Kitur šildymo sezonas prasidėjo – Palanga neskuba

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-10-11
Peržiūrėta
2058
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kitur šildymo sezonas prasidėjo – Palanga neskuba

Nors didžiuosiuose Lietuvos miestuose šildymo sezonas jau prasidėjo arba tuoj prasidės, Palangoje jo pradžios skelbti neskubama. Ir, sprendžiant pagal orų prognozes, artimiausiomis dienomis šiluma palangiškių butų dar nepasieks, nes vidutinė paros temperatūra pajūry ir toliau viršys 10 laipsnių.

 

Didieji pradeda šildytis

Vilniaus, Šiaulių ir Panevėžio gyventojų namus šiluma pasiekė jau trečiadienį. Kaunas ir Klaipėda „įjungti“ šildymo visiems miestiečiams dar neskuba, tačiau žada pradėti šildyti ikimokyklinio ugdymo ir gydymo įstaigas.

Paprastai šildymo sezonas pradedamas, kai tris paras iš eilės vidutinė lauko temperatūra yra žemesnė už 10 laipsnių Celsijaus.

Praėjęs šildymo sezonas Vilniuje prasidėjo spalio 12 d., Kaune – spalio 14 d., o Klaipėdoje – spalio 19 d. 2010 m. šildymas sostinės gyventojams įjungtas spalio 11 d., Kaune – spalio 12 d., uostamiestyje – spalio 11 d.

Palangos namus ir įstaigas šiluma paprastai pasiekia beveik vėliausiai visoje respublikoje. Nors esame įsikūrę prie jūros, kaip ir anksčiau šildymo sezoną pradedanti Klaipėda.

Pernykštis šildymo laikotarpis Palangoje prasidėjo spalio 21-ąją, užpernai – spalio 12 d., 2009-aisiais spalio 13 d. Vėliausiai šildyti pradėta 2008-aisiais: radiatoriai šilti buvo nuo spalio 28 d.

 

 Laukia, tačiau bėdos dar nėra

„Šildymo sezono jau laukiame, – prisipažino lopšelio-darželio „Sigutė“ direktorė Svetlana Andziulienė. – Skambinome į Savivaldybės administraciją, mus patikino, kad šiluma grupes pasieks jau pirmadienį. Didelės bėdos nėra. Trečiadienį patalpose buvo 19 laipsnių šilumos, tik vienoje grupėje kiek šalčiau – 16 laipsnių. Tad perspėjome tėvelius, kad vaikučius šilčiau aprengtų“.

Kitų ikimokyklinių ugdymo įstaigų vadovai taip pat sakė laukiantys, kada prasidės šildymas, ir teiravęsi, kada bus pradėtas sezonas, tačiau patys dar neprašę jo pradėti. O yra buvę metų, kai teko prašyti.

Dėl to, kad klasėse bei kabinetuose būtų labai šalta, nesiskundžia ir mokyklų vadovai. Antai V.Jurgučio pagrindinės mokyklos direktorė Laimutė Benetienė sakė šiemet dar net nesidomėjusi, kada šildymas bus įjungtas.

„Didelio poreikio nejaučiame, tačiau jeigu mokykloje būtų šilčiau, taip pat neprieštarautume“, – sakė direktorė.

 

Pradeda anksčiau

„Mes šildymą pradedame anksčiau, nes turime autonominę jo sistemą. Šiemet jau nuo pirmadienio mūsų palatose – tiek Palaikomosios slaugos skyriuje, kur gydomi garbaus amžiaus žmonės, tiek stacionare, kur taip pat esama vyresnio amžiaus palangiškių, – šilta“, – sakė Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento vadovas Remigijus Kirstukas.

Pasak R.Kirstuko, šildymas kiekvienais metais ligoninėje pradedamas tada, kai palatose pasidaro vėsu.

„Nei šis, nei tas, jeigu pacientai į antklodes supasi. Kadangi esame nepriklausomi nuo šilumos tiekėjų, visada pasirūpiname šildymą įjungti ir išjungti nežiūrėdami į oficialias sezono pradžias ar pabaigas“, – patikino R.Kirstukas.

 

Sezonui pasirengta

„Šildymo sezonui esame visiškai pasirengę. Kaip ir kasmet, trasos atitinkamai išbandytos, kur buvo problemų – viskas suremontuota, aptikti defektai, kurių buvo labai mažai, pašalinti. Visi energijos šaltiniai – katilinės – pasirengusios tiekti šilumą, laukiame tik Savivaldybės administracijos direktorės įsakymo“, – patikino UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ direktorius Rimantas Kregždė.

Beje, R.Kregždė paminėjo, jog ketvirtadienį buvęs pas administracijos direktorę A.Kilijonienę. Pasitarimo metu kalbėta, jog ugdymo ir gydymo įstaigoms šildymas turėtų būti įjungtas ateinančios savaitės pradžioje. O dėl sezono pradžios apskritai – dar delsiama. Gali būti, jog jis prasidės tik dar kitą savaitę, nes lyg ir prognozuojamas šioks toks atšilimas.

 

Kainų nenuspėsi

Į klausimą, kiek šį sezoną palangiškiams gali kainuoti šiluma, direktorius sakė negalintis atsakyti.

„Visų pirma, kaip mes tą kainą suprantame. Jeigu kalbame apie pinigų sumą, kurią kas mėnesį gali tekti mokėti už šildymą, tai ji daugiau nuo oro priklauso: jeigu bus šilta, šilumos gyventojai suvartos mažiau ir atitinkamai mažiau mokės. O jeigu kalbėsime apie tarifus – bent jau kol kas tarifas gal keliais centais didesnis, nei buvo šildymo sezono pabaigoje“, – sakė R.Kregždė.

Ar tarifas kils, kaip žinia, priklauso nuo dujų kainos, kuri savo ruožtu surišta su mazuto, o šio – su naftos kainomis.

 

Vėl prognozuoja rekordus

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija nurodė, jog importuojamos gamtinės dujos Lietuvos šilumos tiekimo įmonėms rugsėjo mėnesį kainavo 1948 Lt/tne su transportavimo mokesčiu. Tai – 2,84 proc. mažesnė kaina nei rugpjūtį, kuomet šilumininkai dujas pirko už 2005 litus.

Šilumininkai skaičiuoja, kad mažesnė dujų kaina nuo lapkričio 1 dienos lems 1,5-2 proc. pigesnę šilumą miestuose, kuriuose pagrindinis kuras šilumos gamyboje yra gamtinės dujos.

„Nors rugsėjį gamtinės dujos pigo, jų kaina išlieka visų laikų aukštumoje. Lietuva ir toliau neturi absoliučiai jokių svertų, kurie lemtų dujų kainos pokyčius. Įtakos nei dujų pigimui, nei brangimui neturime“, – sakė Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas.

Anot V.Stasiūno, belieka eilinį kartą konstatuoti, kad šalies laukia brangiausias istorijoje šildymo sezonas. „Šilumos kainų „rekordai“ nesibaigs, kol valstybiniu lygiu nebus pradėtas skatinti 2,5 karto už importuojamas dujas pigesnio lietuviško biokuro vartojimas šilumos ūkyje. Laikas sekti modernių valstybių pavyzdžiu ir užsienio kurą keisti savu“, – teigė V. Stasiūnas.

 

Brangiau nei pernai

Vis dėlto iš Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pateiktos statistikos matyti, jog spalį šalies gyventojams šildymas brangsta vidutiniškai 8,5 proc., palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Nors bendros tendencijos nėra džiuginančios, tačiau miestų gyventojai atsiduria ne vienodose pozicijose – šildymo kainos skirtinguose miestuose skiriasi daugiau nei du kartus. Mažiausiai už šilumos kilovatvalandę teks mokėti Molėtuose – 17,21 ct, dviem centais daugiau Ignalinoje (19,43 ct/kWh), Širvintose (19,89 ct/kWh).

Labiausiai šildymo kainos skriaus anykštėnus (36,81 ct/kWh), prieniškius (36,2 ct/kWh), Trakų (35,43 ct/kWh), Joniškio (34,86 ct/kWh) ir Pakruojo (34,78 ct/kWh) gyventojus.

Palangoje už šilumos kilovatvalandę teks mokėti 31,65 cento. Kainų lentelėje, kurioje vardijami 42 respublikos miestai, mūsiškis – vienuoliktas nuo jos pabaigos.

Per metus šalyje gamtinės dujos brango 16,3 proc., biokuras pigo 10,6 proc., o per ketverius metus šildymas šalies gyventojams pabrango beveik 40 proc. - nuo 19,44 ct/kWh 2009-aisiais iki 27,06 ct/kWh 2012-aisiais. 

Jūsų komentaras:

ale 2013-01-08 16:11 (IP: 88.223.74.119)
nesvajokit apie restoranus ant tilto o isvaduokit zmones nuo brangaus sildymo

Iš Vilniaus 2012-10-13 17:49 (IP: 78.60.93.32)
"Vilniaus, Šiaulių ir Panevėžio gyventojų namus šiluma pasiekė jau trečiadienį." - Deja, Vilniaus gyven.namai šildymo iki šiol dar neturi. Gerai, kad bent ugdymo įstaigoms įjungė, o daugiabučių gyventojai toliau šąla, nes iki rinkimų net jei ir -10 C lauke būtų, nieks šildymo net neplanavo jungti...

Taip pat skaitykite

Nuo antradienio Palangoje pradedamas naujas šildymo sezonas, gera žinia vartotojams – kurorto gyventojams bei įmonėms šiluma šį sezoną bus pigesnė.


Atsižvelgiant į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos prognozes, nuo spalio 17 d. Palangos miesto savivaldybės teritorijoje pradedamas 2023–2024 metų šildymo sezonas.


Seimas grąžino iki 2020 m. birželio galiojusią tvarką, kai, skiriant gyventojams šildymo ir vandens šildymo išlaidų kompensacijas ar socialinę pašalpą, vertinama gyventojų nuosavybės teise turimo turto vertė. 


Atsižvelgiant į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos orų prognozes Palangos miesto savivaldybėje nuo ketvirtadienio, balandžio 20 d., baigiamas 2022-2023 metų šildymo sezonas.


Palangoje pradėtas šildymo sezonas  1

"Palangos tilto" informacija, 2019 10 07 | Rubrika: Miestas

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, Lietuvos Respublikos šilumos ūkio įstatymu bei Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėmis, taip pat atsižvelgiant į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos orų prognozes, nuo spalio 7 d. Palangos miesto savivaldybės teritorijoje pradėtas 2019–2020 metų šildymo sezonas.


Pasibaigus šildymo sezonui dauguma gyventojų gali lengviau atsikvėpti. Šaltasis metų laikotarpis gerokai patuština kišenes, o šiemet šildymo sezonas dar buvo ir labai ilgas. Palangiškių teiravomės, koks, jų akimis, buvo šis šildymo sezonas – pigesnis ar vis dėlto brangesnis. UAB „Palangos šilumos tinklai“...


Šiemet labai anksti į Lietuvą atkeliavo vėsoki orai. Toli gražu ne tris, o daugiau dienų vidutinė paros temperatūra – žemesnė nei 10 laipsnių, bet dienomis saulėti orai nepadeda valdžiai apsispręsti, skelbti Palangoje oficialią šildymo pradžią ar dar ne. Visgi darželiai ir mokyklos gali būti pradėti šildyti jau nuo pirmadienio.


Nors didžiuosiuose Lietuvos miestuose šildymo sezonas jau prasidėjo arba tuoj prasidės, Palangoje jo pradžios skelbti neskubama. Ir, sprendžiant pagal orų prognozes, artimiausiomis dienomis šiluma palangiškių butų dar nepasieks, nes vidutinė paros temperatūra pajūry ir toliau viršys 10 laipsnių.


Nors Palangoje radiatoriai visur jau šyla, tačiau Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro patalpose šiluma nesijaučia. Darbuotojai dirba ne itin tinkamomis sąlygomis, o ir atėjusieji pacientai nejaučia jokio malonumo nešildomose patalpose, juk tarp besilankančiųjų yra ir mažų vaikų.


Kurortinis sezonas prasidėjo!

„Palangos tilto“ informacija, 2010 05 15 | Rubrika: Miestas

Praėjusį penktadienį atidarytas vasaros sezonas, ir tam nesukliudė nei pliaupiantis lietus. Į jubiliejinę šventę susirinko ne tik dabartiniai miesto vadovai, bet ir patys pirmieji šventės pradininkai, kūrėjai ir sumanytojai. Kariuomenės orkestro garsų lydimi palangiškiai ir svečiai buvo supažindinti su Palangos miesto pirmosios šventės gimimo istorija, kuri jau prisimenama nedaugelio...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius