Balsavimo teise Palangoje galėjo naudotis ne visi?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-11-08
Peržiūrėta
1700
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Aikštės apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė A.Kaminskienė: „Pasikeitus rinkimų įstatymui, rinkėjų kortelių einant balsuoti turėti nebėra būtina“.
Aikštės apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė A.Kaminskienė: „Pasikeitus rinkimų įstatymui, rinkėjų kortelių einant balsuoti turėti nebėra būtina“.

Nors rinkimai į Seimą jau praėjo ir jų rezultatai patvirtinti, aistros dėl jų tebeverda ir aukščiausiu šalies lygiu – iki pat Konstitucinio teismo – ir daugiau ar mažiau politika besidominčių žmonių namuose. Prieš kelias dienas į redakciją paskambinusi palangiškė pasiguodė, jog ji neturėjo galimybės pasinaudoti savo teise balsuoti – o gal tas balsas būtų turėjęs įtakos rinkimų rezultatams.

Ir vienas balsas lemia
„Tikrai norėjau dalyvauti rinkimuose ir balsuoti, tačiau negalėjau to padaryti, - po antrojo rinkimų turo pasiguodė į redakciją paskambinusi Ganyklų gatvėje gyvenanti palangiškė E.S. (vardas ir pavardė redakcijai žinomi). - Laukiau laukiau, kol man atneš kvietimą dalyvauti rinkimuose, bet taip ir nesulaukiau“.
Sunkiai vaikštanti moteris sakė turėjusi tvirtą nuomonę, už ką balsuoti, ir tikrai norėjusi tai padaryti. Ji planavo pasinaudoti teise balsuoti namuose, tačiau taip ir nebalsavo.
„Galbūt mano vienos balsas nieko nebūtų nulėmęs, bet gal aš ne viena tokia? Kita vertus, kai buvo perskaičiuojami tie nedaug balsų, kurie skyrė Praną Žeimį nuo Genovietos Krasauskienės, tai kiekvienas balsas brangus buvo. Apmaudu, kad taip ir likau nepareiškusi nuomonės“, - guodėsi moteris.

Teikė iki spalio 6-osios
Šiais metais rinkėjų kortelės gyventojams buvo teikiamos nuo rugsėjo 18 d. iki spalio 6 d. Jas teikė rinkimų apylinkės, kuriai pagal gyvenamąją vietą priklauso rinkėjas, nariai.
Apylinkės rinkimų komisijos narys, įteikdamas rinkėjo kortelę, privalo informuoti rinkėjus apie tai, kokie asmenys ir kaip gali įgyvendinti teisę balsuoti namuose, kaip gali balsuoti rinkėjų artimieji, kurie negyvena nurodytu adresu, yra išvykę kitur ar kaip gali balsuoti rinkėjai, apsistoję nurodytu adresu, bet įrašyti į kitos apylinkės rinkėjų sąrašus.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) tinklapyje pateikiama informacija, jog jeigu rinkėjo kortelės nebuvo įmanoma įteikti asmeniškai, nevardinis kvietimas atvykti balsuoti gali būti įdėtas į pašto dėžutę arba perduotas rinkėjo kaimynui.
Norint balsuoti namuose, reikėjo pateikti prašymą apylinkės rinkimų komisijai, nuėjus į rinkimų apylinkę arba užpildžius tokį prašymą, kuomet į namus rinkimų komisijos nariai pristato rinkėjo korteles. Jei asmuo yra neįgalus, prašymą galėjo pateikti ir kitas asmuo (šeimos narys, kaimynas, besirūpinantis asmuo ar komisijos narys).
Balsavimas namuose vyko spalio 12 ir 13 dienomis 8-20 val. Pakartotinis balsavimas namuose vyko spalio 26 ir 27 dienomis 8-20 val.

Kortelės –  nebebūtinos
„Palangos tilto“ kalbinti Pajūrio rinkimų apygardos, kurioje, be neringiškių ir dalies Klaipėdos rinkėjų, balsuoja ir palangiškiai atstovai bei buvusi Aikštės apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė Aldona Kaminskienė visų pirma priminė, jog, pasikeitus rinkimų įstatymui, kvietimais į rinkimus kartais pavadinamų rinkėjų kortelių einant balsuoti turėti nebėra būtina - rinkimų dieną savo apylinkėje, kurioje rinkėjas deklaravęs savo gyvenamąją vietą, jis gali eiti balsuoti be rinkėjo kortelės.
„Tai, kad asmuo negavo rinkėjo kortelės, nesudaro jokių problemų jam pareikšti savo valią. Tiek išankstinio balsavimo dienomis, tiek sekmadieniais, kai vyko pirmasis ir antrasis rinkimų turai, rinkėjų kortelės, žmogui pateikus asmens dokumentą, buvo atspausdinamos tiesiog rinkimų apylinkėse“, - priminė Pajūrio apygardos rinkimų komisijos narys Virgilijus Beržanskis, kuris buvo atsakingas už išankstinį balsavimą Palangoje.
„Anksčiau, kol dar nebuvo pakeistas rinkimų įstatymas, gal ir buvo svarbu turėti rinkėjo kortelę. Tačiau, kiek man žinoma, ir tada, pateikus asmens dokumentą, nebuvo daroma kliūčių žmogui balsuoti. Šiemet – juo labiau“, - paantrino A.Kaminskienė.

Visų įteikti neįmanoma
Pajūrio apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Vytautas Krutulis dar prieš rinkimus sakė, jog tiesiog neįmanoma visiems rinkėjams įteikti kortelių. O labiausiai šioje apygardoje dalyti rinkėjo kortelių nesisekė Neringoje.
„Ateina rinkimų apylinkių darbuotojai prie namų, o jie užrakinti. Žmonės yra deklaravę gyvenamąją vietą Neringoje, tačiau realiai joje būna tik vasarą. Neringoje išdalijome tik apie 60 proc. rinkėjo kortelių“, – skaičiavo V.Krutulis.
Klaipėdoje ir Palangoje šis procentas buvo ženkliai mažesnis, tačiau 100 proc. nepasiekė – to ir neįmanoma padaryti.

Būna, kad iškolioja
V.Krutuliui pritarė ir A. Kaminskienė.
„Komisijos nariai, nors turi labai nedaug laiko kortelėms išnešioti ir įteikti, neradę namuose rinkėjų po kelis kartus į tą patį butą ar namą užsuka. Įmesti į pašto dėžutę kortelės negalima, tai draudžia įstatymas. Tačiau yra paliekamas pranešimas su nuorodomis, kaip ir kur kreiptis dėl šio dokumento“, - aiškino apylinkės komisijos pirmininkė.
Tačiau, pasak jos, esama ir tokių namų, kurių gyventojams įteikti korteles sunku. Aikštės apylinkei priklauso keli bendrabučiai, ant kurių butų durų net numeriai nepažymėti. Būna ir taip, kad gyventojai komisijos narių neįsileidžia, nors pastarieji ir girdi, kad už durų kažko esama.
„Galbūt pavakariais, kai didžiausia galimybė rasti žmones namuose, kai kurie gyventojai prisibijo nepažįstamų įsileisti, nors mes visada prisistatome”, - svarstė A.Kaminskienė.
Ji pridūrė, jog yra ir tokių piliečių, kurie ne tik durų neatidaro, bet ir iškolioja į jas besibeldžiančiuosius.
„Pati nešiojau korteles. Į vieną butą, kuriame gyvena net šeši rinkėjai, ne tik kad neįsileido, bet dar ir išėjusią iš laiptinės pro langą apkeikė“, - prisiminė moteris.

Iš 400 neįteikė 23
A.Kaminskienė prisiminė, jog Ganyklų g. gyvenantiems rinkėjams korteles nešiojęs komisijos narys iš turėtų 400 dokumentų neįteikė tik 23.
„Žinau, kad buvo skambinta jūsų minėto buto kaimynams, nes komisijos nariui keletą kartų niekas neatidarė durų. Mūsų žiniomis, ten gyvenanti moteris sunkiai vaikšto. Bet ji galėjo arba pati mums paskambinti ir pranešti, kada galėtume ateiti ir tartis dėl balsavimo namuose. Arba galėjo paprašyti giminaičių ar kitų ja besirūpinančių asmenų, jei tokių esama. Bet kuriuo atveju skambinti reikėjo ne po rinkimų. Apgailestaujam, kad ponia negalėjo pareikšti savo valios, bet jeigu mūsų neįsileidžia, kaip mes galime įeiti?‘ – kalbėjo A.Kaminskienė.
Rinkimų komisijos pirmininkė paminėjo, jog antrajame rinkimų ture pageidavimą balsuoti namuose buvo pareiškęs 41 Aikštės apylinkėje gyvenantis palangiškis. Balsavo 40, nes vienas žmogus pateko į ligoninę.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sekmadienį – (ne) eilinis įvykis, vyks rinkimai į miesto Savivaldybės Tarybą, o kartu išrinksime ir merą. Kadangi visi rinkimų stebėtojai, politikos aistruoliai, politikai profesionalai ir mėgėjai akylai stebi rinkimų kampaniją, kad nebūtų politinės reklamos pažeidimų, iškart skubu visus nuraminti: šis komentaras – mano asmeninė nuomonė. Nei agituoju balsuoti už ką nors, nei prieš ką nors....


Nuo birželio 1 dienos visi palangiškiai, kaip ir bet kurios kitos savivaldybės gyventojai, sulaukę 16 metų, yra kviečiami savarankiškai registruotis skiepui nuo koronaviruso. Žinomi kurorto žmonės ragina pasinaudoti tokia galimybe ir pasiskiepyti. „Kuo daugiau žmonių kuo greičiau tai padarys, tuo sparčiau grįšime į iki pandemijos buvusias gyvenimo vėžes“, – sakė...


Palanga dabinasi miesto vėliavomis ir lygiai po savaitės visus metus minėti ne tik kurortui, bet ir šaliai labai svarbią sukaktį – kovo 30 d. sukaks lygiai šimtas metų nuo dienos, kuomet Palanga Tarptautinės arbitražo komisijos sprendimu buvo grąžinta Lietuvai. Kurorto gyventojai taip pat kviečiami pažymėti šią visai šaliai svarbią sukaktį –...


Lapkričio 13-ąją prisieks naujasis Seimas. Pirmajam posėdžiui pirmininkaus Seimo narys Antanas Vinkus (77 m.) – tradiciškai pirmojo posėdžio vairas atiduodamas vyriausiam Seimo nariui. Ne vienerius metus tą darė Vida Marija Čigriejienė, taip pat Kazys Bobelis. Sutapimas – visi jie gydytojai. Posėdžio išvakarėse – 15min.lt kalbėjosi su Antanu Vinkumi apie jo...


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį, likus 100 dienų iki Seimo rinkimų, penktadienį, liepos 3 dieną, patvirtino rinkimų apylinkių ribas. Rinkimų apylinkių skaičius sumažėjo – jų, palyginuti su 2019 m., bus 34 mažiau. Palangoje sumažės dviem apylinkėmis.


Balsavimo teise Palangoje galėjo naudotis ne visi?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 11 08 | Rubrika: Miestas

Nors rinkimai į Seimą jau praėjo ir jų rezultatai patvirtinti, aistros dėl jų tebeverda ir aukščiausiu šalies lygiu – iki pat Konstitucinio teismo – ir daugiau ar mažiau politika besidominčių žmonių namuose. Prieš kelias dienas į redakciją paskambinusi palangiškė pasiguodė, jog ji neturėjo galimybės pasinaudoti savo teise balsuoti – o gal tas...


Darbo partijos kandidatė Pajūrio rinkimų apygardoje Genoveita Krasauskienė nepraranda vilties patekti į Seimą, kai, regis, jau visi šaukštai po pietų.


Vakar baigėsi išankstinis balsavimas antrajame rinkimų į Seimą rate. Palangoje teise pareikšti savo valią tie, kurie neturės galimybės padaryti to sekmadienį, galėjo Palangos miesto savivaldybės administraciniame pastate Vytauto g. 112, nuo 8 iki 20 val. 


Praėjusį penktadienį „Palangos tilto“ redakcijos darbuotojai darbą pradėjo nuo skambučio policijai – ryte atvykę į redakciją, radome sudaužytą laikraščio reklaminį stendą. Visą vasarą jis niekam iki mūsų laikraštyje praėjusią savaitę pasirodžiusių nepalankių straipsnių apie buvusį ministrą Raimundą Palaitį netrukdė. Chuliganų išpuolis, kurį redakcija...


Šeštadienį vyko Palangos miesto seniūnaičių rinkimai, kurie susiklostė ne visai taip, kaip buvo tikėtasi. Kunigiškių seniūnaitijoje balsavo devyni žmonės, kurie net neturėjo teisės balsuoti, todėl rinkimai laikomi neįvykę. „Kunigiškių seniūnaitijoje buvo du kandidatai – Vida Merkevičiūtė bei Stanislovas Norkus. Jei rinkimai būtų įskaityti, tuomet vyras būtų laimėjęs vieno balso persvara....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius