Ar ilgai matysime Rusijos simbolį Palangoje?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014-07-24
Peržiūrėta
1589
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ar ilgai matysime Rusijos simbolį Palangoje?

Pasaulį sudrebino Rytų Ukrainoje įvykdytas nusikaltimas, kai iš Rusijos gautos priešlėktuvinės sistemos Rusijos ginkluojami ir šios valstybės vadovaujami teroristai nužudė niekuo nekaltus beveik 300 žmonių. Iš jų  - net 80 vaikų, kurie su tėvais skrido atostogauti. Jų atostogos tapo amžinomis.

Visai netoli mūsų šalies vyksta nepaskelbtas karas tarp Rusijos ir į Europą besiveržiančios Ukrainos. Jei anksčiau, Krymo okupacijos atveju, Rusijos valdžia dar bandė atsiriboti nuo ten pasiųstų savo kariškių, tai  dabar net nesistengiama slėpti, kad Rytų Ukrainoje kariauja iš Rusijos siunčiami samdiniai ir reguliariosios armijos būriai.

Visai neseniai šios imperijos caras Vladimiras Putinas begėdiškai aiškino, kad Kryme šeimininkauti pradėję "žalieji žmogeliukai" viso labo vietiniai gyventojai, maskuojamos spalvos aprangą ir ginklus nusipirkę žūklės ir medžioklės parduotuvėse.

Kokioje parduotuvėje reiktų ieškoti dabar Rytų Ukrainoje teroristų naudojamus šarvuočius, tankus, minosvaidžius, zenitinius pabūklus ir net sudėtingus priešlėktuvinės gynybos kompleksus, sugebančius numušti lėktuvą net 10 kilometrų aukštyje?

Kare, kaip kare. Į šioje zonoje skraidančius Ukrainos armijos naikintuvus nusitaikę teroristai galėjo suklysti ir numušti keleivinį lėktuvą. Vis dar netelpa galvoje, kad civilinį lėktuvą susprogdinę tariamos "Donecko liaudies respublikos" gynėjai į jį taikėsi sąmoningai.

Nors iš karto po, kai sudužo keleivinis lėktuvas, Ukrainos saugumo tarnybų perimtuose teroristų tarpusavio telefoniniuose pokalbiuose girdima frazė: "Nėra čia ko jiems (suprask, užsieniečiams) virš mūsų skraidyti". Nes Ukrainą remiantis visas Vakarų pasaulis apie kažkokios Rytų Ukrainoje paskelbtos mistinės Novorusios teritoriją kalbantiems teroristams yra priešai. O priešus reikia žudyti. Toks vien tik šį amatą temokančių ir Čečėnijoje jau įgudusių samdinių darbas.

Pasaulyje jau mažai kam kelia abejonių, kad lemtingoji raketa į keleivinį lėktuvą buvo paleista iš Rusijos atgabentos priešlėktuvinės sistemos, o ją valdė Rusijos kariuomenės specialistai. Tai patvirtina jau dabar paskelbti faktai. Dar nesibaigus vasarai turėtume sulaukti ir tarptautinės komisijos ekspertų išvadų.

Rusija niekada jų nepripažins. Tai reikštų milžiniškų kompensacijų išmokėjimą nukentėjusiesiems ir viso civilizuoto pasaulio pasmerkimą.

Todėl jau dabar Rusijos žiniasklaidoje įvairiausio plauko ekspertai platina Kremlių ginančias versijas. Pavyzdžiui, esą, specialiai virš karo zonos nukreiptą civilinį lėktuvą pašovė netoli jo skridęs Ukrainos karinių pajėgų naikintuvas. Arba, kad tai - JAV sumanyta operacija ir atlikta Ukrainos kariškių rankomis.

Tačiau pasaulio akyse Rusija pasmerkta jau dabar. Rusų turistai atvirai niekinami užsienio kurortuose, sporto pasaulis renka parašus, kad būtų atšauktas Rusijoje 2018 metais turintis vykti pasaulio futbolo čempionatas. Lenkijos vyriausybė atšaukė kitąmet jų šalyje turėjusius vykti Rusijos kultūros metus. Net latviai išdrįso į Jūrmaloje vykstanti Rusijos estrados festivalį "Naujoji banga" neįsileisti V.Putino režimui ištikimų atlikėjų. Šio festivalio organizatoriai pagrasino daug pajamų atnešantį renginį iš Jūrmalos perkelti kitur.

Kur? Ar tik ne į Palangą? Juolab, kad mūsų kurorte greitai turėtų atsirasti moderni koncertų salė. Palangos kortą "Naujosios bangos" organizatoriai jau buvo išmetę pernai, kai Jūrmalos valdžią spaudė labiau prisidėti finansuojant rusų kultūros renginį. Tuomet Palangos valdžia atvirai išskėtė rankas - maloniai laukiame.

Ką mūsų kurorto vadovai pasakytų dabar? Deja, pas mus poilsiaujantiems rusų turistams keliaklupsčiaujama ir toliau. Ar gali lėktuvo katastrofoje labiausiai nukentėję olandai pamėgti mūsų kurortą, kurio pagrindinėje J.Basanavičiaus gatvėje vakarais iš visų kavinių aidi rusiškos dainos. Rusams valgiaraščiai paslaugiai siūlomi jų kalba.

Gelbėtojai prakalbo apie rusiškai parašytus įspėjimus paplūdimyje.Paplūdimiuose per garsiakalbius iš Vakarų Europos atvykę turistai vargiai išgirs pranešimus anglų kalba, tačiau rusiškai skelbiamos informacijos - per akis.

Vis dar pykstame, kai apie Lietuvą išgirdę užsieniečiai pavadina mus rusais. Tačiau apsižvalgykime aplinkui - kiek Palangoje dar nuo sovietmečio išlikusių materialių ir dvasinių Rusijos simbolių. Vienas jų - sovietų armijos karių kapinės pačiame kurorto centre. Jei tai būtų dar tik kukliai įrengtos kapavietės - pusė bėdos, nors ir tuomet reiktų paklausti, kodėl rusai savo karių palaikų nelaidojo ten, kur jiems ir dera ilsėtis - Palangos kapinėse. Tačiau prisidengus kapinėmis pačiame miesto centre ant paaukštinimo pastatytas didingas monumetas su žvaigždėmis, kūjais ir pjautuvais. Pagarbos paminklas okupantams. Šalia esantis pagarbos ženklas partizanų generolui Žemaičiui šalia jo atrodo lyg našlaitėlis.

Po karo net surusintoje Klaipėdoje karių kapinės buvo įrengtos tuomet Mažvydo parko vietoje veikusių senųjų uostamiesčio kapinių pašonėje. Ar kurioje nors Vakarų Europos valstybėje, net buvusiose "išvaduotose" sovietinio bloko šalyse, rasite tokį pagarbos monumentą Rusijai, kaip Palangoje? Tarsi pasityčiojimui, pastatytą priešais katalikų bažnyčią.

Ką turėtų apie Palangą pagalvoti užsienio turistas? Kad atvyko į Europos Sąjungos šalį, kurioje gerbiami Rusijos simboliai? Valstybės, kuri atvirai grobia kitos šalies žemes ir šaudo į civilius lėktuvus.

Teisus profesorius Vytautas Landsbergis, sakydamas, kad norint galutinai išsivaduoti iš sovietmečio būtina ištrinti okupantų valstybės simbolius.

Tai joks kultūros paveldas. O jei kultūros, tai ne mūsų.

Tačiau ne visiems tai suprasti.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Negalime įsivaizduoti kokybiško pastato be langų. Langai – labai svarbus elementas, nuo kurio priklauso, kaip jauku bei šviesu bus patalpose. 


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Įvažiavimas į Palangą jau neilgai trukus taps gerokai erdvesnis – penktadienį Lietuvos valstybinė automobilių kelių direkcija pasirašo rangos darbų sutartį su konkurso laimėtojais dėl Kretingos gatvės Palangoje (atkarpos nuo įvažiavimo į miestą iki sankryžos su Klaipėdos plentu bei Klaipėdos plento atkarpos nuo Virbališkės tako iki sankryžos su Vasario 16-osios ir Vėžių...


Ar ilgai močiutės Palangai darys gėdą?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 06 25 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Palangos savivaldybė užsimojo sustabdyti bet kuriam civilizuotam kurortui gėdą darančią nakvynės paslaugų siūlymo tradiciją, kai įvažiuojant į miestą poilsiautojų pakelėse tyko plakatais apsiginklavusios močiutės, kurios pasiruošusios vos ne pulti po ratais bet kuriam prie jų stabtelėjusiam automobiliui.


Ar ilgai matysime Rusijos simbolį Palangoje?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 07 24 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

 Pasaulį sudrebino Rytų Ukrainoje įvykdytas nusikaltimas, kai iš Rusijos gautos priešlėktuvinės sistemos Rusijos ginkluojami ir šios valstybės vadovaujami teroristai nužudė niekuo nekaltus beveik 300 žmonių. Iš jų - net 80 vaikų, kurie su tėvais skrido atostogauti. Jų atostogos tapo amžinomis


Kamuoliukus iš dėžės verslininkai trauks dar ilgai  2

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 04 04 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Palangoje prasidėjusi viešųjų prekybos ir paslaugų pirkimo vietų savotiška loterija trumpam vėl tapo pagrindiniu kurorto įvykiu. Nors ji vyksta jau antrus metus, lyg ir nebėra jokia naujiena, iš dėžės verslininkų traukiami stalo teniso kamuoliukai pritraukė nemažą televizijų ir žurnalistų dėmesį.


Anot gydytojų, kas antra mirties priežastis Lietuvoje – širdies ligos. Pagal mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių jau ne vienerius metus pirmaujame tarp kitų Europos šalių. Statistika bauginanti, tačiau ji tokia dėl to, kad pas mus pernelyg daug žmonių vargina per aukštas kraujospūdis, per didelis cholesterolio ir gliukozės kiekis kraujyje. Deja...


Pastaruoju metu Šventojoje policininkai tapo dažni svečiai paplūdimyje. Dėl netikėtai pasipylusių moterų nusiskundimų, kad šalia moterų pliažo renkasi nudistai, tarp jų ir vyrai, policija vyksta vaikyti nuogalių iš šalia esančios teritorijos. Policininkai nepatingėjo užkopti ir į kopas. Nudistai buvo raginami apsivilkti maudymosi kostiumus ir degintis su jais....


Kiek ilgai lauksime kitos nelaimės?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 12 12 | Rubrika: Miestas

Prieš savaitę mieste prasidėjusį Kalėdų švenčių laikotarpį jau šį pirmadienį paženklino tragiškas įvykis. Skubant į bažnyčią laikyti vakarinių mišių, Vytauto gatvėje automobilio buvo parblokštas ir mirtinai sužalotas kunigas rezidentas, po 50 kunigystei atiduotų metų garbingą kunigo jubiliato statusą įgijęs 87 metų Liudas Serapinas.


Darbo vietos laisvos ilgai nebūna

Miglė IVANAUSKAITĖ, 2009 07 10 | Rubrika: Miestas

Darbo biržose šiuo ekonomiškai sudėtingu laikotarpiu – pats darbymetis. Darbo rinkos rodikliai fiksuoja įtemptą padėtį: bedarbių skaičius daugelyje apskričių nemažėja, o naujų darbo vietų pasirinkimas kuklus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas