Švęsti Joninių – į Šventąją

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-06-20
Peržiūrėta
447
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Dar prieš kurorto šventę gegužės viduryje Palangoje buvo girdėti nuomonių, jog siekiant pritraukti ir linksminti poilsiautojus, kurorte reiktų susirūpinti ir Joninių šventimu. Tačiau šiemet, kaip ir pernai, ir daugelį metų prieš tai, Jonams ir Janinoms didesnę šventę siūlo Šventoji.

 

Palangoje – tik simbolinis Joninių šventimas

Palangos kultūros centro direktoriaus Nerijaus Stasiulio teigimu, Šventoji turi kur kas gilesnes Joninių, Rasų šventės tradicijas. „Taip jau susiklostė, jog Šventoji yra arčiau Latvijos, kurioje Joninės – didelė ir svarbi šventė, tad ir čia jau kokius septynerius-aštuonerius metus organizuojama puiki ir nemaža šventė. Mes nutarėme, jog būtų negražu ją užgožti“, - teigė N.Stasiulis. Be šventinių atributų Palanga neliks – prie tilto liepsnos laužas, gros muzika, kurorto verslininkai siūlys savų pramogų, koncertų. „Neorganizuojame didelio masto šventės, tačiau šventinės nuotaikos tikrai bus“, - tikino Palangos kultūros centro direktorius. Viena svarbiausių Palangos gatvių – Jono Basanavičiaus, tad tikimąsi, jog čia įsikūrę verslininkai pažers malonių staigmenų poilsiautojams ir miesto gyventojams.

 

Grįžta prie senųjų tradicijų

Šventoji, jau pagarsėjusi Joninių arba Rasų švente, kasmet siūlo skirtingą šventės programą. Prieš porą metų miestelis griaudėjo nuo motociklų gausmo, pernai buvo „įpūsta“ viduramžių dvasios. Per šventę riteriais persirengusi Trakų pilies brolija „Viduramžių pasiuntiniai“ pristatė miestelio herbą ir vėliavą. O šiemet grįžtama prie tikrųjų ir seniausių šventės tradicijų. Jau šiandien, 20 val. ant Žemaičių alkos bus sveikinamos Rasos, pievose bus renkama devynių žolių kupolė, pinami vainikai, deginami laužai, buriama, pasitinkama saulė. Antradienio vakarą Žvejybos uoste vyks liaudiška vakaronė prie laužo, įvairios varžytuvės. Svečius linksmins Pajūrio krašto kapelos ir etnografiniai ansambliai. Po jų – legendinės grupės „Studija“ gyvo garso koncertas. Vidurnaktį dangų nutvieks šventiniai fejerverkai.

 

Joninių istorija aprėpia Žemaitiją bei Latviją

Joninės – viena iš tų nedaugelio pagoniškų papročių išlaikiusi šventė. Nors šventė buvo sukrikščioninta, senieji papročiai liko tie patys. Šios šventės metu buvo garbinama vandens, ugnies, augmenijos simbolika, buvo priimta pinti vainikus, naudotis meilės bei vestuvių burtais, ieškoti mistiško paparčio žiedo, kūrenti laužus, šokinėti per ugnį.

Iki šiol yra išlikęs paprotys per Jonines spėti orą. Esą, jei Joninių naktis žvaigždėta, tai Kalėdos bus šaltos ir snieguotos. Jei Joninių naktis debesuota, tai Kalėdos bus lietingos ir vėjuotos. Jei Joninių naktis lietinga, tai Kalėdos bus su sniegu, pūgomis. Per Jonines paprastai žmonės spręsdavo ir apie derlių: jei per Jonines „kubilėlis lengvai prisipildo žalnieriuko (vandens), tai aruodėlis lengvai prisipildys grūdelio“. O „jei per Jonines saulutė greitai išdžiovina paklodėlę, tai žiemą badaus vaikai ir motriškėlės“. Šie liaudiški spėjimai ėjo iš lūpų į lūpas šiaurinėje Žemaitijos bei pietinės Latvijos žemėse.

 

Joninės ir Rasos – ne tas pats

Nuo 2003 metų Joninės Lietuvoje paskelbtos nedarbo diena. Tai, kad įstatyme minimas tik Joninių vardas, sukėlė diskusijų tarp siekiančių atskirti krikščioniškas Jonines ir senąsias vasaros saulėgrįžos šventes. Šiandien pavadinimai Joninės ir Rasos dažnai vartojami kaip sinonimai, tačiau yra teigiančių, kad Joninės – daugiau masių šventė, neretam besisiejanti su triukšmingomis linksmybėmis ar išgertuvėmis, o Rasos – senųjų tradicijų tąsa mūsų dienomis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palanga dabinasi miesto vėliavomis ir lygiai po savaitės visus metus minėti ne tik kurortui, bet ir šaliai labai svarbią sukaktį – kovo 30 d. sukaks lygiai šimtas metų nuo dienos, kuomet Palanga Tarptautinės arbitražo komisijos sprendimu buvo grąžinta Lietuvai.


Jau kitą savaitgalį verta skubėti į Šventąją – pasisemti gerų emocijų galėsite čia vyksiančioje tradicinėje Jūros ir žvejų šventėje. Ji sėkmingai apjungs daug įvairių veiklų – ir sporto, ir pramogų, bus pagerbiami žvejai, vyks ir gatvės prekyba.


Palanga kviečia į Kurorto šventę gegužės 31 d. – birželio 2 d. Pirmąjį vasaros savaitgalį visi keliai veda į vasaros sostinę – Palangą. Jaunos šeimos, senjorai, vaikai, studentai ir verslininkai, čiupkite ekologiškas transporto priemones ir visais įmanomais vandens, oro ir žemės keliais keliaukite pas mus.  


Kai naujojo miesto Savivaldybės Tarybos šaukimo naujokai dar nedrąsiai čiupinėja gautus Tarybos narių ženkliukus ir žvalgosi į labiau patyrusius kolegas, Dainius Želvys, atstovaujantis Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), daug ką joje galėtų daryti užsimerkęs – 22 darbo Taryboje metus pradedantis miesto politikas pagal darbo Taryboje patirtį...


Lietuva – jūrinė valstybė, o Jūros diena pirmą kartą mūsų šalyje paminėta būtent Šventojoje – tokią žinią šį savaitgalį paskelbė Šventosios bendruomenė bei Palangos kultūros centras. Mieste švenčiama ir Baltų vienybės diena.


Lietuva – jūrinė valstybė, o Jūros diena pirmą kartą mūsų šalyje paminėta būtent Šventojoje – tokią žinią šį savaitgalį skelbs Šventosios bendruomenė bei Palangos kultūros centras. Miestelyje šurmuliuos renginiai, skirti pirmosios Lietuvoje Jūros dienos paminėjimo 80-mečiui. Kartu bus švenčiama Baltų vienybės diena.


Šių metų tradicinės Jurginės ir gražioji ansamblio „Mėguva“ rengiama šventė „Jurgi, paimk raktus!“, į kurią palangiškiai ir miesto svečiai kviečiami šeštadienį, prasitęs dar viena puikia švente. Ją dovanos Palangos moksleivių klubo vaikų folkloro ansamblis „Kikilis“, į kurio dešimties metų jubiliejų...


Poetė ir astrologė - prieš pigų skonį kurorte

Rasa GEDVILAITĖ, 2011 02 07 | Rubrika: Miestas

Senąją Palangą prisimena daugelis „kurorto vaikų“, čia leidusių gražiausias vaikystės dienas. Būtent tokius prisiminimus atmintyje atgaivino ir garsios moterys – poetė Ramutė Skučaitė ir astrologė Palmira Kelertienė, savo pirmuosius gyvenimo žingsnius žengusios kurorte. Abi patvirtino, jog dabartinė Palanga joms nebe tokia miela, tos, kur vyravo ramybės dvasia, menininkai atrasdavo...


Pasitinkame 40-ąją kurorto šventę

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 05 12 | Rubrika: Miestas

Šį savaitgalį kurortas, kaip ir kasmet, skelbs vasaros sutiktuves. Šiemet vasaros sezono šventė minės jubiliejų – 40-uosius metus. Šia ypatinga proga visiems neabejotinai atgims prisiminimai, juo labiau tiems, kurie matė, kaip ši šventė užkariauja visų širdis ir kasmet suvilioja daugybę turistų, nekantriai laukiančių šiltų vasaros dienų. Kiek sykių buvo būgštauta dėl prasto oro ir...


Švęsti Joninių – į Šventąją

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 06 20 | Rubrika: Miestas

Dar prieš kurorto šventę gegužės viduryje Palangoje buvo girdėti nuomonių, jog siekiant pritraukti ir linksminti poilsiautojus, kurorte reiktų susirūpinti ir Joninių šventimu. Tačiau šiemet, kaip ir pernai, ir daugelį metų prieš tai, Jonams ir Janinoms didesnę šventę siūlo Šventoji.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius