Sveiki atvykę į Bijotus, Lietuvos mažąją kultūros sostinę!

"Palangos tilto" informacija, 2022-09-03
Peržiūrėta
1140
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Baublių muziejus
Baublių muziejus

Pakeliui link pajūrio, nusukus vos kelis kilometrus nuo pagrindinės šalies automagistralės, galima patekti į Bijotus – Lietuvos mažąją kultūros sostinę. Šiemet šis garbingas vardas nedideliam Bijotų miesteliui suteiktas neatsitiktinai. Čia lygiai prieš 210 metų bajoras Dionizas Poška tūkstantmečio ąžuolo kamiene įrengė pirmąjį viešą muziejų Lietuvoje, kurį pavadino „Baubliais“. Todėl būtent Bijotuose prasidėjo Lietuvos muziejininkystės kelias. Bijotai taip pat stebina Norberto Paškevičiaus parku su skulptūromis, išskirtiniu Atkurtos Lietuvos 100-mečiui skirtu paminklu, o šiemet dar – ir kultūrinių renginių gausa.

Bijotus kūręs D. Poška: vietoj savo atvaizdo paliko pirmąjį muziejų

Kelionę po Bijotus pradėkime nuo gyvenvietės pavadinimo. Įdomu tai, kad miestelis kilo iš tuometinės Bijotų dvaro savininkės Beatos Paškevičienės vardo. Kurį laiką Bijotai neoficialiai vietinių vadinti Poškos apylinkėmis, nes minėtasis bajoras D. Poška buvo įsigijęs daug žemių. Dabar D. Poška žinomas kaip istorikas, poemos „Mužikas Žemaičių ir Lietuvos“ autorius, pirmojo Lietuvos muziejaus įkūrėjas. Įdomus faktas, kad niekas iš tiesų nežino, kaip atrodė bajoras, nes nėra išlikusio nei vieno jo paveikslo ar skulptūros. Tačiau yra išlikę jo įkurti Baubliai – analogų Lietuvoje ir Europoje neturintis muziejus.

Baubliai – seniausias muziejus arba „proto vaistinė“

D. Poškos Baublių muziejus garsina Bijotus visame pasaulyje. Tai yra ne tik seniausias, bet ir mažiausias Lietuvoje muziejus. Baublys pačiam jo įkūrėjui buvo darbo kambarys, neretai ir nusiraminimo vieta. Čia jis laikė istorinę ir archeologinę medžiagą, iškasenas, riterių šarvus, ginklus, turėjo papuošalų, buitinių daiktų, taip pat apie 200 knygų bibliotekėlę. Beje, D. Poška buvo suskaičiavęs, kad viduje dvylika vyrų susėsti galėjo, o dvidešimt atsistoję tilpo. Netgi čia buvo užsukę Napoleono kariai, kurių apsilankymas baigėsi kriminalu – pasisavino D. Poškos sodo peiliuką ir tabokinę. Be kita ko, ne visi suprato bajoro aistrą rinkti ir saugoti senienas. Tokiems muziejininkas baublyje yra palikęs užrašą: „Vaistinė proto yra po šiuo stogu / Gal pralinksminti su nuomone žmogų. / Išmintingas ir mokytas atras ką matyti, / O jau durnius ateis netur ką daryti.“

Bijotai žavi išpuoselėtomis erdvėmis

Baublių muziejų supa apie 11 ha sutvarkyta aplinka. Čia dar galima aplankyti XVIII a. vandens malūną, pasivaikščioti D. Poškos išmintais takais. Netoliese – jo brolio N. Paškevičiaus parkas su tvenkiniu ir jame šiuo metu esančiomis šiaudinėmis skulptūromis. „Su visa bendruomene stengiamės ne tik prižiūrėti, bet ir įveiklinti erdves. Šiemet, siekdami pateisinti Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardą, esame suplanavę daugybę renginių: plenerų, parodų, koncertų, pėsčiųjų žygių, konkursų, tradicinį Bijotų dvaro festivalį bei kapelų šventę su visiems gerai žinoma mūsų krašto kapela „Bijotaičiai“. Tad man belieka palinkėti, kad pakeliui link jūros keliai atvestų pas mus – į Bijotus“, – kviečia Bijotų seniūnas Ignas Gužauskis.

Bijotai visuomet garsėjo savo kultūra, kurią nuo seno puoselėjo šio krašto šviesuolis Dionizas Poška. Jo įkurtas Baublių muziejus – neįkainojama Šilalės krašto ir Lietuvos vertybė, kurios išsaugojimo darbais teko rūpintis. Šiandien Baubliai – vienas ryškiausių ir labiausiai lankomų objektų Šilalės rajone. Turime tikrai kuo didžiuotis, nes šiais metais muziejus švenčia 210 metų jubiliejų. Todėl prasminga ir simboliška, kad Bijotai šiemet yra paskelbti Lietuvos mažąja kultūros sostine. Tad Bijotams linkiu ir toliau puoselėti savo išskirtinumą ir savitumą su D. Poškos dvasia, o lankytojams visa tai atrasti.

 

Jonas Gudauskas,

LR Seimo narys, buvęs ilgametis Šilalės rajono meras

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sveiki atvykę į Bijotus, Lietuvos mažąją kultūros sostinę!

"Palangos tilto" informacija, 2022 09 03 | Rubrika: Miestas

Pakeliui link pajūrio, nusukus vos kelis kilometrus nuo pagrindinės šalies automagistralės, galima patekti į Bijotus – Lietuvos mažąją kultūros sostinę. Šiemet šis garbingas vardas nedideliam Bijotų miesteliui suteiktas neatsitiktinai. Čia lygiai prieš 210 metų bajoras Dionizas Poška tūkstantmečio ąžuolo kamiene įrengė pirmąjį viešą muziejų Lietuvoje, kurį pavadino „Baubliais“. Todėl būtent...


Kaip laikomasi saviizoliacijos reikalavimų, praėjusią savaitę Palangoje patikrinti 42 asmenys, grįžę ar atvykę iš užsienio valstybių, iš jų 11 – atvykusiųjų iš šalių, iš kurių atvykus taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės. Nustatyti 2 pažeidimai dėl saviizoliacijos laikymosi, surašytas 1 protokolas.


Palangoje ar kituose kurortuose būstą ar kambarį viešbutyje rezervavę ir iki vidurnakčio atvykę žmonės galės pasilikti, penktadienio, kovo 26 d., popietę sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.


Lietuvos nacionalinis muziejus keliasi į vasaros sostinę: Palangos paplūdimyje kvies išbandyti archeologo darbą. Kilnojamoji Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Pajūrio akmens amžius“ iš Nidos keliasi į Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejų. Kartu su paroda į vasaros sostinę atvyksta muziejaus archeologai ir restauratoriai. Nuo liepos 30 d. iki rugpjūčio 1...


Rugsėjo 15 dieną į dalykinę-pažintinę kelionę po Europos politikos lopšiu vadinamą Strasbūrą Europos Parlamento narės Vilijos Blinkevičiūtės kvietimu išvyko Lietuvos socialdemokratų partijos Palangos skyriaus narės Vilma Vorienė ir Virginija Steponkienė. 


Palangos kultūros ir jaunimo centro direktorė Vita Petrauskienė ir dar 4 centro darbuotojai sugrįžoiš Italijos, kur gruodžio 7-8 dienomis dalyvavo Europos kultūros forume 2017.


„Palangos tilto“ iniciatyva ieškoti idėjų Palangai, kad kurortas būtų dar gyvesnis ir įdomesnis, pasiekė kulminaciją: redakcija praėjusį antradienį į „Palangos tilto“ kavaryčio diskusijų naujojo partnerio „Fotokava“ to paties pavadinimo kavinę sukvietė net 14 veiklių, žinomų palangiškių, kurie, mėgaudamiesi skania kava, sutelkė smegenis...


Nuo gegužės tryliktosios iki aštuonioliktosios Lietuvos kultūros sostinėje Palangoje ilsisi, dirba ir patirtimi dalijasi tarptautinio spaudos fotografų, fotoklubų narių bei fotomenininkų iš Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Vokietijos, ir egzotiškosios Kinijos desanto. Kultūros centre „Ramybė“ asociacijos „Fotobienalė LT“ kvietimu vykta...


Nuo gegužės tryliktosios iki aštuonioliktosios Lietuvos kultūros sostinė Palanga sulauks tarptautinio spaudos fotografų, fotoklubų narių bei fotomenininkų iš Lietuvos, Latvijos, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Vokietijos, Azerbaidžano ir egzotiškosios Kinijos desanto. Kultūros centre „Ramybė“ asociacijos „Fotobienalė LT“ kvietimu vyks seminaras...


„Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013 turi visas galimybes parengti Kultūros plėtros programos viziją ir, sukūrusi didžiulį bendradarbiavimo tinklą, jungiantį savivaldybės, biudžetines įstaigas, viešąjį ir verslo sektorių, nuoširdžiai ir nuosekliai dirbdama šiuos ir ateinančius metus, 2017-aisiais pateikti savo kandidatūrą tapti Europos kultūros sostine...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius