Palanga šildymo sezono pradėti neskuba

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-10-03
Peržiūrėta
746
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Iq.lt nuotr.
Iq.lt nuotr.

Šiemet labai anksti į Lietuvą atkeliavo vėsoki orai. Toli gražu ne tris, o daugiau dienų vidutinė paros temperatūra – žemesnė nei 10 laipsnių, bet dienomis saulėti orai nepadeda valdžiai apsispręsti, skelbti Palangoje oficialią šildymo pradžią ar dar ne. Visgi darželiai ir mokyklos gali būti pradėti šildyti jau nuo pirmadienio.

Didieji miestai pradeda šildytis
Kaip žinoma, šildymo sezonas skelbiamas, kai vidutinė trijų parų oro temperatūra siekia mažiau nei 10 laipsnių šilumos. Jis pradedamas Savivaldybės administracijos direktoriui pasirašius atitinkamą įsakymą.
Kai kuriuose didžiuosiuose miestuose šildymo sezonas iš dalies jau pradedamas – šiluma įjungiama ikimokyklinio ugdymo įstaigose, mokyklose ir ligoninėse.
Pirmieji suskato šildytis panevėžiečiai bei šiauliečiai – čia šiluma tiekiama jau nuo pirmadienio. Nuo antradienio Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigose, mokyklose ir ligoninėse taip pat įjungtas šildymas. Trečiadienį pradėta centralizuotai šildyti Kauno lopšelius-darželius, dėl bendrojo lavinimo mokyklų dar neapsispręsta.
Šildytis pradeda ir kaimynai: trečiadienį centralizuota šiluma pasiekė Šilutės miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigas, senelių globos namus ir ligoninę.
Ketvirtadienį Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė pasirašė įsakymą, kuriuo ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovai įgaliojami savarankiškai įjungti šildymą pagal poreikį. Dėl šildymo sezono pradžios gyventojams administracijoje bus svarstoma pirmadienį.

Šilčiausias – 2008-ųjų ruduo
Jeigu peržvelgtume datas, kada Lietuvos miestuose bei Palangoje buvo pradėtas šildymo sezonas, pastebėtume, jog šiais metais orai atvėso, o radiatoriai pradės – o kitur jau pradeda – šilti anksčiau nei kitais metais.
Pernai Vilniuje šildymo sezonas prasidėjo spalio 23 d., kituose miestuose kiek anksčiau, pavyzdžiui, Šiauliuose spalio 15 d. 2011-aisiais šildymo sezonas Vilniuje prasidėjo spalio 12 d., Kaune – spalio 14 d., o Klaipėdoje – spalio 19 d. 2010 m. šildymas sostinės gyventojams įjungtas spalio 11 d., Kaune – spalio 12 d., uostamiestyje – spalio 11 d.
Palangos namus ir įstaigas šiluma paprastai pasiekia beveik vėliausiai visoje respublikoje. Nors esame įsikūrę prie jūros, kaip ir anksčiau šildymo sezoną pradedanti Klaipėda.
Pernykštis šildymo laikotarpis Palangoje prasidėjo spalio 26 d., užpernai – spalio 21-ąją, 2010-aisias – spalio 12 d., 2009-aisiais – spalio 13 d. Vėliausiai šildyti pradėta 2008-aisiais: radiatoriai šilti buvo nuo spalio 28 d.

Ligoninėje šilta
Nuo spalio pirmosios radiatoriai šyla tik Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamente.
„Mes šildymą pradedame anksčiau, nes turime autonominę jo sistemą. Šiemet jau nuo antradienio mūsų palatose – tiek Palaikomosios slaugos skyriuje, kur gydomi garbaus amžiaus žmonės, tiek stacionare, kur taip pat esama vyresnio amžiaus palangiškių, – šilta”, – sakė Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento vadovas Remigijus Kirstukas.
Pasak R. Kirstuko, šildymas kiekvienais metais ligoninėje pradedamas tada, kai palatose pasidaro vėsu.
„Nei šis, nei tas, jeigu pacientai į antklodes supasi. Kadangi esame nepriklausomi nuo šilumos tiekėjų, visada pasirūpiname šildymą įjungti ir išjungti nežiūrėdami į oficialias sezono pradžias ar pabaigas“, – patikino R. Kirstukas.

Mažiesiems nebejauku...
„Kad pas mus būtų labai šalta, negalima sakyti: ten, kur didžiųjų vaikučių grupės, langai išeina į pietų pusę, o ir pačių vaikų daug, tad patalpos prišyla. Tačiau penkias mažiausiųjų grupes jau tenka papildomai pašildyti – „papučiame“ šilto oro sroves, – paklausta, ar, atvėsus orams, lopšelinukams ir darželinukams nešalta, atsakė lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Biruta Mazrimienė. – O mes pačios apsiaustus ant pečių užsimetame“.
Pasak direktorės, šildymo sezono pradžios „Nykštuke“ laukiama, nes rytais, ypač po šalnos, grupėse būna, švelniai tariant, nebejauku.
„Vakar (trečiadienį – aut. past.) buvome susitikę su Švietimo skyriaus specialistais, žadama, jog nuo pirmadienio greičiausiai šildymas bent jau mažųjų ugdymo įstaigose bus įjungtas. Nors, pažvelgus į kalendorių, dar lyg ankstoka, tačiau to auksinio rudens nesulaukiame, o kad vaikučiai šaltų – nenori niekas“, – sakė B. Mazrimienė.
Kad ugdymo įstaigoje nebejauku, tikino ir Pradinės mokyklos direktorė Vaida Kaikarienė.
„Ne visose klasėse temperatūra vienoda: kur klasės saulėtos ir kur langai pakeisti, ten šalta nėra, tačiau kitose patalpose vaikai jau pasiskundžia, jog yra šaltoka“, – sakė direktorė. Ji taip pat paminėjo, jog mokykloje lankėsi steigėjai – Švietimo skyrius, ir buvo tartasi dėl šildymo sezono pradžios.
„Šią savaitę mes dar galime „kentėti“ – šiandien buvo sporto diena, vaikai daug judėjo, tad tikrai nesušalo, o sušilo. Rytoj – Mokytojo diena, pamokos bus kiek trumpesnės. Tačiau nuo pirmadienio, jeigu orai neatšils, tikrai jau norėtume šilumos“, – kalbėjo V. Kaikarienė.
Kalbama apie pirmadienį
„Kartu su Palangos miesto savivaldybės administracijos direktore Akvile Kilijoniene lankėmės Palangos ugdymo įstaigose, kalbėjomės su jų vadovais. Žinome, kad įsakymas pradėti šildyti darželius bei mokyklas jau parašytas, laukiame tik direktorės parašo – ir šildymas bus įjungtas. Manome, jog mūsų kuruojamose įstaigose nuo pirmadienio jau gali prasidėti šildymo sezonas“, – „Palangos tiltui” sakė Švietimo skyriaus vedėja Laima Valužienė.
Su A. Kilijoniene ketvirtadienį susisiekti nepavyko – visą dieną direktorė įtemptai posėdžiavo.
Tuo tarpu mero Šarūno Vaitkaus žiniomis, kuris ketvirtadienį taip pat bendravo su įstaigų vadovais, yra priimtas sprendimas palaukti pirmadienio: jeigu per savaitgalį orai neatšils, būtent pirmąją kitos savaitės dieną bus pasirašytas įsakymas pradėti šildyti ugdymo įstaigas ir jų radiatoriai ims šilti.

Šiltai, bet be
kompensacijos

Meteorologai nuolat stebi oro temperatūros svyravimus ir pastebi, jog pajūryje ji yra arti kritinės ribos, kuomet šildymo sezonas turėtų būti pradėtas, tačiau jos nesiekia. Tačiau gyventojai, kuriems namuose šalta, gali kreiptis su prašymu jų daugiabutyje įjungti centralizuotą šildymą.
Daugiabučių namų gyventojams šildymas įjungiamas tuomet, kai už jo pradžią pasisako daugiau kaip 50 procentų gyventojų.
Butų savininkai, nusprendę pradėti šildymo sezoną anksčiau, negu jis oficialiai paskelbtas, gali susidurti su kompensavimo už šildymą problema. Kompensacijos už šildymą nemokamos tol, kol savivaldybės administracijos direktorius savo įsakymu nepaskelbia sezono pradžios.
Tad palangiškiai, kaip ir daugumos kitų miestų gyventojai, pasinaudoti galimybe anksčiau pradėti šildymo sezoną neskuba.

Kad bute būtų šilčiau
Šilumos tiekėjai nuolat primena, jog gyventojai taip pat gali savo priemonėmis prisidėti prie artėjančio šildymo sezono ir šilumos suvartojimo sumažinimo. Ir dalijasi rekomendacijomis.
Visų pirma rekomenduojama užsisandarinti savo buto langus, pakeisti langų tarpines, balkono durų plyšius. Šilumos išeigą galima sumažinti papildomai įstačius stiklą ar skaidrią plėvelę tarp lango stiklų. Nakčiai, jeigu yra, patartina nuleisti žaliuzes, kurios taip pat sulaiko šilumą viduje, o dieną, šviečiant saulei – atidengti užuolaidas, kad patalpas šildytų ir saulės spinduliai.
Patariama įsigyti ir prasidėjus šildymo sezonui už radiatorių įrengti šilumą atspindinčius ekranus ar izoliacinės medžiagos plokštes, padengtas aliuminio folija, kurių galima įsigyti bet kurioje statybinių medžiagų parduotuvėje. Šie ekranai atgal į patalpą atspindi net 90 proc. šilumos srauto.
Taip pat rekomenduojama nudažyti radiatorius šviesia spalva bei neužstatyti jų baldais. 

Jūsų komentaras:

To Jelena 2013-10-04 17:57 (IP: 86.100.102.231)
Apšiltinkit būta ir nešalsit.

Jelena 2013-10-04 17:37 ([email protected] / IP: 86.38.207.125)
As nezinau kaip kitu nuomone bet as uz sildyma,nesmagu nejauku kai namie salta ir tenka miegot ne tik mum suaugusiems su rubais bet ir kudiki taip mikdyt ir diena taipat vaiksciot su rubais ir vilnonem kojnem,vaikuti negal nei paleist paropot o patyliu kad bunant namie bega nosis..mum vaistai iseis brangiau gydimas nei tas sildymas...Tai bukit malonus pagalvokit ne tik apie save bet ir apie kitus..

Taip pat skaitykite

Atsižvelgiant į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos orų prognozes, Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nuo spalio 15 d. skelbiama 2020–2021 metų šildymo sezono Palangos miesto savivaldybės teritorijoje pradžia.


Vis labiau vėstant orams, prasidėjo intensyvus šildymo sezonas. Kaip rodo statistika, šaltaisiais metų mėnesiais labai padaugėja gaisruose žūstančių žmonių. Taip yra todėl, kad atvėsus orams, gyventojai daugiau laiko praleidžia namuose, naudoja šildymo įrenginius, elektrinius buitinius prietaisus.  Palanga tris dienas šventė kurortinio sezono pradžią

"Palangos tilto" informacija, 2014 05 19 | Rubrika: Miestas

„Myliu Palangą!” – tris dienas nuo penktadienio vidurdienio iki vėlyvo sekmadienio vakaro šis šūkis skambėjo pačių įvairiausių renginių gausa miestiečius ir svečius džiuginusioje Palangoje, kuri savaitgalį visus sukvietė į tradicinę kurorto šventę, ženklinančią aktyviojo vasaros sezono pradžią. Šurmuliavo nuo penktadienio Jau nuo...


5 būdai, kaip sutaupyti šildymo sezono metu

Pagal kurgyvenu.lt, 2013 11 25 | Rubrika: Miestas

Šaltasis metų sezonas visuomet pasitinka gerokai išaugusiomis sąskaitomis už komunalinius mokesčius. Ekspertai sako, kad reikėtų įprasti šildymo sezonui ruoštis iš anksto, pavyzdžiui, taupyti tam pradėti dar vasarą. Arba, pasirūpinti namo renovacija ir apšiltinimu, kokybiškais langais bei durimis. Žinoma, tai tikrai padėtų ištverti...


Šiemet labai anksti į Lietuvą atkeliavo vėsoki orai. Toli gražu ne tris, o daugiau dienų vidutinė paros temperatūra – žemesnė nei 10 laipsnių, bet dienomis saulėti orai nepadeda valdžiai apsispręsti, skelbti Palangoje oficialią šildymo pradžią ar dar ne. Visgi darželiai ir mokyklos gali būti pradėti šildyti jau nuo pirmadienio.


Žvejų g. 38 namo gyventojai ir džiaugiasi, ir būgštauja: jau sutvarkyti visi jų daugiabučio renovacijos dokumentai, jau paaiškėjo, kas atliks visus darbus. Paaiškėjo ir tai, kad renovacija kainuosianti ne per 850 tūkst. Lt, o beveik 300 tūkst. Lt pigiau. Tačiau dalis gyventojų abejoja: ar ne per didelė darbų kaina? Kaip jie už renovaciją išsimokės ir ar...


Nors didžiuosiuose Lietuvos miestuose šildymo sezonas jau prasidėjo arba tuoj prasidės, Palangoje jo pradžios skelbti neskubama. Ir, sprendžiant pagal orų prognozes, artimiausiomis dienomis šiluma palangiškių butų dar nepasieks, nes vidutinė paros temperatūra pajūry ir toliau viršys 10 laipsnių.


Nors visi Palangos daugiabučiai yra šildomi Palangos šiluma UAB „Litesko“, tačiau nuosavų namų gyventojai net nenorėtų įsivaizduoti, kiek kainuotų išlaikyti namą šildantis centriniu miesto šildymu, nes Palangoje šildymas -  vienas iš brangiausių Lietuvoje. Todėl nuosavų namų gyventojai šildosi namus malkomis, durpėmis, akmens anglimis.


Palangos oro uoste vykdomas ES struktūrinių fondų finansuojamas projektas „Tarptautinio Palangos oro uosto degalų bazės modernizavimas- projektavimas“. Kaip pasakojo Palangos oro uosto direktoriaus pavaduotojas Edmundas Vaišnoras, jau pabaigti tvarkyti visi reikalingi dokumentai ir yra pradėti  darbai. „Jau gavome statybos leidimus ir yra pradėti vykdyti statybos darbai. Šiuo metu...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius