Trys šaukštai deguto gražėjančioje Palangoje

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2012-08-02
Peržiūrėta
1260
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Trys šaukštai deguto gražėjančioje Palangoje

 

Palangos svečiai bei vietos gyventojai negaili užtarnautų pagiriamųjų žodžių miesto vadovams, komunalinio ūkio darbuotojams už išpuoselėtą miesto infrastruktūrą, gražią ir jaukią aplinką. Aplinkos kokybė ir jaukumas nesuprastėjo netgi maksimalaus poilsiautojų antplūdžio metu. Tačiau žinoma rusų patarlė įspėja, kad šaukštas deguto pagadina visą statinę medaus. Šaukštą, o ir ne vieną, deguto galima rasti ir mūsuose.


 

Ar Pirties gatvė tikrai yra Pirties gatvė?

Važiuojant Ganyklų gatve iškart už buvusios pirties griūvančio pastato ant el.atramos komunalininkai pritvirtino lentelę su nuoroda, kad gatvelė link Klaipėdos gatvės vadinasi Pirties gatve. Parašyta, vadinasi, privalu tikėti. Kiek paėjus pirmasis pastatų kompleksas yra UAB „Palangos autoservisas“. Ant pastato fasado švyti įmonės reklaminis ženklas su užrašu „Ganyklų g. 8A“. Paėjus tolėliau jokių pastatų numeracijų nėra, taip pat jokių žymių, kad čia Pirties gatvė. Maždaug pusiaukelėje tarp Ganyklų ir Klaipėdos gatvių yra žuvų perdirbimo gamykla „Palangos delikatesai“, ant jos fasado pritvirtinta standartinė lentelė nurodanti, kad gamyklos adresas „Ganyklų g. 8B“.

Tad kuo man tikėti – čia Pirties gatvė ar tas pat kaip ir prieš dešimtmetį – Ganyklų akligatvis. Pagal visą gatvę nėra jokios pastatų numeracijos, tiesa, iš Klaipėdos gatvės pusės ant „Žaliojo kiemo“ parduotuvės pastato yra lentelė su tikruoju gatvės pavadinimu.

Į šią nesunkiai išsprendžiamą problemėlę mėginau atkreipti miesto ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojo dėmesį. Tarnautojas manęs lyg ir nesuprato – gaišinu jo brangų laiką dėl niekų, nepasidomėjo informatoriaus kontaktiniais duomenimis, pasiūlė informuoti Viešosios tvarkos skyrių. Aš maniau, kad mano pareiga nurodyti klaidą, o tolesnę eigą tegul nusistato ir ją vykdo pats pareigūnas.


 

Įkalinta Palangos šlovė

Palangos istorijoje vienas šlovingiausių praeities įvykių buvo XIX a. pabaigoje, pačiame aršiausiame lietuviškos spaudos ir lietuviško žodžio draudimo laikotarpyje, spektaklio „Amerika pirtyje“ suvaidinimas. Dar sovietmečiu miesto vykdomasis komitetas Klaipėdos kombinate „Dailė“ užsakė šiam įvykiui pažymėti atminimo ženklą. Skulptorius Regimantas Midvikis sukūrė įsimintiną Stelą ir ji buvo įrengta Jūratė ir Kastyčio skvere, netoli buvusių grafo Tiškevičiaus sandėlių, kur vyko vaidinimas, vietos.

Šis skulptūros vardo vertas kūrinys turėtų būti visiems matomas ir visiems rodomas. Aš atsivedžiau vieną garbų svečią, norėdamas parodyti Palangos šlovės simbolį, bet, deja, ta vieta su visu simboliu užstatyta prekeivių balaganu. Paties ženklo nematyti, prie jo nė iš tolo neprieisi.

Prekybos vietas „parduoda“ savivaldybės tarnautojai. Mąstau – kokie turi būti nejautrūs, nedėmesingi savo miesto kultūrai ir praeičiai žmonės, kad šlovės simbolį įkalintų už prekeivių kioskelių ar vežimėlių. Galvoju, kad yra priemonių išskirti zonas, kurios būtų prieinamos žingeidiems lankytojams, yra priemonių užtikrinti, kad draudimo prekiauti tam tikroje zonoje būtų laikomasi.


 

Palangos „geležinė uždanga“

Praeityje šviesaus atminimo buvęs Palangos vyriausiasis architektas Albinas Čepys paskelbė karą tvoroms, pradėtąjį žygį tęsė architektas Laimutis Leonas Mardosas. Karą laimėjo architektai – mieste tvoros buvo sunaikintos, vietoje jų užaugo žaliosios gyvatvorės. Liko viena vienintelė tvora Gedimino gatvėje – į šią nedrįso kėsintis nei architektai, nei miesto valdžia, mat, už šios tvoros buvo pačių svarbiausių, pačių pačiausių valstybės pareigūnų poilsinės.

Sąjūdžio laikmetyje ši tvora tapo miesto vadovų kankinimo įnagiu. Sąjūdiečiai viešai reikalavo, kad vykdomojo komiteto vadovai, kaip tikrieji miesto šeimininkai, tvorą nugriautų nedelsiant. Šie vos ne su ašaromis akyse aiškinosi visuomenei, kad tai daryti neturį galių, o Ministrų Taryba griauti neleidžia. Atėjus nepriklausomybei, naujieji valstybės paveldėtojai suprato, kad už tvorų gyventi ramiau ir taip pat jų nuardyti nesiekė.

Dabar gi, kai nebeliko „Baltijos“ poilsio namų kaip valstybinės reikšmės objekto, niekas netrukdytų nuardyti geležines tvoras Gedimino gatvėje bei Meilės alėjoje, tačiau tai padaryti vis vengiama. Kai ateis laikas privatizuoti „Baltiją“ – kažkas ją nusipirks su visomis tvoromis. O tada jau jokia jėga nepajėgs kėsintis į „šventąją privatybę“.

Manau, dabar pats laikas sukrusti miesto šeimininkams ir pratęsiant sąjūdininkų priesakus reikalauti nuardyti reliktinę „geležinę uždangą“. Taip būtų užtikrinta rimtis ateities miesto vadovams.


 

Jūsų komentaras:

Kad tik tiek 2012-08-04 16:35 (IP: 78.61.0.147)
to deguto...

Na 2012-08-04 15:28 (IP: 84.15.179.250)
Jei jau kalbeti apie deguto saukstus-tai ju tikrai ne trys. Mane labiausiai piktina absoliuti betvarke turgaus uznugaryje. O juk ten isleidziami atvykstantys i miesta sveciai. Bet net ir jei ne tas, kaip galima leisti tokia kloaka laikyti miesto centre?

Vida 2012-08-04 09:27 (IP: 78.61.88.19)
Malonu kad yra neabejingų žmonių.Man ir kitiems šeimos nariams teko dirbti p.Litvaičio vadovaujamoje įmonėje.Puikus vadovas,pats geriausias Palangoje tuo metu kolektyvas ir gražiausiai sutvarkyta ir išpuošta aplinka.

Stanislava 2012-08-04 09:20 (IP: 78.61.214.75)
Virbaliskes takas bus pradetas rekonstruoti jau po 3 savaiciu. Taip priemime sake Meras.

Jonui 2012-08-04 08:31 (IP: 78.61.104.50)
niekam tikes tavo rasymas , gal tu nori kad tau jis rozes dovanotu , kava i lova atnestu ...Nesuprantu

jonas 2012-08-03 18:45 (IP: 86.100.3.246)
niekam tikes litvaitis suvalkietisko budo ,skupus

regina 2012-08-03 18:36 ([email protected] / IP: 84.15.185.170)
kaip gerai, kad Palangoje yra tokių žmonių kaip ponas Litvaitis. Virbališkės takas visas yra sunumeruotas Nr 3 pradedant kavine Luiza baigiant kotedžais ir niekas nemato

palangiske 2012-08-02 18:06 (IP: 78.61.104.50)
labai malonu skaityti , matyti ir girdeti visu gerbiama pona Litvaiti .Dziugu , kad jis neabejingas savo miestui , jo problemoms

Taip pat skaitykite

PT susilaukė piktoko laiško iš vienos kurorto poilsiautojos. Ponia Audra rašo, kad šalia „Kavinės krantas“ yra nuolat išlindę vinys.


Antradienį, rugsėjo 6 d, Palangos miesto savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus padėkojo už nuoširdų darbą ir užtarnautų atostogų išlydėjo kelis miesto garbius pedagogus.


Penktadienį, balandžio 15 d., minint Tarptautinę kultūros dieną, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus ir Savivaldybės administracijos  vadovai pasveikino bei išlydėjom gražių užtarnautų atostogų du mūsų miesto muzikos žiburius – Jūratę ir Jurgį Žalimus.


Šventosios aikštėje netrūko mielinių blynų, šokių, muzikos ir puikios nuotaikos. Tokios triukšmingos ir galingos eisenos miestas dar nebuvo matęs. Kanapinis su šventojiškių pagalba nugalėjo lašininį ir pakvietė pavasarį į mūsų širdis ir kiemus. 


Visoje Lietuvoje pratęsus judėjimo tarp savivaldybių suvaržymus iki šiol ypač griežtai nuo „svetimų“ atsiribojusioje Palangoje ir toliau žadama akyla kontrolė. Tiesa, policija prie įvažiavimo kelių į kurortą ištisą parą kasdien nebudės, tačiau tokia kontrolė gali būti atnaujinama be įspėjimo. Kurorto valdžia neslepia – ne vietiniams nėra reikalo čia vykti.


Prieš kurį laiką „Palangos tiltas“ palangiškių teiravosi, ar jie patenkinti komunalinių paslaugų kokybe ir jų kaina. Į redakciją užsukęs palangiškis Antanas Butkevičius, šiuo metu jau besimėgaujantis užtarnautu poilsiu, pasidalino, kokios klaidos visgi bado akis ir ką būtų galima ištaisyti. Tiesa, pasak pašnekovo, jos nedidelės, pastangų...


Miesto įmonės UAB „Palangos komunalinis ūkis“ veteranui Vygantui Petrauskui Palanga yra miestas, kuriame jis visais metų laikais susavo bendradarbiais–draugiška komunalinio „žaliųjų“komanda – rūpinasi kurorto „veidu“. O kad darbas įmonėje yra tapęs gyvenimo būdu, įrodo jo paties žodžiai:„Kai gatve eidamas pamatau nuorūką,taip ir...


VMVT Palangos VMVT su Palangos miesto viešbučių ir restoranų asociacija gegužės 23 d. viešbučio „Vanagupė“ konferencijų salėje organizavo Palangos viešojo maitinimo įmonių vadovams ir atsakingiems darbuotojams seminarą „Maisto saugos valdymas maisto tvarkymo subjektuose. Kontrolės procedūros, efektyvios trūkumų šalinimo priemonės, poveikio...


Gruodžio devynioliktąją restauruotoji Kurhauzo salė vos talpino į ją susirinkusius palangiškius: į pirmąjį viešą renginį atgimusiame pastate susirinkusi miesto bendruomenė išklausė Palangos mero Šarūno Vaitkaus ataskaitą. Valandą trukusi Š. Vaitkaus kalba nekart buvo pertraukta plojimais, po jos miesto vadovui dėkojo Palangos bendruomenių nariai. Tačiau...


Trys šaukštai deguto gražėjančioje Palangoje  8

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2012 08 02 | Rubrika: Miestas

Palangos svečiai bei vietos gyventojai negaili užtarnautų pagiriamųjų žodžių miesto vadovams, komunalinio ūkio darbuotojams už išpuoselėtą miesto infrastruktūrą, gražią ir jaukią aplinką. Aplinkos kokybė ir jaukumas nesuprastėjo netgi maksimalaus poilsiautojų antplūdžio metu. Tačiau žinoma rusų patarlė įspėja, kad šaukštas deguto pagadina visą statinę medaus....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius