Dėl Palangos kredito unijos Seimo narys kreipėsi į naująjį generalinį prokurorą

Linas JEGELEVIČIUS, 2016-02-18
Peržiūrėta
1787
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Buvęs PKU faktinis vadovas Evaldas Petrauskas, o dabar Kredito unijų narių gynimo asociacijos valdybos pirmininkas.
Buvęs PKU faktinis vadovas Evaldas Petrauskas, o dabar Kredito unijų narių gynimo asociacijos valdybos pirmininkas.

Klaipėdos apygardos prokuratūrai nusprendus nutraukti ikiteisminį tyrimą prieš buvusį Palangos kredito unijos (PKU) Valdybos pirmininką Vytenį Tomkų ir Lietuvos centrinės kreito unijos (LCKU) administracijos vadovą Fortunatą Dirginčių, buvęs PKU faktinis vadovas Evaldas Petrauskas, o dabar Kredito unijų narių gynimo asociacijos valdybos pirmininkas, nenuleido rankų: jis tikisi, kad ieškant teisybės padės gerai pajūrio gyventojams pažįstamas Seimo narys Naglis Puteikis.

Viliasi, kad į Seimo nario kreipimąsi bus tinkamai reaguota
N. Puteikis jau kreipėsi į naująjį Lietuvos generalinį prokurorą Evaldą Pašilį, prašydamas atlikti išsamų tyrimą dėl, anot jo, galimai neteisėtai PKU perėmimo ir minėtų asmenų galimai nusikalstamos veikos. „Kreipiausi pagalbos į Seimo narį N. Puteikį, nes man atrodo, kad Klaipėdos prokuratūra nepagrįstai nusprendė nutraukti ikiteisminį tyrimą, nes neva nepadarytos veikos turinčios LR BK 182 str. (sukčiavimas), 184 str. (turto išvaistymas) ir 228 str. (piktnaudžiavimas) numatytų nusikaltimų požymių. Klaipėdos prokurorai net nenagrinėjo pareiškimo dalies dėl dokumentų klastojimo 9LR BK 300 str.). N. Puteikis yra žinomas kaip aktyviai už teisybę kovojantis politikas, todėl tikiuosi, kad jo pareiškimas generaliniam prokurorui neliks be deramo atsako“, – viliasi E. Petrauskas. Dėl neteisėto prokurorės sprendimo su skundu jau yra kreiptasi į Klaipėdos teismą.
2012 metų pabaigoje Palangos kredito unijos (PKU) faktinį vadovą E. Petrauską užgriuvo policija, jis buvo sulaikytas ir uždarytas į Šiaulių tardymo izoliatorių, kuriame praleido septynis mėnesius. Visus septynis mėnesius jam neleido matytis nei su šeima, nei su vaikais. Kaltinimai skambėjo taip – dokumentų klastojimas, turto pasisavinimas, sukčiavimas. Minėti įtarimai bliuško vienas po kito.

Įdomūs telefoniniai pokalbiai
Sukčiavimu kaltinamas E. Petrauskas per ketverius metus pasiekė ne vieną pergalę teismuose: jis buvo išteisintas byloje dėl dokumentų klastojimo, poveikio liudytojui, jam pavyko nušalinti, jo nuomone, šališką teisėją Palangos miesto apylinkės teisme (bylą dabar nagrinėja Plungės miesto apylinkės teismas, – aut.), o šių metų rugsėjį Plungės teismas nuo bylos nušalino prokurorą R. Ušinską.
E. Petrauskas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pareigūnų piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, dokumentų klastojimo ir kitų nusikalstamų veikų.
„Kratų metu, o gal vėliau, buvo pasisavinti mano ir mano verslo partnerių gauti kreditai daugiau nei už 3 milijonus litų“, – primena vyras.
Teismui perduotoje baudžiamojoje byloje užfiksuotas unijos nario A. Skopo ir Centrinės kredito unijos valdybos pirmininko F. Dirginčiaus pokalbis telefonu.
Iki E. Petrausko suėmimo likus trims savaitėms, F. Dirginčius, anot E. Petrausko turimų telefoninių pokalbių išrašų, teigė, kad „Petrauskas greitai gatvėmis nebevaikščios. Jis bus lokalizuotas, ir mes tvarkysimės unijoje”.
Tokį pokalbį, kurio išklotines rodė pašnekovas, anot jo, užfiksavo policija.

Nori viską sudėti į knygą
„Palangos tilto“ redakcijoje E. Petrauskas anksčiau rodė tyrimo dokumentus, kurie atskleidžia, kad kai kurie dabartiniai PKU valdybos nariai į valdymo organus pateko galimai neskaidriai – nurodydami, kad jie yra Palangos gyventojai.
„Pavyzdžiui, ar ne juokinga, kad V. Tomkus (buvęs Palangos KU valdybos pirmininkas, – aut.) ir dar beveik dešimtis unijos valdymo organuose svarbias pareigas užimančių asmenų nurodo, kad glaudžiasi viename butuke Palangoje“, – retoriškai klausė E. Petrauskas, gruodį kalbėdamas su „Palangos tiltu“.
E. Petrauskas, ketinantis, kaip sako, visą „Palangos kredito unijos užėmimo epopėją“ kada nors išdėstyti knygoje, neslepia dabar įsigijęs daug priešų. Vyras paviešino, kad Centrinė kredito unija apmokėdavo įvairių pareigūnų (tarp jų ir vieno buvusio, palangiškiams gerai pažįstamo vidaus reikalų ministro) atostogas tolimuose kraštuose, net Filipinuose.
Taip pat paaiškėjo, kad ikiteisminius tyrimus E. Petrausko atžvilgiu pradėjusi Klaipėdos kriminalinės policijos vyr. tyrėja Lina Peskovienė 2010–2012 metais buvo Klaipėdos kredito unijos paskolų komiteto narė.

Seimo narys priekaištauja Klaipėdos prokurorams
Susipažinęs su E. Petrausko pateikta medžiaga, N. Puteikis neliko abejingas. „Pažymėtina, kad nurodytų faktų tyrimo metu nebuvo apklaustas nė vienas pareiškime nurodytas asmuo, o išvados padarytos paviršutiniškai, vadovaujantis tik pareiškimu pateiktais duomenimis, kurie tik iš dalies patvirtina galimai nusikalstamų veikų buvimo faktą. Pareiškime nurodytos aplinkybės turėjo būti išsamiai ištirtos, tiek įvertinant pateiktus su pareiškimu dokumentus, tiek išreikalaujant papildomų dokumentų, taip pat apklausiant pareiškime nurodytus asmenis“, – rašo N. Puteikis kreipimesi į generalinį prokurorą E. Pašilį.
N. Puteikis pabrėžia, kad E. Petrausko minimi asmenys, pavyzdžiui, F. Dirginčius, iki šiol, anot N. Puteikio, „turi tiesioginę įtaką“ priimant sprendimus Palangos kredito unijoje, todėl galimai nėra tinkamai suinteresuoti ir ginti jos interesus.
„Nepaisant įstatymo numatyto imperatyvo, Klaipėdos apygardos prokuratūra visiškai netiria ir net nevertina Kredito unijų narių teisių gynimo asociacijos valdybos pirmininko (E. Petrausko, – aut.) pareiškime nurodytų aplinkybių, galimai sąmoningai nesiaiškina galimai nusikalstamų veikų, susijusių su daroma didele finansine žala Palangos kredito unijai (kalba netaisyta, – aut.)“, – pastebi N. Puteikis.

Prašo išsamaus ir objektyvaus tyrimo
Nepraslydo pro žinomo Seimo nario akis ir asociacijos vadovo argumentai dėl L. Peskovienės, kuri dirbusi policijoje tapo svarbi figūra Klaipėdos kredito unijos paskolų komitete. „Atsižvelgiant į tai, kad Klaipėdos kredito unijos nare šiuo metu yra L. Peskovienė, anksčiau dirbusi Klaipėdos apskrities VPK Kriminalinės policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos viršininke ir inicijavusi Palangos kredito unijos narių, nesutikusių vykdyti Lietuvos centrinės kredito unijos, kuriai šiuo metu pavaldi yra ir Palangos kredito unija galimai neteisėtų ir žalingų Palangos kredito unijai nurodymų bei vadovavusi šiam tyrimui, leidžia pagrįstai manyti, kad ikiteisminiai tyrimai galimai vykdomi tik tam tikrų asmenų grupės atžvilgiu, o kitų asmenų galimi nusikalstami veiksmai visiškai netiriami“, – nurodo N. Puteikis.
Jis prašo generalinio prokuroro ginti viešąjį interesą ir išsamiai ištirti bei įvertinti E. Petrausko pareiškime nurodytas aplinkybes, o nustačius kaltus asmenis patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn.
N. Puteikis taip pat prašo generalinio prokuroro atlikti tarnybinį patikrinimą ir išsiaiškinti, ar tinkamai buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas pagal E. Petrausko pareiškimą Klaipėdos apygardos prokuratūrai. Seimo narys prašo E. Pašilio taip pat išsiaiškinti, ar L. Peskovienė galimai nepažeidė įstatymų pati dalyvaudama kredito unijų veikloje.

Kviečia visus dalyvauti PKU visuotiniame susirinkime
Generalinė prokuratūra kol kas nepateikė atsakymo Seimo nariui. Tuo tarpu Palangos kredito unija tikina, kad unija stabiliai veikia, planuoja reorganizavimo procesus ir teikia finansines paslaugas Palangos gyventojams.
„Apgailestaujame dėl neaiškių informacijos šaltinių dažnai skleidžiamos klaidinančios informacijos apie Palangos kredito uniją. Labai tikimės, kad teismas šiais metais pagaliau paskelbs nutartį E. Petrausko baudžiamojoje byloje“, – PKU yra raštiškai atsakiusi redakcijai.
Tuo tarpu teismų karuselės nesugniuždytas E. Petrauskas ruošiasi PKU visuotiniam narių susirinkimui kovo mėnesį. „Kviečiu visus jame dalyvauti. Susirinkimo metu turime išsirinkti vietinės bendruomenės narius, kurie tinkamai valdytų mūsų uniją. Pagal Lietuvos banko oficialią statistiką, Palangos kredito unija per paskutinius 3 metus patyrė beveik 4 mln. eurų nuostolių“, – jis nurodo.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Pranešame, kad 2023 m. balandžio 21 d. 15.15 val. Palangos kredito unijos patalpose, adresu Ganyklų g. 6, Palanga, šaukiamas eilinis visuotinis Palangos kredito unijos narių susirinkimas.


Buvusio Palangos kredito unijos vadovo Evaldo Petrausko vadovaujama Kredito unijų narių asociacija (KUNA) kreipėsi į Lietuvos prezidentą, Vyriausybę, Seimą reikalaudama nutraukti ekstremalią situaciją – karantiną – šalyje ir taip baigti, anot KUNA, ir Lietuvos respublikos piliečių konstitucinių teisių pažeidinėjimą. Nei prezidentas, nei Seimas, nei Sveikatos ir Vidaus...


2016-ųjų kovo 21-ąją įvyko Palangos kredito unijos visuotinis narių susirinkimas. Į susirinkimą užsiregistravo 192 unijos nariai. Retai kada unijų susirinkimuose balsuoja tiek daug unijos narių. Trečią kartą iš eilės per paskutinius dvejus metus susirinkimo pirmininku išrinko šių eilučių autorių Evaldą Petrauską. Į pirmininkus buvo pasiūlytas ir Centrinės unijos...


Klaipėdos apygardos prokuratūrai nusprendus nutraukti ikiteisminį tyrimą prieš buvusį Palangos kredito unijos (PKU) Valdybos pirmininką Vytenį Tomkų ir Lietuvos centrinės kreito unijos (LCKU) administracijos vadovą Fortunatą Dirginčių, buvęs PKU faktinis vadovas Evaldas Petrauskas, o dabar Kredito unijų narių gynimo asociacijos valdybos pirmininkas, nenuleido rankų: jis tikisi, kad...


Buvęs Palangos kredito unijos (PKU) faktiškas vadovas Evaldas Petrauskas, neseniai įsteigtos kredito unijų narių asociacijos pirmininkas, kreipėsi į Lietuvos banko Priežiūros departamentą dėl, jo nuomone, ydingos praktikos Palangos KU – dalies išduotos paskolos pajaus panaudojimui.


Kai Lietuvos bankas (LB) per praėjusius metus gerokai papurtė ne vieną kredito įstaigą, Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininkas Vytenis Tomkus pripažįsta, kad ir PKU teko dirbti pagal sugriežtintus LB reikalavimus, bet jų vykdymas yra garantas indėlininkams, kad PKU dirba skaidriai, efektyviai ir racionaliai. Net Lietuvos bankui žvelgiant pro padidinimo stiklą, PKU valdybos...


Artėjant gražiausioms metų šventėms Palangos kredito unija kviečia gyventojus pasinaudoti specialia paskolų akcija „Neribokite savo norų!“. Akcijos metu Palangos kredito unijoje bus taikomos draugiškos palūkanos vartojimo paskoloms (nuo 8 iki 10 proc. metinių palūkanų).


Skaitau Palangos kredito unijos valdybos pirmininko Vytenio Tomkaus pamąstymus praėjusiame „Palangos tilto“ numeryje, straipsnyje „Palangos kredito unija augs ir šiais metais“, ir man jie sukelia šypseną.


Lietuvos kredito unijoms pastaruoju metu dėmesio nestinga. Sparčiai joms augant, Lietuvos bankas priėmė kredito unijų priežiūros ir veiklos sugriežtinimo priemones. Tačiau į jas Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininkas Vytenis Tomkus linkęs žiūrėti optimistiškai: „Galima ir pasidžiaugti, kad eilę metų besikaupusios problemos pagaliau buvo pradėtos spręsti, kredito unija...


  Teisėsaugininkams sulaikius Palangos kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoją Evaldą Petrauską ir vieną iš jos pajininkų, tarp miestelėnų kilusi sumaištis pamažu rimsta. „Darbas grįžta į vėžes. Pirmadienį visuotinio Palangos kredito unijos susirinkimo metu buvo išrinkta naujoji stebėtojų taryba, valdyba, paskolų komitetas, buvo paskirti šių...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius