Didžiausi renovacijos trūkumai paaiškės tik po kelių metų, bet skundų – su kaupu

Kotryna REKAŠIŪTĖ, 2015-09-17
Peržiūrėta
2117
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Didžiausi renovacijos trūkumai paaiškės tik po kelių metų, bet skundų – su kaupu

Kurortas keičia savo rūbą – akis džiugina jau renovuoti ar renovuojami daugiabučiai. Kiekvieno svajonė, kad renovacijos darbai vyktų sklandžiai, greitai ir efektyviai. Bet kaip parodė laikraščio „Palangos tiltas“ tyrimas, renovaciją lydi ne tik džiaugsmai, bet ir keiksnojimai dėl broko ir defektų, o dažnam gyventojui renovacija siejasi ne tik su gerokai didesnėmis išlaidomis, bet ir painiava – kiek, kam ir už ką tiek reikės mokėti. „Palangos tiltas“ pradeda rašinių ciklą apie renovaciją mieste – žurnalistė aplankė daugumą renovuotų ar renovuojamų daugiabučių mieste.

Kankina nežinia
Bene dažniausias gyventojų nusiskundimas – nežinia apie laukiančias įmokas už renovaciją. Vis dar už įvykdytus darbus negaudami sąskaitų, gyventojai nežino kiek reikės mokėti, o tai bene labiausiai ir neramina. Dėl vis dar neatėjusių sąskaitų už renovacijos išlaidas, apmaudo neslėpė S. Nėries g. 3 namo gyventojai Birutė Zolobienė ir Algirdas Pocius. Pastarasis tikino, jog jam, kaip gyventojui, nebuvo suteikta pakankamai informacijos. „Mums turėjo būti pateiktos sąmatos – kas bus daroma, kada bus daroma, kokios medžiagos bus naudojamos ir kiek viskas kainuos. Mes iki šiol dar nieko neturime, nežinome kiek reikės už viską mokėti“,– nuogąstavo vyras.
Jam antrino ir kaimynystėje esančio S. Nėries g. 5 namo gyventoja Aldona Pakalniškienė.
Moters teigimu, apie darbų įvykdymą moteris nieko nežinanti, nes iki šiol nėra mačiusi jokių planų. Kiek kitokios nuomonės laikėsi ponas Algimantas Želvys. Pensijinio amžiaus vyriškis tikino, jog nusiskundimų, susijusių su renovacija, neturi ir yra viskuo patenkintas. Nežinia vyrą kamuoja tik dėl žiemos – tada, esą, paaiškės visi privalumai ar trūkumai.
Pasiteiravus apie rangovų suteiktą informaciją renovacijos metu, vyras sakė, jog apie viską buvo informuotas, tačiau dar tiksliai nežinoma, kiek kiekvienam butui reikės mokėti. „Jei ilgai temps, didės suma. Niekas nežino, kas dėl to kaltas – ar bankas, ar Palangos komunalinis ūkis, ar Aplinkos ministerija, – sakė A. Želvys. – Teko girdėti kalbas, kad Aplinkos ministerija apgaudinėja. Buvo atėjęs raštas, jog tiems, kam 40 procentų kompensuoja valstybė, tai išmokės tik kitais metais – nuo sausio iki birželio mėnesio. Taip negalima – visi tuo piktinasi. Tik pagalvokit – mokėkit dabar viską pilnai, o po to mes jums grąžinsim. Neretai pasitaiko tokių siuvėjų, kurie grąžos nenaudoja – kiek medžiagos davei, tiek susiuva“.

Neapsieita be defektų
S. Nėries g. gyvenantis ponas A. Želvys, tikino, jog renovuojant namus buvo rasta nemažai defektų. „Komisija surašė jų pilną sąsiuvinį, rangovai visą mėnesį važiavo ir taisė trūkumus. Maždaug metro ilgumo lietvamzdžiai nebuvo kažkuo užtepti, tad kitiems gyventojams į balkonus bėgo vanduo. Esą nėra nuolydžių – ant stogo laikosi vanduo, bet čia nedidelis dalykas“, – sakė Algimantas. Vyras džiaugėsi dar nebaigta, tačiau gerai padaryta lauko aikštele.
Atidžiau pasigilinus į nebaigtus darbus ir pakalbėjus apie galimus trūkumus, pašnekovas prisiminė, jog yra trūkumas dėl lietvamzdžių. „Plytelės nuožulnumas eina palei namą. Kai teka vanduo, tai jis bėga mums į rūsį. Nuožulnumas turėtų būti kitur. Mums sakė, kad tikriausiai pataisys – ten labai nedaug – pakelti tą plytelę ir viskas, tuomet vanduo normaliai nubėgs. Nedidelis čia dalykas, bet vis tiek“, – sakė pašnekovas.
Pokalbio metu vyriškis prisiminė ir dar vieną paliktą broką. Balkonų sienos yra dėmėtos. „Matote, aiškiai matyti didelė balta dėmė ant sienos. Vieną kartą jau taip buvo. Tada jų buvo kur kas daugiau. Mus informavo, jog šią dėmę panaikins, kai gaus skiedinį su druska“, – sakė Algimantas. Pasak pašnekovo, nieko idealiai nebūna, o defektų pasitaiko visur. „Šiaip, matote, viskas gražiai tvarkoma, aplinka gražėja, sutvarkys šabakštynus bei senus kelmus, kurių šaknys mums gadina kanalizaciją ir viskas bus gerai. Tie trūkumai, palyginti, nulis. Visgi, geriausias viso ko tikrintojas yra gamta“, – pokalbį užbaigė pašnekovas.

Priekaištų – nors vežimu vežk
Kritikos dėl renovacijos nešykšti Žemaitės gatvėje esančio 4 namo gyventojai. Vaikštinėjant pakankamai ramia gatve, nepastebėti 4 namo tiesiog neįmanoma – darbai čia virte verda. Apie vis dar nesibaigiantį šio namo renovacijos procesą išduoda iki galo neužbaigti darbai – pusiau sutvarkyta balkonų apdaila iš lauko pusės, tinkamai nesutvarkyti langai bei laiptinė.
Kalbintieji šio namo gyventojai rangovams negaili piktų žodžių. Dalia prisistačiusi moteris tikino, jog reikalai išties prasti. „Pas mus su renovacija yra labai blogai. Visi gyventojai nepatenkinti – spalio mėnesį sueis du metai, kai pradėti vykdyti darbai, o dar niekas nepadaryta“, – piktinosi moteris. Prakalbus apie defektus, Dalia atviravo, jog asmeniškai pati jų dar nepastebėjo. Esą tik girdėjusi, jog lietaus vanduo tekantis į rūsį, tačiau ar ši informacija tikra, moteris sakė nežinanti.
Daliai antrino ir prisistatyti nepanorusi kaimynė. Ši teigė, jog didžiausi kaltinimai – dėl pernelyg ilgai užsitęsusių darbų. Tos pačios nuomonės laikėsi ir viršutiniame namo aukšte gyvenanti Veronika Steponavičienė. Moters tikinimu, priekaištai tenka ne tik dėl ilgo ir vilkinamo proceso, bet ir dėl gerokai sumažėjusių balkonų. „Esame labai nepatenkinti balkonais – sumažino, neužbaigė, viskas nesutvarkyta. Defektų buvo daug – viskas yra surašyta. Blogai sudėti langai – pasakykite, kaip reikia pasiekti juos atidaryti? Turėjo įdėti atvirkščiai – kad būtų patogu pasiekti. Kiek mes sakėm: „Tik nepadarykit taip, kad tektų vargti su uždarymu“. Niekas neklausė – padarė pagal save“, – tinkamai savo darbo neatliekančiais darbininkais piktinosi garbaus amžiaus moteris.
Bekalbant paaiškėjo, jog smulkių defektų net nebūtų verta minėti, jų šiame name – apsčiai. Pasiteiravus ar būtų galima įvardinti nors vieną privalumą, moteris sakė, jog renovacijos nauda pasijuto šildymo sezono metu.

Kaltas užsakovas?
Vaikštinėjant Jūratės gatve, dėmesys iškart krypsta į du gražiai atrenovuotus namus. 26 numeriu paženklintame name gyvenantis ir pedagogo darbą visą gyvenimą dirbęs pensininkas Alfonsas Petkevičius teigė, jog priekaištų turi dėl balkonų ir informacijos. „Mūsų balkonai uždari. Vasaros laiku saulė prikaitina net iki 40 laipsnių, tad balkonai tikrai nevykę. Kas liečia sąmatą – tai nieko nežinom, net kiek reikės mokėti. Perkam tarsi katę maiše. Kalčiausias dėl to visgi užsakovas“, – mintimis apie trūkumus dalijosi kalbintas vyras.
Renovuojant namą neapsieita ir be incidentų – neradus kanalizacijos vamzdžio buvo apipiltas butas, atvažiavęs santechnikas nesklandumus pašalino.

Renovacija – tik į naudą
Dėl įvykusios renovacijos džiugesio neslėpė 28 numeriu pažymėto Jūratės gatvėje esančio namo gyventoja Birutė Remeikienė. Daugelį metų dirbusi „Nykštuko” darželyje, dabar jau pensijoje esanti moteris tikino, jog pastabų dėl renovacijos neturinti. „Gal trukdžiai vėliau pasimatys, tačiau kol kas nusiskundimų neturiu. Sunkoka, kaip suprantu, buvo dėl brigadų, kurios nuolat keitėsi, o renovacija pas mus jau baigta – liko tik išdažyti koridorių“, – maloniai informavo moteris.
Namas buvo senas, tad renovacija buvo išties reikalinga. Pasiteiravus apie suteiktą informaciją, moteris tikino, jog jos būta pakankamai. „Su mumis labai bendravo Palangos komunalinio ūkio atstovai bei darbų vykdytojai. Jie tikrai noriai dalijosi informacija ir geranoriškai bendravo. Renovacijos procesas vyko gana tvarkingai, o jei kas bus negerai, tai tikiuosi pataisys. Sunku ką nors pasakyti apie artėjantį šildymo sezoną – tikiuosi, jog bus šilčiau“, – renovacijai gerų žodžių negailėjo Birutė.
Moteris džiaugėsi ir gražiais bei atvirais balkonais. Pašnekovė tikino, jog atrenovuotame name maloniau gyventi, viskas dar nauja ir šviežia. „Viskas labai gražu, džiugu, jog Jūratės gatvėje bus tarsi gražus atnaujintų namų kvartaliukas“, – šypsojosi moteris.

Šildymo sezonu – gerokai šilčiau
Gana palanki Sodų gatvės 11 namo gyventojų nuomonė renovacijos klausimu. Nepanorusi prisistatyti šio namo gyventoja tikino, jog renovacija yra patenkinta, privalumai juntami – šildymo sezonu gerokai šilčiau. „Net nėra ko lyginti, kiek mokėjome prieš renovaciją ir kiek dabar. Šilumos ir mokėjimo atžvilgiu – nauda akivaizdi”, – teigė moteris.
Prakalbus apie darbinius brokus, moteris atviravo, jog ryškesnių trūkumų nepastebėjo: „Buvo, kad bėgo stogas, tačiau jį užtaisė ir dabar viskas gerai“.

Daugiausia kritikos dėl langų
Tuo tarpu tame pačiame name gyvenanti Pranciška Nenartavičienė teigė, jog tai, kas buvo žadėta, ne viskas yra įvykdyta. „Žinoma, gerai, kad renovavo, tačiau jie įvykdė ne viską ką žadėjo. Buvo prašymas, jog nelašėtų po langais – sakė jūs išsigalvojate. Tačiau vanduo dar ir dabar laša nuo stogo, esą nėra kur dingti vandeniui, todėl ir laša“, – teigė moteris.
Priekaištų negailima ir dėl langų. Gyventojai pageidavo, jog būtų įdėta daugiau langų, kuriuos būtų galima atidaryti ir išvėdinti laiptinę, tačiau atsidaro vos vienas langas. „Tarsi kalėjime – gaisro ar nelaimės atveju viskas būtų uždarinėta, atsidaro tik vienas langelis. Neva čia dėl vaikų saugumo. Aš suprantu, tačiau galima tuos atsidarančius langus padaryti aukščiau“, – mintijo pašnekovė.

(Tęsinys kitame numeryje)

Jūsų komentaras:

d 2015-09-20 09:57 (. / IP: 78.57.226.210)
geriau but padaze ir viskas

Taip pat skaitykite

Kaip informavo „Palangos tiltą“ Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – VVTAT) šiemet VVTAT jau sulaukė apie 60 vartotojų prašymų dėl Vilniuje ir Palangoje neįvykusio renginio „Meilės orientyras“ Tamara Gverdciteli ir Vytauto Lukočiaus orkestras Simfonietta“, kurį organizavo UAB „RVR“.


Šį sekmadienį Lietuvoje bus įvestas vasaros laikas. Kovo 26-ąją 3 valandą nakties laikrodžių rodykles reikės pasukti viena valanda pirmyn. Tai kasmet, du kartus per metus, kyla diskusijos, kam to reikia, kodėl reikia griauti nusistovėjusią tvarką.  


„Palangos tiltas” baigia straipsnių ciklą apie Palangos daugiabučių renovaciją. Vykdomo tyrimo metu buvo aptikta bei užfiksuota nemažai paliktų pažeidimų ir defektų renovuojamuose daugiabučiuose. Kas dėl to kaltas? Kas turėtų už tai atsakyti? „Palangos tiltas” kalbėjosi su renovacijos darbus atliekančia UAB „Konsolė“ ir renovacijos administratoriumi...


Kurortas keičia savo rūbą – akis džiugina jau renovuoti ar renovuojami daugiabučiai. Kiekvieno svajonė, kad renovacijos darbai vyktų sklandžiai, greitai ir efektyviai. Bet kaip parodė laikraščio „Palangos tiltas“ tyrimas, renovaciją lydi ne tik džiaugsmai, bet ir keiksnojimai dėl broko ir defektų, o dažnam gyventojui renovacija siejasi ne tik su gerokai...


Palanga – regiono lyderė daugiabučių renovacijos procese

Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 11 27 | Rubrika: Verslas pinigai

Palangos miesto savivaldybė – regiono lyderė daugiabučių renovacijos procese. Tokį įvertinimą kurorto vadovai parsivežė iš Vilniaus, Lietuvos valdovų rūmuose vykusio renginio, skirto apibendrinti šiųmečius daugiabučių renovacijos rezultatus.


Palangoje startuoja daugiabučių namų renovacijos antrasis etapas

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2014 03 24 | Rubrika: Miestas

Palangoje startuoja antrasis daugiabučių namų renovacijos etapas – penktadienį pasirašyta Savivaldybės administracijos ir UAB „Terma Consult“ sutartis dėl 58 kurorto daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) energinio naudingumo sertifikatų bei investicinių planų parengimo.


Penktadienį Aplinkos ministerijoje pasirašyta rangos darbų sutartis dėl 14 Palangos daugiabučių renovacijos pradžios. Tad jau metų pabaigoje nemaža dalis kurorto gyventojų galės įvertinti namo renovacijos naudą – iki lapkričio dalyje miesto daugiabučių bus baigti modernizavimo darbai.


Daugiabučių namų renovacijos procesas Lietuvoje vis sparčiau įsibėgėja – jau 756 namai pritarė renovacijos projektų įgyvendinimui, 146 daugiabučiuose pradėti atnaujinimo darbai, rangos pirkimai vyksta dėl 100 pastatų atnaujinimo. Šiaulių bankas iš viso pritarė 346 pastatų renovacijos projektams, kurių įgyvendinimo suma siekia 64 mln. eurų.  


Praėjusį penktadienį, Aplinkos ministerijoje Palangos savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė pasirašė partnerystės sutartį dėl daugiabučių namų renovacijos. Šia sutartimi Savivaldybė įsipareigojo organizuoti konkursus ir pirkti investicijų projektus, o su tuo susijusias išlaidas padengs Aplinkos ministerija. Tad gyventojai, norintys atnaujinti savo...


Valstybėje, kurioje kultūra atsidūrusi podukros vietoje, o vartotojiškas požiūris užgožia dvasinius dalykus, naivu būtų tikėtis, kad kas nors greitai pasikeis. Juolab, Palangoje, kuri daugumai pramogautojų ir atostogautojų niekada nesisiejo su kultūra. Pasidomėti, kaip žiemą blyksi trys mažyčiai kurorto kultūros židiniai – Palangos Gintaro muziejus, Antano Mončio namai-muziejus ir daktaro...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius