Sveikatos priežiūros įstaigų reforma: medicina tuoj liks be gydytojų

Palangos tiltas, 2023-09-09
Peržiūrėta
830
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuotrauka iš pixabay.com
Nuotrauka iš pixabay.com

Seimo Sveikatos reikalų komitetas neeilinio posėdžio metu išklausė informaciją, kaip sekasi sveikatos priežiūros įstaigų reforma. Ją itin sukritikavo Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. Julius Kalibatas. Anot profesoriaus, jokios pertvarkos nei paslaugų kokybės nepagerins, nei eiles sumažins, jei nebus didinamas medicinos personalo skaičius.

Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas ironiškai išreiškė užuojautą visiems sveikatos priežiūros įstaigų reformatoriams.

„Kurti šeimos medicinos instituciją prieš tris dešimtis metų tikrai buvo lengviau, nes buvo absoliutus palaikymas tiek iš tuometinės valdančios partijos, tiek iš opozicinių partijų.

Šiuo metu bet kokios reformos Achilo kulnas yra žmogiškųjų resursų trūkumas. Matome, kad žmogiškųjų resursų yra tikrai nedaug: trūksta šeimos gydytojų, trūksta specialistų, trūksta slaugytojų", - Sveikatos reikalų komiteto posėdyje kalbėjo gydytojas.

Pasak J.Kalibato, sveikatos centrų kūrimas nepadidins gydytojų skaičiaus, nes dauguma specialistų, pasiekę pensinį amžių, nebenori tęsti darbo reorganizuotose gydymo įstaigose.

„Visuomenė sensta, sergamumas didėja, o gydytojų skaičius didėja labai vangiai. Dalis gydytojų aiškina, kad prasidėjus tokioms sveikatos apsaugos sistemos perturbacijoms, kadangi jau sulaukė pensinio amžiaus, tiesiog išeis į pensiją. Todėl yra pavojus, kad neteksime dalies gydytojų.

O gydytojų ruošimas yra gana ilgas procesas. Šeimos gydytoją parengti užtrunka 10-11 metų. Dalis paruoštų gydytojų tikrai išvažiuos į užsienį. Todėl pagrindinė problema - žmogiškieji resursai", - akcentavo profesorius.

Profesorius taip pat atkreipė dėmesį, kad siekiant praplėsti šeimos gydytojo komandą, taip pat reikalingi nauji specialistai.

„Tai, kad formuojama šeimos gydytojo komanda, kur ir kineziterapeutas, gyvensenos specialistas, atvejo vadybininkas, socialinis darbuotojas bus, aišku, palengvins šeimos gydytojo gyvenimą. Bet irgi problema - kada mes paruošime specialistus šeimos gydytojo komandai?

Tai tikrai labai ilgas procesas", - pastebėjo J.Kalibatas.

Jis ragina spartinti gydytojų ruošimą, į medicinos studijas priimant kur kas daugiau studentų.

„Aš manyčiau, reikia projektuoti gydytojų ruošimo spartinimą. Aukštosios mokyklos turi priimti kur kas daugiau studentų negu dabar. Jeigu neturėsime tinkamo gydytojų skaičiaus, reforma tikrai nepasieks tikslų", - pabrėžė J.Kalibatas.

Anot jo, jei reforma užsitęs, tarp medicinos personalo atsiras nuovargis, žmonės pradės nebetikėti reforma ir atsiras pasipriešinimas jai.

Profesoriui dėl medikų trūkumo paantrino Mažeikių ligoninės direktorius Sigitas Kaktys.

„Dalis gydytojų mato, kad nebegalės dirbti tose viešosiose sveikatos priežiūros įstaigose ir ruošia kelius, kaip pereiti į privatų sektorių. Privatus sektorius ruošia investicijas ir tai didina perskirstymą", - posėdyje kalbėjo S.Kaktys.

Sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė pripažino, kad personalo trūkumo problema tikrai egzistuoja, tačiau patikino, kad šeimos gydytojų skaičius yra didinamas į rezidentūrą priimant daugiau jaunų specialistų.

„Šiuo metu didinamas šeimos gydytojų skaičius - mano žiniomis, dabar po 80 jų yra priimama kiekvienais metais", - teigė viceministrė.

Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė irgi pripažino, kad šiuo metu ypač trūksta gydytojų bei kitų specialistų. Bet ministerija esą jau ėmėsi peržiūrėti medikų ruošimo programų peržiūrėjimo.

„Tikrai matome, kad sveikatos sistemoje trūksta specialistų.

Kalbant apie gydytojų specialistų rengimą, vykdomi pokyčiai tiek dėl programų trukmės peržiūrėjimo, dėl praktikų rezidentūros atlikimo regionuose, taip yra sudaromos galimybės gydytojams rezidentams integruotis į sveikatos sistemą, labiau pažinti regionus", - teigė O.Vitkūnienė.

Pasak jos, siekiant pritraukti gydytojus į Lietuvos regionus, numatomas papildomas finansavimas, kuris bus skirtas savivaldybėms.

„Tam yra numatyta apie 14 mln. eurų, tam, kad galėtume įgalinti savivaldybes įvairiais būdais pritraukti kuo daugiau specialistų ir mažinti netolygumus", - kalbėjo O.Vitkūnienė.

Respublika.lt, Danas NAGELĖ

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Seimo Sveikatos reikalų komitetas neeilinio posėdžio metu išklausė informaciją, kaip sekasi sveikatos priežiūros įstaigų reforma. Ją itin sukritikavo Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. Julius Kalibatas.


Balandžio 21-ąją sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Seime pristatė sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką, kuri yra vienas svarbiausių šios Vyriausybės programoje numatytų darbų. Pertvarkos tikslas – geresnė gyventojų sveikata ir kokybiškesnės sveikatos priežiūros paslaugos.   


2021 metais VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centras buvo išsikėlęs dar vieną veiklos tikslą – užtikrinti savalaikį ir saugų paslaugų teikimą ekstremalios situacijos metu. Ir nors 2021 metais įstaigos veiklą įtakojo pandemija ir netrūko iššūkių, tačiau tai visiškai nepablogino sveikatos priežiūros įstaigos veiklos rodiklių. 


Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo bei naujais reikalavimais Palangos miesto pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) nuo 2022 m. sausio 3 d.  pradėjo teikti slaugos paslaugas namuose su nauja komanda, kurią sudaro 2 slaugytojai, 2 slaugytojo padėjėjai, kineziterapeutas. Palangos...


Pastarosiomis savaitėmis daug bendravome su Palangos sanatorijų ir reabilitacijos centrų vadovais, norėdami išgirsti jų poziciją dėl planuojamos Sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reformos ir to, kokios perspektyvos lauktų šio mūsų kurortui svarbaus gydymo ir sveikatinimo sektoriaus.


VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centrobudintys šeimos gydytojai teiks nuotolines konsultacijas pacientams, prisirašiusiems prie VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centro bei Šventosios bendrosios praktikos gydytojo kabineto, nuo 9 val. iki 13 val. ir, esant poreikiui, budinčio šeimos gydytojo paskirtu laiku kontaktines konsultacijas nuo 13.00 val. iki 17.00 val. pagal grafiką.


 VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centras (ASPC) nuo lapkričio 10 dienos tapo elektrą gaminančiu vartotoju – nuo šiol pats pagamins 100 proc. visos įmonės reikmėms reikalingos elektros energijos. 


Kaip „Palangos tiltą“ informavo Palangos miesto Savivaldybė, iš 123 kurorte dirbančių slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros bei socialinių paslaugų įstaigų darbuotojų skiepytis neprieštarautų 81. Anot Savivaldybės, reikėtų paskiepyti 15 Palangoje dirbančių medikų, susijusių su labai didele sąlyčio su užsikrėtusiais rizika....


Gegužės 23 dieną Palangos asmens sveikatos priežiūros centre atidarytas naujas Diabetinės pėdos kabinetas. Lėšų reikiamai įrangai įsigyti skyrė Palangos Rotary klubas bei Palangos viešbučių ir restoranų asociacija (VRA).  


Nors Palangoje radiatoriai visur jau šyla, tačiau Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro patalpose šiluma nesijaučia. Darbuotojai dirba ne itin tinkamomis sąlygomis, o ir atėjusieji pacientai nejaučia jokio malonumo nešildomose patalpose, juk tarp besilankančiųjų yra ir mažų vaikų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius