Baroko savaitė Palangos senojoje gimnazijoje

Palangos tiltas, 2020-12-07
Peržiūrėta
2020
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Baroko savaitė Palangos senojoje gimnazijoje

Per visų dalykų pamokas susitelkti į kurią nors kultūros epochą Palangos senojoje gimnazijoje jau tampa tradicija.  Tiesa, ji dar nauja, prasidėjo tik praėjusiais metais. Pernai gimnazistai kartu su mokytojais tyrinėjo antikos, viduramžių ir Renesanso epochas. Šiemet paskutinę lapkričio savaitę mokiniai ,,lankėsi’’ baroko epochoje. Patirtis rodo, kad per visas pamokas sutelkiant dėmesį į vieną temą, integruojami skirtingi dalykai, matomas platesnis laikotarpio vaizdas, svarbiausios idėjos ir jų atspindžiai šiandieniniame gyvenime. Gimnazistai ir mokytojai pasidalijo mintimis apie bendrą veiklą barokui skirtos savaitės metu.
Etikos pamokose apžvelgtos kultūros epochos iki baroko, skiriant dėmesį sampratai apie individo raišką ir laisvę bei baimes kiekvienos epochos pasaulėžiūros kontekste. Per tikybos pamokas kalbėta apie bažnyčios įtaką baroko atsiradimui ir pasaulėžiūrai, Šv. Ignaco Lojolos asmenybę ir jo dvasingumo principus, Jėzuitų ordino įkūrimą, svarstyta apie Lietuvos bažnyčioje vykusius pokyčius, susijusius su baroko epocha.
Anglų kalbos mokytojos A.Janušienė ir A.Kaklienė parengė užduotis. Jas I-IV klasių gimnazistai atliko peržiūrėję video, kuriame Dr. Mary Dave Blackman pristato baroko laikotarpį, iliustruodama jį architektūros, literatūros, muzikos, dailės, geografijos, mokslo, politikos aspektais. Citatos iš gimnazistų darbų:
Ema Purmalytė, IIIB: ,,Nustebau, kad J.Svifto 'Guliverio kelionės' buvo parašytos baroko laikotarpiu. Maniau, kad tai žymiai vėlesnės epochos kūrinys“.
Joris Lisas, IIIB: „Mane sužavėjo tapyba. Ankstesniais istoriniais laikotarpiais tapyboje vyravo religiniai motyvai, o baroko laikotarpiu išpopuliarėjo mažiau formalūs portretai.“
Ugnė Jakubauskaitė, IIIB: „Nesu didelė baroko fanė, nes tai tamsus ir slegiantis laikotarpis. Pavyzdžiui, žmonės sveikindavosi sakydami 'Memento mori'. Tačiau mane apstulbino, kad jau tada buvo atrasta, kaip veikia žmogaus kraujotakos sistema.“
Marius Žarnauskas, IVB: „Nustebau, kad Harvardo universitetas JAV įkurtas Baroko laikotarpiu. Maniau, kad jis įkurtas Renesanso laikotarpiu, kaip daugelis garsių Europos universitetų.“
Per lietuvių kalbos ir literatūros pamokas mokiniai aptarė baroko epochos pasaulėžiūrą ir ją nulėmusias priežastis, sužinojo apie šios epochos meną, architektūrą, virtualiai lankėsi barokiniame Vilniuje, domėjosi žymiu ispanų rašytoju Pedro Kalderonu, interpretavo jo gyvenimo kaip teatro sampratą, skaitė tuo metu Europoje garsaus lietuvių poeto M.K.Sarbievijaus poeziją, diskutavo apie jos idėjų aktualumą šiandien.
Mokiniai turėjo galimybę lankytis gimnazijos interneto svetainėje, Bibliotekos skiltyje, bibliotekos darbuotojų parengtoje virtualioje parodoje ,,Baroko literatūros žanrų įvairovė", kuri ne tik pateikia informaciją, bet ir atskleidžia, kaip įvairūs literatūros žanrai tiek savo forma, tiek turiniu reprezentuoja baroko epochą ir žmogaus pasaulėjautą.
Biologijos pamokose buvo kalbama apie Antonijų van Levenhuką (1632–1723), olandų audinių pirklį, kuris išrado pirmąjį mikroskopą, kalbėta apie anglų gamtininką Robertą Huką (1635-1703), išleidusį visame mokslo pasaulyje išgarsėjusią knygą ,,Mikrografija", kurioje pirmą kartą pateikti labai detalūs mikroskopiniai įvairių organizmų piešiniai. R.Hukas pirmasis pavartojo terminą ,,ląstelė“ (the Cell), nes stebint augalo ląsteles jos pasirodė panašios į vienuolyno celes. Mokiniai žiūrėjo trumpametražį filmą ,,The Biology of the Baroque" (,,Baroko biologija“)ir susipažino su biologija, peržengiančia Darvino evoliucijos teorijos ribas.
Geografijos pamokose mokiniai kalbėjo apie vieną reikšmingiausių to meto Lietuvos geografijos darbų - M.K. Radvilos Našlaitėlio pastangomis 1613 metais sukurtą LDK žemėlapį, jo atsiradimo aplinkybes ir reikšmę Europos bei Lietuvos geografijai.
Istorijos pamokose IC klasės pristatė savo pastebėjimus tema: ,,Kaip baroko naujovės paveikė visuomenės gyvenimą?"
Teatro pamokose gimnazistai domėjosi baroko teatru (commedia dell'arte).
Per muzikos pamokas mokiniai susipažino su baroko muzikos ypatumais, žanrais, instrumentais ir kompozitoriais. Mokiniai sužinojo apie muzikinį gyvenimą Lietuvoje, Kaziuko mugės atsiradimo reikšmę. Klausydami baroko epochos hitų, kuriuos dažnai interpretuoja šiuolaikiniai muzikantai, įvertino baroko muzikos vietą šiuolaikinėje kultūroje.

Palangos senosios gimnazijos informacija

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėjusį ketvirtadienį Palangos senojoje gimnazijoje 118 abiturientų nuskambėjo paskutinis skambutis. 


Paskutinę šių mokslo metų lapkričio mėnesio savaitę gimnazistai ,,lankėsi’’ baroko epochoje, o kovo mėnesio 8 -12 dienomis per įvairių mokomųjų dalykų pamokas ,,lipdė’’ bendrą Apšvietos epochos (XVIII amžiaus) vaizdą.


Per visų dalykų pamokas susitelkti į kurią nors kultūros epochą Palangos senojoje gimnazijoje jau tampa tradicija. Tiesa, ji dar nauja, prasidėjo tik praėjusiais metais. Pernai gimnazistai kartu su mokytojais tyrinėjo antikos, viduramžių ir Renesanso epochas. Šiemet paskutinę lapkričio savaitę mokiniai ,,lankėsi’’ baroko epochoje. Patirtis rodo, kad per visas pamokas...


"Sniego gniūžtės“ veikla Palangos senojoje gimnazijoje

"Palangos tilto" redakcija, 2020 02 14 | Rubrika: Jūros vaikai

Sausio 17-19 dienomis Palangos senojoje gimnazijoje vyko Lietuvos jaunimo sąjungos „Žingsnis“ organizuojama prevencinė programa „Sniego gniūžtė“ (SG).


Tinklinio turnyras Palangos senojoje gimnazijoje

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 26 | Rubrika: Sportas

Tinklinio turnyras „Geltona, žalia, raudona”, skirtas Vasario 16-ajai paminėti, vyko Palangos senojoje gimnazijoje. Tapo tradicija, jog sportinius renginius, kuriuose telkiama Palangos miesto bendruomenė, organizuoja patys gimnazistai – grupė „Sportas netrukdo mokslui, mokslas netrukdo sportui”. Jaunuoliai nori draugauti, sportuoti, būti matomais ir veikliais.


Karjeros diena Palangos senojoje gimnazijoje

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 10 | Rubrika: Jūros vaikai

Kokią ugdomosios veiklos kryptį rinktis III gimnazijos klasėje? Kokią profesiją ar veiklą pasirinkti baigus mokyklą? Tai klausimai, kurie dažnai kyla I-II ir III-IV klasių gimnazistams. Būtent sausio mėnesio 24 dieną Palangos senojoje gimnazijoje vykę Karjeros dienos renginiai ne tik pateikė gimnazistams informacijos apie įvairias profesijas, bet ir paskatino pirmiausia pažinti save ir...


Palangos senojoje gimnazijoje „siautė“ matematikos ,,bacila“ – vyko tradicinė matematikos savaitė. Ji prasidėjo gimnazistų viešnage Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijoje, kur vyko respublikinė konferencija ,,Matematika už lango”. Joje IID klasės mokinys Dovydas Žemaitaitis (mokytoja Aušra Ševeliova) skaitė pranešimą...


Palangos senojoje gimnazijoje vyko Karjeros ir verslumo ugdymo diena. Ugdymo karjerai konsultantės Jūratės Vaišvilės ir direktoriaus pavaduotojos ugdymui Jolitos Vaičiulienės iniciatyva mokiniai buvo pakviesti klausyti motyvacinių ir informacinių paskaitų, turėjo galimybę pateikti klausimus ir konsultuotis asmeniškai.


Palangos senojoje gimnazijoje lankėsi Lietuvos Respublikos Seimo narys Paulius Saudargas, Rytų Europos studijų centro analitikas Linas Kojala ir Seimo nario P. Saudargo padėjėja-sekretorė Eglė Švabauskienė. Visi jie dalyvavo ekspedicijoje „Karlagas 15“, skirtoje 70-osioms lietuvių tremties į Kazachstaną metinėms paminėti.


Palangos senojoje gimnazijoje sklandė Laisvės dvasia

Dalia RAKAUSKIENĖ Palangos senosios gimnazijos mokytoja, 2013 03 14 | Rubrika: O man ne dzin

Kovo 11-oji Palangos senojoje gimnazijoje pažymima netradiciškai. Jau devinti metai gimnazistai ir kūno kultūros mokytojai organizuoja sveikatingumo žygį-krosą „Palangos senoji gimnazija – Prezidento ąžuolas”.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius