VTEK siūlymas virtęs kūnu sužlugdytų politikų karjeras

Linas JEGELEVIČIUS, 2010-11-14
Peržiūrėta
1619
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ar gali tarnybinę etiką pažeidę politikai jaustis politikos šventuoliais ir dalyvauti savivaldybių rinkimuose? Vyriausiosios tarnybinės etikos komisija (VTEK) ragina Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) uždrausti savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvauti tiems politikams, kurie yra pripažinti pažeidę tarnybinę etiką. VTEK tvirtina, kad to reikalauja viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas. Jeigu tokia įstatymo pataisa būtų priimta, ji smogtų net septyniems dabartinės Palangos savivaldybės Tarybos nariams: „tvarkietei“ Marytei Vačerskienei, konservatoriui Mindaugui Skritulskui, jokiai frakcijai nepriklausančiai Salomėjai Slaboševičienei, liberalcentristams – Vytautui Stalmokui, Sauliui Simei, Remigijui Alvydui Kirstukui ir Sondrai Kulikauskienei.

                                

VTEK pažeidėjams – griežta

 

Kai kurie iš šių politikų, VTEK pripažintų įstatymo pažeidėjais, dalyvaus ir vasarį vyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose. Tačiau viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatyme, kuris galioja ir politikams, pasakyta, kad jo pažeidėjai trejus metus nuo pažeidimo negali būti iš naujo priimami į valstybės tarnybą.

„VTEK oficiali nuomonė tokia, kad asmenys, pažeidę šį įstatymą per šiuos rinkimus neturėtų tapti savivaldybių tarybų nariais. Atsakomybė turi būt pritaikyta ir ją pritaikyti turi Vyriausioji rinkimų komisija“, –  Delfi teigė VTEK narys Deivydas Rimkevičius.

Etikos sargai oficialiu raštu kreipėsi į rinkimų organizatorius, prašydami užtikrinti, kad prieš dvejus metus Seimo pataisytas ir tokią bausmę numatantis įstatymas būtų vykdomas.

 

Palangos valdantieji nuolat painiojo viešuosius ir privačius interesus

 

VTEK yra nusprendusi, kad  Sondra Kulikauskienė, dalyvaudama klausimų, susijusių su jos individualia įmone, konkuruojančia su VšĮ „Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centras“, sprendimo procedūrose, nevykdė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo.

Taip pat VTEK Komisija nusprendė, kad Palangos miesto savivaldybės tarybos narys Remigijus Alvydas Kirstukas, dalyvaudamas klausimų, susijusių su VšĮ „Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centras“, kuri konkuruoja su jo sutuoktinės darboviete – individualia įmone „S. Kulikauskienės įmonė bendrosios praktikos gydytojo centras“, sprendimo procedūrose, nevykdė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo.

Šių metų birželio mėnesį VTEK paskelbė, kad Palangos miesto savivaldybės meras V. Stalmokas, turėdamas bendrovės „Snoras“ akcijų, dalyvavo sprendimo dėl šios bendrovės Klaipėdos filialo prašymo skirti viešąją vietą bankinėms paslaugoms teikti rengimo procedūroje. Pasak VTEK, Palangos savivaldybės vadovas liberalcentristas V.Stalmokas nevykdė įstatymo nurodymo „įstatymų nustatyta tvarka ir priemonėmis vengti interesų konflikto“ bei pažeidė šio įstatymo nuostatas, kurios teigia, kad „asmeniui, dirbančiam valstybinėje tarnyboje, draudžiama dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus arba kitaip paveikti sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą“.

VTEK nepalankiai pasisakė ir dėl kito Tarybos nario S. Simės, kuris, anot komisijos, dalyvaudamas klausimų, susijusių su struktūros bei pareigybių skaičiaus keitimu savivaldybės administracijoje, kurioje jis eina Kultūros skyriaus atsakingojo sekretoriaus pareigas, sprendimo procedūrose, supainiojo viešuosius ir privačius interesus.

Praėjusių metų pabaigoje komisijoje irgi skambėjo Palangos vardas. Šį kartą kurortą „garsino“ Tarybos narė Marytė Vačerskienė. VTEK verdiktas – politikė pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas.

Ji, VTEK nuomone, su įstatymu prasilenkė Taryboje svarstant savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos 2008 metų ataskaitą. Joje buvo įvertinta ir Palangos mokyklos-darželio „Pasaka“ veikla. Šioje ugdymo įstaigoje M. Vačerskienė dirbo šios įstaigos direktorės pavaduotoja.

VTEK akiratin šių metų sausio mėnesį pateko ir Palangos miesto savivaldybės tarybos narė Salomėja Slaboševičienė.

Komisija nusprendė, jog palangiškė politikė, dalyvaudama klausimų, susijusių su Palangos „Baltijos“ pagrindine mokykla, kurioje ji eina direktoriaus pavaduotojos ugdymui pareigas, sprendimo procedūrose,  supainiojo viešuosius ir privačius interesus.

 

Riba – labai trapi

 

Jau VTEK pripažinta supainiojusi viešus ir privačius interesus M. Vačerskienė sakė, kad apie pasiūlymą girdėjusi, bet, anot jos, „ne visi pažeidimai vienodi – už vienus įspėjama, kiti tik konstatuojami.“ Politikė prisipažino neapsisprendusi dėl komisijos pasiūlymo neleisti tarnybinę etiką pažeidusiems politikams dalyvauti būsimuose savivaldos rinkimuose.

Ilgametis Tarybos narys Danius Puodžius sako, kad toks komisijos pasiūlymas „normalus.“ „Bet jis turėjo būti aptartas iškart po praėjusių savivaldos rinkimų, o ne dabar, iki jų likus vos daugiau kaip trims mėnesiams. Gaila, kad Tarybos Etikos komisija (jai vadovauja M. Vačerskienė  -aut.) yra neveikianti. Jeigu ji laiku apsvarstytų etikos klausimus, gal būtų mažiau skundų Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai“, - sakė D. Puodžius. Jis prisipažino kartą buvęs baustas sovietmečiu vykdomajame komitete tarnybos, kuri veikė panašiai kaip Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.

„Sunku ką nors pasakyti dėl tokio VTEK pasiūlymo. Reikia žiūrėti, ar buvo padaryta žala, ar tebuvo eiliniai politikų žaidimai“, - teigė nepalankų sprendimą iš VTEK išgirdęs S. Simė.

Tarybos narys Giedrius Šatkauskas įspėjo, kad riba tarp pažeidimų ir nepažeidimų yra labai trapi. Jis prisiminė VTEK nepalankų sprendimą kolegai M. Skritulskui. „Aš manau, kad pažeidimo jo atveju nebuvo“, - sakė G. Šatkauskas.

 

Turi būti suderintas su rinkimų įstatymu

 

Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas turėtų būti suderintas. Jeigu įstatymų leidėjas laiko, kad kandidatams turi būti taikomas, turi būti suderintas ir su rinkimų įstatymu“, – tvirtino VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.  Rinkimų komisijos nariai dar žada tartis, ką daryti su etikos sargų raštu. Tuo metu teisės ekspertai atkreipia dėmesį, kad pats įstatymas neaiškus, nes jame parašyta, kad pažeidėjai negali būti trejus metus priimami į darbą. Tačiau savivaldybių tarybų nariai ne priimami į darbą, o renkami. Teisininkai sutaria, kad jei Seimas nieko netaisys, ginčą gali išspręsti teismas. Etikos sargai neatmeta, kad į jį kreipsis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino 2023 m. savivaldybių tarybų ir merų rinkimų rezultatus. 


Vasario 27 d., likus vienai dienai iki išankstinio balsavimo pradžios, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino galutinį 2023 m. savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose turinčių teisę balsuoti rinkėjų sąrašą. 


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad artėjančiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose balsuoti už savivaldybių tarybas ir merus teisę turės tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai, savo gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje deklaravę ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų. 


Likus mažiau nei metams iki 2023 m. savivaldybių tarybų narių rinkimų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys nuo pastarųjų visuotinių savivaldybių tarybų rinkimų, vykusių 2019 m. kovo 3 d., iki š. m. kovo 31 d. 


Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė nutraukti tyrimą dėl Šventosios seniūnės Veronikos Skeberdytės elgesio. VTEK aiškinosi, ar ji nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo (VPIDĮ) ribojimo atstovauti. Šis teisės aktas draudžia valstybinėje tarnyboje dirbančiam asmeniui atstovauti fiziniams ar juridiniams asmenims ir ginti jų interesus institucijoje ar...


Lietuvos savivaldybių asociacija, vienijanti 60 šalies savivaldybių, palaiko Palangos miesto savivaldybės tarybos ir mero kreipimąsi į valstybės vadovus dėl ketinimų privatizuoti poilsio ir reabilitacijos centrą „Pušynas“ Palangoje, kuriuo kategoriškai nesutinkama, kad būtų likviduojamas mūsų kurorte veikiantis poilsio ir reabilitacijos centras, naikinama kurorto sanatorinio gydymo...


Palangos miesto savivaldybės tarybos narė Svetlana Grigorian nepažeidė iki 2019-12-31 galiojusio Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų vengti interesų konflikto, o jam kilus – nusišalinti. Tokį sprendimą vienbalsiai priėmė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).


Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį, rugsėjo 16 dieną, pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos narės Svetlanos Grigorian elgesio. Bus aiškinamasi, ar valstybės politikė nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo reikalavimų vengti interesų konflikto, o jam kilus – nusišalinti.


Gegužės 8 d. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija vienbalsiai nusprendė, kad atstovaudamas fiziniam asmeniui savivaldybės taryboje, buvęs Palangos miesto savivaldybės tarybos narys A. Jokūbauskas pažeidė įstatymą - iki 2019-12-31 galiojusio Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo draudimą atstovauti (20 straipsnio 1 dalis).  


Ar gali tarnybinę etiką pažeidę politikai jaustis politikos šventuoliais ir dalyvauti savivaldybių rinkimuose? Vyriausiosios tarnybinės etikos komisija (VTEK) ragina Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) uždrausti savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvauti tiems politikams, kurie yra pripažinti pažeidę tarnybinę etiką. VTEK tvirtina, kad to reikalauja viešųjų ir privačių interesų derinimo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius