„Tik saulės – į Turkiją. Palanga traukia ir dėl to, kad čia mūsų tėvai sovietmečiu važiavo“

Palangos tiltas, 2012-07-30
Peržiūrėta
1911
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuotrauka 15 min.
Nuotrauka 15 min.

 

Justinas ARLAUSKAS

Palangos verslininkai sutartinai sako, kad juos kiekvieną sezoną gelbsti turistai iš rytų. „Jei ne jie, seniai būtumėm užsidarę“, – teigia vienos J. Basanavičiaus gatvėje įsikūrusios kavinės savininkas. Tad, ką atranda rusų turistai Palangoje ir kodėl jie grįžta į kurortą, kurį vietiniai dažnai iškeičia į užsienį? Ir, svarbiausia, kokie tie rusų poilsiautojai Palangoje?

 

Skrydžių padaugėjo

Dar birželio mėnesį vietos verslininkai trynė rankas ir džiaugėsi sulauksią dar daugiau turistų iš Rusijos, paaiškėjus, jog be reguliariojo „RusLine“ reiso iš Maskvos į Palangą kas savaitę skraidys ir oro bendrovės „IrAero“ lėktuvas.

Šį reisą inicijavo ir už tam tikrą keleivių skaičių iš anksto sumokėjo bendrovė „Ambra investicijos“, kuri kurorte antram gyvenimui prikėlė prestižiniu laikomą viešbutį „Auska“. Ši bendrovė yra įkūrusi įmonę „Baltijos vizų centras“, kuri rūpinasi turistų iš Rusijos paieška, tvarko kelionės dokumentus ir visus kitus formalumus, reikalingus vykstant į Šengeno zoną. Reisu į Palangą ketinama atskraidinti per 500 poilsiautojų iš Rusijos.

„Kol kas sunku spręsti, ar šis reisas pasiteisino. Įvykdėme dar nedaug skrydžių. Rugpjūčio pabaigoje galėsime skaičiuoti viščiukus“, – „Palangos tiltui“ sakė UAB „Baltijos vizų centro“ direktorius Vitalijus Baranauskas.

Paklaustas, kodėl svečiai iš Rusijos savo poilsiui turėtų rinktis „Auskos“ viešbutį, V. Baranauskas sakė: „Palangoje yra daug gerų viešbučių. Savo klientams siūlome ne tik „Auskos“ viešbutį, bet ir netoli jūros esančią „Medūzą“ bei kitus viešbučius. Tačiau „Auska“ vilioja savo istorine praeitimi. Rusai susižavi galimybe poilsiauti anksčiau buvusiame uždarame, tik Sovietų Sąjungos vadovams skirtame viešbutyje. Jiems taip pat rūpi saugumo jausmas ir galimybė pasimėgauti baseinu su jūros vandeniu“.

Kitos, į Lietuvą iš Rusijos keleivius skraidinančios, bendrovės „RusLine“ atstovai tikino, jog beveik visi bilietai iki rugpjūčio vidurio yra parduoti.

 

Ieško ramybės

Palangos turizmo informacijos centro (TIC) duomenimis, pernai birželio mėnesį centre apsilankė 1370, o tuo pačiu laikotarpiu šiemet jau 1550 rusų. Kaimyninių šalių poilsiautojai atvyksta iš įvairių miestų, tačiau dažniausiai Palangoje ilsisi Maskvos, Sankt Peterburgo, Smolensko miestų gyventojai. Anot TIC direktorės pavaduotojos Egidijos Smilingienės, atvykėlių amžius – nuo 30 iki 60 metų.

„Kadangi Palangą aplanko vyresni žmonės, jie nori ramybės. Neieškoma čia vakarėlių iki ryto, verčiau poilsiautojai renkasi saulės palydėjimą prie jūros ar ramų pasivaikščiojimą Birutės parke. Rusai labai domisi ekskursijomis, vyksta į beveik visas, kurias organizuojame. Beje, juos domina tik kokybiškos paslaugos“, – sakė E. Smilingienė.

 

Darbuotojai pasirengę

UAB „Čilijos“ įmonei priklausančios picerijos Palangoje administratorė Karolina tikino, kad, kaip ir kiekvienais metais, itin kruopščiai rinkosi darbuotojus vasaros sezonui.

„Priimdami darbuotoją visada įsitikiname, ar jis moka ne tik anglų, bet ir rusų kalbą. Svečių iš Rusijos sulaukiame daugiausia, tad turime pasirūpinti, kad užsukę pas mus jie galėtų laisvai bendrauti ir jų poreikiai būtų išpildyti“, – teigė administratorė. Mergina pasakojo, jog kalbos apie išskirtinį rusų reiklumą tėra legendos.

„Kaip ir visi svečiai, jie nori greito bei malonaus aptarnavimo, švaraus stalo ir skanaus maisto“, – aiškino mergina.

Jūratės gatvėje įsikūrusioje kavinėje „Trobelė“ padavėja dirbanti Arnita taip pat liaupsino svečius iš rytų.

Mergina pasakojo, kad, priešingai nei vietiniai turistai, rusai čia ateina ir pusryčiauti, ir pietauti, ir vakarieniauti.

„Jei pietų metu prie stalelio prisėda rusų šeimyna, tai iš karto galima spėti, kad jų sąskaita bus daugiau nei šimtas litų. Jie renkasi ir šaltus, ir karštus patiekalus, pabaigę dažnai paprašo desertų vaikams, o patys renkasi taurę vyno, rečiau bokalą alaus. Ir arbatpinigiai būna geri. Geresni nei svečių iš Lietuvos“, – atvirai pasakojo padavėja.

Viešbučio „Vandenis“ restorano padavėja Simona taip pat antrino, jog rusai čia ateina kelis kartus per dieną ir negaili arbatpinigių. Mergina gailėjosi, jog nemoka rusų kalbos ir stalelius, prie kurių prisėda rusakalbiai, tenka atiduoti savo kolegoms. Visose lankytose kavinėse bei restoranuose buvo galima gauti valgiaraštį rusų kalba.

 

Vidutiniškai – pusę mėnesio

Daugiausiai rusai apsistoja viešbučiuose, tačiau yra ir tokių, kurie nuomojasi kambarius, butus ar apartamentus viešajame sektoriuje.

„Trumpiausias apsistojimo laikas – savaitė, tačiau vidutiniškai keliautojai iš Rusijos būna apie dvi savaites. Yra ir tokių, kurie čia praleidžia mėnesį ar net visą vasarą ir renkasi aukštesnės nei vidutinė kategorija apgyvendinimo įstaigas. Nuo 3 iki 5 žvaigždučių. Taip pat aukštos kokybės privatų sektorių“, – rusų gyvenimo Palangoje subtilybes apibūdino TIC direktorės pavaduotoja E. Smilingienė.

Viešbučio „Žilvinas“ administratorius Mindaugas pasakojo, kad turistų iš Rusijos skaičius yra panašus kaip ir pernai.

„Daugelis svečių jau yra tapę nuolatiniais mūsų klientais. Daugiausia apsistoja vidutinio amžiaus žmonės su vaikais, o kartais ir su seneliais“, – pasakojo administratorius.

Paklaustas, ar jie kuo nors skiriasi nuo lietuvių poilsiautojų, viešbučio administratorius atsakė, jog ypatingų skirtumų nejaučia.

„Jie visada nori bendrauti, klausia patarimo, kur skaniau pavalgyti, kur vaikučius nusivesti. Priešingai nuo lietuvių beveik niekada nesinaudoja virtuvėle, nebent pusryčiams paruošti“, – pasakojo Maironio gatvėje apartamentus nuomojanti palangiškė Evelina.

Moteris tikino, jog 80 procentų rusų sugrįžta kasmet.

 

Permainingi orai nebaido

Vienoje kurorto kavinių sutiktai Anai iš Maskvos Palanga – labai patrauklus kurortas. Moteris su dukrele čia lankosi pirmą kartą. Apie kurortą moteris išgirdo iš savo draugės, kuri čia lankėsi rugsėjį.

Paklausta, ar jos neliūdino prieš savaitę tvyroję vėsūs orai, maskvietė buvo atvira: „Dar nė karto nebuvome pasideginti prie jūros, tai liūdina, tačiau aplankėme parką, su dviračiais buvome Šventojoje, planuojame vykti į Klaipėdą, Nidą. Čia praleisime visą mėnesį, tad tikiuosi, jog šiltų dienų dar bus nemažai“.

Dar vieną maskvietį Igorį, važinėjantį su dviračiu, sutikome Naglio alėjoje. Vyriškis neturėjo didelių priekaištų orui ir buvo patenkintas tiek aptarnavimu, tiek viešbučiu, kuriame apsistojęs.

„Apie orus buvome įspėti, tačiau, jei norėtume visas atostogas praleisti paplūdimyje, su šeima būtumėme rinkęsi vieną iš Turkijos kurortų. Mus čia traukia prieinamos kainos, geras aptarnavimas, džiaugiamės, jog nėra kalbos barjero. Be to, traukia ir tai, kad sovietmečiu čia mūsų tėvai atostogaudavo“, – pasakojo svečias.

 

Yra kur tobulėti

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentas Gintaras Sičiūnas „Palangos tiltą“ patikino, jog turistų iš Rusijos tendencijos išlieka panašios jau keletą metų. Asociacija džiaugiasi, kad poilsiautojams iš Rusijos, Palanga – patraukli vieta atostogoms, tačiau pripažįsta, kad ne valia užmigti ant laurų.

„Gerinant susisiekimą su užsienio šalimis ir paslaugų infrastruktūrą Palangos mieste bei apylinkėse, srautai ne tik iš Rusijos, bet ir kitų užsienio šalių galėtų ir turėtų augti greičiau, taip atnešdami naudą ne tik paslaugų sektoriaus dalyviams – tiek verslininkams, tiek poilsiautojams, bet ir visai regiono ekonomikai“, – išsireiškė asociacijos vadovas.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Dvejus metus iki pratrūkstant koronavirusui, Rusija pagal piliečių išvykstamojo turizmo išlaidas buvo viena iš sparčiausiai augančių šalių.


 Palangos verslininkai atsisveikina su vasaros sezonu. Šį vertina palankiai. Šiltuoju metų laiku kurortą aplankė išrankūs šalies gyventojai, kurie nors ir taupė, tačiau noriai lankėsi kavinėse ar restoranuose. Deja, verslininkai šiemet pasigedo mielai išlaidaujančių turistų, rašo lrytas.lt


Besibaigiantį sezoną Palangos verslininkai palydi džiugiai. Vos atlaisvinus suvaržymus kurortus apgulė poilsiautojai. Nors skųstis nėra ko, nes sezonas buvo tikrai pelningas, bet kaip sako kai kurie verslininkai, šis sezonas buvo karantino „skylių“ lopymas: „pavasarinis karantinas mums pridarė daug nuostolių, būtent tuos nuostolius šią vasarą ir atidirbinėjome“, – kalbėjo vieno iš...


Dėl pandemijos Lietuvoje tris mėnesius trukęs karantinas atnešė krūvą rūpesčių šalies verslininkams, kurie neslepia – ši vasara bus kitokia. Ir nors jau birželį lietuviai kaip niekada aktyviai traukia į šalies pajūrį, Palangos verslininkai džiūgauti neskuba ir sielojasi dėl koronaviruso grėsmės apriboto užsienio piliečių judėjimo.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Artėjant euro įvedimui „Palangos tiltas“ pasidomėjo, kaip kurorto verslininkai ruošiasi šiai permainai: kokios nuotaikos dėl euro įvedimo? Kaip tam ruošiasi kavinės, restoranai, viešbučiai? Kaip keitėsi kainos? Ar verslininkai jas kėlė? Kiek kainuos kasos aparatų pertvarkymas? Kokias klientų nuotaikas verslininkai jaučia?


Ši vasara daliai Palangos verslininkų keista: birželio vėsa staiga virto į alinančius karščius, o dėl įvykių Ukrainoje ir neretai antirusiškos retorikos Lietuvos žiniasklaidoje ženkliai sumažėjo rusų turistų. Juos pakeitę baltarusiai rusams negali prilygti išlaidumu ir restoranine kultūra. „Baltarusiai prisiperka „,Maximoje“   mėsos...


Justinas ARLAUSKAS Palangos verslininkai sutartinai sako, kad juos kiekvieną sezoną gelbsti turistai iš rytų. „Jei ne jie, seniai būtumėm užsidarę“, – teigia vienos J. Basanavičiaus gatvėje įsikūrusios kavinės savininkas. Tad, ką atranda rusų turistai Palangoje ir kodėl jie grįžta į kurortą, kurį vietiniai dažnai iškeičia į užsienį? Ir...


Rusijos oro bendrovė „RusLine“ nuo sekmadienio vėl atnaujino vasaros sezono skrydžius iš Maskvos Domodedovo į Palangos oro uostą ir atgal. „RusLine“ reguliarius skrydžius pasiūlys kartą per savaitę – sekmadieniais. „RusLine“ šiuo maršrutu skraidino ir praėjusią vasarą.


„Palangos tiltas“ tęsia rašinių ciklą apie miesto verslininkų vasaros sezoną. Kalbinti restoranų bei kavinių savininkai džiaugėsi klientais, kurie negailėjo pinigų prabangiems patiekalams bei gėrimams. Daugiausiai restoranuose pietavo bei vakarieniavo poilsiautojai iš Rusijos.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius