muzikavimas, jaunųjų dailininkų paroda suteikė išskirtinio trijų mūzų – muzikos, poezijos ir dailės vientisumo, bendrumo pojūtį. O žiūrint į jaunųjų dailininkų darbus, spalvas norėjosi prabilti Maironio eilėraščio „Lietuva brangi“ eilutėmis – „Graži tu, mano brangi tėvyne... Ne veltui bočiai tave taip gynė“ ir pridėti Tautiškos giesmės eilutes „Vardan tos Lietuvos Vienybė težydi!“.

Bibliotekininkė Loreta TAMOŠEVIČIŪTĖ
Nuotraukos iš Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos archyvo

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje veiklą pradėjo pirmoji mieste tarptautinė privati „Baltic International School“ mokykla. Iki tol įstaiga veikė kaip darželis, o nuo šiol, plečiantis veiklos apimtims, jau veikia kaip pradinio ugdymo mokykla, skelbiama pranešime žiniasklaidai. 


Informuojame, kad pradedami platinti Pranešimai apie rinkimus. Jie bus išnešioti po namus iki vasario 25 d.


Po kelerių metų pertraukos į meno uostą grįžo marinos, vasariškai nusiteikusių meno mylėtojų žvilgsniai krypo į fotografijos žanrą, didelio populiarumo sulaukė netikėtai meno rinkos scenoje pasirodę tapytojo Antano Gudaičio (1904–1989) kūriniai. 


Lietuvos Respublikos Seimas 2019 metus paskelbė Lietuvos Tarybos Pirmininko, Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metais. Pritardami šiai iniciatyvai, Kurorto muziejus ir Palangos meno mokykla suvienijo jėgas ir parengė bei įgyvendino edukacinį projektą „Prezidentas Antanas Smetona ir Palanga“.


Palangoje – pirmoji meno degustacija

"Palangos tilto" informacija, 2019 06 07 | Rubrika: Kultūra

Pirmą kartą į Palangą, į „Ramybės“ galeriją, atkeliauja originalus projektas – meno degustacija. Palangiškius ir poilsiaujančius miesto svečius tik vieną – birželio 9-osios vakarą – suburs meno degustacijos „išradėja“ ir kuratorė Vilma Jankienė. Vilniuje įsikūrusi „AP galerija“ jau ketvirtus metus organizuoja...


Palangos Stasio Vainiūno meno mokykla naujuosius mokslo metus pradėjo sukviesdama visą mokyklos bendruomenę į spalvingą, skambią šventę. Prasidėjęs ruduo nepašykštėjo saulės, šilumos. Mažųjų rankose skleidėsi gėlių žiedai, susirinkusiųjų veiduose šypsenos.


Į Rugsėjo 1-osios šventę Palangos Stasio Vainiūno meno mokykloje rinkosi ne tik mokiniai, įkopę į aukštesnes klases,bet ir gausus pirmokų būrys. Nuo 2017 metų rugsėjo 1-osios mokyklą papildė 63 norintys pažinti, išmokti meno paslapčių pirmokai.


Šventinės nuotaikos vedini bei atsiliepdami į Prezidentės kvietimą Vasario 16-ąją švęsti linksmai ir išradingai, Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos moksleiviai ir mokytojai istorinėje Kurhauzo salėje miesto bendruomenei organizavo ir dovanojo šventinį renginį, skirtą Valstybės atkūrimo dienai. Kurhauzo fojė lankytojus pasitiko kūrybinių darbų paroda...


Praėjusį antradienį Klaipėdos apskrities ugniagesiai gelbėtojai minėjo savo profesinę šventę – šv. Florijono ugniagesių globėjo dieną – Kretingoje. Buvo aukojamos šv. Mišios už ugniagesius gelbėtojus Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje, vėliau ugniagesiai dalyvavo šventinėje rikiuotėje...


Praėjusią savaitę lietuviai minėjo Kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 21-ąsias metines. Vieni aktyviau, kiti pasyviau, tačiau ši diena, žinoma, nepalieka abejingo nei vieno piliečio. Šią dieną minėjo ir palangiškiai, ypatingai šią dieną pagerbė jaunieji miestelėnai, dovanoję gražiausias dainas ir šokius Lietuvai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius