Tautos vienybėje – pagarba istorijai

Palangos tiltas, 2016-11-07
Peržiūrėta
1712
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Tautos vienybėje – pagarba istorijai

Graudūs vaizdai šiandien atsiveria žiūrint į buvusio gražuolio „Royal Clarence“ viešbučio pastatą Exeter'io katedros aikštėje. Praėjusią savaitę praūžęs gaisras nuniokojo tris šimtus metų menantį pastatą. Šis viešbutis – seniausias Anglijoje, pradėjo veikti 1769 metais. Pietvakariniame Anglijos mieste Exeter'yje, jis, o ir kiti prie jo prigludę pastatai (Šv. Martyno bažnyčia, katedra, smuklė, parduotuvės) – unikalūs savo architektūra ir viduramžiais dvelkiančia istorija (Exeter'io  katedrai – aštuoni šimtai metų).
Šiandieną į katedros aikštę plūsta minios žmonių. Kiekvieno akyse liūdesys. Žmonės atėjo atiduoti pagarbą šiam šimtmečius tautai tarnavusiam pastatui. Karališkasis viešbutis savo spalva ir forma priminė gulbę (gulbė, kaip žinia, Anglijoje ypač saugomas paukštis).
Visas Exeter'io centras visą savaitę buvo uždarytas. Jo gatvėmis nevažinėjo transportas ir nevaikščiojo žmonės (tam buvo skirti aplinkiniai keliai). Likviduojant gaisro padarinius, žmonės dirbo dieną ir naktį. Šiandien gaisravietės vietoje ūžia sunkiasvorės mašinos, dirba kranas. Viešbutis buvo unikalus ne tik savo išore. Kiekvienas baldas, indai, paveikslai, gobelenai, grindų parketas buvo kruopščiai saugomi šimtus metų. Prieš porą metų ir mano šeima turėjo garbę viešėti šiame viešbutyje. Prisiminimai apie tai įamžinti šeimos nuotraukų albume.
Pasak mačiusiųjų gaisrą (tuo metu buvau išvykusi), puikiai darbavosi ugniagesių komandos. Ugniagesių komandos, dirbdamos ypač tiksliai ir greitai, neleido ugniai plisti į kitus pastatus. Žmonės gaisro metu vyrams nešė valgyti, o atsidėkodami už jų triūsą, jau kitą dieną katedros aikštėje suorganizavo pinigų rinkimo akciją. Ji tebesitęsia iki šiol. Pasak spaudos šaltinių, viešbučio šeimininkai pažadėjo šį unikalų pastatą atstatyti tokį, koks jis buvo anksčiau. Tam talkins ir Didžiosios Britanijos vyriausybė. Anglijoje pagarba istorijai turi senas tradicijas (čia saugomas kiekvienas šimtametis akmuo), todėl istorinio viešbučio atstatymu abejoti netenka.
Prieš savaitę miestas paskelbė kalėdinį laiką. Exeter'is nušvito įvairiaspalvėmis iliuminacijomis. Kiekvieną penktadienio vakarą dangus nusidažo fejerverkų liepsnelėmis. Žmonės pradėjo ruoštis didžiausiai metų šventei – Šv. Kalėdoms. Kiekvienam žmogui jos turi atnešti viltį ir tikėjimą rytdiena.

Irena VALUŽĖ
Anglija

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nacionalinėje krepšinio lygoje (7bet-NKL) žaidžiantis Palangos „Olimpas“ išleido trečią klubo tinklalaidės epizodą, kuriame šįkart dalyvavo klubo vadovas Jonas Vainauskas ir žaidėjai Tautvydas Baltrušaitis bei Šarūnas Valunta.


Antradienį, lapkričio 23 d., Palangoje paminėtos lietuvių tautos patriarcho, vieno iš iškiliausių lietuvių visuomenės veikėjo, Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto signataro, pirmojo laikraščio „Aušra“ redaktoriaus, mokslininko bei gydytojo Jono Basanavičiaus 170-osios gimimo metinės. Ta proga miesto meras Šarūnas Vaitkus ir mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas visų palangiškių...


Dr. Jonas Basanavičius (1851–1927) – geriausiai žinomas XIX–XX a. Lietuvos politikos ir visuomenės veikėjas, gydytojas. Jo dėka buvo padėti pamatai ne tik Lietuvos tautiniam judėjimui, bet ir Lietuvos valstybei. Daktaras buvo pirmasis lietuviško laikraščio „Aušra“ redaktorius, vienas 1905 m. Didžiojo Vilniaus seimo iniciatorių, kartu su kitais 19 tautos veikėjų suformavo ir pasirašė Lietuvos...


„Naujasis „Palangos langų“ numeris atskleidė tokių faktų, kurių mes su Mikeliu Balčiumi rengdami medžiagą leidiniui „Palangos istorija“ neturėjome, tad galime pasveikinti leidėjus, kruopščiai pildančius krašto istorijos metraštį“, – pristatant antrąjį etnokultūros metraščio „Palangos langai“ numerį kalbėjo archeologas akademikas Vladas Žulkus.


Lygiai prieš 80 metų Sovietų Sąjunga pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą. Didžioji dalis vežti į tremtį, kiti – į GULAG‘o stovyklas. Birželio 14-ą dieną - Gedulo ir vilties dieną - visa Lietuva prisimena tremtyje žuvusius lietuvius. Kviečiame dalyvauti minėjimo renginiuose. 


„Ką pasakytumėte Karaliui Mindaugui? Už ką padėkotumėte Gabrielei Petkevičaitei-Bitei? Kuo jus įkvepia Juozas Miltinis? Ką apie šiandieninę Lietuvą papasakotumėte Vincui Kudirkai?“ – į šiuos klausimus atsakyti Lietuvos moksleivius kviečia Vasario 16-ąją prasidėjusi akcija „Laiškas istorijai“. Palangoje pašto dėžutė pastatyta prie...


Palanga Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą švenčia jau kelias dienas. Per kurortą keliauja Šimtmečio laiškas – lauko instaliacija su gražiausiais miesto bendruomenės linkėjimais Lietuvai. O sekmadienį nuo ryto iki vakaro mieste gausu šventinių renginių, skirtų Kovo 11-ajai paminėti.


Graudūs vaizdai šiandien atsiveria žiūrint į buvusio gražuolio „Royal Clarence“ viešbučio pastatą Exeter'io katedros aikštėje. Praėjusią savaitę praūžęs gaisras nuniokojo tris šimtus metų menantį pastatą. Šis viešbutis – seniausias Anglijoje, pradėjo veikti 1769 metais. Pietvakariniame Anglijos mieste Exeter'yje, jis, o ir kiti prie...


  Rinkimuose į Seimą dalyvavo tik apie pusė rinkėjų. Iš jų nemažai balsavo tik rinkimuose. O ir iš dalyvavusiųjų referendume dalis – ir aš – balsavo už Ignalinos atominę elektrinę (AE). Taigi tik maža dalis turinčiųjų teisę balsuoti pasisakė prieš AE. /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table...


Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena. 1941 metų birželio 14-ąją enkavedistų pradėti masiniai lietuvių areštai bei trėmimai į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą, skaudžiai palietė ir daugelį palangiškių.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius