Aptverta ne tik istorija, bet ir atmintis

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012-01-05
Peržiūrėta
1301
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Aptverta ne tik istorija, bet ir atmintis

Siekėme įamžinti Palangos kurortą įkūrusių grafų Tiškevičių šeimą, bet vietoj to pakeitėme Botanikos parko pavadinimą. O pirminis tikslas vėl liko užmirštas.

Tokia keista situacija susiklostė po daugiau nei metus trukusių parko krikštynų. Naujasis Birutės parko pavadinimas gal ir prasmingas. Juolab, kad taip parką dar 19 amžiaus pabaigoje vadino ir jį projektavęs garsus prancūzų kraštovaizdžio architektas Eduardas Andrė.

Tačiau parkas neatsiejamas ir nuo grafo Felikso Tiškevičiaus, kurio sumanymu ir lėšomis šis grožis buvo sukurtas. Ne veltui jis liaudyje buvo vadinamas grafo vardu, o ant išlikusių tarpukario atvirukų parkas vadinamas sulietuvinta grafo pavarde – Tiškaus parkas. Nors pats Feliksas Tiškevičius vargu ar parką būtų vadinęs savo vardu. Neužmirškime, kad ir Tiškevičiaus bulvaras po 1923 metų virto J.Basanavičiaus alėja.

Tiesą pasakius, kvailokas buvo ir senasis Botanikos parko pavadinimas. Iš esmės augalus tiriančiu botanikos mokslu parke net nekvepėjo. Pasaulyje žinomi botanikos sodai augina įvairius augalus mokslinių tyrimų, mokymo tikslais ir lankytojų apžiūrai. Pasirodo, kad Palangos parke auga kelios dešimtys sumedėjusių augalų rūšių. Tačiau kas apie jas žino? Kur lentelės su augalų pavadinimais? Kokia pažintinė parko reikšmė?

Mūsų parkas geriausiu atveju yra ramybe dvelkianti pasivaikščiojimų ir graži kraštovaizdžio vieta. Matyt, teisūs tie, kurie teigia, kad 1960 metais Palangos parkui Botanikos vardas buvo suteiktas norint jį užmaskuoti ir šitaip apsaugoti nuo sunaikinimo, nes mokslas sovietmečiu buvo gerbiamas.

Nuo šių metų vietoj Botanikos turime Birutės pavadinimą, kuris nurungė siūlytą Tiškevičiaus vardą. Nors, mano galva, prasmingiau buvo parkui suteikti Eduardo Andrė vardą, nes tai yra šio architekto kūrinys. Parką turime tokį, kokį sumanė būtent šis žmogus.

Ką gi, Birutės tai Birutės. Tačiau Palangos tragedija yra ta, kad kurorto įkūrėjai Tiškevičiai vėl taip ir liko neįmažinti. Visa laimė, kad parkui pavyko atsikratyti atkakliai piršto Tiškevičiaus vardo. Iš tiesų, grafų pavarde pavadintas parkas būtų per maža mūsų duoklė kurorto įkūrėjams.

Parkas tėra tik vienas Tiškevičių sukurtas stebuklas Palangoje. Lygiai taip pat grafų vardu būtų galima vadinti Kurhauzą, maudykles, bažnyčią, gimnaziją, Gintaro muziejaus rūmus, jūros tiltą, Palangą puošiančias vilas. Todėl grafus Tiškevičius būtina įamžinti viso miesto mastu, o ne suteikiant jų vardą kažkuriam grafų valia atsiradusiam objektui.

Darosi keistoka žinant, kad gatve pagerbėme 1921 metais po gyventojų apklausos Palangą Lietuvai atiduoti patarusį anglų teisininką J.Simpsoną. Kartą Palangoje viešėjęs Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo patriarchas Jonas Basanavičius mūsų mieste nusipelnė biusto. Turime žymaus tarpukario Palangos kultūros veikėjo gydytojo Liudo Vaineikio, burmistro Jono Šliūpo biustus. Vienoje iš garbingiausių miesto vietų – aikštėje šalia Jūratės gatvės ruošiamės statyti paminklą legendos herojams kunigaikščiui Kęstučiui ir iš Palangos kilusiai jo žmonai Birutei.

Tačiau iki šiol neturime nė ženklo apie žvejų kaimelio vietoje Palangos kurortą įkūrusį Juozapą Tiškevičių ir jį plėtojusį jo sūnų Feliksą. Dabar nedrąsiai siūloma grafų Tiškevičių vardu pavadinti praktiškai išnykusią vos poros šimtų metrų ilgio retų medžių alėją nuo Kurhauzo iki J.Simpsono gatvės. Kas ją prisimins? Kur kabinsime lentelę su alėjos pavadinimu? Juk joje nėra nė vieno pastato.

Tiškevičiaus garbei būtų galima atiduoti skverą prie šiais metais pradedamo restauruoti Kurhauzo. Šiame skvere galėtų atsirasti ir grafų šeimą įamžinantis paminklas. Tačiau čia yra sumanyta įrengti modernų šviesos muzikos fontaną. Be to, nedideliame skvere paminklas Tiškevičiui būtų užgožtas augalijos, būsimo fontano, rekonstruotos Vasaros estrados ir restauruoto Kurhauzo.

Neabejotinai, garbingiausia vieta grafams Tiškevičiams būtų dabar bevardė aikštė prie savivaldybės pastato. Būtent čia turėtų atsirasti paminklas Palangos kurorto įkūrėjams, o pati aikštė būtų pavadinta Tiškevičių vardu. Kęstučio ir Birutės paminklui tinkamiausia vieta dabar būtų Birutės parkas, kuriame yra ir jos vardu pavadintas kalnas.

Palanga nebrangina savo istorijos ir miestą įkūrusių žmonių. Kurorte trūksta nuorodų apie istorinius įvykius menančius pastatus. Beveik 10 metų pačiame Palangos centre žiojėjo aptverti pirmojo Palangos viešbučio ir kurorto simbolio Kurhauzo degėsiai, kurie miesto vadovams netrukdė. Dar ilgiau, iki gaisro, Kurhauzas stovėjo apleistas, neremontuojamas ir nykstantis akyse. Tik dabar miesto valdžia ėmėsi realių žygių Kurhauzą prikelti naujam gyvenimui.

Nemokame pasakyti ačiū nei kurortą įkūrusiems grafams Tiškevičiams, nei kitiems Palangai nusipelniusiems žmonėms. Miesto Garbės piliečių teturime vos du.

Štai 20 metų Palanga giriasi draugyste su Švedijos miestu Simrishamnu. Parodykite bent vieną šio draugiško ir Palangą sunkiu metu labai parėmusio Švedijos miestelio ženklą. Apie Simrishamną, kaip ir apie kitus miestus, su kuriais draugauja Palanga, mūsų kurorte nėra jokios nuorodos. Nors pradžiai užtektų bent matomoje vietoje pastatyto stulpo su nurodytais atstumais iki draugų. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Buvęs Palangos botanikos parko ilgametis direktorius Kazimieras Urbonavičius išėjo į Amžinybę vos tik sulaukęs savo paskutinio, 72-ojo, gimtadienio. Buvo 2000 metų kovo 3-ioji. Šiemet jis būtų šventęs savo 95 metų sukaktį.


Tarptautinės gimtosios kalbos dienos, švenčiamos vasario 21-ąją, proga jau keturioliktus metus rengiamas Gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkursas. Jo tikslas – skatinti verslininkus rinktis lietuviškus, taisyklingus, įdomius, originalius vardus. Naujienų portalas Delfi ir Valstybinė kalbos inspekcija kviečia išrinkti labiausiai patinkantį įmonės pavadinimą. Tarp jų yra ir „Vasaros...


Neseniai pradėto rekonstruoti senojo Kretingos miesto parko istorija siekia beveik 100-metį. Istoriko Juliaus Kanarsko duomenimis, Kretingos dvaro Vaitiškių 21 ha sklypas miestui atiteko 1925 m. Žemės reformos komisijai jį suvalstybinus.


Palangoje viešėjęs Tomas užsuko ir į vieną lankomiausių šio kurorto objektų – botanikos parką. Vyras sako, liko nemaloniai nustebintas dėl ten pastebėtų medžių kirtimų ir rastų pjuvenų krūvos. Tuo metu vykdyti medžių kirtimų jau nebebuvo galima dėl prasidėjusio paukščių perėjimo. Parko direktorius informavo, kad visi kirtimai atlikti iki kovo 15 d.


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Kaip įamžinti kurorte valstybės atkūrimo šimtmetį, pagerbti Nepriklausomybės Akto signatarus, – ieškoma atsakymų tokiems klausimams. Juk kitąmet Lietuva minės jubiliejinę sukaktį, Palanga taip pat nori šią progą įamžinti iškilmingai. Pasiūlymų esama – sutvarkyti skverą, esantį tarp centrinio pašto ir katalikų bažnyčios bei pastatyti balto...


Palangos Birutės parko Sodininko namelyje (ties centriniu įėjimu į parką, Vytauto g. 19) duris atvėrė unikali paroda, skirta šio parko istorijai. Pasak parodos koordinatorės Aušros Latonienės, parko istorija besidominčiųjų šią vasarą lauks ne vienas renginys, o jų ciklas.


Palangos Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) dviejų metų studijas užbaigė 268 pirmosios laidos absolventai. Mokslų baigimo šventėje studijų baigimo pažymėjimai buvo įteikti fakultetų dekanams, o ne kiekvienam absolventui atskirai, nes tada šis procesas būtų užsitęsęs ne vieną valandą. Kraštotyros ir turizmo fakulteto dekanė Birutė Mockuvienė gavusi iš TAU garbės...


Palangos Birutės parke – nebyli grafų gyvenimo istorija

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 07 12 | Rubrika: Miestas

Palangos Birutės parko lankytojai kiekvieną vasaros ketvirtadienį kviečiami stebėti nebylią kurorto istoriją – vienoje iš gražiausių kurorto vietų įgyvendinamas projektas „Birutės parko atspindžiai“. Jau septintus metus gyvuojantis projektas parko lankytojus nukelia į praėjusio šimtmečio pradžią. Kiekvieną ketvirtadienį nuo 18 iki 19 val. parke – prie...


Aptverta ne tik istorija, bet ir atmintis

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 01 05 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Siekėme įamžinti Palangos kurortą įkūrusių grafų Tiškevičių šeimą, bet vietoj to pakeitėme Botanikos parko pavadinimą. O pirminis tikslas vėl liko užmirštas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius